Ako si vybrať dokonalý snowboard

Ako si vybrať snowboard na tento účel

Rovnako ako v prípade horského lyžovania, pri výbere snowboardingu je najprv potrebné rozhodnúť, kde a ako budete jazdiť.

Rezbárske práce, tuhé snowboardy (Carving, Alpine)

Ako si vybrať carvingový snowboard
snowboard-zezula.com

Dlhé a tvrdé snowboardy sú určené na vysokorýchlostné lyžovanie na pripravených svahoch. Takéto dosky sa používajú iba s pevnými spojovacími materiálmi a topánkami, ktoré sú vhodné pre profesionálnych a progresívnych športovcov.

Univerzálne snowboardy (All-mountain)

Ako si vybrať univerzálny snowboard
evo.com

Meno hovorí samo za seba: tieto snowboardy sú vhodné na korčuľovanie na pripravených trasách a pre ľahké freeriding. Sú menej tuhé, s užším pásom (najužším bodom snowboardu) a ľahšie je na nich jazdiť: dokonalá technika sa nevyžaduje. Začiatočníci by si mali vybrať tieto dosky.

Snowboardy pre freeridov (Freeride)

Ako si vybrať snowboard na freeride
evo.com

Jedná sa o dosky na nepripravené svahy, vhodné na lyžovanie v hlbokom snehu. Sú dlhšie a širšie než univerzálne. Často nos je širší ako chvost.

Snowboardy pre voľný štýl (Freestyle, Park pipe)

Ako si vybrať snowboard pre freestyle
evo.com

Tieto dosky sú kratšie a mäkšie univerzálne, často geometria twin-tip, ktorý má rovnakú konca, kvôli ktorej jazdec môže pokračovať po skoku kôň ako osobu, ako aj dozadu.

Môžete vidieť účel snowboardu alebo ho požiadať o konzultanta. V on-line obchodoch spravidla môžete nastaviť požadovaný parameter vo filtroch tovaru.

Ako dlho a ako by mal byť snowboard?

Ďalším dôležitým parametrom je dĺžka dosky. Snowboard sa vyberá podľa rastu jazdca pri zohľadnení menovania rady.

 1. Univerzálny alebo carvingový snowboard by mala byť o 15 cm kratšia ako vaša výška. Ak chcete nájsť vhodnú dosku podľa oka, vložte ju vedľa teba: horný okraj by mal byť v oblasti nosa alebo brady.
 2. Snowboard pre freeride by mala byť o 10 cm kratšia ako vaša výška.
 3. Ak chcete vybrať snowboard pre freestyle, Odpočítať od ich rastu 8-10 cm.

Ak trochu zvážite, odpočítajte od prijatej hodnoty 5 cm Ak máte pôsobivú pleť, naopak pridajte 5 cm.

Tiež výber dĺžky závisí od úrovne lyžovania: začiatočníci by si mali kúpiť snowboard o 2-3 cm dlhší ako pokročilí jazdci.

Často výrobcovia snowboardov majú špeciálne stoly, v ktorých môžete nájsť výšku a hmotnosť a zistiť, akú dĺžku by mala doska zvoliť. Tabuľka sa môže nachádzať na webovej stránke výrobcu, alebo dokonca na samotnom snowboarde, alebo skôr na nálepke na posuvnej ploche, ktorá označuje vlastnosti dosky.

Šírka snowboardov je rozdelená na:

 1. úzky (úzka): šírka pása do 250 mm.
 2. standard (bežné): šírka pása 250-260 mm, šírka koncov do 300 mm.
 3. priemerný (stredná šírka): šírka pása 250-260 mm, šírka koncov od 300 mm.
 4. široký (široká): šírka pása od 260 mm.

Vyberte šírku snowboardu v závislosti od veľkosti nohy. Ak je veľkosť väčšia ako 44, stojí za to, aby ste boli stredne široký alebo široký.

