Prečo počítač nevidí USB flash disk alebo externý pevný disk a čo mám s tým robiť?

Prečo počítač nezobrazuje zariadenie USB

Zvyčajne sú podozrivými v tomto prípade poruchy softvéru, nesprávne nastavenia operačného systému, zastarané ovládače, poruchy USB portov počítača, adaptérov alebo samotných diskov.

V závislosti od dôvodov sa v každom prípade problém prejavuje rôznymi spôsobmi. Stáva sa, že počítač nereaguje na pamäťovú jednotku alebo pevný disk. V iných situáciách je počuť zvuk pripojenia nového zariadenia, ale ikona disku sa v programe Explorer nezobrazuje. A niekedy počítač práve visí hneď po kontaktovaní zariadenia USB.

Čo robiť, ak počítač s operačným systémom Windows nevidí jednotku USB flash alebo externý pevný disk

Najprv zistite, aký je problém s počítačom, s adaptérom (ak je pripojenie cez kábel) alebo s jednotkou. Pokúste sa pripojiť zariadenie USB cez iné porty. Ak to nepomôže a použijete kábel, skúste ho vymeniť za náhradný. V prípade poruchy skontrolujte, či sa jednotka otvára na iných počítačoch.

Ak zariadenie pracuje na inom počítači alebo ho nemôžete skontrolovať

Pripojte pevný disk alebo USB flash disk k počítaču a postupujte podľa pokynov v poradí. Ak prvý nepomôže, prejdite na ďalší a tak ďalej.

1. Pomocou pomôcky Microsoft riešte problémy s USB. Ak to chcete, stiahnite program z oficiálnych webových stránok spoločnosti a spustite ho na počítači. Potom postupujte podľa pokynov na obrazovke, aby nástroj analyzoval systém a pokúsil sa automaticky odstrániť problém. Na záver znova pripojte jednotku.

Čo robiť, ak počítač nevidí jednotku USB flash: Na riešenie problémov s USB použite nástroj Microsoft

2. Skontrolujte nastavenia jednotky v ponuke “Správa diskov”. Najskôr otvorte okno príkazového riadka (Windows + R) a zadajte ho diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter. Starostlivo prečítajte všetky systémové upozornenia, aby ste náhodou neformátovali jednotku alebo nezmenili údaje, ktoré sú na ňom zaznamenané.

Ak sa v ponuke Správa diskov zobrazí disk bez označenia zväzku, môže to byť príčinou problému. Potom kliknite na disk pravým tlačidlom a priraďte mu písmeno s príslušnou voľbou v kontextovej ponuke.

Čo robiť, ak počítač nevidí jednotku USB flash: Skontrolujte nastavenia jednotky v ponuke

Potom počítač reštartujte – nakoniec sa v prehliadači zobrazí požadovaný disk.

3. Skontrolujte nastavenia hardvéru v časti “Správca zariadení”. Ak ho chcete otvoriť, zadajte príkazový riadok devmgmt.msc a stlačte kláves Enter. Ak v manažére vidíte poškodené zariadenie (s otáznikom alebo výkrikmi), môže vám pomôcť aktualizácia.

Kliknite pravým tlačidlom myši na toto zariadenie a kliknite na “Odstrániť”. V hornej ponuke kliknite na položku “Akcia” → “Aktualizovať konfiguráciu hardvéru”.

4. Nainštalujte najnovšie aktualizácie pre systém Windows. Bez nich – najmä pre systém Windows XP – operačný systém nemusí mať potrebné opravy na prácu s modernými jednotkami USB. Navyše nebudú nadbytočné aktualizovať ovládače.

Ak iný počítač buď neuvidí disk alebo všetky vyššie uvedené tipy nepomohli

V tomto prípade je s najväčšou pravdepodobnosťou problém v samotnom disku.

Ak máte disk Flash, nie pevný disk, môžete použiť špeciálne nástroje na opravu softvérových chýb. Takýto softvér možno zvyčajne nájsť na webovej stránke výrobcu. Napríklad program JetFlash Online Recovery je určený pre jednotky Transcend. USB Flash Drive Online Recovery – pre flash disky značky ADATA. Všimnite si však, že v procese obnovy tieto nástroje vymazávajú všetky dáta z jednotky flash.

Ak žiadny z vyššie uvedených problémov nepomohol, pravdepodobne ide o fyzickú poruchu pevného disku alebo flash disku. Potom je lepšie zobraziť zariadenie špecialistovi alebo vrátiť ho do obchodu v rámci záruky.

Čo robiť, ak Mac nevidí USB flash disk alebo externý pevný disk

V počítačoch Apple je testovací postup trochu iný, ale postupuje približne rovnakým algoritmom. Predpokladáme, že ste už vyskúšali reštart počítača, odpojenie a pripojenie USB flash disku a tiež zabezpečenie spoľahlivosti pripojenia. Ak to nepomôže, musíte urobiť nasledovné:

1. Skontrolujte jednotku v “Disk Utility”. Otvorte vstavaný nástroj na prácu s diskami (“Programy” → “Pomôcky” → “Disk Utility”) a skontrolujte, či sa problémová karta zobrazuje tam. Ak je jednotka stále viditeľná, skúste ju preformátovať stlačením tlačidla “Vymazať” a znova pripojiť. Majte na pamäti, že všetky dáta z jednotky flash budú nenávratne odstránené.

Čo robiť, ak Mac neuvidí USB flash disk: Skontrolujte jednotku v

2. Skontrolujte jednotku v časti “Systémové informácie”. Špeciálny diagnostický program pre Mac poskytuje podrobné informácie o všetkých softvérových a hardvérových súčastiach počítača vrátane zariadení USB. Otvorte ponuku Apple, potom podržte klávesu Option, kliknite na “System Information” a prejdite do sekcie USB v zobrazenej ponuke.

Ak je jednotka flash, potom problém spočíva v softvéri a môžete sa pokúsiť obnoviť disk podľa odporúčaní výrobcu. Ak nie sú k dispozícii informácie o jednotke flash, je to fyzická porucha a obráťte sa na obchod alebo servisné stredisko, ak má oprava zmysel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 7 = 1