Všetko o on-line platbách: čo to je, ako pracujú a kto pristupuje

Čo sú on-line platby?

Online platba – schopnosť platiť za tovar alebo služby na internete alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie bez použitia bankoviek. Obvykle sa vykonáva priamo na mieste alebo v mobilnej aplikácii predávajúceho.

Platí pravidlo online platobný algoritmus takto:

  • Kupujúci si vyberá produkt alebo službu.
  • Predajca sumarizuje nákupy a faktúry.
  • Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť účet a potvrdí ho zadaním bankových alebo iných platobných údajov.
  • Banka alebo poskytovateľ platobných služieb potvrdzuje totožnosť kupujúceho a dostupnosť finančných prostriedkov na účte, aby zaplatil za nákup.
  • Predajca potvrdí nákup a banka alebo poskytovateľ platby prenesie peniaze na účet predávajúceho.

Aké typy platieb cez internet existujú?

Získanie internetu

Ide o najobľúbenejší spôsob platby online. Jedná sa o prevod finančných prostriedkov z bankovej karty kupujúceho na účet predávajúceho s účasťou banky a spracovateľskej spoločnosti. Spracovateľská spoločnosť poskytuje rozhranie na uskutočňovanie nákupov on-line a robí postup pre zaúčtovanie alebo pripísanie peňazí. Môže patriť do banky alebo byť samostatným podnikom.

Informácie o platbe sa potvrdzujú pomocou technológie 3D-Secure, ktorá vám umožňuje overiť kupujúceho napríklad odoslaním SMS do telefónu.

Elektronické peňaženky

Požiadať od predávajúceho a kupujúceho peňaženku na prevod elektronických peňazí. Napríklad to je Yandex.Money, QIWI a WebMoney. Spoločnosti poskytujú doplnky na stránkach predajcov kvôli výhodnosti výpočtov.

WebMoney účtuje províziu z 1,8 na 5,75% za každú platbu a za 5 dolárov ponúkne vytvorenie tlačidla alebo miniaplikácie, ktoré môžu byť umiestnené na webe. Komitétu pre QIWI môžete zistiť iba pri podpisovaní zmluvy. Pri prevode z služby Yandex.Money na odosielateľa sa ponechá provízia vo výške 0,5% sumy platby, ale nie menej ako 1 kopek. Platobné údaje sa prenášajú pomocou kryptografických protokolov SSL alebo TLS.

Platba SMS

Ide o odpísanie peňazí z účtu mobilného telefónu na nákupy alebo služby. Napríklad platí za obsah v hrách. Vhodné pre firmy, kde je veľa platieb s malou šekovou kartou.

Táto metóda sa používa zriedkavo kvôli vysokým nákladom a malým sumám na účtoch používateľov mobilných zariadení. Komisia agregátora SMS v závislosti od kategórie platby a operátora je od 14 do 27%.

Plaťte s Apple Pay, Android Pay alebo Samsung Pay

Tieto mobilné platobné systémy využívajú tokenizáciu údajov z platobných kariet. Inteligentný telefón obsahuje token, ktorým je prístup k údajom karty kupujúceho, z ktorého sú odpisované finančné prostriedky. Váš nákup môžete potvrdiť pomocou dotykového identifikátora, ID tváre alebo hesla.

Platba online pomocou terminálov

Zahŕňa nezávislú interakciu klienta s terminálom. Na tento účel sú vhodné platobné terminály QIWI, “Svyaznoy” alebo “Euroset”. Predávajúci musí najprv uzavrieť zmluvu s prevádzkovateľom terminálu, ktorý spojí platbu obchodných služieb.

Ako pracovať s získavaním internetu?

Budeme sa musieť po podpísaní zmluvy a prechode procesu integrácie priamo s bankou stretnúť. Spravidla táto metóda nie je prospešná pre malé a stredné podniky, pretože banky dávajú prednosť práci s veľkými spoločnosťami.

Získavanie internetových služieb zabezpečujú spoločnosti Sberbank, VTB, Gazprombank, Alfa-Bank, Ruská štandardná banka, Promsvyazbank a Raiffeisenbank.

Platobné brány slúžia ako poskytovatelia internetu. Spojujú kupujúcich, predávajúcich a banky a pôsobia ako druh terminálu na zaplatenie. Údaje o platbe sa prenášajú cez protokol SSL (Secure Socket Layer).

Výhodou platobných brán je schopnosť internetového obchodu prijímať platby na kartách súčasne prostredníctvom viacerých bánk pomocou jedinej zjednodušenej integrácie s bránou.

