5 bezplatných programov pre vzdialený prístup k počítaču

Uvedené programy vám umožňujú sledovať počítač z iných počítačov alebo mobilných zariadení cez internet. S prístupom k vzdialenému zariadeniu ho môžete spravovať, akoby sa nachádzal v okolí: zmena nastavení, spustenie nainštalovaných aplikácií, prezeranie, úprava a kopírovanie súborov.

V článku uvidíte také výrazy ako “klient” a “server”.

Klientom je ľubovoľné zariadenie (počítač, tablet alebo smartphone) a server je vzdialený počítač, ku ktorému je pripojený.

1. Vzdialená pomoc (Microsoft Remote Assistance)

 • Na ktorých platformách sa môžem pripojiť: Windows.
 • Z ktorých platforiem je možné pripojiť: Windows.

“Remote Assistant” je vstavaný nástroj Windows, vďaka ktorému si môžete navzájom rýchlo prepájať počítače bez programov tretích strán. Táto metóda neumožňuje zdieľať súbory. Ale na vaše služby plný prístup k vzdialenému počítaču, možnosť pracovať s iným používateľom a textový rozhovor.

Pokyny pre server

Vzdialený asistent systému Windows, inštrukcie pre server

 1. Spustite nástroj. Za týmto účelom zadajte vyhľadávanie systému “Vzdialená pomoc”. Ak máte systém Windows 10, vyhľadajte MsrA na požiadanie. Kliknite pravým tlačidlom na nájdenú položku a vyberte možnosť Spustiť ako správca.
 2. V okne, ktoré sa otvorí, kliknite na položku Pozvať niekoho, komu dôverujete, aby ste pomohli. Ak systém hlási, že počítač nie je nakonfigurovaný, kliknite na položku “Opraviť” a postupujte podľa pokynov. Možno, že po zmene nastavení budete musieť reštartovať nástroj.
 3. Keď asistent vyzve na výber spôsobu pozvania, kliknite na položku Uložiť pozvánku ako súbor. Potom zadajte jeho názov, priečinok úložiska a potvrďte vytvorenie súboru.
 4. Keď sa súbor zobrazí na určenom mieste, zobrazí sa okno s heslom. Skopírujte heslo a pošlite ho spolu so súborom klientovi poštou alebo iným spôsobom.
 5. Počkajte na žiadosť o pripojenie od klienta a schvaľte ho.

Pokyn pre klienta

Remote Assistant Windows, pokyny pre klienta

 1. Otvorte súbor vytvorený serverom a zadajte prijaté heslo. Potom sa zobrazí obrazovka vzdialeného počítača a môžete ju sledovať v špeciálnom okne.
 2. Ak chcete spravovať súbory a programy počítača niekoho iného, ​​ako keby ste boli vedľa nej, kliknite na ponuku “Spýtajte sa” v hornej ponuke a počkajte na odpoveď zo servera.

Súbor a heslo sú jednorazové, nepracujú pre ďalšiu reláciu.

2. Vzdialená pracovná plocha (Remote Desktop)

 • Ktoré platformy sa môžete pripojiť: Windows (iba vo verziách Professional, Enterprise a Ultimate).
 • Z ktorých platforiem je možné pripojiť: Windows, MacOS, Android a iOS.

Tento nástroj je ďalší program vytvorený v systéme Windows určený pre vzdialené pripojenia. Z predchádzajúceho sa líši predovšetkým tým, že server, ktorý slúži na server, sa počas pripojenia nemôže použiť. Jeho obrazovka je automaticky zablokovaná až do konca relácie.

Ale klient môže byť Mac a dokonca aj mobilné zariadenia. Okrem toho môže pripojený používateľ kopírovať súbory zo vzdialeného počítača cez bežnú schránku.

Ak chcete použiť funkciu Vzdialená pracovná plocha, musíte správne nakonfigurovať server. Bude to trvať nejaký čas. Ak však nechcete rozumieť adresám IP a sieťovým portom, môžete použiť iné programy z tohto článku. Sú oveľa jednoduchšie.

Pokyny pre server

Vzdialená plocha, pokyny pre server

 1. Povoliť funkciu vzdialenej pracovnej plochy. V systéme Windows 10 to môžete urobiť v sekcii “Nastavenia” → “Systém” → “Vzdialená plocha”. V starších verziách operačného systému sa toto nastavenie môže nachádzať na inom mieste.
 2. Zistite svoje miestne a verejné adresy IP, napríklad pomocou služby 2IP. Ak je klientské zariadenie spravované inou osobou, povedzte mu verejnú IP adresu, ako aj prihlasovacie meno a heslo z jeho účtu Windows.
 3. Konfigurujte smerovač na presmerovanie portov (presmerovanie portov alebo presmerovanie portov). Táto funkcia umožňuje prístup k počítaču pre iné zariadenia cez internet. Konfiguračný proces na rôznych routeroch je iný, inštrukcie pre váš model nájdete na webových stránkach výrobcu.

