Dlaczego wargi pękają i co z tym zrobić

W jamie ustnej wiele naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych, a skóra jest cienka, nie ma gruczołów łojowych i tłuszczowej podszewki. Właśnie dlatego usta są tak wrażliwe. W niektórych przypadkach jest to bardzo dobre, ale gładko, aż delikatna skóra zostanie popękana, a usta zamieniają się w pustynny krajobraz.

Dowiemy się, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego wargi pękają

Chłód

Gdy ulica jest bardzo zimna, bezbronne wargi natychmiast ją wyczuwają. Naczynia w wargach kurczą się i przestają odżywiać powierzchnię warg. A jeśli się nie bronisz (nie zakrywaj ust i nie używaj specjalnych kosmetyków), wówczas szron wpływa na wilgotność górnych warstw skóry warg. Cienka skóra, utraciwszy płyn, staje się sucha i krucha.

Ciepło

Ciepło, chociaż nie zwęża naczyń krwionośnych (wręcz przeciwnie), ale przyczynia się do ogólnego odwodnienia organizmu. Uczucie suchości pojawia się w języku, w gardle i, oczywiście, w ustach. Brak wilgoci zwiększa kruchość delikatnej skóry, stąd pęknięcia.

Nawyk lizania warg

Zaeda w kącikach ust z przyzwyczajenia do lizania warg

Kiedy ślina wysycha, usta tracą wilgoć i naturalne smarowanie, więc pękają więcej. Jeśli masz zwyczaj lizania lub gryzienia warg, zobacz, kiedy przejawia się najbardziej. Z reguły banalny stres jest odpowiedzialny za to.

Alergia

Czy zauważyłeś, że czasami jesz produkt, ale wszystko z niego płonie w twoich ustach? Być może jest to przejawem syndromu alergii ustnej, z której mogą również pogarszać się wargi.

Niebezpieczne jedzenie

Niektóre pokarmy nie powodują alergii, ale bez tego psują wygląd. Na przykład, jedzenie z dużą ilością octu (sałatki lub konserwy), niektóre wysokokwadne owoce (cytrusy, kiwi), pikantne przyprawy, słone przekąski drażnią i osuszają skórę, która jest natychmiast pokryta siecią pęknięć.

Złe kosmetyki

Zaległe lub po prostu słabej jakości kosmetyki, oczywiście, nikt jeszcze nie zrobił lepiej.

Ale czasami nawet sprawdzone marki powodują pękanie warg. Co więcej, pojawia się suchość, nawet jeśli bierzemy higieniczną szminkę, specjalnie stworzoną, by zapobiegać takim problemom. Ta szminka po prostu ci nie pasuje.

Pęknięcia na ustach pojawiają się z powodu złego makijażu

Przyjrzyj się uważnie wargom po szmince. Czy musisz nakładać produkt trzy razy dziennie, inaczej skóra zaciska się z suchości? Kup inną pomadkę, która Ci pomoże. Być może wyszukiwanie zajmie dużo czasu.

Agresywny peeling

Jeśli ciągle używasz twardego szorowania lub nawet szczotki do ust podczas mycia, możesz uszkodzić cienką skórę i zdobyć brzydkie pęknięcia. Bądź więc ostrożny z płynnością.

Infekcje

Najczęstszą infekcją, która atakuje usta, jest wirus opryszczki pospolitej, tzw. Zimno na wargach. Zaostrzenia występują bez problemów, chyba że dołączono infekcję bakteryjną.

W niektórych przypadkach wargi pękają, szczególnie w rogach, z powodu infekcji grzybiczej – kandydozyBól lub suchość ust . Jest to popularny drozd, który rozwinął się w ustach. Często zdarza się to u dzieci.

Konieczne jest pójście do lekarza, jeśli stan zapalny jest wyraźny, usta są czerwone i bolesne, suchość warg nie ustępuje sama lub gdy wokół pęknięć jest biała powłoka.

Gdy wyleczysz infekcję, pojawią się pęknięcia. Poza tym, co dokładnie leczyć w takich przypadkach, dermatolog powie, ponieważ leczenie zależy od tego u Ciebie w przypadku infekcji.

Skąd biorą żarty w kącikach ust?

Pęknięcia w kącikach ust, tak zwane żółtaczki, są najbardziej podłe, ponieważ bardzo bolą, nie pozwalają im otworzyć ust i nie przechodzą przez długi czas.

Główne powody ich pojawiania się są takie same jak w przypadku zwykłej suchości warg, ale istnieją dodatkowe czynniki.

 1. Choroby przewlekłe. Na przykład cukrzyca lub jakakolwiek choroba skóry.
 2. Brak witamin A lub B2, ewentualnie – brak żelaza. Ale jest to choroba występująca tylko przy niezrównoważonej diecie. Więc idź na zdrową dietę i pełną dietę, aby nie cierpieć na problemy skórne. Aby dowiedzieć się, czy masz wystarczająco dużo żelaza, przeprowadź zwykły test krwi.
 3. Wilgotność. Jeśli kąciki ust są zawsze mokre od śliny, może to być przyczyną złego ugryzienia. Skonsultuj się z dentystą. Prawdopodobnie będzie to poprawione.

Jak leczyć spierzchnięte wargi w domu

Kiedy wargi są już zużyte i stają się chropowate, musisz dołożyć starań, aby nieprzyjemne objawy ustąpiły.

Po pierwsze, nie możesz ugryźć warg ani oderwać płatków twardej skóry, nawet jeśli naprawdę chcesz. Dlatego tylko bardziej ranimy skórę i przedłużamy peeling.

Po drugie, nawilż swoje usta specjalnymi balsamami lub pomadkami. Lepiej nie kupować pieniędzy w słoikach, aby nie dotykać ich palcami i nie stosować wiązki zarazków razem z balsamem na ustach.

Nie kupuj pieniędzy w słoikach, aby zapobiec zagnieżdżeniu zarazków

Po trzecie, spróbuj naturalnych i maksymalnie prostych środków opartych na wosku, wazelinie. Im więcej zanieczyszczeń w kompozycji, tym większe prawdopodobieństwo, że ten balsam Ci nie odpowiada.

Co jeszcze nałożyć na pęknięte usta

Jeśli jesteś zdesperowany, aby znaleźć w sklepach ten sam balsam do ust, który pomoże, użyj prostych środków.

Normalny naturalny miód jest dobrym środkiem nawilżającym. Zastosuj go lepiej przed pójściem spać, aby nie ulec pokusie i nie polizać słodkich ust.

Jeśli miód jest uczulony, spróbuj kakao, orzecha kokosowego, migdałów, rokitnika, róży psa, olejku nagietka. Zatrzymują wilgoć, zmiękczają skórę i pomagają pęknąć szybciej.

Co zrobić, żeby wargi nie pękły

Podstawowa profilaktyka jest prosta:

 1. Pij tak szybko, jak tylko poczujesz suchość w ustach.
 2. Użyj nawilżaczy w pokojach.
 3. Chronić usta przed słońcem kremem z filtrem UV lub taką samą szminką.
 4. Chronić usta przed mrozem za pomocą higienicznej tłustej szminki lub wazelinySpierzchnięte usta .
 5. Zimą i jesienią zakrywaj usta szalikiem przed śniegiem, deszczem i wiatrem.
 6. Używaj tylko wysokiej jakości kosmetyków.
 7. Nie przejmuj się drażniącymi produktami.
 8. Naucz się zachować spokój i nie denerwuj się.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3