Táto interakcia zlepšuje konverziu platieb a umožňuje okamžite prepínať z jednej banky do druhej v prípade poruchy alebo bežnej údržby pri spracovaní banky. Ďalšou výhodou je možnosť získať priaznivejšie finančné podmienky a kvalitu služieb: získavanie finančných výkazov pre účtovníctvo, analýzu prijatých platieb, informácie o konverzii a spôsoby jej zlepšenia, nepretržitej podpory.

Platobné brány zahŕňajú Fondy, ASSIST, PayOnline, ChronoPay, CyberPlat, Uniteller, UCS (United Card Services).

Agregátori platieb sú sprostredkovateľmi medzi rôznymi platobnými systémami. Poskytujú predávajúcemu rôzne spôsoby prijímania platieb na základe jednej zmluvy. Platené agregátory zahŕňajú Robokassu, PayU, Yandex.Kassa.

Koľko stojí za pripojenie získavania internetu?

Priama zmluva s bankou zabezpečuje províziu za každú transakciu, ktorá často závisí od obratu podniku. Napríklad Sberbank ponúka 2% províziu, ak je obrat menší ako jeden milión rubľov za mesiac. S obratom 7 miliónov rubľov mesačne môžete očakávať províziu 1,8% a menej. Pre spoločnosť RosEvroBank je provízia 3% pre tie obchody, ktoré vykazujú obrat menej ako 100 000 rubľov za mesiac a 2% pre obrat viac ako 10 miliónov rubľov.

Platobné brány tiež účtujú províziu za transakcie. V prípade ASSIST budete musieť zaplatiť 2 950 rubľov za pripojenie a navyše zaplatiť províziu za operáciu. ChronoPay pripojenie je bezplatné, ale je to poplatok vo výške 0,5%. Výška provízie Fondy je 3% s obratom menším ako jeden milión rubľov mesačne, 2,9% – až 3 milióny za mesiac a individuálna sadzba s obratom viac ako 3 milióny.

Agregátori platieb ponúkajú inú províziu v závislosti od obratu spoločnosti. Napríklad “Yandex.Kassa” bude trvať od 3,5 do 6% s obratom menej ako jeden milión rubľov mesačne a od 2,8 do 5% s obratom viac ako jeden milión.

Je možné prispôsobiť platbu prostredníctvom SMS?

Nastavenie SMS platby sami nebude fungovať. Operátori nepracujú s malými a strednými podnikmi, takže je potrebné kontaktovať sprostredkovateľov. Treťou stranou je agregátor SMS, ktorý poskytuje krátke číslo a kódové slovo pre platbu. Príklady takýchto spoločností: SMSCoin, SMSZamok, “Russian invoicing”, SMSOnline.

Kupujúci posiela SMS na krátke číslo s určitým slovom. Z bilancie mobilného telefónu sa výška odkupu odpisuje. Pre poskytovanie služieb SMS-agregátor účtuje províziu, ktorá môže byť vyššia ako 35%.

A aké sú funkcie práce s Apple Pay, Samsung Pay alebo Android Pay?

Ak chcete pracovať s firmami Apple Pay alebo Samsung Pay, budete potrebovať súpravu SDK predstavujúcu súbor softvéru pre vývojára, ktorý integruje platbu na webovú stránku alebo aplikáciu, alebo agregátor / bránu platieb, ktorá pracuje s týmito technológiami. Napríklad Sberbank ponúka podporu pri pripojení platby prostredníctvom internetového obchodu alebo aplikácie.

Pri svojich službách dosahujú banky kúpnu sadzbu až do výšky 3% platby.

Ray na Apple, Samsung Pay, Android Pay môže fungovať “Tinkoff”, Sberbank, pomáhať, PayOnline, «Yandeks.Kassa” Uniteller.

Ako pracovať s platbami online prostredníctvom platobných terminálov?

Na ruskom trhu existujú traja hlavní hráči – QIWI, Euroset a Svyaznoy. Neexistujú žiadne informácie o tarifách vo verejnej sfére. Títo poskytovatelia služieb ponúkajú poslať komerčnú ponuku, na základe ktorej sa rozhodnú spolupracovať s konkrétnou spoločnosťou.

Iba po rozhodnutí o spolupráci je vypracovaná tarifná sieť. Po vyžiadaní môže čakať na odpoveď až 3 dni.

Čo ak chcem aktivovať platby online?

Ak chcete získať pripojenie k internetu, musíte sa obrátiť na banku. Po prvé, žiadosť je vyhotovená na webovej stránke vybranej banky. Potom sa kontaktujú s manažérmi na potvrdenie spojenia, potom pozvú na oddelenie alebo podpíšu zmluvu s pomocou elektronického podpisu.

