10 kníh, ktoré pomôžu pochopiť umelú inteligenciu

1. “Nová myseľ kráľa”, Roger Penrose

Čo je to kniha o: môže umelá inteligencia fungovať ako myseľ obdarená ľudským vedomím? Na odpoveď na otázku sa autor zaoberá širokou škálou tém: od základov kvantovej mechaniky a teórie relativity k kozmológii a prostriedku mozgu.

Aké je použitie: kniha pomôže získať základné informácie o takých oblastiach, ako je teória výpočtovej techniky, informatika, filozofia vedy, kvantová fyzika, teória relativity, prístroj ľudského mozgu. Toto je základ, ktorý vám pomôže porozumieť väčšine odporúčaných kníh.

Čas čítania: až jeden týždeň.

Úroveň obtiažnosti: jednoduchá a zrozumiteľná kniha. Autor neruší čitateľa s mätúcimi vysvetleniami. Žiadne vzorce – všetko je opísané jednoduchým jazykom a príkladmi.

2. “Mozog a počítač”, Alex M. Andrew

Čo je to kniha o: Hlavnou líniou knihy je porovnanie umelých a prirodzenej inteligencie. Na rozdiel od “novej mysle kráľa” sa tu porovnáva “železo”, teda živé tkanivo a bunky a výpočtová architektúra. Tiež autorove myšlienky o tom, ako by mala výpočtová architektúra vyzerat, aby simulovala ľudskú myseľ.

Aké je použitie: kniha predstavuje zaujímavé problémy vo vývoji veľkých počítačov, metódy riešenia rôznych problémov s ich pomocou, ako aj širokú škálu otázok vznikajúcich pri štúdiu živého mozgu. Autor vyjadruje nápady na to, ako sa na počítači možno pokúsiť realizovať ne-algoritmické vlastnosti ľudskej mysle.

Čas čítania: jeden týždeň.

Úroveň obtiažnosti: priemer. V texte je veľa zaujímavých historických informácií a príkladov, takže čítanie bude fascinujúce.

3. “Štruktúra mozgu”, William R. Ashby

Čo je to kniha o: Úvod do teórie adaptačných systémov súčasne od jedného z zakladateľov kybernetiky a psychiatra. Napriek názvu, táto kniha sa netýka štruktúry a štruktúry mozgu. V ňom sa odhaľuje problém adaptability, samoregulácie a ultrastability systémov.

Aké je použitie: dozviete sa, ako taký komplexný systém, rovnako ako ľudský mozog, dosahuje rovnovážny stav, ktorý zabezpečuje v ňom vznik vedomia.

Čas čítania: niekoľko týždňov.

Úroveň obtiažnosti: vysoká. Po prečítaní predchádzajúcich dvoch kníh však budú termíny a koncepty z tejto knihy už vaše.

4. “On Intellect”, Jeff Hawkins, Sandra Blakeslee

Čo je to kniha o: kritická analýza súčasného chápania toho, čo by mala byť umelecká inteligencia a modely neurónových sietí. Autori podrobne opisujú svoj model “pamäťovej predikcie” a pozerajú z pozície modelu také typy intelektuálnych aktivít ako tvorivosť a predstavivosť.

Aké je použitie: “On Intellect” odhaľuje zaujímavé a dôležité predstavy o tom, kde môže byť ľudské vedomie a aké to je všeobecne. V knihe nie sú žiadne odpovede na tieto otázky, ale existujú zaujímavé a hlboko vypracované hypotézy. Hlavná vec je, že získate predstavu o tom, ako a kde sa vyvíja výskum v oblasti umelej inteligencie.

Čas čítania: 2-3 dni.

Úroveň obtiažnosti: Jednoduchá kniha s ľahkým textom a početnými príkladmi. Neexistujú žiadne vzorce.

Kúpiť na Litres.ru

5. “Farebné emócie chladnej mysle”, Alexey Redozubov

Čo je to kniha o: autor začína definíciou toho, čo je emócia z pohľadu interakcie neurónov v mozgu. Na základe tejto definície uvažuje a vysvetľuje mnohé javy v živote: chutné jedlo, úsmev a lechtanie, strach, sexuálna príťažlivosť, krása a harmónia.

Aké je použitie: Kniha pomôže pochopiť príčiny vzniku a konsolidácie emócií u ľudí a iných živých bytostí. Vďaka informáciám získaným skôr o fungovaní centrálneho nervového systému čitateľ bude mať celkový obraz o spoločnej práci neurohumorálneho komplexu, ktorý reguluje všetky procesy v tele.

Čas čítania: 1-2 týždne.

Úroveň obtiažnosti: priemer. Je potrebné porozumieť štruktúre mozgu a nervového systému, ale v čase, keď sa kniha číta, takéto chápanie by už malo existovať.

