Prečo žiadosti o rýchlosť čítania nedarí nič dobré

Používajte svoj smartphone, aby ste sa naučili čítať rýchlejšie? Boli tradičné metódy nahradené populárnymi aplikáciami? Sme nútení vás rozrušiť – toto rozhodnutie sa pravdepodobne mýli.

Výsledky nedávnych experimentov dokazujú, že ani taká zaujímavá vec ako Spritz nemôže zvýšiť účinnosť čítania. Prečo táto aplikácia skutočne nefunguje? Povedz teraz.

Čítanie “Vojna a mier” zo smartphonu, možno nie je najlepší nápad, ale je celkom realizovateľný. Takúto príležitosť získali používatelia vďaka aplikácii Spritz. V poslednej dobe to urobilo veľa hluku, najmä potom, čo spoločnosť Samsung oznámila predinštaláciu aplikácie na Galaxy S5.

Princíp fungovania programu Spritz je jednoduchý: aplikácia rozdeľuje text na samostatné slová a jeden po druhom ich zobrazuje čitateľovi a sústredí svoju pozornosť na stred slova. Tak je čas, ktorý sa v bežnom čítaní vynakladá na pohyb očí, minimalizovaný. Táto technológia je založená na takzvanej rýchlej vizuálnej sekvencii (Rapid sériová vizuálna prezentácia alebo RSVP). Podľa vývojárov to Spritz používa na urýchlenie procesu čítania bez kompromisov v porozumení. Dostanete príležitosť čítať až tisíc slov za minútu. V tomto prípade nezáleží na veľkosti obrazovky: aplikácia je ideálna aj pre malé zariadenia, napríklad inteligentné hodiny.

Nová štúdia však ukázala, že táto myšlienka je príliš dobrá, aby bola pravda. Aspoň, ak chcete pochopiť, čo bolo prečítané. Skutočne stojí za to snažiť sa zmeniť základné kognitívne procesy kvôli nejakým gadgetom?

Aj keby ste použili Spritz jednoducho na čítanie tweetu, nerozumeli by ste správe tak jasne, ako keby ste čítali tieto 140 postavy pomaly a zamyslene.

Elizabeth Schotter

Elizabeth Schottterová, psychológka z Kalifornskej univerzity v San Diegu, zozbierala 40 dobrovoľníkov zo študentov a vykonala malý experiment. Pozorovala, či by sa úroveň porozumenia textu znížila, ak by sa zabránilo nedobrovoľnému vráteniu očí na oddelené priechody – tento proces sa nazýva regresia. Trvá asi 10-15% času čítania.

Výsledky štúdie boli nasledovné. Pri bežnom čítaní na úrovni študentov úroveň poznania textu zostala rovnaká, bez ohľadu na to, či bola regresia pevná alebo nie. Toto potvrdzuje, že naše oči niekedy potrebujú po druhýkrát pozrieť sa na fragment pre pochopenie. Keď sa slová rýchlo nahradili a účastníci experimentu sa k nim nemohli vrátiť, porozumenie textu sa zhoršilo. Tento efekt bol pozorovaný pri čítaní veľmi jednoduchých viet a zložitých fráz. “Výsledky nášho experimentu jasne ukazujú, že pre čitateľov je veľmi dôležité kontrolovať pohyby ich očí, aby pochopili, čo sa čítalo,” píše autor.

Funkcia technológie, ktorú používa aplikácia Spritz
Funkcia technológie, ktorú používa aplikácia Spritz

Spritz sa stal jedným z najviac hovoril o pokusoch použiť metódu RSVP. Experimentoval s ním už od roku 1970, no aplikácia rýchlej čítania sa začala nedávno – kvôli potrebe nových metód čítania na malých obrazovkách. Teraz na internete môžete nájsť ďalšiu službu s funkciou Spritz nazvanou Spreeder.

Zástupca spoločnosti Spritz Lowell Eschen tvrdí, že nikto ešte nedokázal reprodukovať princíp tejto aplikácie s presnosťou. Koniec koncov, iba Spritz vyberie optimálne rozpoznávacie miesto pre každé slovo. Stane sa druhom ukazovateľa do očí a pomáha mozgu rýchlo rozlíšiť to, čo vidí. Tvorcovia spoločnosti Spritz prezentujú túto technológiu ako “nový pohľad na čítanie”. Podľa nich tím pracoval tri roky a môže predložiť akýkoľvek dôkaz o ich vedeckom vývoji.

Elizabeth Scotter, autora experimentu opísaného vyššie, neverí týmto marketingovým vyhláseniam. “Hovorí sa, že sa zaoberajú vedou, ale v skutočnosti to nepreukázali,” hovorí Schotter. – Tvorcovia Spritza nevytvorili žiadnu revolúciu. Možno len mierne zmenili metódu RSVP, ale stále zostávajú neefektívne. “

Používate túto aplikáciu? Môžete to nazvať efektívnym nástrojom na rýchle čítanie? Zdieľajte skúsenosti v komentároch.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

96 − 86 =