Ako ušetriť elektrickú energiu: 25 jednoduchých, ale pracovných tipov

Nezbavujte svetlo

 1. Uhasnite svetlo a pohybujte sa z miestnosti do miestnosti. Nastavte snímače tepla, ktoré vám vypnú svetlo.
 2. Používajte miestne osvetlenie: svetlá, podlahové svietidlá, steny. Napríklad, aby sa nezahrnuli hlavné zdroje svetla zakaždým, je lepšie nainštalovať podsvietenie z LED pásu v miestnosti.
 3. Pamätajte, že čistota je kľúčom k uloženiu. Znečistené okná a prašné podlahy znižujú úroveň osvetlenia v miestnosti na 35%.
 4. Pri opravách zvážte, že ľahké steny a nábytok odrážajú až 80% svetelného toku a tmavé – len asi 12%.
 5. Vymeňte žiarovky s úspornými a LED diódami. Výmena len jednej lampy ušetrí asi 1 000 rubľov ročne.

Vezmite napríklad Moskvu. 1 kWh z kapitálových nákladovTarify za elektrickú energiu pre obyvateľstvo a rovnaké kategórie spotrebiteľov na území Moskvy s výnimkou správnych obvodov Troitsk a Novomoskovsk 5,38 rubľov. Predstavte si, že v troch apartmánoch po dobu ôsmich hodín denne svietia tri svetlá: LED, úsporné a žiarovky. Pre objektívnejší obraz si vyberieme lampy tejto sily tak, aby poskytovali približne rovnakú úroveň osvetlenia. A to je to, čo máme.

Druh svietidla LED svetlo energeticky úsporný žhaviaca
Spotreba energie, kW 0013 0025 0,1
Životnosť lampy, hodiny 50000 8000 1000
Náklady na lampu, rub. 248 200 11
Cena za hodinu prevádzkyCena za hodinu prevádzky = sadzba × výkon + náklady na lampu / zdroj , rub. 0,0749 0,1595 0,549
Hodinové úspory Hodinová úspora = náklady na prevádzku žiarovky – náklady na prevádzku porovnateľnej žiarovky , rub. 0,4741 0,3895
Doba splácaniaDoba návratnosti v hodinách = (náklady na svietidlo – náklady na žiarovku) / úspora času , hodiny 499,89 485,24
Doba splácaniaDoba návratnosti v dňoch = doba návratnosti v hodinách / 8 , dni 62,49 60,65
Ročné úsporyRočné úspory = (8 × 365 – doba návratnosti v hodinách) × hodinová úspora , rub. 1147,37 948,34

Ukázalo sa, že o dva mesiace neskôr úsporná žiarovka vám umožní ušetriť každú hodinu 40 kopecks a 10 žiaroviek – 4 ruble.

Správne používajte elektrické spotrebiče

 1. Pri absencii elektromerov s dvojitou frekvenciou odpojte všetky nočné elektrické zariadenia pre noc a nabíjačky – po úplnom nabití zariadenia.
 2. Chladnička musí byť pravidelne rozmrazovaná, ak nemá špeciálny systém No Frost. Uistite sa, že zariadenie je čo najďalej od vykurovacích zariadení a či je zabezpečené prirodzené vetranie zadnej steny. Vložte do nej len chladené jedlá!
 3. Monitorujte výkon horákov na elektrickom sporáku a umiestnite na ne len vhodný nástroj s plochým dnom.
 4. Zakryte hrnce a panvice viečkami: znižujú stratu tepla takmer trikrát.
 5. Snažte sa nepreťažovať práčku (nadmerné zaťaženie zvyšuje spotrebu elektrickej energie na 10%) a používajte priemerný teplotný režim. Pranie pri 30 stupňoch je zbytočne o 35% menej energie ako pri umývaní pri 40 stupňoch.
 6. Na ohrev vody použite elektrickú varnú kanvicu namiesto elektrického sporáka. Bude to oveľa úspornejšie. Varenie len objemu kvapaliny, ktorá je v súčasnosti potrebná.
 7. Pravidelne čistite ventilátory a filtre klimatizácie.
 8. Veci, ktoré vyžadujú nízku teplotu, žehlička po vypnutí žehličky.
 9. Nenechávajte zariadenie, vrátane mikrovlnných rúr, televízorov, počítačov, skenerov, tlačiarní, modemov, v pohotovostnom režime. To ušetrí viac ako 200 kW ročne.
 10. Používajte elektrické zásuvky s časovačom.

Nakúpte energeticky účinné spotrebiče

 1. Všetky elektrické zariadenia sú označené latinkou z A +++ do G. Vyberte si nízkoenergetickú technológiu označenú A a B.
 2. Nakúpte zariadenia, ktoré využívajú najnovšie technológie na šetrenie elektriny. Napríklad indukčné varné dosky sú čoraz viac populárne, vykurovanie iba spodnej časti riadu a nie plytvanie energiou. Účinnosť týchto dosiek dosiahne 95%!

Nastavte počítadlo s dvoma sadzbami

 1. Dvojtarifný merač umožňuje ušetriť v noci. Takéto meracie prístroje sú prospešné pre tých, ktorí môžu používať energeticky náročné spotrebiče pre domácnosť: umývačka riadu a práčka, chlieb – od 23.00 do 7.00 hod. V priemere sa meradlo zaplatí za rok.

Nezanechávajte teplo márne

 1. Namiesto tradičného ohrievača používajte klimatizačné zariadenie nastavené na režim vykurovania. Ak samozrejme umožňuje výrobcovi. Veľa klimatizačných zariadení sa nedá používať pri nízkych teplotách.
 2. Infračervené vykurovanie je úspornejšie ako ostatné o 30-80%.
 3. Ak sú elektrické batérie inštalované v dome, snažte sa ich udržiavať čisté, aby prach neabsorboval časť tepla a nemusíte zvyšovať teplotu.
 4. Použitím ohrievača vody znížte teplotu ohrevu vody.
 5. Vymeňte ohrievač teplej úžitkovej vody ohrievačom prietoku. Takže nebudete stráviť elektrickú energiu pri neustálom udržiavaní určitej teploty vody.
 6. Teplá voda iba v prípade potreby. Odpojte kotol od napájacieho zdroja pri odchode z domu a v noci.
 7. Raz za tri mesiace vyčistite ohrievač vody od stupnice, čo zvyšuje spotrebu energie o 15-20%.
  • Odpojte prístroj a vypnite prívod vody.
  • Úplne vypustite vodu.
  • Odstráňte kryt kotla, opatrne odpojte drôty a odskrutkujte tepelné relé.
  • Odskrutkujte matice, ktoré držia prírubu. Zatlačte prírubu nahor, otočte a vytiahnite.
  • Teraz môžete vykurovacie teleso vyčistiť kovovou kefou. Na odstránenie plaku pomôžete aj roztok kyseliny octovej a horúcej vody (1: 5). Jednoducho umiestnite ohrievač na ňu na 30 minút a uistite sa, že gumové tesnenie neprichádza do kontaktu s kyselinou.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + = 26