Návrhy a materiály snowboardov

Existujú dva hlavné návrhy snowboardov a ich kombinácie:

 1. Uzáver (čiapočka)). Jadro snowboardu na vrchole je uzavreté monolitickým krytom a zospodu posuvným povrchom. Tieto dosky sa dajú ľahšie vyrábať (dobre, aj opraviť), ale pretože sú lacnejšie. Avšak, na rozdiel od sendvičov, počas pádu sa viečko rozdelí: veko sa bude pohybovať od kĺzavého povrchu.
 2. Sendvič (sendvič). Jadro, posuvný povrch a horný dekoratívny kryt sú stlačené pod tlakom. Výsledkom je robustná konštrukcia niekoľkých vrstiev. Ak dokážete taký snowboard prelomiť, bude ťažšie ho opraviť. Okrem toho sú sendviče drahšie.
 3. Kombinované štruktúry. Často sa pri výrobe snowboardov používajú obe technológie. Vďaka sendvičovým koncovam sa snowboard stáva odolnejším a stredná čiapočka poskytuje ľahkosť.

Jadro snowboardu

Jadrá snowboardov sú vyrobené z rôznych materiálov:

 1. drevo buk, popol, topoľ, dub, smrek, borovica. Jadro z dreva je dobre odolné voči nárazom a vibráciám. Niektoré snowboardy Mervin sa vyrábajú s jadrom geneticky modifikovaného dreva bez prstencov. Predpokladá sa, že to má dobrý vplyv na elasticitu a pevnosť.
 2. Woods a peny. Vzhľadom na penu sa snowboardy stávajú jednoduchšie a lacnejšie. To však znižuje ich pružnosť a odolnosť voči vibráciám.
 3. Kombinácia rôznych materiálov. Kombinácia dreva, uhlíka a hliníka poskytuje snowboardingu tuhosť a ľahkosť. Existuje veľa kombinácií, nové trendy sa neustále objavujú.

Kĺzavý povrch

Existujú dve varianty posuvného povrchu:

 1. Povrch extrudovaného polyetylénu (Extrudovaný). Je to lacnejšie, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a ak je poškodené – drahé opravy.
 2. Povrch zo spekaného polyetylénu (Spekané). Polyetylénový prášok je spekaný pod vplyvom vysokej teploty a vysokého tlaku. Takýto povrch má poréznu štruktúru, ktorá absorbuje masť dobre a lepšie. Navyše sa nebojí škrabance a malé ľadové drobky. Bude to však ťažšie opraviť.

Aký by mal byť odklon snowboardingu

Dôležitým parametrom pri výbere je typ vychýlenia. Má priamy vplyv na jednoduchosť ovládania snowboardingu.

Ako si vybrať snowboarding: typy deformácií
Typy priehybov
 1. Klasické alebo ohýbanie (Camber). Taký snowboard má stredovú časť zdvihnutú. Keď jazdec stúpne na palube, tlak je rovnomerne rozložený po celom povrchu. Učenie sa o snowboardoch s klasickým vychýlením je pomerne náročné: korčuľovanie vyžaduje dobrú techniku, chyby sa neodpúšťajú. Preto je pre začiatočníkov iný typ deformácie lepší: rocker.
 2. rocker (banán, rocker). Stredná časť snowboardu sa dotýka zeme a konce sú klenuté. Oblúková forma uľahčuje učenie: na úkor jedného podporného bodu je doska učenšia a ľahko ovládateľná, za každým pohybom tela sa za sebou stáva.
  Snowboard s ohybom často vybraný Freestyle: kolískový dobré pre big-vzduch (skákanie) a jibbing (pohybujúce sa na koľajniciach a iných povrchov). Vhodný kolík a pre freeridov.
 3. Nulová deformácia (Flat). Stredová časť tohto snowboardu je úplne plochá a konce sú nad zemou. Je vhodný ako pre začínajúcich korčuliarov, tak aj pre freestylové triky.
 4. Kombinované vychýlenia. Existuje veľké množstvo hybridných kriviek: klenutie-kolískovým odklon kolesa (ako je uvedené vyššie), kolískové odklon-kyvnou pákou (priehyb freeride), kolískové plochou krížového ovládača a mnoho ďalších. Vzhľadom na kombináciu ohybov sa určité vlastnosti snowboardingu zvyšujú. Napríklad rýchlosť alebo jednoduchosť ovládania.

chants

Kants – úzke oceľové prúžky pozdĺž okrajov snowboardu, ktoré umožňujú jazdcovi urobiť ostré otáčky – je možné rozdeliť na dva typy:

