Cevapsız edilemeyen modern İngiliz yazarların 10 kitabı

1. Iain McEwen, “Amsterdam”

McEwen ustaca bir anlatı tarzını tahmin edilemez bir finalle birleştirir. Hikayesinin merkezinde iki arkadaş, popüler bir gazetenin editörü ve Millennium Senfonisi’ni kuran bir besteci var. Doğru, arkadaşlıklarından neredeyse hiçbir şey kalmamıştı, bir gizli öfke ve kızgınlık vardı. Eski yoldaşların yüzleşmesinin neyle sonuçlandığını öğrenmek için okumaya değer.

Litres.ru üzerinden satın al

2. Julian Barnes, “İngiltere, İngiltere”

Bu koleksiyonda, eski İngilizlerin ne olduğunu açıklamaya çalıştığı yazarın İngiliz romanını ekledik. Olaylar, ülkeye dair her türlü klişenin toplandığı beyaz adaya açılıyor: monarşi, Robin Hood, The Beatles, bira … Gerçekten de, neden modern İngiltere’deki turistler, eğer tüm eğlenceyi birleştiren minyatür bir kopya varsa?

Litres.ru üzerinden satın al

3. Antonia Bajette, “Sahip Olmak”

XIX yüzyılın modern şairlerin tarihi ile iç içe geçmiş Victoria şairlerinin sevgisiyle ilgili bir roman. Zengin dilin, klasik konuların ve kültürel ve tarihsel olgulara sayısız ittifakın tadını çıkaracak entelektüel okuyucuya yönelik bir kitap.

Litres.ru üzerinden satın al

4. Jonathan Coe, “Ne hile!”

Uzun süre Coe, edebi eserini etkileyen caz müziğini besteledi. “Ne aldatıyor!” Doğaçlamaya benziyor, bu cesur ve beklenmedik bir roman.

Orta ölçekli bir yazar olan Michael, zengin ve çok etkili Winshaw ailesinin öyküsünü açıklamak için bir fırsat yakaladı. Sorun şu ki, sosyal yaşamın tüm alanlarını ele geçiren bu açgözlü akrabalar, diğer insanların hayatlarını zehirler ve sempati yaratmazlar.

Litres.ru üzerinden satın al

5. David Mitchell, “Hayal # 9”

“Cloud Atlas” ı izlediyseniz, o zaman bilirsin: David Mitchell bu inanılmaz karışık hikayeyi ortaya çıkardı. Ancak bugün, başka, daha az ilginç olmayan bir roman okumayı öneriyoruz.

“Rüya # 9” genellikle Haruki Murakami’nin en iyi eserleri ile karşılaştırılır. Genç bir Eiji adamı, hiç görmediği bir babayı aramak için Tokyo’ya geliyor. Metropolde sekiz hafta boyunca, aşkı bulmayı, yakuzanın pençelerine girmeyi, alkolik anne ile uzlaştırmayı, arkadaş bulmayı başardı … Gerçekte olup bitenleri kendiniz için öğrenmek zorunda kalacaksınız – ve bir rüyada.

Litres.ru üzerinden satın al

6. Stephen Fry, “Cennetin Tenis Topları”

“Cennet Tenis Topları” – yeni detaylar ve anlamları ile tamamlanan “Monte Cristo Kontu” nun modern bir versiyonu. Arsa bize bilinse de okumadan kopmak imkansızdır.

Kahraman, hayatında daha iyisi olmayan Ned Mudstone’un öğrencisi. İyi bir aileden yakışıklı, zeki, zengin, eğitimli. Fakat kıskanç yoldaşların aptal şakaları yüzünden, tüm hayatı büyük ölçüde değişiyor. Ned intikam almak için tek bir amaç – yaşadığı bir psikiyatri hastanesinde hapsolmuş.

7. Helen Fielding, “Bridget Jones Günlüğü”

30 yaşındaki Bridget Jones’un hayatıyla ilgili bir roman, tüm dünyada popüler. Kısmen Renee Zellweger ve Colin Firth ile başrollerde Hollywood uyarlaması sayesinde. Ama çoğunlukla çılgınca ve çok çekici Bridget yüzünden. Kalori sayar, sigarayı bırakmayı ve daha az içmeyi dener, kişisel başarısızlıklarla karşılaşır, ama yine de geleceğe dair iyimser ve sevgiye inanır.

Affedeceğiniz kitaplar, arsaların sadeliği, sahnelerin banallığı, ve aptalca tesadüfler, çünkü onlar sadece ruhları vardır. “Bridget Jones Günlüğü” bu nadir vakadır.

Litres.ru üzerinden satın al

8. Joan Rowling, Harry Potter dizisi

JK Rowling, Harry Potter dizisi

Yaralı çocuğun hikayesi gerçek bir kültürel olgudur. İlk kitap, “Harry Potter ve Felsefe Taşı” 12 yayıncıyı reddetti ve sadece küçük bir Bloomsbury kendi riski altındaydı ve yayınlamaya karar verdi. Ve başarısız olmadı. “Harry Potter” çok başarılı bir başarı bekliyordu ve Rowling’in kendisi dünyanın dört bir yanındaki okuyucuların sevgisidir.

Büyü ve sihrin arka planına karşı, tanıdık ve önemli olan şeylerden bahsediyoruz – arkadaşlık, dürüstlük, cesaret, kötülüğe yardım etme ve kötülüğe karşı olma isteği. Çünkü Rowling’in kurgusal dünyası her yaştan okurları çekiyor.

Litres.ru üzerinden satın al

9. John Fowles, Toplayıcı

John Fowles, Koleksiyoncu

“Collector” – John Fowles’ın en korkutucu ve aynı anda heyecan verici romanı. Kahraman Frederic Clegg kelebekler toplamaktan hoşlanır, ancak bir noktada bir tatlı kız Miranda koleksiyonuna eklemeye karar verir. Bu hikâyeyi, kaçıranın sözlerinden ve kurbanının günlüğünden öğreniyoruz.

Litres.ru üzerinden satın al

10. Neil Gaiman, “Amerikan Tanrıları”

Gaiman, tanrıların farklı halkların efsanelerinden ve efsanelerinden yaşadığı kurgusal bir dünya yarattı. Amerika’da onlar, daha iyi bir yaşam için buraya gelen ilk göçmenler tarafından getirildi. Bu kısmen biyografik olaylardan kaynaklanıyor: roman fikri, Amerika’ya taşındığında İngiliz Gaiman ile birlikte ortaya çıktı.

Olay, hapishaneden çıkan ve Eski ve Yeni Tanrılar arasındaki çatışmanın ortasında kendini bulduğu Shadow Moon adlı bir adamın etrafında bükülüyor.

Litres.ru üzerinden satın al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 4 =