İnsanlar ne kadar başarılı okur: 8 basit kural

George Martin (George R.R. Martin) bir keresinde şöyle yazdı: “Okuyucu ölmeden önce bin can yaşıyor. Asla okumayan bir kişi sadece bir tanesini yaşıyor. “

SpaceX ve Tesla Motors CEO’su Elon Musk, okumanın öğrenmenin en hızlı yolu olduğuna ikna oldu. Chromeo’nun ikilisinin katılımcısı, çoğu zaman kütüphanede iş parası Warren Buffett ve Charlie Munger gibi tüm gününü bu etkinliğe harcayabiliyor.

Tek başına okuma başarısını garanti edemez, ancak en başarılı insanlar kelimelerin sevgisini paylaşırlar.

Ama en ilginç olanları nasıl okurlar. Sadece kelimeleri değil, yeni bilgiyi eyleme dönüştürmeye çalışırlar. Bu yüzden bilgiyi hafızalarında tutmaları gerekiyor ve bu en parlak zihinler için bile kolay değil.

10 dakika önce kelimenin tam anlamıyla okuduğun makalenin içeriğini yeniden yazabilirsen kendinize sorun. Ve geçen ay neredeyse hiç okumadığınız biyografi ne olacak? Kitapları bir kenara koyduğunuz anda kaç tane roman kayboldu?

Büyük ihtimalle, çoğu insan gibi, hatırlama yeteneğiniz, istediğinizden çok daha düşük. Ne kadar çok okunduğun önemi yok, ne kadar az hatırladığınla karşılaştırırsan. Bu bağlamda, sen filmden kahraman Guy Pearce (Guy Pearce) ile ortak noktaları olduğunu kahramanından Bradley Cooper (Bradley Cooper) ile daha “Hatırla” “Sınırsız”.

Bu nedenle, mümkün olduğunca ezberlenmeyi ve hayatta edindiği bilgileri nasıl uygulayacağımızı öğrenmek için okuma yaklaşımını kökten değiştirmenizi öneriyoruz.

1. Amaçları tanımlayın

Bir şey öğrenmek için, her şeyden önce neden okuduğunuzu anlamalısınız. Amacınız, asıl göreviniz rehber yıldızınız olmalı. Sizi yararsız bilgilerden koruyacaktır, örneğin baştan çıkarıcı başlıkları olan ya da önemsiz “ilginç gerçekler” olan makalelerden.

Doğru nasıl okunmalı?
olly18 / Depositphotos Resimler

Amaç, sizi yararlı bilgiler konusunda yönlendirecek, okuyucu tercihlerinin geliştirilmesini teşvik edecektir. Temel hedefi anladığın için, akılsızca okuyorsun (bu bazen çok arzu edilir olsa da). Bir bilgi diyetine ihtiyaç duyduğumuz hakkında çoktan yazdık ve hedefinizi belirlemenin ilk adımı bu yolda.

Hangi kitapları seçmelisiniz? Özetle, hedefinize ve ilgi alanlarınıza karşılık gelen her şey. Asıl mesele, zamanı akıllıca önceliklendirmek ve yönetmek.

Örneğin, hedefiniz satış departmanında artış sağlamaktır. Bu, insanları satabilmeniz ve yönetebilmeniz gerektiği anlamına gelir. Öncelikle satış teknikleri ve yönetimi ile psikoloji, kendini geliştirme ve motivasyon üzerine kitaplar hakkında en iyi kitapları okuyun. Bu, neredeyse hiçbir yararlı bilginin olmadığı satışlar ve popüler iş kitapları ile ilgili güncel olmayan teorilerden tıklanabilir makalelerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

İşi almanın hedefi, farklı kitaplar aracılığıyla rotanın yerleşmesine yardımcı olacaktır. Satış ve psikoloji hakkında okumayı bitirdiğinizde, hedefiniz en iyi satış insanlarının biyografilerini incelemenize yol açar: nasıl başarılı olmayı başardıklarını anlamak istersiniz. Ya da ofis politikalarını nasıl yöneteceğinizi veya markanız için nasıl çalışacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Yol gösterici yıldız seni doğru yolda tutacak.

