Ako sa zbaviť domácich mravcov

Mravce sú hmyz, ktorý určite zaslúži pozornosť: sú inteligentní, žijú takmer na celej planéte, komunikujú s pomocou feromónov a delia sa do svojich kolónií na kasty. Dokonca venujú knihy! Ale nie je úplne šťastný, keď sa vo vašej kuchyni objaví hmyz.

Za akých podmienok budú mravce v dome?

Ak nájdete doma osamelý mŕtvy mravec, je to príliš skoro, aby ste sa obávali. Možno sa práve dostal z ulice nosiacim šaty alebo topánky. Ale môže to byť aj skaut, ktorý sa dozvie, koľko je terén vhodný na bývanie. A on prinesie svojich priateľov, ak zistí dostupné jedlo:

 • panvicu na kachle alebo neuzavretý balík obilnín v krabici,
 • špinavé jedlá v umývadle (hmyz, na rozdiel od vašich polovičiek, ako to),
 • odpadky v otvorenej taške alebo vedre (okrem mravcov tiež priťahuje šváby).

Čím skôr začnete konať, tým je pravdepodobnejšie, že hmyz bude zničený skôr, ako vytvoria hniezdo vo vašom byte. A v tomto prípade sa zbavenie mravcov bude oveľa ťažšie. Škodlivé článkonožce budú pochodovať pozdĺž soklových dosiek, na steny a boxy v riadených radoch.

Ako sa zbaviť mravcov, ak sa práve objavili

Ak bol hmyz pozorovaný v malom počte, dostatočné preventívne opatrenia:

 • Ak je to možné, zničte skautov externým mechanickým pôsobením. Stručne povedané, len ich rozdrviť.
 • Vyčistite možné spôsoby, ako nasledovať roztok octu alebo mydla (liter vody, lyžicu tekutého mydla, pár kvapiek citrusového esenciálneho oleja). Pre pohodlie sa zmes môže vletieť do rozprašovača.
 • Nakreslite bariéry. Na stopách mravca nakreslite nepretržitú šírku centimetrov pomocou drveného aktívneho uhlia alebo kriedy, čierneho korenia alebo kurkumu. Rovnako je vhodná vazelína alebo ochutená detská prášok.
 • Utesniť. Zavrite mravce všetky vstupy a výstupy: skontrolujte vetranie, sokly a všetky trhliny. Ak nie je možné omietnuť a vylievať celý dom so silikónovým tmelom, bude dostatočné ako dočasné opatrenie.

Ako sa zbaviť mravcov, ak sa už usadili vo vašom byte

aromaterapia

Mravce komunikujú s feromónmi: hmyz potrebuje špeciálne vône na označenie chutných alebo škodlivých potravín, vysielanie nebezpečných signálov a násobenie. To je to, čo budeme hrať. Naplnenie bytu s ostrým zápachom, povieme vám v jazyku vône, kto je tu šéf. Takže mravce nemajú radi zápach:

 • mäta (čerstvé alebo suché trámy môžu byť zvážené doma),
 • cesnak (zuby s dentúrnou základňou a ventilačnou mriežkou),
 • gáfor,
 • heřmánek (kúpiť suché kvety v lekárni a rozptýliť sa po obvode obydlia),
 • bobkový list (vložte niekoľko listov do škatúľ so zásobami obilnín),
 • aromatické oleje z klinčekov, levandule, citrónu a pomaranča.

Ak pravidelne konáte aromaterapiu, nemusia sa vyžadovať iné opatrenia. Ak to nepomohlo, pokračujeme v boji inými spôsobmi.

pasce

Môžete ich umiestniť na miesta pravdepodobného sledovania mravcov. Pasce sa vyrábajú podľa jedného princípu: v strede sa položí voňavá návnada a hrany sa spracúvajú tak, že sa hmyz nemôže dostať von. Tu je niekoľko príkladov:

 • Obojstranná lepiaca páska lepidlo lepenku alebo kúsok papiera okolo obvodu, a uprostred, dať sladkosť.
 • V pohári vody rozpustite pár lyžíc džeme.
 • Vystrihnite okraje hlbokej misy s vazelínou a kôrovce vnútri.

Nevýhodou nástrah je to, že zničia len pracovných mravcov, ktorí hľadajú potravu pre kolóniu. Avšak maternica a iný hmyz budú naďalej žiť a produkovať nových škodcov.

Ľudové opravné prostriedky

Najúčinnejším spôsobom je dostať pracovníkov mravcov, aby priniesli jedlo do srdca kolónie. Takže pod dopadom padne a mladí a maternica, čo znamená, že nové osoby prestane objavovať.

 • Boritá kyselina + žĺtok. Zmiešaný vaječný žĺtok s medom alebo džem a 20 gramov kyseliny boritej. Odhodí sa guľôčky a roztiahnite ich tam, kde sa majú mravce pohybovať. Aktualizujte návnadu, až kým nebude úplne zničená kolónia.
 • Boritá kyselina + med. Rozpustite niekoľko polievkovú lyžičku vody, čajovú lyžičku medu a 10 gramov kyseliny boritej (môže sa odobrať aj v tekutej forme). Udržujte kvapôčky roztoku v podozrivých miestach. Podľa potreby aktualizujte.
 • Bura + mleté ​​mäso. Zmiešajte tieto dve zložky v ľubovoľnom pomere, preneste ich do guľôčok a roztiahnite ich okolo bytu. Namiesto boraxu sa kyselina boritá môže používať v suchom alebo kvapalnom stave.

Chemický útok

Trh s insekticídmi je plný všetkých druhov prostriedkov: pastelky, pasce, gély, pasty a spreje. Vyberte si akékoľvek nápravu pre mravce, ale pri používaní si pamätajte na preventívne opatrenia: postupujte podľa pokynov, noste ochranné rukavice, chráňte deti a zvieratá pred jedom.

Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, obráťte sa na odborníkov na ničenie hmyzu.


Mravci vás obťažujú? Ak áno, ako sa s nimi vyrovnávate? Zdieľajte tipy v komentároch.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 57 = 67