Ne, neden 45, 55, 65 yıl sonra çalışmalısınız?

Yaş ve yeterlilik

İnsanların yetkinlik düzeyinin, çağlar boyunca dengesiz dağıldığı ortaya çıktı. Kişinin yaşı ne kadar büyük ve mesleğiyle ne kadar uzun süre uğraşırsa, yeterlilik ne kadar yüksek olursa, sonuçlar o kadar iyi olur ve başarı ne kadar yüksek olur?

Ancak, tüm meslekler de yoktur. Belki sadece sanat bazı alanlarda: resim, müzik, heykel, edebiyat, kısmen el sanatları, dövüş sanatları, yönlendirilmesinde ve sonra sadece sürekli pratik ve gerçek bir endüstride yoğun katılımı şartla.

Diğer tüm mesleklerde, zirve 30 ila 40 yıl arasında düştüğü çağlar boyunca tamamen farklı bir yetkinlik dağılımı vardır. Şu anda insanlar aktif olarak gerçek projelere gömülmekte ve yönetimde daha az yer almaktadırlar.

40 yıl sonra, çoğu doğrudan profesyonellerden yönetsel faaliyetlere geçerek yetkinlikleri kaçınılmaz olarak azaltır.

Bazıları 30-35 yaşları arasında kendi işlerini yaratırlar, serbest piyasaya giderler, bunun sonucunda pazarlama, satış, muhasebe, iş organizasyonu pompalamak gerekir. Profesyonel gelişim üzerinde daha az zaman vardır.

Bireysel olarak, bu yaş yeterlilik dağılımı sektörü güçlü bir şekilde sanayiye bağlıdır. Örneğin, yazılım geliştirme, örneğin, değişim oranının o kadar yüksek olduğu ve yeterlilik zirvesinin 25 ile 35 arasında olduğu ve teknolojilerin, araçların ve çerçevelerde aktif bir değişim olduğu için fazla büyümediği endüstriler vardır. Değişim oranının daha düşük olduğu endüstriler var, bu yüzden yeterlilik zirvesi 40-45’e, bazen 50’ye yakınlaşıyor, bu da zaten çok nadir görülen bir durum.

Ama her neyse, 45, 50, 55 yaşlarında ciddi bir sorunu olan çok sayıda insan var: Pek çok meslek değişti, ama tüm bu meslekler az ya da çok eskimiş. Sonuç olarak, bu tür insanlar bir tür yanılsama içinde.

Bu sektörlerde hala profesyonellerin olduğunu düşünmeye devam ediyorlar. Acemi amatörler ile karşılaştırıldığında – evet, ama modern pazarın talepleri için – artık!

Okulda tekrar demek! 45, 50, 55, 65 – yeni bir meslek edinme, yeni ufuklar ve fırsatlar açabilme şansınız. Neden ve neden gereklidir?

Neden Eğitim

İlk kötü haber

Eğer profesyonel olarak likit değilseniz, hoş olmayan bir ihtimaliniz olacaktır. Daha fazla ve daha basit süreçlere hizmet vermeye devam edebilirsiniz ve büyük olasılıkla 10-15 yıl içinde kasılmaya gireceksiniz. 35-45 yıllık bir sonraki nesil ile rekabet edebilmeniz zor ve neredeyse imkansız. Özellikle robotlar ilerledikçe. Bu nedenle, bunun neden gerekli olduğunu tartışmayacağız: bu çok açık. Yeni bir meslek edinmenin faydaları hakkında konuşalım.

İyi haber: Bir çoğumuz var!

1. Tuhaf bir şekilde, insanlar yaşlandıkça aptallaşmazlar, ama akıllı olurlar. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle karmaşık konularda ve becerilerde 10-20 kat daha hızlı çalışabilirsiniz. Evet, gençler bilgisayar çekimlerinde sizi ele geçirecekler, ancak aniden sezgisel olarak anladığınız karmaşık kavramları bile anlamayacaklar. Neden? Bilginiz, bağlamsal alanlarınız, kategoriler üzerinde çalışma ve kavramları bağlama yeteneği, bu yaşta tam olarak birkaç kat daha yüksektir. Önceden dikkat ederseniz, onlar büyüyecekler.