Ve ders çalışmak için ders çalışmaktan ne haber? Merak, aynı zamanda ana hedeflerinize karşı gelmezse okumak için mükemmel bir sebeptir. Örneğin, önümüzdeki üç ay içinde pazarlama bilginizi geliştirecek ve serbest zamanınızın% 100’ünü dalış hakkında bilgilendirecek olursanız, bu etkili bir zaman kaybı değildir. Ancak, pazarlamanın% 25’i ve dalışla ilgili% 25’ini kullanıyorsanız, sadece ilgi alanlarınız için değil, bazen de yararlı olabilir.

Ancak amaçlarınız ne olursa olsun, gerekli beslenme materyallerini aldığınızdan emin olmak için, gerçek bir diyette olduğunuz gibi, bilgi diyetinizin menüsünü sürekli olarak inceleyin. 

En çok ziyaret ettiğiniz kaynakların önemini değerlendirin ve yalnızca yararlananlarla bağlantı kurun. Sizi bilgi ile boğuşturan bir dünyada, neyi okuduğunuzu anlamak çok önemlidir.

2. Okumaya katılma

Okuma, bir konferanstan ziyade bir konuşmadır. Birisinin sözlerini okumak, yazarla sessiz bir diyaloğa giriyorsunuz. Konuşmayı tutabilir ve bilgileri yıllarca aktarabilir veya yazarın kitabın sonuna kadar “bitirmesini” sağlayabilir ve ardından sözcüklerin hafızasından kaybolabilirsiniz. Öğrenmenin en iyi yolu, konuşmaya devam etmektir.

Okuduğunuz zaman, gözlerin sayfaların üzerinden kaymasına izin vermeyin. Malzemeyi düşün. Önemli veya tartışmalı görünen metin parçalarını seçin veya işaretleyin. Zaten okunan kitap ve makaleler ile bağlantılar kurun. Sorularınızı, fikirlerinizi ve izlenimlerinizi yazın. Bir şeyle ilgili sorun yaşıyorsanız not alın. Notlarla çalışma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Materyal ile etkileşimde bulunmak ve sadece pasif bilgiyi emmekle kalmaz, daha fazla ezber edebileceğiniz bir iç diyalog yürütürsünüz.

3. hızlı okumayın

Verimlilik çağında, mümkün olduğunca çabuk bilgi edinmeye çalışıyoruz. Ama okuma zaman alır. Kitabın tüm faydaları, kitabın önemli bir bölümünü okuduktan sonra hemen belli olmaz.

Okuma hızı, mükemmelleştirilebilecek ve olması gereken bir beceridir. Ancak temel bilgileri işleyerek kelimeleri hızlıca özümseme yeteneği, kendi başına deneyimle gelir. Beyniniz dil ve fikirleri işlemek için daha hızlı olacaktır, daha sık onlarla etkileşime girersiniz. Öncelikle ana hedefinizi hatırlayın: Kitabı kontrol listesine eklemek mi yoksa aslında yeni bir şey öğrenmek mi istiyorsunuz?

Okumanın bir başka avantajı da sürecin kendisinden zevk almanızdır. Bir hacklenmiş felsefe olmadan, yaşamın nihai hedefi sevinçtir. Bazı fikirler çok önemli, gözleriyle onların üzerinden geçmeye çok fazla yatırım yapıyorlar. Amacınızın öğrenmek ve mümkün olduğu kadar çok kitap okumamayı unutmayın.

4. Sizin için uygun olan formatı seçin

Size en uygun formatı seçin ve hedeflerinize daha uygun olanı seçin: bir kağıt kitap, elektronik veya ses.

Doğru nasıl okunmalı?
shandrus / Depositphotos.com

Bazı insanlar için, dünya hakkında bilgi edinmenin ana yolu işitiyor, buna dindarlar deniyor. Ve onlar için en çok tercih edilen format – sesli kitap. Bazıları sesli kitap altında, derste olduğu gibi uykuya dalmışken, diğerleri de, bilgiyi kulak tarafından algılamak için daha uygundur. Ses biçimi (sürece spor salonu trende veya arabada ya gitmek gibi) ve çok hareketli ve uzun elinde bir kitap ile yine oturamaz insanlar için esastır hareket halindeyken okumak için daha fazla seçenek sunar.

