Neden Scrum’un ne olduğunu bilmeniz gerekiyor

Herkes Agile’yi (Adjayl) duydu. Çok geçmeden birileri bu kelimeyi bilmiyor olabilirse, bu yılın Ocak ayında Sberbank’ın başkanı olan Alman Gref, ülkeye esnek yaklaşımların yönetimiyle ülkedeki tüm araçlardan saldırmaya başladı ve şimdi Agile herkes için çok şey yaptı.

Scrum (“Scrum”), Çevik ilkelerin pratik uygulamasıdır. Bu yaklaşım, yaratıcısı Jeff Sutherland’a (Jeff Sutherland) göre, yarı yarıya iki kat daha fazla bir şey yapmasına izin verir.

Muhtemelen Agile ve Scrum hakkında konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istersiniz. BT dünyası, Agile olmadan hayal etmek imkansızdır ve bu “enfeksiyon” hızla geleneksel çevrimdışı işletmelere yayılmaktadır.

Bildiğiniz gibi, Jeff Sutherland’ın yeni kitabı “Scrum” ı okuyabilirsiniz. Devrimci proje yönetimi yöntemi. ” Bu birkaç gün sürecek. Akıllı Amerikan iş kitaplarını hızlıca okuyabilmenin alternatif bir yolu, ortağımız olan Smart Reading adlı şirketten kısa bir alıntı, bir tekrar okuma, bir sammari okumaktır. Yarım saat sürecek ve kesinlikle su olmadan tüm anahtar fikirleri öğreneceksiniz.

Scrum, yazılım geliştirmede verimliliği arttırmanın etkili bir yöntemi olarak yaklaşık 20 yıl önce ortaya çıktı. Silikon Vadisi’nde popülerlik kazanan Scrum, diğer iş sektörlerinde hızla tanındı. İçerik oluşturucuları Ken Schwaber ve Jeff Sutherland, başarılı şirketlerin dünyadaki en iyi uygulamalarını inceledi ve daha önce bilişim projeleri üzerinde çalışan şelale modelinin umutsuzca modası geçmiş olduğu sonucuna vardı. Müşterilerin beklentilerini karşılamadı, çünkü uzun vadeli plana sıkı sıkıya bağlı olarak çalışma yavaş ilerledi ve çoğunlukla çıktı aslında ihtiyaç duyulan ürün değildi.

Sistematik proje yönetimi, yukarıdan aşağıya doğru, çalışma sürecinde kontrol ve güven yanılsamasını yaratır, ancak gerçekte sonuç tahmin edilemezdir. Detaylı planlar, gerekçeler, grafikler ve tablolar ile kilogram kağıdın varlığına rağmen, terimler bozulur, bütçe aşılır ve çalışanlar hayal kırıklığına uğrar, faaliyetlerinin yararsızlığı hissedilir.

Scrum’un temel prensipleri hakkında bilgi edinin ve belki de konu o kadar çok ilginizi çekecek ki, Sutherland kitabını artık okuyamayacaksınız.

Scrum: Temel İlkeler

İnsanlar süreçlerden daha önemlidir

Her büyüklükteki firmalarda bürokrasi, süreçleri inşa eden ilk şeydir ve dağınıklığın tüm sorunların kökü olduğuna inanır. Fakat eğer bu kök varsa, bunlar işlerinden memnun olmayan, müşterileri ve ihtiyaçlarını göz ardı eden, potansiyellerini fark edemeyen, yer alabilecek çalışanlardır. Her şeyi bozarlar.

Scrum sonsuz çalışanlar hakkında, sonsuz uyumlu ve pahalı süreçlerle ilgili değil.

Yarın ofise gel ve kesinlikle orada böyle birçok insanı göreceksin. Patronları veya süreçleri değil, çalışanların örgütlenmesinin merkezine koymak önemlidir.

Ürün dokümantasyondan daha önemlidir

Bürokrasinin bir başka favori meselesi, her şeyi sonsuz bir şekilde tanımlamak, tonlarca doküman hazırlamak, bu konuda kaynakların iyi bir kısmını harcamak, bu şekilde şartları ertelemek. Önemli olan kağıt parçaları değil, organizasyonunuz olsun, ekibiniz müşterilerin gerçekten ihtiyaç duyduğu ürünü tam olarak oluşturabilir. Harika bir ürününüz varsa ve belgeleriniz yoksa – bu kötü değildir. İlk iPhone 2007’de pazara böyle girdi.

Scrum – bu, maksimum kâğıt parçaları yaratma uğruna azami kâğıt parçaları yaratmayla değil, anlamıyla ilgilidir.

İç dokümantasyonun muazzam boyutları ve bitmiş ürüne giden yolda attığınız her adımın tarifi de büyük önem taşıyor, ancak artan sayıda şirket bu saçmalıktan yoksun durumda. Ve onlar senin rakiplerin. Artan hızlı rakipleriniz.

