Co robić, jeśli zawsze chcesz spać

Jak się obudzić tu i teraz

1. Zrób sobie przerwę

Jeśli wąchasz nos w miejscu pracy, wstań i idź na przykład do kredensu. Nie ma konieczności kupowania bułki lub pełnego obiadu, tylko rozłożenie.

Nuda często prowadzi do senności. Świadomie ziewamy z natarczywym rozmówcą i zasypiamy podczas smutnego filmu. Dlatego też monotonną pracę rozcieńczamy małymi przerwami.

2. Zjedz jabłko

Doping pomoże i poprawna przekąska. Idealny do:

 • jabłka;
 • szpinak;
 • złożone węglowodany (płatki owsiane lub kasza gryczana, fasolka szparagowa, cukinia);
 • gorzka czekolada;
 • imbir.

W walce z sennością eksperci zalecają również unikanie przejadania się i całkowitego eliminowania tłuszczu z diety.

Sama żywność może zwiększać aktywność organizmu, szczególnie jeśli przestrzega się diety. Przyprawy (imbir, papryka) i węglowodany złożone są bardziej sprzyjające aktywności niż tłuste, trudno strawne pokarmy. Na liście stymulantów żywności można również wymienić dobrze znane adaptogeny, takie jak żeń-szeń, eleutherococcus. Jeśli nie masz żadnych alergii, to mogą one wejść do diety.

Elena Tsaryova, lekarz-somnolog

3. Zdrzemnąć się

Sen dzienny zwiększa efektywność. Badania przeprowadzone przez Georgetown University wykazałyDrzemki mogą się zwiększyć : kiedy śpimy, lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za pamięć i logiczne myślenie, jest mniej aktywna, to znaczy, że jest przywracana. Dlatego po dniu odpoczynku stajemy się bardziej aktywni i łatwiej wchłaniamy informacje.

Co robić, jeśli zawsze chcesz spać: drzemka

Spanie w ciągu dnia powinno być krótkie. Eksperci uważają, że do odzyskania wystarcza drzemka na 15-20 minut. A jeśli wypijesz wcześniej filiżankę kawy, wynik będzie jeszcze lepszy.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę czas snu w ciągu dnia. Lekarze radzą, aby wieczorem nie drzemać. Może to prowadzić do bezsenności w nocy. Faktem jest, że w ciemności mamy melatoninę, odpowiedzialną za głęboki sen. Dlatego jeśli zdrzemniemy się po zachodzie słońca, tryb produkcji tej substancji zostanie powalony. W konsekwencji całą noc wrzucamy do łóżka.

4. Włącz światło

Zwiększona senność zwykle wiąże się z redukcją godzin dziennych. Światło słoneczne, wchodzące na siatkówkę, reguluje produkcję melatoniny, czyli w efekcie wystawia nasz zegar biologiczny.

Dlatego, aby dopingować, otwórz rolety lub zasłony. A jeśli okno jest ciemne, włącz światło. Im jaśniejsze, tym lepiej.

5. Otwórz okno

Natychmiastowe świeże powietrze pomoże. Wystarczy otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenie. Brak tlenu jest jedną z przyczyn senności. Jeśli masz czas i okazję, możesz wybrać się na krótki spacer.

6. Przemyć zimną wodą

Uwolnij zmęczenie i umyj zimną wodą. Jest to stres dla ciała, aby przez jakiś czas znaleźć radość.

7. Napij się kawy

Pracownicy udowodnili, że Cardiff UniversityBadanie wpływu kawy na czujność i wydajność w ciągu dnia i nocy , ta kofeina zwiększa poziom ludzkiej aktywności.

Jeśli zawsze chcesz spać, napij się kawy

Fakt, że w naszym mózgu gromadzi się tak zwana adenozyna – odpowiada za zmęczenie. Okazało się, że kofeina jest podobna do tej substancji. I dostanie się do krwi, zastępuje adenozynę. Dlatego kawa na chwilę się ożywia.

Co robić, jeśli nadal chcesz spać

1. Zaspokój się

Czasami można użyć kawy, aby pomóc, ale jest bardziej skuteczne i przydatne, aby nadal wystarczająco dużo snu. Odpoczynek w nocy powinien być pełny. Norma dla osoby dorosłej to 7-9 godzin.

Eksperci zalecają dbanie nie tylko o czas snu, ale także o jego jakość.

Odrzuć używki (kawę, energię) i pomyśl o przyczynach senności w ciągu dnia. Jeśli to brak snu, musisz regularnie spać, a nie w weekendy. I oczywiście popraw warunki snu. Tutaj wszystko jest ważne: łóżko, poduszka, materac, sama sypialnia, temperatura powietrza, wilgotność, świeżość powietrza, obecność alergenów i oczywiście światło.

Elena Tsaryova, lekarz-somnolog

2. Odpręż się

Odpocząłeś wystarczająco, ale nadal dziobasz? Być może jest to kwestia nadmiernego wysiłku: fizycznego lub psychologicznego. Długotrwały stres prowadzi do zmęczenia i utraty siły. Jest to rodzaj ochronnej reakcji ciała. W takim przypadku eksperci doradzają, aby naprzemiennie odpoczywać i pracować.

3. Jedz dobrze

Aby poprawić jego efektywność, konieczne jest dostosowanie nie tylko reżimu snu, ale także myślenia o odżywianiu. Wystarczy przestrzegać prostej porady dietetyków:

 • Jedz w tym samym czasie.
 • Nie przejedzaj.
 • Żywienie w równowadze: w diecie uwzględnij białka, użyteczne tłuszcze i złożone węglowodany.
 • Jedz sezonowe owoce i warzywa.
 • Pij dużo wody.

4. Umów się na wizytę u lekarza

Jeśli obserwujesz tryb snu i jedzenie, idź na sport, ale mimo to stale chciałbyś spać, znaczy, powód jest głębszy. Senność może być oznaką ciąży lub poważnej choroby. Więc idź do lekarza.

Czytaj także:

 • Sen: wszystko o tym, jak, i ile snu →
 • Walczymy z sennością: mity i fakty →
 • 4 tryby uśpienia, które pozwalają spać zaledwie kilka godzin dziennie →

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 3 =