Apenditída: čo robiť, ak to bolí vpravo

Apenditída je zápal prílohy, čiže proces céka. Je to malý orgán, ktorý sa prestal zúčastňovať trávenia, ale niečo v tele sa zaoberá: osvieženie mesiac v imunitnom systéme a niekedy ochorenie.

Najčastejšie sa zhoršuje u ľudí vo veku 10 až 30 rokov, ale vo všeobecnosti sa môžete chorovať v akomkoľvek veku.

Prečo je prídavná látka zapálená

Povedať presne, prečo sa proces cecumu rozhodol zapáliť v každom konkrétnom prípade, je to nemožné, pretože dôvody sú odlišné.

Najbežnejší je lúmen prílohy. V čreve žije obrovské množstvo baktérií a keď je lúmen prílohy uzavretý, začína sa rýchlo množiť na jednom mieste. Začína so zápalom, čo je apendicitída.

Niekedy sú príčinou zápalu infekcie, chronické ochorenia brušnej dutiny, problémy s krvnými cievami a dokonca aj trauma.

Ako pochopiť, že táto apendicitída

Apenditída je ťažké rozpoznať. Jeho hlavným príznakom je bolesť a nebude to vždy bolest vpravo. Faktom je, že v brušnej dutine nie je toľko nervov. Niekedy nie je možné určiť, čo presne bolí: nie je dôvod, aby sa bolesť koncentrovala.

Apendicitída preto zvyčajne začína bolesťou vo všeobecnosti v brušnej diere alebo okolo pupku. Potom sa bolesť môže pohybovať doprava, ale nie je to potrebné. Bolesť je konštantná a postupne sa zintenzívňuje. Niekedy po zintenzívnení bolesť zmizne, ale to nie je vždy dobré: stane sa to, keď tkanivá zomrú, keď už nie je nič zranené.

Ďalšie príznaky, ktoré spolu s bolesťou poukazujú na apendicitídu:

 1. Chuť do jedla zmizne.
 2. Zvracanie nie je trvalé, 1-2 krát.
 3. Nadúvanie.
 4. Horúčka, teplota až 38 ° C.

Pri týchto príznakoch potrebujete navštíviť lekára.

Pred vyšetrením lekárom nemôžete užívať lieky proti bolestiam, sorbenty alebo akékoľvek iné lieky, dávajte klystír. Z dôvodu sebestačnosti sa príznaky môžu meniť, bude ťažšie určiť apendicitídu.

Ako skontrolovať, či apendicitída alebo nie

Aby sa nezamieňala apendicitída s inými ochoreniami, nemocnica vykoná krvný test, testy moču, môže vykonávať ultrazvukové alebo iné vyšetrenia. Ale najprv vás vyšetrí chirurg. Niektoré príznaky apendicitídy sa objavujú počas palpácie: lekár tlačí na rôzne oblasti brucha a na reakciu pacienta môže urobiť diagnózu.

Nemôžete sa tlačiť na žalúdok a pokúsiť sa cítiť, čo sa do neho dostalo. Kvôli silnému vplyvu môže príloha približne preniknúť. To povedie k komplikáciám.

Svojím vlastným úsilím môžete vykonávať len bezpečné testy:

 1. Kašeľ. Pri kašľaní sa bolesť vpravo zvýši.
 2. Ležať v embryu predstavujú (zvlnenie) na pravej strane. Bolesť musí ustúpiť.
 3. Zapnite ľavú stranu a natiahnite nohy. Pri apendicitíde sa bolesť stáva silnejšou.
 4. Ľahko položte na ľavú stranu, jemne zatlačte dlaň na boľavé miesto a potom ju náhle uvoľnite. Pri apendicitíde bude bolesť v tejto chvíli silnejšia.

Kedy konať naliehavo

Existuje komplex symptómov, ktoré poukazujú na vznik komplikácií. Toto je takzvané akútne brucho:

 1. Rastúca bolesť brucha.
 2. Zvracanie.
 3. Slabosť, retardácia, studený pot.
 4. Časté palpitácie.
 5. Bledosť.
 6. Teplota je vyššia ako 38 ° C.

Toto sú veľmi, veľmi nebezpečné príznaky. S nimi je príčina choroby už prehliadaná v nemocnici a na operačnom stole.

Ako liečiť apendicitídu

Akútna apendicitída je liečená len chirurgicky – to je najbezpečnejší spôsob, ako sa zbaviť zápalu.

Apenditída sa vyvíja rýchlo, v priebehu niekoľkých hodín môže preniknúť črevná stena. Potom sa celý obsah zapáleného prílohy dostane do brušnej dutiny a to je peritonitída – vážna komplikácia, ktorá ohrozuje život.

Preto je rezanie prílohy jednoduchšie a spoľahlivejšie ako čakanie, či pomôžu iné prostriedky.

Ako sa chrániť

Bohužiaľ, v žiadnom prípade. Štúdie nenašli priame spojenie medzi stravou, životným štýlom a apendicitídou. Niekedy zápal súvisí s chronickými ochoreniami, zápchou a dokonca aj s kazom, ale neexistuje presvedčivý dôkaz o tom, čo presne vedie k apendicitíde. Jedzte správne a počúvajte sami seba.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

45 + = 50