E-kitap Bir kağıt analoguna göre bir dizi avantajı vardır. Kompakt kitaplık okumak için bir uygulama ile okuyucu veya akıllı telefon. Elektronik versiyonu birkaç kez daha ucuzdur, çünkü basılan kitabın maliyetinin aslan payı kağıt, baskı ve nakliye masraflarıdır. Uzun yayın süreci küçülüyor ve kitap okuyucuya daha önce ulaşıyor. Ayrıca, herhangi bir kitap almak daha kolay oldu. Büyük şehirlerin sakinlerinin benzer bir sorunla karşılaşması olası değildir, ancak kitap altyapısının her şeyin düzgün olmadığı bölgelerde, bu konuyla ilgilidir.

Fakat okuma, gözlere yüktür. Ve en modern elektronik ekranlardan bile, gözler geleneksel kitaplardan daha hızlı yoruluyor. Gece modunu ve arka ışığı ayarlama yeteneğini kaydetmeyin. Bu bakımdan elektronik mürekkep iyidir, ancak mükemmel olmaktan bile uzaktırlar.

Elektronik kitapların okunmasıyla bazı psikolojik engeller de vardır. Ekrandan akıcı bir okumaya alışkınız – görünüm çizgiden çizgiye atlar, en önemlileri arar, tüm paragrafı atlar. Bu nedenle, okuma odasını açtığınızda, hızlı bir şekilde yeniden inşa etmek zordur, dikkat dağıtılır. okuma basılı kitap her zaman daha düşünceli ve ölçülü.

5. Kayıt ve Gözden Geçirme

Okumanın anlaşılması önemli bir an ve kitabı okumayı bitirdiğinizde durmamalı.

Zaman zaman favori pasajlara bakın – bu, hafızanın en önemli kısımlarını hafızada tutmanın en iyi yoludur. Bu, uygun bir fırsat ya da fikir ortaya çıktığında, uygulamadaki derslerin uygulanmasına yardımcı olacaktır.

Kitabı okurken bitirdiğinizde, en büyük ilgiyi oluşturan pasajlara geri dönün, not alın. Notları düzenlemek için Evernote’u kullanabilirsiniz – etiketleri yerleştirebileceğiniz basit ve kullanışlı bir araç ve bu nedenle gerekli notu kolayca bulabilirsiniz. Ya da sadece bir defter ya da bir dergi olsun.

Doğru nasıl okunmalı?
lofilolo / Depositphotos.com

Hangi aracı kullanırsanız kullanın, daha sonra notlarınıza geri dönmeniz gerektiğini unutmayın, bu yüzden etiket ve başlık sistemlerini dikkate aldığınızdan emin olun. Basit bir sistem uygundur: Kim alıntı, makale veya kitap, konu, vb. Gerekli geçiş daha sonra bulmak daha kolay olacaktır.

6. Süreç ve analiz

Muhteşem fotoğraf hafızasında birkaç tane var. Bununla övünemezseniz, zaman içinde okuduklarınızın çoğunu unutacaksınız. Bu nedenle, dedikleri gibi, tekrarlama öğrenmenin annesidir.

Yeni bir şey öğrenmek, herhangi bir öğrenmenin doğal ve gerekli bir parçasıdır.

Yazar ve iş koçu Ramit Sethi ilginç bir teknik önermektedir: her 4-6 haftada kitap ve makalelerine notlarını ve ek açıklamalarını incelemek için 40 dakika harcıyor. Notun ne zaman yapıldığının önemi yoktur: Ramit, bir ay, bir yıl veya üç yıl önce, üzerinde çalıştığı şeye konuyla ilgili notaları seçer.

Kitaplar kendilerini hatırlatamaz. Bu nedenle, kendinize yeni bir konuya kendinizi kaptırmak suretiyle hangi bilginin yenilenmesi gerektiğini hatırlatmanız gerekir.

Kayıtlarınızı doğrulamak için bir sistem geliştirin. Örneğin, en son notların aylık olarak gözden geçirilmesini sağlayın veya işinizde ihtiyaç duyduğunuz, kendi kendini geliştirmek veya diğer kişilerle ilişkiler kurmak için gerekli olan etiketleri seçin. Notları tek tek veya kaza ile analiz edebilirsiniz.

