Ako sa zbaviť plesní: vyčerpávajúci sprievodca

Čo je forma?

Forma je viditeľný povlak, ktorý tvorí mikroskopické plesne. Sú všadeprítomné: môžu rásť na akýchkoľvek materiáloch a za akýchkoľvek podmienok. Forma sa objavuje nielen na povrchu predmetov, ale preniká aj do nití myceliu v nich, takže nie je vždy ľahké sa ho zbaviť.

Ako sa zbaviť plesní

Ako to vyzerá?

Najčastejšie, forma v byte je nasledovné:

 • Biela forma. Má rád kvetináče, drevo, chlieb a niektoré výrobky.
 • Zelená forma. Uprednostňuje jedlo.
 • Sineva. Vyskytuje sa na drevených plochách, čo im dáva modrý odtieň. Môže ovplyvniť nábytok, parkety alebo okenné rámy.
 • Čierna forma. Najnebezpečnejší druh huby, ktorý sa darí všade: od papierovej tapety v spálni až po dlaždice v kúpeľni.

Prečo sa plesne objavuje?

Forma sa začína množiť, keď vstúpi do vhodného prostredia.

 • Vlhkosť. Ideálna úroveň je 60-80%. V dome môže byť toľko vlhkosti v kúpeľni alebo sprchovni, ak ste boli nedávno zaplaveni susedmi alebo ak po zmene počasia sa na oknách objavila kondenzácia.
 • Teplota. Forma prežíva pri veľmi nízkej aj vysokej teplote. Najpriaznivejší interval je od 4 do 20 ° C.
 • Ventilácia. Uzavreté okná, hromada nábytku, hromady rozptýlených vecí – a je už ťažké pre cirkuláciu vzduchu okolo miestnosti, stáva sa čoraz viac nasýtených spórmi plesní a huba sa ľahšie množí.

Ako pochopiť, že forma už sa objavila?

Spočiatku môže byť plesňa detekovaná vôňou ostrými, vlhkými a špecifickými. V budúcnosti sa huba prezentuje s príslušnými škvrnami plaku.

Čo potrebujete na boj proti plesniam?

 • Pre svoju vlastnú ochranu: okuliare, rukavice, respirátor.
 • Ak chcete odstrániť povlak: kefka / hubka / škrabka / hadrová / smrekovacia handrička, nádrž na vodu, akýkoľvek čistiaci prostriedok, vrecko na odpadky
 • Na konečné ošetrenie: hubu ničiace činidlo, drevený lak.

Pred začatím liečby miestnosti noste okuliare, rukavice, respirátor, ochranný odev nebudú zasahovať. Pri práci s poškodenými predmetmi buďte opatrní, aby ste nerozptylovali spóry plesní okolo domu.

Vdýchnutie spór môže byť zdravím škodlivé. Používajte osobné ochranné prostriedky.

Ako sa zbaviť plesní?

Algoritmus je veľmi jednoduchý:

 1. Mechanicky vyčistite postihnutý povrch z náteru.
 2. Liečte s akýmkoľvek liekom na formu.
 3. Sušte povrch a vetrajte miestnosť.
 4. Nepreformujte.

Najdôležitejšou vecou je starostlivo odstrániť viditeľný povlak. Ak je vrstva formy nedávna, môže sa ľahko očistiť hubou, kefou a teplou mydlovou vodou.

Formy na tapety možno úspešne odstrániť až v počiatočných fázach. Neskôr je žiaduce čistiť časť steny na omietku. Neváhajte! Iba rok je huba schopná zasiahnuť betón a tehly, prechádzajúc sadrou. Použite nazhdachku pre spoľahlivosť a nezabudnite navlhčiť steny, aby ste zabránili šíreniu spór vzduchom.

Ak sa plesne objavil na strope a zasiahla do bielej, očistite ju škrabkou alebo nazhdachkoy. Prvý povrch namočte len prvýkrát.

Formy v kúpeľni majú švy medzi dlaždicami a kĺbmi. Odstráňte postihnutú tesniacu hmotu, odlupujte švy. Po vysušení ošetrite dezinfekčným prostriedkom, utesnite švy a kĺby novým tmelom a maltou.

