REVIEW: “Ako dať veci do poriadku. Umenie produktivity bez stresu, David Allen

Pred mesiacom som si myslel, že každý, kto sa zaujíma o problémy s produktivitou, používa metodiku GTD alebo aspoň otestoval jej vhodnosť. Realita sa ukázala byť celkom odlišná. Preto, začať, je dobré povedať o systéme Davida Allena.

Nové pre GTD

Vo svojej knihe “Ako dať veci do poriadku. The Art of bez stresu produktivity “ktorá sa stala medzinárodným bestsellerom, David Allen opisuje systém organizácie vecí, ktorá sa delí na mňa hospodárenie s časom na klasické TM a GTD (v doslovnom preklade -” podávať žaloby na ukončenie “).

Jednou som sa GTD zachránil pred prasknutím mozgu a vyhoretím. Účelom tohto systému nie je len organizovať a plánovať prípady. Povedal by som, že GTD je systém riadenia času určený pre náš informačný vek s neustálymi prichádzajúcimi signálmi o tom, čo robiť, premýšľať, čítať, objasňovať, učiť sa, vidieť …

GTD je viac ako spôsob, ako spravovať úlohy a projekty. Táto metodológia sa zaoberá základnými otázkami zmysluplnej práce, zmysluplným spôsobom života, psychologickým blahobytom a nielen ponúka metódy na zvýšenie produktivity a produktivity.

David Allen, “Ako dať veci do poriadku”

Hlavnou úlohou systému Allena je oslobodiť mozog od kreativity a riešiť problémy, aby ste si dali dôveru v dôležitosť prípadu, ktorý práve teraz robíte. Ako často máte plodné dni plné užitočných výsledkov, z ktorých nie je spokojnosť? Stáva sa to preto, že robíte niečo iné. Alebo možno ten, ale nemôžete povedať isté. V rovnakej dobe vo vašej hlave neustále posúva zoznam vynikajúcich prípadov, zbavuje koncentráciu, ľahkosť a pokoj. GTD vám pomôže zbaviť sa tohto predradníka.

Okrem iného:

 1. Nikdy nič nezmeškáte.
 2. Budete mať systém na rýchle a správne vyberanie nasledujúcich činností.
 3. Stanete sa produktívnejšími a nielen úspešnejšími.
 4. Zbavte sa leva podielu stresu.
 5. Naučte sa a milujte plánovať svoj život, namiesto toho, aby ste ho nechali robiť okolnostiam alebo iným ľuďom.
 6. Majte tri modely na výber optimálnej akcie.
 7. Získajte kontrolu nad projektmi.
 8. Naučte sa sústrediť sa na výsledok.

Čo je pre to potrebné? Najprv si prečítajte knihu Davida Allena “Ako dať veci do poriadku”. Skladá sa z troch častí.

Prvá časť popisuje všeobecný obraz, poskytuje stručný prehľad o systéme a vysvetlenie jeho jedinečnosti a významu a potom opisuje samotné metódy v stručnej a prístupnej forme. Druhá časť popisuje, ako aplikovať princípy systému. Toto je vaša osobná prax postupného použitia popísaných modelov v každodennom živote. Tretia časť popisuje ešte jemnejšie a významnejšie výsledky, ktoré môžete dosiahnuť tým, že tieto metódy a modely tvoria neoddeliteľnú súčasť vášho pracovného a osobného života.

Súbežne s knihou si prečítajte o GTD na programe Lifehacker. V článkoch existuje veľa užitočných tipov od tých, ktorí už tento systém dlho praktizovali.

Čo je nové v revidovanom vydaní

V predmluve k knihe Dmitrij Inshakov – vedúci kancelárie Getting Things Done v Rusku – píše:

Nové vydanie knihy je nezávislou prácou. Pridali sa dve nové kapitoly a veľa informácií, pričom sa zohľadnila súčasná realita sveta informačných technológií. Preklad bol vykonaný znova, od začiatku. Zvláštna pozornosť sa venovala zjednoteniu terminológie. Vo všetkých sporných bodoch pri preklade do ruštiny sme sa obrátili priamo na Davida. Tento preklad sa ukázal ako najautentickejší a najprv v podstate originálny.

Je pre mňa ťažké povedať, aký blízko je k originálnemu prekladu, ale inak je to naozaj dobrý text: je ľahké čítať, informácie sa predkladajú jednoducho a jasne.

Ale je táto publikácia samostatnou prácou? Áno, kniha obsahuje veľa nových informácií, ktoré berú do úvahy skutočnosti digitálneho veku. V tomto zmysle je však užitočná len pre začiatočníkov a tých, ktorí v praxi GTD mali ťažkosti pri prispôsobovaní metodiky organizátorom počítačov a cloudovým službám. Ide o spracovanie starých informácií.

Ale dve nové kapitoly úplne menia túto záležitosť.

Kapitola 14. Metodológia GTD a kognitívna veda

Výsledky výskumu v oblasti sociálnej a kognitívnej psychológie zdokumentovali účinnosť zásad, ktoré tvoria základ tejto metodológie.

David Allen, “Ako dať veci do poriadku”

Táto kapitola popisuje najnovší výskum v nasledujúcich oblastiach:

 • pozitívna psychológia (nesmie byť zamieňaná s pozitívnym myslením);
 • distribuované vedomosti;
 • znižovanie kognitívnej záťaže z otvorených otázok;
 • teória tokov;
 • teória samosprávy;
 • snažiť sa o dosiahnutie cieľa prostredníctvom zámeru implementácie;
 • psychický kapitál (PsyCap).

Po preskúmaní výskumu som pochopil, prečo pracuje GTD a ako zlepšiť efektivitu samotnej metodológie a života vo všeobecnosti.

Kapitola 15. Cesta k dokonalosti v GTD

Táto kapitola je užitočná pre začiatočníkov a majstrov GTD, ako aj tých, ktorí začali, ale boli sklamaní a opustení. David Allen vysvetľuje, čo je príčinou zlyhania a ako ho opraviť.

Kapitola popisuje tri úrovne vlastníctva metodológie a vysvetľuje, ako sa dostať cez tieto metodiky. Predpokladám námietky v štýle: “Musíme tráviť čas robiť veci, nie skúmať žiadne TM systémy.” Toto platí len pre tých, ktorí vidia rozvoj GTD ako cieľ sám o sebe. Pre mňa je to nástroj a čím je dokonalé, tým je jednoduchšie, príjemnejšie a rýchlejšie pracovať s ním. Pätnásta kapitola nás inšpirovala, aby sme GTD brali vážne a priniesli sme do praxe automatizmus, ktorý nám umožní zažiť menej stresu a únavy s vyššou účinnosťou.

zhrnutie

Takže to, čo máme nakoniec:

 1. Výborný preklad.
 2. Recyklovaný materiál pre digitálny svet.
 3. Dve nové kapitoly s hodnotným obsahom.

Pre začiatočníkov odporúčam kúpiť knihu, spracovať ju a implementovať systém. Spálené “GTD-shniki”, dúfam, že na základe článku sa bude môcť rozhodnúť, či kúpiť publikáciu, alebo nie. Kúpil by som …

e-book papierová kniha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

38 − = 31