 1. rovno – najbežnejší okraj. Môže byť dlhá (pozdĺž celej dĺžky dosky) alebo skrátená, keď predná alebo zadná časť nie je chránená okrajom (často sa nachádza v snowboardoch pre freeridov, umožňuje znížiť hmotnosť dosky).
 2. Magne Traction – špeciálna developerská spoločnosť Mervin. Je to zvlnená hrana pripomínajúca nôž na syr.
Ako si vybrať snowboard: Vlnovité okraje Magne Traction
Vlnovité okraje Magne Traction

Vďaka piatim alebo siedmim bodom podpory hrany sa môžete bez problémov obrátiť na akýkoľvek povrch, dokonca aj na ľadovej kôre.

geometria

Snowboardy sa líšia pri umiestňovaní hypoték – oceľových otvorov pre spojovacie prvky. Existujú tri typy:

 1. smerový (Directional). V nasmerovaných snowboardoch sú hypotéky kompenzované tak, že buď nos alebo chvost dosky sú dlhšie. Môžete ísť len jedným smerom – po hore. Na zvýšenie stability a stability je nos snowboardu zvyčajne mäkší ako chvost. Smerové snowboardy sa používajú na carving a freeriding.
 2. Typ izby (Twin-špička). Jedná sa o absolútne symetrické dosky, ktoré sa často používajú na parkovanie. Vzhľadom k tomu, že nos a chvost sú rovnaké v dĺžke a tuhosti, môžete ísť ľubovoľným smerom.
 3. Smerový dvojitý typ (dvojitý smer). V takýchto doskách existuje malý posun hypoték a rozdiely v tuhosti nosa a chvosta. Tvrdší chvost poskytuje stabilitu a podlhovastý nos poskytuje výhody pri jazde na panenskej pôde. Snowboardy s touto geometriou sú vybrané pre freeride a bežecké lyžovanie pri vysokej rýchlosti.

Vzájomne vzájomne môžu byť hypotéky umiestnené rôznymi spôsobmi.

Ako si vybrať snowboard: Typy upevňovacích systémov

 1. 4 × 4. Podpísané hypotéky sú vzdialené 4 cm od seba, tak horizontálne, ako aj vertikálne.
 2. 2 × 4. Vertikálne sa hypotéky nachádzajú vo vzdialenosti 4 cm a horizontálne – vo vzdialenosti 2 cm.
 3. 3D vzor. Ide o hypotéky umiestnené vo forme kosoštvorcov. Používajú sa len na doskách Burton.
 4. Nekonečný kanálový systém (ICS) Je vývoj Burton. Skrutky nie sú naskrutkované, ale sú vložené do špeciálneho žľabu na doske. Tým sa ľahko mení pozícia spojovacích prvkov.
Ako si vybrať snowboard: ICS doska a EST mount
ICS doska a montáž na EST

Dosky ICS potrebujú špeciálne spojovacie prvky, v ideálnom prípade EST z Burton. Niektoré bežné držiaky sa predávajú so špeciálnym adaptérovým kotúčom, pomocou ktorého je možné ich použiť buď s bežnou doskou, alebo s ICS snowboardom.

Ako si vybrať spojovacie prvky

Po prvé, budeme analyzovať základné prvky upevnenia, a potom budeme hovoriť o tom, ako si vybrať možnosť pre vaše potreby.

Ako si vybrať snowboard: Čo sa skladá z mountu?

 1. základňa – základ upevnenia.
 2. highback – Späť, upevňuj pätku topánky.
 3. oblúk – axiálne ložisko.
 4. popruh – dva pásy upevňujúce prednú časť batožinového priestoru.
 5. Buckley – dve spony.
 6. Plynový pedál – zasúvateľný popruh na upevňovacej špičke, ktorý vám umožňuje upraviť jeho dĺžku.

Typy upevňovacích prvkov

Upevňovacie prvky s dvoma spojovacími prvkami (popruh)

Ako si vybrať snowboard: Strap-in
evo.com

Jedná sa o najbežnejšie spojovacie prvky. Na nasadenie takýchto spojovacích prvkov musíte odistiť dva popruhy, vložiť nohu a pripevniť popruhy.

K dispozícii sú aj možnosti so špeciálnym spodným prúžkom – capstrap (capstrap). Chytí špičku topánky nielen vpredu, ale aj zhora, bezpečne tlačiac na základňu.

Ako si vybrať snowboard: Mount with capstrap
Montáž s krytom. shayboarder.com

S prehĺbenou zadnou časťou (Zadná vstupná)

Ako si vybrať snowboard: Upevnenie s prehĺbením
evo.com

Jedná sa o modely, ktoré možno jednoduchšie a rýchlejšie zapnúť. V takých spojovacích prostriedkoch sú pásy navzájom prepojené na lepšie upevnenie topánky. Aby ste ich umiestnili, musíte nakloniť zadnú časť, vložiť nohu a potom ju vrátiť späť na svoje miesto.

Krokové inštalácie

Krokové inštalácie
saltypeaks.com

Je to systém, v ktorom boot klikne, keď jazdec prejde na držiak. Na jednej strane je lepšie upevniť topánky, na druhej strane – sneh sa môže upchať v upevnení a potom bude problematické ho pripevniť.

Navyše Krok-in upevňovače vyžadujú špeciálne tvrdé topánky, takže je lepšie, aby ste ich nekúpili, ak chcete pokojnú a uvoľnenú jazdu, alebo sa najskôr dostanete na snowboard. Pre začiatočníkov je lepšie si vybrať mäkké upínacie prvky s príliš silným upevnením nohy pásikmi.

EST uzávery

Ako si vybrať snowboard: EST mounts
traektoria.ru

Ide o modely pre dosky IST s kanálovým systémom od spoločnosti Burton. Na rozdiel od bežných upevňovacích prvkov má EST ľahkú základňu a namiesto bežných otvorov – bežcov a uší.

V týchto ušiach sú vložené dve skrutky, ktoré fixujú EST na dosku a umožňujú nastaviť polohu spojovacích prvkov.

Ďalším dôležitým bodom: upevnenia musia byť vždy vybrané spolu s topánkami.

Ako si vybrať snowboardové topánky

tuhosť

Hlavným kritériom pri výbere obuvi je tuhosť. To bude závisieť od vášho pohodlia počas lyžovania a ako ľahko bude riadiť snowboard.

Tuhosť sa určuje na stupnici od 1 do 10. Nad piatimi topánkami pre progresívnych a profesionálnych jazdcov pre tých, ktorí majú dodávané vybavenie a idú na jazdu vysokou rýchlosťou na pripravovaných trasách.

Silnejšie topánky poskytujú dobrú kontrolu, ale sú skôr nepríjemné, hlavne ak ste nováčik.

Modely s tuhosťou od troch do piatich sú vhodné pre začiatočníkov snowboardistov, freeridov a freestylárov. V týchto pomerne mäkkých topánkach je pohodlné chodiť bez snowboardu, čo je potrebné pri výstupe na divoké svahy. Navyše neubližujú nohy počas skokov z odrazového mostíka.

K dispozícii sú aj topánky s vymeniteľnou tuhosťou. V nich sú vytvorené špeciálne plastové vložky, v dôsledku ktorých sa tuhost v určenom rozsahu mení. Napríklad, bez vložiek, tuhosť obuvi je štyri a spolu s nimi sedem. Takéto topánky budú užitočné pre tých, ktorí budú jazdiť na divokých aj upravených svahoch.

S tuhosťou od jedného do troch sú vyrábané hlavne detské topánky.

Typ zipsovania

Klasické šnurovanie

Snowboardové topánky: klasické šnurovanie
evo.com

Toto je najčastejšie šnurovanie, ktoré musí byť utiahnuté ručne. Napriek jednoduchosti si veľa profesionálnych športovcov vyberá tieto topánky, pretože ich považujú za spoľahlivejšie.

Systém Boa

Snowboardové topánky: systém Boa
evo.com

Toto koleso, ktoré pri otáčaní automaticky utiahne šnúrky. S takým systémom šnurovanie trvá oveľa menej času.

zúčastnil

Snowboardové topánky s pufrom
evo.com

Rýchlosť a pohodlie, niečo medzi klasikou a Boa. Nemusíte stráviť veľa času, ale nespoliehajte sa na zložitý mechanizmus.

Pri skúšaní topánok venujte pozornosť správaniu sa pri chôdzi. Ak sa v plne ťahanej topánke s nábehom na špičke prstov vyprší, nevyhovuje vám. Batoľa by mala dobre upevniť nohu, čo vám umožní vyhnúť sa zraneniu pri jazde.

To je všetko. Ak máte radu pri výbere snowboardu, hokejky a topánky, napíšte poznámky.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

62 − = 52