7 wskazówek dla tych, którzy chcą czytać poprawnie

1. 10%

Pewnego razu, u zarania mojej pracy najemnej, zarabiałem niewiele, ale zdecydowałem, że wydam 10% moich dochodów na książki. Potem za te pieniądze nie mogłem kupić normalnej książki. Minęły lata i mocno trzymałem się tej zasady. Teraz, za 10% miesięcznego wynagrodzenia, mogę kupić tyle książek, których nie umiem czytać przez rok – a to oznacza, że ​​kupowałem i czytałem książki bez ważnego powodu.

Zawsze odkładaj swój dochód w wysokości 10% na książki – to najlepsza inwestycja tych pieniędzy. Więcej nie trzeba odkładać, mniej też.

Oto moja miesięczna stawka na dziś:

2. Czytaj z notebookiem

Ta zasada wciąż lubię nazywać “czytać mądrze”. Nigdy więcej nie przeczytałem ponownie tej książki. To dlatego, że maksymalnie “wyciskam” wszystkie pomysły z tego – pomaga mi notatnik. Czytając książkę, piszę wszystkie interesujące i przydatne pomysły, wszystkie odniesienia do innych książek, piszę cytaty, które mnie inspirują. Kiedy nie masz pod ręką notebooka lub czujesz się niekomfortowo, piszę na marginesie ołówkiem.

W rezultacie w moim notesie jest wyciśnięcie książki, koncentracja jej pomysłów, kwintesencja znaczenia. Notebook jest przyjemnie ponownie czytany – jest bardzo inspirujący.

A co najważniejsze – ta lektura pozwala ci wniknąć głęboko w książkę.

3. Tworzą górę książek, które musisz kupić

Łącząc pierwsze dwie wskazówki, mamy regułę wydawania 10% pieniędzy na książki i listę interesujących książek w zeszycie. Ta lista jest “zadaniem” przyszłych zakupów. Jest regularnie tasowane i poddawane recyklingowi – osobiste i zawodowe interesy mają właściwość zmiany.

4. Przeczytaj co najmniej godzinę dziennie

A dwa są lepsze. W rzeczywistości, bez względu na to, ile czytasz (chociaż zdecydowanie radzę czytać co najmniej godzinę dziennie). Ważne jest, aby robić to regularnie – przyzwyczaj się do zasady “nie dzień bez książki”.

Przydzielanie godzin dziennie na czytanie jest bardzo trudne, szczególnie dla zapracowanej osoby. W tym przypadku radzę przerwać czytanie na małe dwadzieścia minutowe segmenty, które można równomiernie “zjeść” w ciągu dnia. Czytanie nocy przed snem nie jest fajne, zmęczony mózg odmówi przyjęcia książki i potraktuje ją jako pigułkę nasenną.

5. Wymieszaj style

Jestem wielkim fanem książek o samorozwoju i motywacji (prawdopodobnie jestem jedną z osób, dla których czytanie książek o rozwoju osobistym zastępuje samorozwój). Jednak tylko te książki czytane są codziennie – nudne. Dlatego też alternatywne książki, najpierw użyteczne, potem science fiction, potem biznes, a potem – artystycznie. Książki o sztuce są również bardzo przydatne i interesujące do czytania.

6. Nie trzymaj się książek

Czytaj – na półce? Dlaczego! Jeśli czytasz poprawnie, szybko zrozumiesz, że książka zamienia się w jednorazową rzecz, rodzaj strzykawki z pomysłami na intelektualnego uzależnionego.

Radzę zmienić książki z przyjaciółmi i znajomymi. Po pierwsze, jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Po drugie, pomagasz swoim przyjaciołom uczyć się i rozwijać. Już straciłem rachubę książek, które wysłałem do moich przyjaciół – i jestem zadowolony i pomocny.

7. Przejdź do e-książek

Ktokolwiek powiedział coś, ale papierowa książka stopniowo umiera, zamieniając się w rodzaj płyty winylowej – przyjemność dla fanów. Czytanie w czytniku jest łatwiejsze, łatwiejsze i znacznie tańsze. Dla czytelnika czytelnik opłaca się za około dwa miesiące. I ile drzew uratujesz – trudno to zliczyć.


To są moje proste zasady i prawa. Po rozpoczęciu czytania nie można już zatrzymać. Powiem ci na pewno. I znowu: jak kiedyś powiedział niegdyś nieznany projektant Artemy Lebiediew, każda udana osoba to przede wszystkim książki, które czytał na czas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =