Ako predať auto: vyčerpávajúci sprievodca

Ak chcete predať auto za najlepšiu cenu, bude to vyžadovať veľa úsilia a času. Zvyčajne všetci sprostredkovatelia a auto stránky, ktoré ponúkajú naliehavé výkupné, znížiť cenu o 20-30% priemerného trhu. Preto najlepšou možnosťou, ak máte aspoň malý čas, bude samo-predaj.

Krok 1. Príprava zariadenia na predaj

Po prvé, stojí za to starať sa o výrobok. Záleží na tom, ako rýchlo nájdeš kupujúceho a akú konečnú cenu bude. Je oveľa výhodnejšie stráviť trochu na vylúčenie pútavých chýb, než znížiť cenu pri kontrole.

Čo musíte urobiť

 1. Umyte auto. Môžete to urobiť sami, ale je lepšie ísť do drezu.
 2. Umyte motor. Lepšie niekoľko týždňov pred predajom, takže sa mu podarilo prach a lesk nevzbudil podozrenie medzi kupujúcimi.
 3. Vyčistite karosériu. Platí to najmä pre tmavé farby auto, ktoré sú zreteľne viditeľné.
 4. Vypadnite z kabíny. Vyčistite prach, vylešte palubnú dosku, vysajte sedadlá, umyte koberčeky, vytiahnite všetky zbytočne z odkladacej schránky, vyčistite popolník.
 5. Dej veci do poriadku v kufri. Vysajte, vyčistite všetok odpad, zaveste osviežovač.
 6. Odstráňte problémy, ktoré narážajú do očí: spálená lampa signalizuje, uniká nemrznúca zmes alebo klesá do závesu.

Čo robiť

 1. Nepremaľujte telo. Čerstvé farby, dokonca aj na malých častiach karosérie, vyvolávajú podozrenie, že auto bolo v nehode. Okrem toho to stojí veľa peňazí.
 2. Nezmeniť spotrebný materiál. Nový majiteľ bude musieť urobiť sám, aby sa nič nevynaložilo na olej, pásy a brzdovú kvapalinu.

Krok 2. Vyberte spôsob predaja

Naším cieľom je čo najviac predať vozidlo, a preto nepovažujeme predajcov, auto-stránky a obchodné služby v obchodoch s automobilmi. Nájsť kupca na vlastný predaj môže byť niekoľkými spôsobmi: od reklamy na internete a novín až po návštevy automobilových trhov. Pozrime sa na každú z nich podrobnejšie.

Reklama na internete

Najbežnejší a najúčinnejší spôsob, ktorý používa väčšina majiteľov áut. Je dobré, že môžete bezplatne získať bezplatné publikum potenciálnych kupcov zo všetkých regiónov krajiny. Umiestnenie reklamy na internete môžete bezpečne pracovať alebo robiť vlastnú vec a vaše vozidlo bude medzitým predávané.

Tu je niekoľko webových stránok na umiestnenie reklamy na predaj:

 1. Avto.ru – najväčší a najznámejší portál pre reklamy na automobily.
 2. Drom.ru – ďalšia tabuľka, ktorá hostí tisíce ponúk na predaj automobilov.
 3. Avito.ru – obľúbená stránka pre reklamy s rozsiahlou sekciou automobilov.

Ak predávate obľúbený model auta, môžete tiež umiestniť inzerát na predaj v príslušnej pobočke klubového fóra. Publikum je menej ako na portáloch reklám, ale oveľa viac sa zaujíma o získanie vášho auta.

Dobrou stratégiou je umiestniť oznámenie na niekoľko stránok naraz, aby sa rozšíril dosah publika.

V tomto prípade môžete dokonca urobiť mierne odlišné popisy a robiť rôzne fotografie. Pravdepodobne na jednom mieste kupujúci nebude venovať pozornosť stroju, a na druhom mieste – bude mať záujem.

Reklama priamo na vozidle

Najjednoduchšia metóda, niekedy menej efektívna. Najmä ak cestujete veľa a často navštevujete preplnené miesta. Stačí, ak si kúpite nálepku “Predaj” a upevnite ju na zadné okno zadaním telefónneho čísla a stručných informácií o vozidle.

Nemôžete ani nikam ísť. Nechajte vozidlo na parkovisku v blízkosti supermarketu, v blízkosti umyvárne alebo ukladania autodielov. Kupujúci budú môcť okamžite posúdiť stav tela a pozrieť sa do interiéru, a ak sa o to zaujímajú, zavolajú. Jediné negatívne – musíte trochu chodiť.

Do hlavného oznámenia môžete na vozidle prilepiť aj nápis “Predaj”. Aj keď idete nikam okrem práce, neveďte. Kto vie, možno, že váš kupujúci žije v blízkom dome alebo pracuje v kancelárii cez cestu.

Reklama v novinách

Neodpísať a tak zdanlivo zastaraný spôsob. Môže to byť veľmi efektívne, ak žijete v malom meste. V regiónoch sa mnohí ľudia uchýlia k novinám, keď potrebujú predať alebo kúpiť niečo.

Existuje množstvo novín, ako napríklad “Z ruky do ruky”, “Všetko pre vás” s platenými a bezplatnými reklamami. Text a fotografie sa často dajú stiahnuť na webové stránky novín a v ďalšom vydaní uvidia tisíce potenciálnych kupcov.

Trh s automobilmi

Najťažšie spôsob, ako všetko prezentované. A napriek tomu pracuje taky. Tam je vždy veľa ľudí na trhoch s autami, a ak máte šťastie, môžete predať automobil takmer okamžite.

Nevýhody tejto metódy zahŕňajú veľký počet predajcov, ktorí chcú získať dobré auto za najnižšiu cenu a potrebu platiť za parkovacie miesto. Za jeden deň budete musieť zaplatiť asi tisíc rubľov, a niekedy viac: všetko závisí od mesta.

Na trhu s automobilmi stojí za to ísť aspoň raz, aby ste pochopili, akú cenu požadujú auto.

Choď tam, skúste odstrániť z kufra všetkých zbytočných: možno nájdete kupca a bude musieť rýchlo dohodnúť.

Avšak, spoliehať sa len na trhu s automobilmi nestojí za to, je lepšie umiestniť reklamy v rovnakom čase. Trhy pracujú iba cez víkendy, čo znamená, že stroj bude celý týždeň nečinný a predaj môže byť oneskorený dlhší čas.

Krok 3. Rozhodnite sa o cene

Ďalším krokom je zhodnotenie auta. Ak to chcete urobiť, musíte spúšťať reklamy s podobnými automobilmi, zavolať niekoľko telefónov a hovoriť so servisnými pracovníkmi, v ktorých ste obsluhovaní. Pri analýze ostatných návrhov môžete zistiť priemernú cenu trhu a od toho vyberať svoje vlastné, berúc do úvahy výhody a nevýhody vášho auta.

Dokonca aj dve rovnaké autá toho istého roku môžu stáť inak. Všetko závisí od stavu, kilometrov, vybavenia a mnohých ďalších faktorov. Konečné kritériá sú ovplyvnené nasledujúcimi kritériami (pri diskusii o cene s kupujúcim, môžu a mali by byť použité ako argumenty):

 1. Model a rok výroby. Zistite priemernú cenu za tohtoročné modely a stavať na nej. Čím je auto novšie, tým vyššia cena.
 2. Najazdených kilometrov. Priemerné kilometre za rok sú 10-15 tisíc kilometrov. Ak predávate desaťročné auto s kilometrovým kilometrom menej ako 100 tisíc kilometrov, môžete pridať cenu. Pri veľkých behoch buďte pripravení na zľavu.
 3. Možnosti. Čím viac možností v aute, tým drahšie je to. Samozrejme, za predpokladu, že všetky zvončeky a píšťaly fungujú správne.
 4. Tuning. Ale ladenie prakticky nemá vplyv na cenu. Prinajmenšom peniaze investované do inštalácie audiosystému, krídel a súpravy tela sa pravdepodobne nevrátia. Existuje podobný znalý.
 5. Krajina pôvodu. Ak bolo auto vyrobené v niekoľkých továrňach a konkrétna zostava je cenená viac, potom je to ďalší dôvod na zvýšenie ceny.
 6. Kapacita a prenos motora. Čím je objem väčší, tým drahší je stroj. Výnimkou sú úspešnejšie varianty motorov, ktoré sú ocenené vyššie. Stroj je vždy drahší ako mechanika, hoci tu všetko závisí aj na praktickosti. Niekedy uprednostňuje jednoduchšiu manuálnu prevodovku.
 7. Počet vlastníkov. Samozrejme, ak je auto v rovnakých rukách, je šanca predať drahšie.
 8. Dostupnosť servisnej knihy. To pomôže preukázať, že auto bolo vždy servisované včas. To je dobrý dôvod, prečo si želáte viac.
 9. Stav tela. Dôležité kritérium, ktoré priamo ovplyvňuje cenu. Ak je všetko perfektné, môžete bezpečne dať vyššiu cenu.
 10. Obsluha motora. Ak sú nejaké problémy, je lepšie okamžite o nich povedať a znížiť cenu. To sa nedá skryť.
 11. Stav salónu. Toto je prvá vec, na ktorú venujú pozornosť. Dobre upravený, nepopulárny salón je vynikajúcou príležitosťou vyjednávať za skvelú cenu.
 12. Stav pozastavenia. Skryť chyby nebudú fungovať. Takže ak existujú nedostatky, je lepšie, aby sme o nich mlčali a malú zľavu.
 13. Disky a pneumatiky. Dobré zliatinové kolesá nielen zvyšujú atraktivitu auta, ale zvyšujú aj jeho cenu. To isté platí aj s náhradnou súpravou pneumatík.
 14. Podmienky prevádzky a skladovania. Starostlivo udržiavané a dobre zachované auto bude stáť viac. Ak je to tak, neváhajte o tom hovoriť.

Krok 4: Vytvorte svoju reklamu

Po posúdení stavu, identifikácii všetkých silných a slabých stránok vášho auta, môžete začať zostavovať reklamu. Hlavným pravidlom je hovoriť len pravdu.

Nezdraňujte realitu ani nevyvíjajte tlak na škody, rozprávajte príbehy o presťahovaní sa do inej krajiny alebo zbieraní peňazí na liečbu. Aj keď je to pravda, bude to vyzerať úbohý a bude iba odraziť kupujúcich.

Prejdite bez šablóny a nepoužívajte informačné frázy, ako je “Stroj je oheň, všetko sa podáva, nie je potrebná žiadna investícia. Posadil som sa a odišiel. ” Sú nepríjemné a alarmujúce. Ak nechcete prejsť do detailov, stačí uviesť vlastnosti, vybavenie, náhradné diely, dostupnosť bonusov a špecifikovať cenu. Nezabudnite si uvedomiť, či ste pripravení vyjednávať.

Kontrolný zoznam pre správne oznámenie

 1. Základné informácie: model, typ karosérie, rok výroby, farba, veľkosť motora, typ prevodovky, kilometrový výkon. V reklamách na webových stránkach sa to všetko vyberie z hotového formulára.
 2. Možnosti. Uveďte všetky doplnkové vybavenie (interiér kože, ovládanie klimatizácie, elektrické zrkadlá, vyhrievané sedadlá, audiopreparácia, airbagy).
 3. Nahradené diely. Zoznam prác a nahradených jednotiek za posledný rok alebo dva. Zadajte všetko okrem spotrebného materiálu. Ak je vek vozidla menej ako tri roky, je lepšie preskočiť túto položku.
 4. Bonusy a darčeky: súprava pneumatík, kobercov, náradia. Opíšte všetko, čo je s vozidlom dodané.
 5. Cena a kontakty. Uistite sa, že ste určili hodiny, počas ktorých ste k dispozícii, a napíšte, či je vyjednávanie vhodné.

Aká by mala byť fotografia zariadenia

Okrem vysvetľujúceho popisu je potrebné vytvoriť vysokokvalitné fotografie. Sú oveľa dôležitejšie ako text, pretože ich kupujúci vidí ako prvý a na ich atraktívnosti závisí od toho, či daná osoba otvorí vašu reklamu alebo preklopí.

Môžete to robiť so smartphonom, ale je lepšie hľadať dobrú kameru od priateľov. Odstráňte vozidlo zo všetkých strán, vyberajte najúspešnejší uhol, urobte pár veľkých plánov na oblúkoch a prahových konštrukciách kolies, a venujte pozornosť motorovému priestoru a kufru. V salóne musíte strieľať celkový plán, palubnú dosku, zadné sedadlá a strop. Vo všeobecnosti platí, že čím viac fotografií, tým lepšie.

Ak sa auto dlho nepredáva, skúste aktualizovať popis častejšie a znova publikujte inzerát s novými fotografiami, aby ste pritiahli pozornosť zákazníkov.

Súčasne by mali byť všetky obrázky čerstvé a musia zodpovedať sezóne. Ak je leto na dvore, nevkladajte fotografie, na ktorých je viditeľný sneh bez ohľadu na to, aké sú dobré.

Je tiež dôležité umiestniť prieskum a pozadie. Viac dôvery bude spôsobené fotografiami vo dvore domu, ako niekde na čerpacej stanici.

Krok 5: Komunikujte a vyjednávajte so zákazníkmi

Tak sme dosiahli najzaujímavejšiu a najťažšiu fázu. Oznámenie záujem kupujúci, a oni začnú volať, vyjednávať a schôdzku. Ako sa správať, čo povedať, čo stojí za to a čo nestojí za to? Poďme pochopiť.

Bez ohľadu na spôsob predaja, ktorý si vyberiete, budete musieť zadať telefónne číslo pre komunikáciu. Preto je vhodné zakúpiť si novú SIM kartu. Takže nebudú musieť svietiť osobné číslo a po predaji auta nebudete musieť odpovedať na výzvy neskorých zákazníkov.