Vo všeobecnosti sú tieto akcie nasledovné. Pôjdete do špeciálnej časti nastavení smerovača a vytvoríte virtuálny server, ktorý v parametroch predpíše miestnu IP adresu a port 3389.

Otvorenie prístupu k počítaču prostredníctvom presmerovania portov vytvára nové medzery pre sieťové útoky. Ak sa obávate rušenia votrelcami, zvážte opäť, či by sa táto metóda mala použiť.

Pokyn pre klienta

Vzdialená plocha, pokyny pre klienta

 1. Zadajte vyhľadávanie pre systém “Pripojenie k vzdialenej ploche” a spustite nájdený nástroj. Alebo stlačte klávesy Win + R a zadajte príkaz mstsc a stlačte kláves Enter.
 2. V okne, ktoré sa otvorí, zadajte verejnú IP adresu počítača, ktorý funguje ako server. Potom zadajte prihlasovacie meno a heslo z jeho účtu Windows.

Potom získate plnú kontrolu nad pracovnou plochou vzdialeného počítača.

3. Chrome pre vzdialenú pracovnú plochu (vzdialená pracovná plocha Chrome)

Chrome Vzdialená plocha

“Chrome pre vzdialenú pracovnú plochu” – veľmi jednoduchý platformový program pre vzdialený prístup. Jeho verzia pre stolné počítače je aplikácia pre prehliadač Google Chrome, ktorá vám umožňuje spravovať celý systém bez zbytočných nastavení. Nemôžete však s nimi vymieňať súbory medzi zariadeniami.

Vo verzii prehliadača Chrome na pracovnej ploche sa zobrazujú dve položky ponuky: “Vzdialená podpora” a “Moje počítače”. Prvým je vytvoriť spojenie medzi zariadeniami, ktoré nie sú pripojené k bežnému účtu Google. Druhá možnosť vám umožní pripojiť vaše osobné zariadenia, viazané na jeden účet.

Ak chcete vytvoriť spojenie, stačí generovať kód na strane servera a zadávať ho na strane klienta (v stolnej alebo mobilnej verzii programu).

Mobilná aplikácia Chrome pre vzdialenú pracovnú plochu poskytuje vzdialený prístup k vášmu počítaču. V tomto prípade sa nemôžete pripojiť v opačnom smere – od počítača k mobilnému zariadeniu. Zároveň verzia pre počítač môže súčasne robiť počítač ako klient aj server.

4. TeamViewer

Vzdialený prístup od tímu TeamViewer

TeamViewer sa dá nazvať jedným z najznámejších programov na vytváranie vzdialených spojení. Jeho popularita je spôsobená podporou viacerých platforiem, jednoduchou obsluhou a počtom funkcií. Program okrem iného umožňuje nahrávať relácie videa, komunikovať s účastníkmi hlasových a textových rozhovorov a otvárať vzdialený prístup iba k vybraným aplikáciám.

Ak chcete pripojiť dve zariadenia, musíte na serveri vytvoriť ID a heslo a zadať ich na strane klienta. TeamViewer má veľmi priateľské rozhranie s množstvom tipov, takže je veľmi ľahké ovládnuť.

Môžete nainštalovať plnú verziu programu alebo použiť jeho prenosnú verziu programu QuickSupport. Ten nemusí byť nainštalovaný, ale nepodporuje všetky funkcie tímu TeamViewer. Okrem toho zoznam dostupných programových funkcií sa líši v závislosti od použitých platforiem.

Stiahnite si TeamViewer alebo QuickSupport pre Windows, Linux a MacOS →

5. Všeobecná obrazovka (zdieľanie obrazovky)

Vzdialený prístup so zdieľanou obrazovkou

Možno najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť vzdialené spojenie medzi dvoma počítačmi Mac, je so štandardnou aplikáciou MacOS “Zdieľaná obrazovka”. Pomôcky tretích strán nepotrebujete.

Ak sa chcete pripojiť k vzdialenému počítaču, musíte nájsť Spotlight “General Screen” vo vyhľadávaní a spustiť tento program. V zobrazenom okne je potrebné zadať Apple ID vzdialeného počítača alebo meno jeho používateľa, ak je v zozname kontaktov na aktuálnom počítači Mac. Po tomto uplynie iba odoslanie požiadavky na pripojenie.

Po prijatí žiadosti môže užívateľ na strane servera umožniť plnú kontrolu nad jeho počítačom a jeho obsahom alebo len pasívnym dohľadom.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

66 − = 58