2. Daha hızlı okuyorsunuz ve en önemlisi daha hızlı anlıyorsunuz. Eğer bir gencin mesleğe girmek için birkaç yıla ihtiyacı varsa, bunu eşit yoğunlukta yaparsanız, sadece birkaç ay alır. 45 yaşından büyük olanların çoğu öğrenmekten korkar, çünkü bunun çok uzun olduğunu düşünürler.

Bu çocuklar uzun zaman öğrenir ve yetişkinler 100 ve 200 kat daha hızlı öğrenirler. Artık korkmayacaksın.

3. Yeni bilgi ile bağlantı kurarken yeni fırsatları hızla görüyorsunuz. Neden? Çünkü fırsatlar problemlerin ters tarafıdır ve onları görür ve daha fazla ve daha iyi nasıl tanımlanacağını bilirsiniz çünkü yaşamda daha deneyimli ve deneyimliyseniz. Girişime başlama sorunu, teknolojide hızla uzmanlaşmaları, ancak yaşam hakkında bilgi sahibi olmaları ve sorunların anlaşılmamasıdır. Bu nedenle, yeni bilgi size gençlere göre 10-20 kat daha fazla fırsat verecektir.

4. Beynini günceller ve 3-5 kat daha verimli çalışmaya başlar. Çünkü beyin, herhangi bir organ gibi, daha iyi çalışır, daha sık kullanılır. Yeni sorunları öğrenmek ve çözmek, güncellemenin en iyi yoludur. Bu mekanizmanın nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız, “Nörofizyoloji açısından ne öğreniyor?” Başlıklı kısa makaleyi okuyun.

5. Yoğun eğitim kardiyolojik olarak yaşa bağlı bunama olasılığını azaltır., 40 kadar düşünmek için çok erken ve 55 sonra çok geç değildir. Bununla ilgili daha fazla detay – TED’deki konuşmamın sunumunda “Aktif uzun ömürlülükte ilaç dışı yaklaşımlar.”

6. Yeni öğrenme yeni kişiler, yeni ufuklar, yeni anlamlar, yeni ülkeler. Geçmişte çocuklar ve hane sorunları.

İkinci bir gençlik geldi – dünyayı açmak için bir zaman, yeni hisler almak, yeni bir deneyim. Her şey yeni başlıyor.

Kendinizi tekrar genç, tekrar bir öğrenci olarak hissedin, üzerinde durmuş deneyimli bir kişinin rolünü bırakın. Size yardımcı olmak ve büyüme fırsatlarını sınırlamamak için deneyim gereklidir.

Ne Öğrenmeli?

Genel yaklaşım iki basit kritere dayanmaktadır.

1. Ne seviyorsun, neden tutkunuz var?

Çoğu zaman insanlar # 1 hatasını yaparlar: Bildiğiniz ve yaşadığınız birçok şeyin hayranı olur. Ama her şeyin bir kütlesi var. Bilmediğin ve bilmediğinizden çok daha fazlası sizi daha da güçlendirirdi. Bu hatayı yapmamak için, daha farklı endüstri basını okumanız, günlük rutinden uzaktaki farklı alanlardan etkinliklere gitmeniz gerekiyor.

Hata # 2: Bir meslek seçerken. Bir meslek, arzularınızı başarmak ve gerçekleştirmek için bir başarı kavramıdır. Bu yüzden öncelikle bu başarının resmini, nasıl görünmesini istediğiniz deneyimi anlamanız gerekir. Oynamak istediğiniz rol neye benziyor? Bunu anladıktan sonra, her şey çok daha kolaylaşır ve mesleğin seçimi ile.

2. Umut verici ve 5-8 yıl içinde yoğun bir şekilde gelişecek mi?

Hesaplama basit: 5-7 ay eğitim, yaklaşık 7-9 ay harcanacak – ve yaklaşık 5 yıl sınırsız, mesleki, sosyal ve finansal büyüme (eğer çabuk Genç yapmak unutmayın) kesici kenarına yeni bir alan ve erişim girmek için. Ardından, büyük olasılıkla, daha yüksek bir seviyeye bir geçiş – yönetim ve işletme – veya değiştirme yönünde tekrar.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

69 − 63 =