Bir müşteri ile işbirliği, mükemmel yapılandırılmış bir sözleşmeden daha önemlidir

İyi bir ürün üretmek için, problemler çözmeniz, yaratmanız, çözmeniz, fikirlerinizi icat etmeniz ve uygulamanız gerekir. Bundan rahatsız olan her şey çöp. Müşterinizle böyle ilişkiler kurmanız gerekiyor, böylece işinize sürekli katılıyor, ürünün ne olacağını gördü, eğer mevcut stratejiyi izliyorsanız, ona uygun ürünü elde etme ihtimalini anladınız. Bu ilişki sadece sözleşme ile değil müşteri ile bağlantılıysa yapılabilir.

Scrum, avukatlar hakkında değil, yumuşak bir noktayı örtbas etmekle ilgilidir.

Sonsuz ve cansız kağıt gereksinimlerini ve koşullarını değiştirmek ve sözleşmeler demetlerini sonuçlandırmak gerekmediğinde müşteri ile bu tür ilişkilerin kurulması gerekmektedir. İdeal durum, iyi niyetli ve anlayışlı ortaklarınız olduğunda, bir hedefe ulaşmak için çalışan iş ortakları olduğunuzda ve sözleşmelerle kendinizi güvence altına almanız ve üzerinde çok fazla zaman harcamamanız anlamına gelir. Sözleşmeler ve belgeler kendinizi korumanın bir yoludur. Her iki tarafın da savunulması gereken bir ilişki kurun.

Değişim yeteneği aşağıdaki planlardan daha önemlidir

En kötüsü, hayatım boyunca ürünü kimsenin kullanmadığı bir ürün yapmak olduğunu söylüyorlar. Düşünün, üç yıl boyunca bir şey geliştirdiniz, o zaman uçmuyordu, çünkü piyasada ilan edilmemişti. Bu başlangıçta yapılan görkemli planları ve onlara tam bağlılığı nedeniyle. Ya üç yıllık plan yanlış olsaydı? Çok para harcayacak ve kırık yalakta kalacaksınız.

Scrum, inanç ve asılsız umutlarla değil, bilim ve anlamla ilgilidir.

Nasıl Olmalı? Scrum’a göre, büyük bir hedefe sahip olmalısınız, ancak uzak bir gelecekte her adımı tahmin etmeye çalışmadan, tekrarlı bir şekilde ona gitmelisiniz. 2-4 hafta boyunca küçük iterasyonlarda, hedefe ilerleyin, geri dönün, retrospektif yapın, ne yaptığınızı değerlendirin, son tekrarlamanın sonucunu bırakın, eğer sizi hedefe daha yaklaştırmıyorsa. Böylece aptal büyük dipslerden kaçabilirsiniz. Yinelemeli bilimsel bir yaklaşımdır. Büyük planların doğruluğunu ümit ediyor – daha çok din gibi.

Mesajlar ve başlıklar önemli değil – önemli olan ne iş yapıyor

Patronun seviyesi ne kadar yüksek olursa, doğrudan ürünün yaratılışını, çalışmasının inceliklerini, özelliklerini, yeteneklerini bilir. Bugün yönetimde, patronlara özellikle ihtiyaç duyulmadığında moda yaklaşımları var, hiyerarşiler siliniyor, organizasyonlar düzleştiriliyor. Ürün yaratma, kullanıcıların ihtiyaçlarının araştırılması, çeşitli hipotezlerin test edilmesi, aktif aktif yinelemeli gelişim konularında pratik çalışma söz konusu olduğunda pozisyonlar önemli değildir.

Scrum güce ve şiddete değil, güvendir.

Klasik patronlar kontrol ve baskı için yaratıldı. Eğer ekip, güvenilen ve değerin yaratılmasında doğrudan rol oynayan hevesli profesyonellerden oluşuyorsa, güzel ama işe yaramaz bir başlığa sahip bir amire ihtiyaç duymazlar.

Bu önemli ilkelerin etrafında Scrum, asgari bir fiyatla, asgari bir fiyatla, yüksek bir öngörülebilirlik seviyesine ulaşmaya yardımcı olan çeşitli araçlar yaratmıştır. Kendinizi bu konuya daldığınızdan emin olun: ilginç ve büyük olasılıkla, Agile ve Scrum hakkında bilgi sahibi olmadan, hem ilginç hem de yüksek ücretli işler elde edemezsiniz.

Böylece, Scrum hakkında her şeyi, yaratıcısı Jeff Sutherland’ın kitabından tamamen öğrenebilirsiniz. Alternatif olarak, bu kitabın özetlerini 20-30 dakika elektronik kütüphane Smart Reading’de okuyabilirsiniz.

Akıllı Okuma Üzerine Okuma

Lifehacker ve Akıllı Okuma, çok akıllı ama çok kalın kitapların tüm özünü hızlı bir şekilde öğrenmek için bu yeni yolu denemeyi teklif ediyor. Akıllı Okuma sitesinde, hiçbir zaman tam olarak okuyamayacağınız birkaç yüz sammari harika kitap bulacaksınız.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

89 − 88 =