Jak wybrać dobrą czekoladę

Przestudiuj kompozycję

Najcenniejsze składniki czekolady to masło kakaowe i masa kakaowa. Jeśli opakowanie mówi, że są one częścią struktury, oznacza to, że nie jest to cukiernicza płytka, ale prawdziwa czekolada.

Niektórzy producenci przeszukują i zastępują masło kakaowe innymi tłuszczami roślinnymi (palma lub olej kokosowy) lub używają odpowiednika masła kakaowego. Pod tym słowem wiele substancji jest ukrytych, na przykład olej z drzewa solnego, masło shea. Produktu z jego zawartością nie można uznać za czekoladę.

Zamiast kakao można dodać kakao w proszku. To obniża cenę produktu, ale pogarsza smak, przydatność czekolady spada.

Ponadto, skład czekolady zwykle obejmuje lecytynę sojową. Jest uważany za naturalny składnik, nie szkodliwy iw rozsądnych dawkach nie wpływa na jakość produktu. Lecytyna służy jako zagęszczacz i służy do ułatwienia pracy czekolady podczas procesu produkcji.

Nie powinno być smaków, barwników, wzmacniaczy zapachu i smaku w produkcie wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o dodatki, istnieją pewne zasady, które są lepiej połączone z czekoladą, a co gorsza nie.

Używamy liofilizowanych (liofilizowanych) lub liofilizowanych jagód, które zachowują wszystkie pierwiastki śladowe, dodają zapał, sól, orzechy, rodzynki, a także przyprawy – pieprz, cynamon. Niektórzy producenci opanowali bardzo śmiałe kombinacje, na przykład czekolada z serem lub boczkiem, które są popularne wśród smakoszy.

Milana Privalova, założycielka fabryki wyrobów cukierniczych “Atelier Simbirsk”

Spójrz na datę wygaśnięcia

Standardowa trwałość klasycznej kaflowej czekolady jest określona w GOST i wynosi 12-18 miesięcy. Ale jeśli produkt z dodatkami, musisz wziąć pod uwagę rodzaj rzeczy, które zawiera. Suflet mleczny, kremy, gofry i suszone owoce skracają okres przydatności do spożycia.

Zobacz wygląd

Główną cechą wysokiej jakości czekolady jest gładka błyszcząca powierzchnia. Jeśli płytka jest matowa, możliwe, że w produkcji wykorzystano surowce niskiej jakości. Albo produkt został poddany jakimś zewnętrznym wpływom: stopiony lub odwrotnie, zamrożony.

W przypadku usterki struktura płytki powinna być jednolita, jeśli nie jest porowatą czekoladą.

Czasami zdarza się, że z tyłu czekolady są małe wady. To dobry znak. Mówi, że produkt został przygotowany przy użyciu odpowiedniej technologii, nie ma w nim wystarczającej ilości lecytyny sojowej.

Siwowłosa tablica, warstwowa struktura, nierówne kształty wskazują, że czekolada najprawdopodobniej została niewłaściwie przechowywana.

Odbierz

Ta czekolada topi się bardzo szybko. Ale jeśli zmiękł od razu, jak tylko go podniosłeś, nie jest to dobry znak. Najprawdopodobniej produkt nie został odpowiednio hartowany podczas produkcji. Temperatura jest procesem krystalizacji masła kakaowego w czekoladzie, postępując zgodnie z pewnym schematem.

Czekolada powinna rozpływać się w rękach, ale nie natychmiast, ale po chwili.

Jeśli czekolada wcale się nie topi, nie pozostawia śladów, to także zły znak. W swoim składzie najprawdopodobniej zawiera dużo lecytyny, która zmienia strukturę produktu.

Dobra łamliwość czekolady z charakterystycznym chrupnięciem. Oznacza to, że zawiera masło kakaowe i tarty kakaowe.

Spróbuj na podniebieniu

Często obecność tłuszczy roślinnych można wyczuć w języku. Jeśli czekolada uderzy w maszynę lub olej techniczny, jest to oznaką zawartości oleju palmowego.

Kiedyś kupiłem całkowicie naturalną czekoladę, w której użyto wanilii “Burbon”. Ale albo z powodu naruszenia technologii, albo z powodu niewłaściwego przechowywania, wanilia oderwała się. Czekolada ma niejednorodną strukturę. Miałem tarte kakao na zębach i było to bardzo bez smaku, pomimo “naturalności” produktu.

Milan Privalov

Zawsze musi być równowaga między smacznymi i przydatnymi. Jeśli czujesz brak równowagi, coś niecodziennego, dyskomfort w procesie jedzenia super drogich produktów, to coś jest nie tak.

4 popularne pytania na temat czekolady

Która czekolada jest bardziej przydatna – gorzka, ciemna lub mleczna?

Te rodzaje czekolady różnią się zawartością produktów kakaowych. W gorzkim nie mniej niż 55%, w klasycznym – od 35 do 55-60%, w mleczarni – mniej niż 35%. W tym ostatnim, więcej cukru i mleka (może to być suszona serwatka mleczna lub mleko w proszku). Dlatego więcej dietetycznych uważa się za czekoladę gorzką, w której w ogóle nie ma mleka.

Czy biała czekolada jest naprawdę czekoladowa?

Tak. Musi zawierać masło kakaowe, bez masy kakaowej, ale dużo mleka. Z tego powodu rezultatem jest biały kolor. Ponadto taka czekolada zwykle zawiera cukier, wanilinę lub wanilię “Bourbon”, lecytynę.

Jak przechowywać czekoladę?

Najbardziej komfortowa temperatura dla niego wynosi od 5 do 18 stopni. Dlatego nie jest pożądane przechowywanie czekolady w zamrażarce.

Jeśli nadal wolisz zimny deser, przechowuj go w najodleglejszym zakątku lodówki: gdzie nie ma kondensacji, osłaniaj przed światłem. W przeciwnym razie wygląd czekolady szybko się zmieni. Nie straci swoich cech, ale pokryje się szarą powłoką.

Co powinno być opakowaniem czekolady?

Wymagana folia lub flow-pack – specjalistyczna folia, która chroni czekoladę przed uszkodzeniem i światłem słonecznym. Top – papier lub tektura.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 3 =