Čo robiť, ak sa počítač so systémom Windows spomalí

1. Vylúčte nepotrebné programy z počiatočného zoznamu

Po inštalácii sa niektoré programy automaticky pridajú do zoznamu spustenia. Takéto aplikácie sa spúšťajú ihneď po Windows bez ohľadu na to, či ich používate, alebo nie. Zostávajú vždy aktívne, a preto spotrebujú RAM a výkon procesora.

Keď je v spúšťacom zozname príliš veľa programov, odoberajú značnú časť systémových zdrojov. V dôsledku toho začne počítač bežať pomalšie ako zvyčajne. Zvlášť, ak sa nemôže pochváliť výkonným hardvérovým výplňou.

Ak chcete skontrolovať spúšťací zoznam, stlačte klávesy Windows + R. Keď sa otvorí nové okno, vložte príkaz msconfig.exe a stlačte kláves Enter. V nasledujúcom okne otvorte kartu “Uvedenie do prevádzky”. Ak sa zobrazí správa “Otvoriť správcu úloh”, kliknite na ňu.

Čo robiť, ak sa počítač so systémom Windows spomalí: Odstránenie nepotrebných programov zo spúšťacieho zoznamu

Keď sa konečne zobrazí zoznam, odstráňte z neho všetky programy, ktoré nepotrebujete vo svojej stálej práci. Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši a zvoľte “Zakázať”.

2. Vyčistite počítač od trosiek, vírusov a iného škodlivého softvéru.

Časom sa v počítači nahromadia zvyškové súbory a iné softvérové ​​úlomky. Navyše, niektoré aplikácie obsahujú skryté reklamné moduly a počas inštalácie ich zablokujú so systémom. To všetko veľmi často vedie k pomalému chodu počítača. Ak chcete rýchlo vyčistiť počítač z reklamy a odpadkov, použite špeciálne nástroje.

Zdrojom problému môžu byť aj vírusy a iný škodlivý softvér. Spoľahlivý antivírus vám pomôže zbaviť sa.

3. Uvoľnite miesto na systémovom disku

Pre rýchlu prevádzku systému Windows a nainštalovaných programov je dôležité, aby bol na systémovom disku dostatok voľného miesta. Skontrolujte, či je miestna jednotka, na ktorej je OS nainštalovaná, plná. Zvyčajne je to jednotka C. Je žiaduce, aby množstvo voľného miesta bolo aspoň dvojnásobkom množstva inštalovanej pamäte RAM.

Ak je systémový disk plný, odstráňte z neho nepoužívané programy a súbory alebo ich preneste na iný lokálny disk. Ale nevymažte prvky potrebné pre fungovanie systému. Ak máte pochybnosti, potrebujete tento alebo ten súbor, je lepšie ho odstrániť.

Môžete použiť bezplatnú pomôcku TreeSize Free. Bude analyzovať disk a triediť jeho súbory a priečinky podľa veľkosti. Takže rýchlo uvidíte, čo potrebujete na voľné miesto.

Čo robiť, ak sa počítač spomaľuje: Uvoľnite priestor na systémovom disku: TreeSize Free

4. Aktualizujte ovládače

Miniprogramy, známe ako ovládače, ovládajú ovládanie komponentov, ktoré tvoria počítač. Postupom času výrobcovia grafických kariet a iných hardvérových častí zlepšujú ovládače svojich zariadení a dosahujú maximálny výkon. Preto nové verzie ovládačov môžu zvýšiť rýchlosť počítača.

Existujú špeciálne služby, ktoré kontrolujú systém pre zastarané ovládače av prípade potreby inštalujú aktualizácie v automatickom režime. Použite jednu z nich alebo stiahnite najnovšie verzie ovládačov z lokality výrobcu počítača a nainštalujte ich manuálne.

5. Zakážte zbytočné služby Windows

Služby Windows sú špeciálne programy, ktoré vykonávajú rôzne funkcie systému na pozadí. Niektoré služby sú skutočne dôležité pre správnu prevádzku počítača. Potreba ostatných vzniká mimoriadne zriedka alebo nikdy vôbec.

Na zrýchlenie systému môžete vypnúť nepoužívané služby. Ale iba majitelia veľmi slabých počítačov budú môcť cítiť výsledok.

Zakázať nepotrebné služby Windows

6. Znova nainštalujte alebo opravte systém Windows

Vývojári spoločnosti Microsoft optimalizovali desiatu verziu operačného systému, takže fungujú rýchlejšie ako Windows Vista, 7 a 8. Ak máte jednu z týchto zastaraných verzií, zamyslite sa nad inštaláciou systému Windows 10. To môže urýchliť váš počítač.

Ak už máte nainštalovanú desiatu verziu, aktualizujte ju na aktuálny stav v “Windows Update”. Ak sa počítač naďalej spomaľuje aj po inštalácii najnovšej aktualizácie, skúste obnoviť systém Windows. To pomôže, ak rýchlosť systému klesla v dôsledku zlyhania softvéru.

7. Skontrolujte, či sa počítač neprehrieva

Príčinou vážneho poklesu výkonu môže byť prehriatie počítača. Zvlášť často tento prenosný počítač trpí. Zvyčajne sa to stane počas hier alebo pri práci s ťažkými programami. Počítač môže brzdiť, vypnúť hry a programy sám alebo dokonca vypnúť. Prípad zariadenia sa spravidla stáva horúcim.

Ak spozorujete príznaky prehriatia, pokúste sa ho odstrániť. Uistite sa, že chladiče pracujú a že nič nebráni dobrému vetraniu. Ak je to v poriadku, je najlepšie rozobrať zariadenie a vyčistiť ho od prachu.

Demontáž počítača môže viesť k strate záruky a nesprávnym činnostiam – poškodeniu komponentov. Ak si nie ste istý sám sebou, nerobte risku.

Ak sa počítač spomalí iba počas hier, tepelná pasta sa môže vysušiť. Táto látka sa aplikuje na procesor a grafickú kartu, aby poskytovali lepšie teplo. V tomto prípade pri čistení počítača je potrebné použiť novú tepelnú pastu. Pozrite sa na video, kde sa to robí s počítačom, ktorý vyzerá najviac ako váš počítač. Potom bude pre vás jednoduché vymeniť tepelnú pastu sami. Alebo okamžite sa obráťte na odborníka.

8. Inštalujte výkonnejšie príslušenstvo

Ak vám nič z vyššie uvedených problémov nepomôže, počítač môže byť príliš slabý na priradené úlohy. Potom vám pomôže iba výmena celého zariadenia alebo jeho jednotlivých komponentov. Najväčší vplyv na rýchlosť počítača ovplyvňuje procesor, pamäť RAM a pevný disk. Výkonnosť počas hier závisí aj na grafickej karte.

Preveďte počítač do obchodu. Potom bude môcť predávajúci vybrať a nainštalovať hardvérové ​​súčasti, ktoré čo najrýchlejšie urýchlia váš starý počítač. Ak máte notebook, pravdepodobne budete musieť nahradiť silnejším modelom.

Prečítajte si tiež:

  • Ako si vybrať notebook →
  • 9 Linuxové distribúcie, ktoré dýchajú život do starého počítača →
  • Klávesové skratky Windows a MacOS, ktoré zjednodušia život →
  • Ako pripojiť počítač k televízoru →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

26 − 18 =