Elektronická zmluva sa uskutočňuje prostredníctvom sekcie “Správa elektronických dokumentov” na webovej stránke banky pomocou eToken-podpisu alebo prostredníctvom SMS-potvrdenia. Elektronický podpis je možné získať od centra akreditovaného Ministerstvom komunikácií Ruskej federácie. Po jej prijatí musíte skenovať vyplnenú zmluvu a poslať ju banke spolu s elektronickým podpisom. Potom sa začne postup kontroly a integrácie firmy.

Postup pripojenia k internetu môže trvať niekoľko týždňov v závislosti od banky.

Ak chcete pracovať s platobnými bránami na stránkach vybranej spoločnosti poskytovateľa, vyplní sa žiadosť. Po schválení dostane vlastník firmy kód, ktorý je vložený do stránky, aby získal platbu od zákazníkov. Používateľ uvidí spôsob platby s predpísanou kúpnou cenou. Podobne fungujú agregátory platieb.

Poskytovatelia platieb môžu ponúkať ďalšie funkcie. Napríklad poskytnite platobný analytik alebo veľký výber modulov pre systémy CMS. Tieto funkcie sú spravidla zadarmo pre podnikateľov. V bankách softvér vytvára externého dodávateľa pre potreby a problémy veľkého podnikania.

V prípade elektronických peňaženok stačí, že predávajúci a kupujúci majú tieto peňaženky.

Môžete ich zaregistrovať na webe. Napríklad “Yandex.Money” a QIWI-wallet nevyžadujú ďalší softvér. WebMoney vás však požiada o inštaláciu špeciálneho programu.

Predávajúci môže priamo faktúrovať, vytvoriť formulár na zaplatenie alebo iniciovať platbu P2P od kupujúceho. Existujú však obmedzenia v peňaženkách. Napríklad počiatočná úroveň peňaženky QIWI vám umožní ponechať na účte len 15 000 rubľov. Okrem toho sa účtuje poplatok za doplnenie a odber až do výšky 3%.

Aký druh platby online je vhodný pre podnikanie?

Internetové služby od banky nebudú vyhovovať všetkým podnikateľom, keďže banka posudzuje každú spoločnosť individuálne a môže odmietnuť spoluprácu, ak ju považuje za nerentabilnú.

Platobné brány majú v porovnaní s bankami širšiu funkčnosť. Pracujú nielen s bankovými účtami, ale aj s elektronickými peňaženkami, ktoré používajú zákazníci. Okrem toho poskytujú hotové moduly pre populárne CMS, ktorý je pomocou MSP na internetových obchodov a e-commerce weby: Joomla, WordPress, «1C-Bitrix”.

Malým podnikaním je lepšie uskutočňovať on-line platby prostredníctvom agregátorov platieb.

V nich je najjednoduchším spôsobom správa dokumentov, pretože agregátori kombinujú platby na bankové karty, používajú elektronické meny a SMS. Všetky prehľady sú generované v jednom module, ktorý je určený aj pre populárnu CMS.

Platba prostredníctvom služieb Apple Pay, Android Pay a Samsung Pay sa používa pre online obchody alebo mobilné aplikácie predávajúceho.

Ani agregátory SMS, ani platobné terminály nie sú z dôvodu provízií alebo neprístupnej politiky prevádzkovateľov služieb ziskové, keď sa každá žiadosť posudzuje jednotlivo do 3 dní.

Aké riziká a zložitosť môžu vzniknúť pri práci s online platbami?

Najčastejší problém s odmietnutím platby z technických dôvodov. Platby online však závisia od kvality komunikačného kanála a stability serverov. Preto v dňoch 28. septembra a 9. októbra došlo k prerušeniu práce banky Tinkoff Bank a v auguste 2017 ukázalo FC Opening nestabilnú prácu. Preto je žiaduce vybrať platobnú bránu alebo agregátor, ktorý ponúka uzatvorenie SLA (dohoda o úrovni služieb) – dohodu, ktorá zaručuje úroveň efektívnosti platobnej služby.

Podnikateľ môže pripojiť online platby všetkými dostupnými prostriedkami: bankové karty, SMS, elektronické peniaze. študovaťMediascope štúdie: používatelia preferujú platiť prostredníctvom aplikácií. spoločnosť Mediascope poznamenáva, že väčšina ľudí používa bankové karty – 82,8% respondentov ich zaplatí aspoň raz za rok. Elektronické peniaze využíva 66,3% respondentov, bezkontaktné platobné systémy – iba 8,6%.

Pri výbere spôsobu akceptovania platieb by sa mala spoliehať na ich popularitu s kupujúcimi. Dodatočné spôsoby platby môžu byť spojené s požiadavkami zákazníkov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 60 = 63