6. “Fyzika budúcnosti”, Mitio Kaku

Čo je to kniha o: Michio Kaku zhrnul vedecké prognózy vážnych vedcov a spôsob, akým vidia blízku budúcnosť, je šokujúci. Umelé orgány, autá plávajúce vo vzduchu, neuveriteľná očakávaná dĺžka života a pohyb objektov sily myslenia – veľa z toho, čo je v knihe popísané, sa stáva realitou.

Aké je použitie: autor je uznávaným odborníkom v oblasti predpovedania vývoja vedy a techniky a jeho čítanie je oveľa zaujímavejšie, užitočnejšie a informatívne ako mnohí dnešní futuristi a publicisti. Kniha pomôže zistiť, aké príležitosti a problémy nás očakávajú v blízkej budúcnosti.

Čas čítania: 2-3 dni.

Úroveň obtiažnosti: ľahká, ale informatívna žurnalistika.

Kúpiť na Litres.ru

7. “Štruktúra reality”, David Deutsch

Čo je to kniha o: otvára niektoré zaujímavé otázky, vrátane toho, ako sa postaviť na okolité realitu, aká je miesto dôvodu v tom, že rozlišuje rozumnú vec, či je možné modelovať a simulovať, a dokonca vytvárať. A dáva tieto otázky celkom zrozumiteľné odpovede.

Aké je použitie: zoznámenie sa s teóriou autora pomôže pochopiť súčasný stav filozofie vedy, filozofiu vedomia a filozofiu umelej inteligencie. Tu je veľmi dobre odhalená téma multi-svetovej interpretácie kvantovej mechaniky.

Čas čítania: 1-2 týždne.

Úroveň obtiažnosti: priemer. Práca z oblasti filozofie vedy a filozofie vedomia.

Kúpiť na Litres.ru

8. Trilógia “Cyberspace”, William Gibson

O tom, ktoré knihy: tu sú položené otázky interakcie umelého intelektu s ľuďmi – kto pomáha koho, kto, kto závisí na tom, kto a na čo obojstranne prospeje z takejto interakcie. Zaujímavý príbeh vedie čitateľa k pochopeniu cieľov AI, ktorí “chcú žiť” v harmónii s ľuďmi. Celá trilógia a iné diela autora mali veľmi silný vplyv na filistínske chápanie toho, čo je umelá inteligencia.

Aké je použitie: veľký cyberpunk literatúra, stojí v srdci všetkého, ktorý sa teraz pohybuje svet informačných a komunikačných technológií a všetkých tých alternatívnych realít, ktoré sú napísané stúpencov tohto slávneho autora.

9. Saga-tetralógia “Hyperion”, Dan Simmons

Sága-tetralógia Hyperion, Dan Simmons

O tom, ktoré knihy: dej sa otočil expanziu vesmíru, umelej inteligencie a “alternatívne ľudstva”, ktorý emigroval do hlbokého vesmíru, pretože to bolo nesúhlasí s vektorom rozvoja základného civilizácie. Napriek univerzálny rozsah toho, čo sa deje, románu postavy – obyčajní ľudia: katolícky kňaz, plukovník, súkromný detektív, židovský učenec, básnik a Templar.

Aké je použitie: hlbokú prácu, ktorá vážne ovplyvnila pochopenie umelej inteligencie v populárnej kultúre. Čítanie knihy vám umožní preniknúť do pôvodu tohto poznania a znovu sa pozrieť na filozofické otázky o význame života.

Kúpiť na Litres.ru

10. Trilógia “Kvantový zlodej”, Hannu Ryanemi

O tom, ktoré knihy: zapletený dej kvantovej zlodeja pôsobiaceho v paralelných realít, virtuálnych svetov a obyčajné slnečnej sústavy – aj keď prevedené na potreby ľudstva. Na Slnku, napríklad, sú moje inštalácie pre čerpanie jadra hviezdy potrebné zdroje, a každý asteroid do Kuiperovho pásu a Oortovho oblaku premenil v domčeku pre rodiny národov, vydala svoje korene z fínskeho kmeňa. Veľa nečakaných hlavolamov a hádaniek, viazané na kvantovej mechanike, nanotechnológie, technológie virtuálnej reality, ktoré sa dávajú čitateľ nudí.

Aké je použitie: Hannu Ryanemi je autorom intelektuálnej vedeckej fantastiky, čítanie ktorej dáva obvinenie z veselosti a obrovského počtu myšlienok na rozmýšľanie. Okrem toho obhajoval svoju prácu o teórii strún. Rad kvantovej zlodeja v duchu tvrdej alternatívnej budúcnosti, kde cyberpunk mieša, posthumanity plný prieskum slnečnej sústavy, podriadenosť priestoru a času na ľudskej mysle, ktorá je už vôbec nie je človek, a zmesi prírodného a umelej inteligencie.

Kúpiť na Litres.ru

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 41 = 42