Po prvé, človek musí byť istý a hovoriť zdvorilo, ale prísne. Ak ukážete zmätok, existuje riziko, že kupujúci odmietne s vami riešiť, zaobchádza s tajomstvom alebo, naopak, bude konať bezvýrazne a uloží svoje vlastné podmienky.

Pripravte sa vopred a odpovedajte na otázky stručne a v skutočnosti, bez lyrického skreslenia, čo môže spôsobiť podozrenie kupujúceho.

Ak sa volajúci zaujíma len o cenu, potom je to kupujúci z druhej ruky, koho je lepšie okamžite odstrániť. Nebude sa hádať a v každom prípade za cenu, ktorú ste navrhli, auto nebude kupovať.

Pokúste sa prispôsobiť kupujúcemu pri výbere miesta na schôdzku a súhlasiť s tým, či si vozidlo v automobilovej službe skontroluje, ak uhradí všetky náklady na diagnostiku.

Pri stretnutí by ste nemali hovoriť bez konca, chváliť auto. Po prvé nechajte kupujúceho ticho zvážiť auto. Keď má otázky, sám sa ich spýta.

Nenechajte kupujúceho jazdiť, ale skôr jazdiť sami.

Počas skúšobnej jazdy nemusíte rozkrojovať a zobrazovať možnosti auto. Podľa zákona zlosti dostanete policajta alebo sa niečo zlomí v aute.

Ak sa kupujúci rád všetko a súhlasí s dohodou, uistite sa, že ste zložili zálohu. Nevzdávajte sa žiadnemu presvedčeniu, aby ste vozidlo držali, ale ak osoba odmietne dať zálohu, otočte sa a odchádzajte.

Krok 6. Vyriešte dohodu

Od roku 2013 v Rusku môžete uzavrieť dohodu bez odstránenia stroja z účtu. Žiadne tranzitné čísla: starý registračný štítok zostáva v aute, pokiaľ nechcete, aby vám to nechal.

Podľa nových pravidiel môže byť predajná zmluva vykonaná rukou alebo vyplnená tlačená forma. Nie je potrebné ho osvedčovať notárom.

Nezabudnite skontrolovať peniaze na autentickosť v banke. Stačí ich uložiť na vlastné náklady a potom zamestnanec banky skontroluje všetko zadarmo.

Na vyzdvihnutie budete potrebovať len osvedčenie o evidencii vozidla, osvedčenie o registrácii vozidla a preukaz predajcu a kupujúceho. Registračné údaje sa zadávajú v príslušných poliach zmluvy, po ktorých sa kupujúci vypočíta s predávajúcim a dostane PTA a zmluvu o predaji. Je tiež žiaduce, aby od kupujúceho prevzal doklad, z ktorého vyplýva, že nemá žiadne sťažnosti a že ste dostali peniaze na auto.

Potom je kupujúci povinný do desiatich dní oznámiť dopravnej polícii a zariadiť si vozidlo pre seba. Vzhľadom k tomu, že počas tohto obdobia majiteľ vozidla je stále vy a všetky možné sankcie prídu na vaše meno, je lepšie špecifikovať v zmluve nielen dátum, ale aj čas predaja. To môže byť užitočné pri odvolávaní sa na pokuty. Z toho istého dôvodu nikdy nesúhlasíte s predajom prostredníctvom splnomocnenca.

Ak počas predaja vaše pravidlá OSAGO stále platia, môžete kontaktovať poisťovňu, ukončiť zmluvu a prijať časť peňazí na nevyužité obdobie.

Čo robiť pri predaji

 1. Nenechajte kupujúceho klamať, nehovorte o rozbití alebo ozdobte možnosti auto. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vaše lži nakoniec otvoria a povedú k nepríjemným následkom.
 2. Nikdy nepredávajte auto príbuzným a priateľom. Budete určite požiadaní o zľavu a ak sa vyskytnú problémy, sťažujú sa vám – a priateľské vzťahy sa skončia. Výnimkou je, ak si 100% istý, že auto a príbuzní.
 3. Neuvažujte sa o predaji stroja v splátkach. Je lepšie čakať na kupujúceho s peniazmi alebo poradiť niekde požičať chýbajúce sumy, ak auto tak priťahuje.

Prečítajte si tiež:

 • 6 spôsobov, ako vypočítať reklamu od predajcu auto →
 • 115 pravidiel pre výber použitého vozidla →
 • Ak je klimatizácia v automobile zapnutá, ak sú okná menšie ako nula →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

30 − 22 =