7 sekretów sukcesu Jeffa Bezosa – najbogatszego człowieka w historii

O tym, że Jeff Bezos wyprzedza Billa Gatesa, ogłosiłJeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem w historii kanał CNN. Do 10 stycznia stan Bezos, zgodnie z indeksem BBIIndeks miliarderów Bloomberga (ocenione przez Bloomberg miliarderów), osiągnęła 106 miliardów dolarów.

Bezos to osoba nie tylko odnosząca sukcesy, ale także wielopłaszczyznowa. Oprócz słynnej strony internetowej Amazon, jest właścicielem nie mniej znanej edycji The Washington Post i firmy lotniczej Blue Origin. A on jest skromny: możesz zliczyć wywiad z nim dosłownie na palcach. Jednak kilka miesięcy temu, Jeff Bezos szczerze rozmawiał z publikacją TechCrunch i ujawnił kilka ważnych sekretów sukcesu.

1. Skrupulatnie wybieraj żonę lub męża

Jeff i Mackenzie Bezos są małżeństwem od 24 lat. Przed spotkaniem z Mackenzie Jeff próbował ustalić swoje życie osobiste więcej niż jeden raz. Nawet na polecenie przyjaciół udał się na randkę w ciemno. Jednak bez powodzenia. Dopiero później okazało się, że szuka kobiet w pewnych specyficznych cechach – umiejętności bycia muzyką i pomysłowością.

“Potrzebowałem kobiety, która mogłaby wyciągnąć mnie z szeregu drugorzędnych osób, dać mi pomysł, pomóc w jego realizacji”, wyjaśnia Jeff. – Z Mackenzie dosłownie miałem parę zwrotów do zrozumienia – ona jest pomysłowa i właśnie tego szukałem. Bez opcji.

2. Odrzuć wielozadaniowość

– Staram się robić po kolei. Jeśli mam obiad z przyjaciółmi lub rodziną, jadę obiad. Jeśli czytam e-mail – czytam. I nie chcę być rozpraszany przez nic innego, mówi miliarder.

Podoba mi się maksymalna koncentracja na tym, co robię.

Jeff Bezos

Nawiasem mówiąc, wielozadaniowość naprawdę utrudnia produktywność, więc tutaj Bezos ma absolutną rację.

3. Preferuj ryzyko i przygodę wygodnej bezczynności

Każdy z nas ma dwie historie, na których może się rozwinąć nasza historia życia. Po pierwsze, życie jest bezpieczne i wygodne. Drugi to ryzykowne, pełne eksperymentów, wzrostów i upadków. Bezos jednoznacznie wybiera drugą opcję.

W 1994 roku pracował jako specjalista w rozwoju oprogramowania finansowego na Wall Street. To była dobra, wygodna praca, która zapewniła Jeffowi “chleb z masłem” i pozwoliła nie martwić się o przyszłość.

Kiedy pewnego dnia Bezos nagle powiedział szefowi, że chce rzucić palenie, aby otworzyć własny sklep internetowy, menedżer był autentycznie zaskoczony: “To naprawdę dobry pomysł. Ale byłoby dobrze dla kogoś, kto nie ma twojej pracy i twojego statusu. Czy jesteś gotów porzucić wszystko? Jeff był gotowy.

Opisując drogę, która ostatecznie doprowadziła go do stworzenia Amazon, Bezos powiedział: „Wiedziałem, że po włączeniu 80, nie żałuję, że ośmielił się. Widząc, czym jest Internet, zdałem sobie sprawę: to jest właśnie to, co może zmienić moje życie. Konieczne jest tylko zaangażowanie się. Nawet gdybym zawiodła, gardziłbym mniej niż wtedy, gdybym tego nie spróbował.

Często mówi się o biznesie: “Dlaczego?” To dobre pytanie. Ale o wiele bardziej wartościowe: “Dlaczego nie?”

Jeff Bezos

4. Zawsze mieć alternatywy

Zapytany, kim byłby, gdyby przedsięwzięcie Amazon zostało pokonane, Bezos udziela dwóch odpowiedzi naraz.

Po pierwsze: “Najprawdopodobniej byłbym bardzo szczęśliwym programistą. Nie jestem przyzwyczajony do zaczynania od zera. “

Po drugie: “Mam fantazję, że mogę zostać barmanem. Bardzo dobry barman. To prawda, bardzo wolno. Lubię przygotowywać koktajle, podchodzę do nich z całą troską, jak do sztuki. Zrobiłbym swój chip z ospałości. W moim barze pojawi się znak: “Czy chcesz, aby była szybka lub czy jest dobra?”

5. Pamiętaj: porażki są konieczne, aby uczyć się od nich

W podejściu do wychowywania dzieci Jeff i jego żona stosują raczej kontrowersyjne, ale skuteczne metody. Tak więc Bezosy zezwolił spadkobiercom na używanie ostrych noży od 4 lat. Nieco później dzieci uzyskały dostęp do elektronarzędzi.

Coś, z których większość odpowiedzialnych rodziców byłby miesza się włosy na głowie, Jeff udowadnia w ten sposób: „Kto nie popełnia błędów i nie czuć gorycz i ból ich błędów, traci zdolność do uczenia się. Wolałbym być ojcem dziecka z dziewięcioma palcami niż dziecko, które nie ma możliwości poznania prawdziwego świata. “

6. Zachowaj równowagę między pracą a życiem

Bezos jest zwolennikiem koncepcji równowagi między pracą a życiem prywatnym. “W tym kontekście wolę nie” równowagę “, ale” harmonię “, mówi. – Praca i życie osobiste powinny być niezależne, a jednocześnie uzupełniać się nawzajem, jak yin i yang. Jeśli jestem szczęśliwy w domu, to jestem najlepszym pracownikiem, najlepszym szefem w pracy. Jeśli jestem produktywny i popyt w pracy, to jestem bardziej zrównoważonym i pozytywnym mężem i ojcem domu. “

Dlatego, przy okazji, Jeff kategorycznie przeciwstawia się nadgodzinom, a także “rodzinie” w godzinach pracy. Harmonijny koktajl życia, w jego rozumieniu, ma kluczową linię w przepisie: nie mieszaj.

7. Zachowaj ciekawość dziecka

“Świat jest tak złożony, że czasami trzeba stać się prawdziwym ekspertem w tej lub innej branży, aby znaleźć rozwiązanie” – mówi Jeff Bezos. – Niestety, jak tylko staniesz się ekspertem, ryzykujesz wpadnięciem w pułapkę dogmatów informacyjnych. Zaczynasz doskonale rozumieć, “prawda”, i tracisz szansę, aby dowiedzieć się “jak to będzie możliwe”. Aby nie wpaść w tę głęboką dogmatyczną rutynę, z której niezwykle trudno jest się wydostać, ważne jest, aby zachować dziecięcą ciekawość. Raz za razem zmuszaj się do zadawania pytań: “Czy możesz to zrobić? A to? A co się stanie, jeśli <…>?”Wszyscy wynalazcy i pionierzy świata są ekspertami od myślenia absolutnie początkujących. Nie zmęczy ich zastanawianie się i szukanie nowych dróg, nawet tam, gdzie dogmatyści zbudowali już autobahny.

Jeśli zrobisz coś interesującego, prawdopodobnie będziesz mieć krytyków. Jeśli absolutnie nie tolerujesz krytyki, po prostu nie rób niczego nowego ani interesującego.

Jeff Bezos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

67 + = 70