Jak głębokie czytanie wpływa na nasz mózg

Badanie opublikowane w Journal of Business Administration wykazało, że książki, które uczniowie czytają w college’u, bezpośrednio wpływają na poziom ich umiejętności czytania i pisania. Im więcej i szybciej osoba czyta, tym lepiej może wyrazić swoje myśli na piśmie. Właściwy wybór literatury oznacza znacznie więcej niż permanentna praktyka pisemna.

Studenci, którzy czytają czasopism naukowych, klasyczny fiction i non-fiction, w stanie lepiej poradzić sobie z budową składniowo zdań złożonych, niż tych, którzy czytają nieskomplikowany Fiction (kryminałów, fantasy, science fiction) lub wyłącznie internetowych agregatorów jak Reddit, Tumblr i BuzzFeed. Najwyższe oceny otrzymali studenci, którzy czytali poważne publikacje naukowe, a najniższe to te, które czytają tylko treści internetowe.

Różnica między głębokim i płytkim czytaniem

Głęboka lektura to powolne, przemyślane czytanie tekstów o złożonych pytaniach moralnych, które różnią się od powierzchownej lektury nie tylko nauką nowych słów.

Głębokie czytanie jest możliwe tylko wtedy, gdy masz tekst, w którym jest wiele szczegółów, aluzji, metafor. Następnie w mózgu czytelnika aktywowane są te same obszary, które biorą udział w doświadczaniu nowego doświadczenia.

Ponadto głębokie czytanie pomaga zwiększyć empatię, zdolność empatii. Czytelnik, zanurzając się głębiej w czytaniu, zaczyna zastanawiać się, analizować i próbować tego, co przeczytał w sobie i swoim doświadczeniu. Również podczas czytania osoba zauważy, że to – techniki autora, cechy stylistyczne, działka budowlana – sprawia, że ​​książka fascynujące i niepowtarzalne, co oznacza, że ​​uczą się pisać w poważnym poziomie.

Powierzchowne czytanie – są to teksty, które można znaleźć na blogach internetowych lub w serwisach rozrywkowych (szczególnie artykuły z listami i żółtymi nagłówkami). Takim tekstom brakuje oryginalnego stylu, własnego punktu widzenia i analizy, które mogłyby stymulować myśl. Są to krótkie krótkie teksty, na których szybko ślizgają się twoje oczy i zapominają za kilka minut.

Głęboki odczyt synchronizuje pracę działów mózgu

Głęboka lektura obejmuje pracę wydziałów mózgu odpowiedzialnych za wzrok, słuch i mowę. Podczas czytania i pisania aktywowane są następujące think tanks:

 • Centrum Broca: pozwala dostrzec rytm i składnię, pomaga połączyć poszczególne ruchy mowy w pojedynczy akt mowy.
 • Obszar Wernicke: wpływa na postrzeganie poszczególnych słów i ich znaczenie w ogóle.
 • Zakręt kątowy: odpowiada za postrzeganie i używanie języka.

Centra te są połączone grupą włókien, które najwyraźniej pomagają autorowi połączyć się i zsynchronizować język z rytmem. Kiedy czytasz, twój mózg odczuwa intonację, która jest charakterystyczna dla złożonych tekstów, a następnie próbuje naśladować go, kiedy piszesz sam.

Istnieją dwa sposoby korzystania z głębokiego czytania, aby nauczyć się lepiej pisać.

1. Przeczytaj wiersz

W badaniu opublikowanym w Journal of Consciousness Studies naukowcy zgłosili znalezienie aktywności w obszarach mózgu odpowiedzialnych za czytanie, które przejawiały się inaczej podczas czytania różnych tekstów.

Im bardziej emocjonalnie nasycony jest tekst, tym częściej regiony mózgu reagowały (głównie na prawą półkulę), które zazwyczaj reagują na muzykę.

Porównując poezję i prozę, naukowcy udowodnili, że czytając teksty poetyckie aktywuje się kora tylnej części zakrętu obręczy i przyśrodkowego płata skroniowego – obszary mózgu odpowiedzialne za introspekcję.

Kiedy badani czytali swoje ulubione wiersze, aktywność części mózgu odpowiedzialnych za pamięć była bardziej wyraźna niż obszary odpowiedzialne za czytanie. Oznacza to, że ponowne czytanie ulubionych wierszy jest rodzajem dobrej pamięci, która wywołuje silne emocje. A silne emocje są zawsze dobre dla kreatywnego pisania.

 • Kompletny zbiór wierszy Eduarda Asadova →
 • 100 wierszy, które dotkną najpotężniejszych mężczyzn →
 • Wiersze Siergieja Jesienina →
 • Kompletne dzieła Aleksandra Puszkina →
 • Wiersze i pieśni Włodzimierza Wysockiego →

2. Przeczytaj klasyczną fikcję

Zrozumienie stanu psychicznego innych ludzi jest najważniejszą umiejętnością budowania złożonych relacji społecznych charakterystycznych dla społeczeństwa ludzkiego. I to pomaga pisarzowi w tworzeniu interesujących postaci i sytuacji.

W teorii świadomości niewiele zrobiono, aby zrozumieć, jak nasza świadomość różni się od świadomości innych ludzi i jak różnią się nasze emocje. Jednak ostatnie eksperymenty pokazały, że czytanie klasycznej fikcji pomaga lepiej zrozumieć emocje innych, stan, cechy myślenia.

Czytanie fikcji stymuluje rozwój zdolności kognitywnych bardziej niż czytanie czasopism, wywiadów, a nawet literatury popularno-naukowej.

 • 10 książek dowodzących, że klasyki nie są nudne
 • 13 książek zainspirowanych przez CEO znanych korporacji: Marka Zuckerberga, Billa Gatesa, Ilona Maski i innych
 • 9 książek, które zmieniają życie na lepsze
 • 100 książek, które zmieniły świat
 • 10 książek o skandalicznie pokręconej fabule, które nie znikają

Zamiast oglądać telewizję, skup się na głębokim czytaniu

Czas spędzany na oglądaniu programów telewizyjnych prawie zawsze jest marnowany, ponieważ zdolność mózgu do uczenia się i postrzegania niemal natychmiast spada do minimum.

Czytanie postów w zabawnych miejscach publicznych, artykułów w czasopismach rozrywkowych i łatwej fikcji może być interesującą czynnością, ale dla mózgu to nie przynosi nic dobrego. Jeżeli poważnie myślisz o nauce dobrze pisać, spędzać więcej czasu na przemyślany czytania fantastyki, poezja, nauka i sztuka artykułów, które używają skomplikowanego języka, a które sprawiają, że myślisz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 2 =