Zvyšok po ošetrení okamžite zlikvidujte v zapečatenom vrecku. Táto forma sa nerozšíri.

Aký prostriedok na vyberanie foriem?

Hlavná otázka: čo presne spracovať povrch tak, aby sa forma znovu nezobrazovala? Zostavili sme zoznam najúčinnejších prostriedkov, z ktorých každá pôsobí na všetky druhy húb. Vyberte si najvhodnejšie pre vás.

bielidlo

Vhodné pre dlaždice, sklo, ale nie pre porézne materiály. Toxické, používajte s opatrnosťou. Zriedi sa vodou v pomere 1: 10. Naneste štetkou alebo rozprašovačom.

Stolový ocot

Vhodné pre všetky povrchy a materiály. Má vôňu. Môže zmeniť farbu tapiet alebo nábytku. Aplikujte striekaním alebo handrou. Pre prevenciu sa postup opakuje za týždeň.

Kyselina citrónová alebo šťava

Má rovnaké vlastnosti ako ocot, má príjemnú vôňu. Môžete spracovať akékoľvek materiály, najlepšie pre dlaždice. Jedna polievková lyžica kyseliny citrónovej sa zriedi v pohári vody. Roztok sa nanáša na povrch sprejom alebo handrou.

Peroxid vodíka

Bezpečné a ľahko použiteľné. Môžete aplikovať na akýkoľvek povrch, opatrne farbené a tkanivá, aby nedošlo k zafarbeniu. Aplikujte striekaním alebo handrou. Pre prevenciu sa postup opakuje za týždeň.

Sóda na pečenie

Bezpečné, nemá ostrý zápach. Môže byť použitý na akýchkoľvek povrchoch. Polievková lyžica sódy je chovaná v pohári vody. Povrch sa ošetrí sprejom alebo handrou. Za hodinu sa všetko utrie vodou, aby sa zabránilo rozvodu.

Éterické oleje

Olej z čajovníka, levanduľa a rozmarínu majú antibakteriálne vlastnosti a príjemnú vôňu, sú bezpečné. Môže byť spracovaný akýkoľvek povrch. Stačí stačiť pridať 10 až 20 kvapiek oleja do pohára vody a aplikovať roztok rozprašovačom. Opakujte tento postup lepšie raz za pár dní na prevenciu.

Ako odstrániť zápach plesní?

Ak už plesne už nie je, ale stále je cítiť nepríjemný zápach, použite:

 • Sóda na pečenie. Nalejte tenkú vrstvu na miesto, kde sa plesňa rozrastala, nechajte ju niekoľko hodín a potom ju odstráňte vysávačom.
 • Charcoal. Usporiadajte niekoľko kontajnerov s uhlím okolo obvodu miestnosti – po jednom alebo dvoch minútach zmizne zápach.
 • Dobré vetranie a všetky vonné sviečky, aerosóly alebo kadidlo. Toto pomôže konečne zlepšiť vzduch v dome.

Ako sa uistite, že sa forma už nevyskytuje?

 • Monitorujte vlhkosť miestnosti. Ohrev stien a starostlivosť o hydroizoláciu. Inštalujte klimatizačnú jednotku, ktorá odvlhčuje vzduch. Pri varení zapnite odsávač pár a častejšie vetrujte, najmä ak sušiareň sušíte v kúpeľni.
 • Udržujte stabilnú teplotu. Izolované okná a prevádzkové vykurovanie nevedú k vzniku kondenzátu, ktorý má rád huby.
 • Vykonajte permutaciu, rozložte medziposchod. Voľne sa cirkulujúci vzduch neumožní vývoji formy.
 • Venujte pozornosť kvetinám v kvetináčoch, a to najmä pelargónom a fialkám. Nepoužívajte ich ani nepoužívajte nekontrolované hnojivá.

Najlepší asistent v detekcii a prevencii plesní v byte bude jednoduché pravidelné čistenie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =