Ako si vybrať LED lampu

Charakteristika LED svietidiel

Svetelný tok

Jas LED lampy je charakterizovaný svetelným tokom, ktorý sa meria v lúmenoch (lm, lm). Ako jasné chcete rozsvietiť kanceláriu alebo miestnosť, je to na vás. Pokúste sa však dodržiavať odporúčania SNIPSNiP 23-05-95 *. Prirodzené a umelé osvetlenie :

Typ izby Norma osvetlenia (lm / m2 M)
Spálňa, kuchyňa 150
Detská izba 200
Kúpeľňa, WC 50
Všeobecný úrad 300
Úrad pre kreslenie úloh 500

Na určenie výkonu svietidiel a ich počtu použite tabuľku. Tiež odráža zhodu bežných žiaroviek, ktoré prišli na ich výmenu LED.

Svetelný tok (lm)
LED žiarovka (W)
Žiarovka (W)
250 3 25
400 5 40
650 8 60
1300 14 100
2 100 22 150

V tabuľke sa uvádza, koľko energie spotrebúva LED lampy. To je jeden z hlavných dôvodov ich popularity.

Farbové spektrum

Rovnako dôležitú úlohu pri výbere svietidla zohráva farba vyžarovaného toku. Pre tento účel sa meria teplota farby, ktorá sa meria v stupňoch Kelvina (K). Čím je tento parameter menší, tým bude teplejšie svetlo.

Teplota farby (K) Stín svetla
2 700-2 800 teplé žlté
3000 teplé biele
4000 neutrálne biele
6000 chladné biele

Najpohodlnejšie v dome sú žlté odtiene: pomáhajú relaxovať a relaxovať. Teplé biele svetlo sa odporúča pri práci v kancelárskych priestoroch. Predpokladá sa, že zvyšuje účinnosť. A svietidlá so studeným bielym svetlom sú určené len pre nebytové úžitkové priestory.

Rozsah napätia a index vykresľovania farieb

Ak bežné žiarovky bez straty jasu pracujú pri napätí 220 V, väčšina LED na stabilné žiarenie má dostatok a nižšie hodnoty. To znamená, že majitelia takýchto žiariviek si ani nevšimnú poklesy napätia v elektrickej sieti.

Pri nákupe sa pokúste vybrať rozsah napätia s najširším rozsahom hodnôt.

Miera, do akej farby objektov vo svetle konkrétnej lampy budú prirodzene prenášané, určuje index vykresľovania farieb. Je indikovaná parametrom CRI (index vykreslenia farieb) alebo Ra. Čím vyšší je index vykresľovania farieb, tým prirodzenejšie budú vyzerajúce osvetlené objekty.

V obytných oblastiach sa odporúča používať lampy s indexom najmenej 80 CRI alebo Ra.

Uhol disperzie

LED diódy sú usporiadané tak, aby pred nimi len mohli svietiť: veľmi malá časť sveta sa odchyľuje od boku. Preto venujte pozornosť nielen ich množstvu, ale aj tomu, ako sa nachádzajú. To priamo závisí od uhla rozptylu. Pre rôzne modely svietidiel môže byť od 30 do 360 stupňov.

Ktoré LED svietidlá sú

Pulzovanie svetla

Svetlo nízko kvalitných žiariviek často pulzuje. To je neviditeľné pre oko človeka, ale môže mať negatívny vplyv na nervový systém a viesť k zlému zraku.

Kúpte si lampy s rozsahom zvlnenia nie viac ako 5-15%.

Životnosť a výrobca

LED žiarovky majú priemernú životnosť 10 000 až 50 000 hodín. Skutočnosť je veľmi ťažké zistiť, pretože technológia sa zlepšuje denne, životnosť sa počíta len teoreticky.

Záruka pre tieto svietidlá je od 1 do 5 rokov a závisí od výrobcu. Úlohou úložiska je vymeniť lampu, ak počas záručnej doby zlyhala.

Dnes existuje veľa výrobcov technológie LED. A nie všetky z nich naznačujú spoľahlivé informácie o svietidle na obale. Na skutočne nameraných hodnotách lampy môžete zistiť pomocou testovacieho servisu lamptest.ru.

Na svojich stránkach je mnoho recenzií, článkov a nezávislých testov LED produktov. Tu sa môžete nielen dozvedieť všetko o modeli, o ktorý máte záujem, ale tiež vybrať konkrétnu lampu pre vaše potreby: pre to zadajte potrebné parametre a kliknite na tlačidlo “Zobraziť”.

Ako vybrať správnu LED lampu

Ak chcete vybrať lampu, ktorá bude vytvárať pohodlné osvetlenie, bude trvať dlhú dobu, nebude poškodzovať zdravie a ušetrí značné množstvo energie, použite nasledujúce tipy.

  1. Farba lampy pre byt by nemala prekročiť 3 000 K. Ak potrebujete kancelársku lampu, zastavte výber pri teplote 4 000 K. Svetelné zdroje 6 000 K a vyššie by sa mali používať iba v technických miestnostiach.
  2. Vyberte si lampy so šírkou napätia 110-230 V.
  3. Index vykresľovania farieb musí byť aspoň 80 CRI.
  4. Pulzácia svietidla by nemala prekročiť 15%. Môžete ľahko skontrolovať v sklade: skrutku vložte do základne a priveďte fotoaparát smartfónu do nej. Ak je zvlnenie vysoké, obraz na obrazovke bude blikať.
  5. Nezabudnite skontrolovať funkciu lampy. Takmer všetky elektrikárske obchody majú takúto príležitosť.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

29 + = 31