7. Yeni bilgi alıştırması

Tavsiyemizi takip ediyorsun ve çok bilgin var. Mantıklı bir soru var: Bütün bu şeylerle ne yapmalı? Tabii ki, pratikte uygulayın!

Ve doğru sorulara başlamak zorundasın. Kendinize sorun: Okuduğunuz ya da yazarın yanlış olduğunu düşündüğünüze katılıyor musunuz? Metni çok özel yapan nedir? Yazar neden bu sorunu gündeme getiriyor? Onun argümanı kişisel inançlarınızla nasıl bağlantılı? Bir sorunuz mu var? Kitap ilgini çekti mi? Bu soruları dürüstçe cevaplayarak, süreçte yeni bilgileri sizin yararınıza nasıl kullanabileceğinizi anlayacaksınız.

Doğru nasıl okunmalı?
minervastock / Soyut Resimler

Sonuçlar psikolojisi üzerine bir kitapta olağanüstü araştırmalar, sen toplantı daha verimli hale getirmek için meslektaşları gönderebilir. Eğer karşı olduğunuz satış tekniği, ertesi gün iş yerinde görüşmek için bir fırsat olabilir. dostluk üzerine bir iyi yazılmış metin eski bir arkadaşı ile diyaloğu yenilemek için ilham verdi. Bu arkadaşlar ile verimli bir tartışma başlangıcıdır – Ya da belki okuma hakkında ne düşünüyorsunuz, anlayamıyorum.

Bu sürece rehberlik eden ana soru: “Neden?” Kitap neden sizi harekete geçiriyor? Neden katılmıyorsunuz veya katılmıyorsunuz? Bütün bu “neden” in cevabı, “Yaşamdaki malzeme nasıl kullanılır?” Sorusuna verilen cevaba yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni bir pazarlama konseptini öğrendiyseniz, beş dakika harcayın ve düşünün. neden o birisi için çalışıyor ve nasıl Şirketinizin çalışmasında kullanılabilir. Yeni sorular varsa veya bilgilerinizde boşluklar varsa, yeni kaynaklar aramaya devam edin ve bu işlemi tekrar tekrar tekrarlayın.

Ve daha fazlası. Bilgiyi hayatta kullanırken, sonuçları ve sonuçları yazınız.

8. Kitap ve makaleleri toplayın ve paylaşın

Doğru yaklaşımla, okuma hayatınızı değiştirebilir. Ve bazen – ve çevrenizdeki insanların hayatı. Pek çok harika fikir raflardaki tozları topluyor!

Blogdaki notları yayınlayın. Değerli fikirler başkalarına destek sağlayabilir, işlerinde ve yaşamlarında onlara yardımcı olabilir. Bu durumda amacınız akıllı görünmek değil, size yardımcı olacak fikirlerin ömrünü uzatmaktır.

Fikirlerinizi paylaşabileceğiniz doğru yer. İş arkadaşlarınızla işbirliği kurabilir, araştırma sonuçları hakkında bilgi verebilir, kitaplardan alıntılar paylaşabilir, uzmanların görüşlerini paylaşabilirsiniz. Çoğu işte bunu yapmaz, çünkü herhangi bir bilgi değişimi istisnai bir olay haline gelir.


onun belirgin basitliğine rağmen, bu ipuçlarından her ciddiye okumaya yaklaşım ve emilebilir malzemenin miktarını değiştirebilir. Merakını takip et, sorunları çöz, bilerek oku. Bir kitap veya makale ile zihinsel diyalog yürütmek. Not al ve onlara her zaman geri dön. Hayatta öğrendiğiniz dersleri nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Bulgularınızı arkadaşlarınız, aileniz ve meslektaşlarınızla paylaşın. Ve sonra her kitaptan, blog yayınından ve makaleden ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Unutmayın, bilgi potansiyeldir. Ama bunu anlayabilmek için bilgiyi hatırlamanız ve kullanmanız gerekiyor. Yani zevkle okuyun!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 37 = 43