Jak czyścić klawiaturę od zewnątrz i od środka

Czyszczenie powierzchni

Raz w miesiącu należy przeprowadzić czyszczenie powierzchni. Usunie kurz i okruchy (dotyczy tych, którzy lubią żuć coś smacznego przed monitorem).

Odwróć i potrząśnij klawiaturą. Niektóre śmieci znikną już na tym etapie.

Weź mały pędzel lub pędzelek do malowania i odgarnij kurz i okruchy, które utknęły między klawiszami.

Aby pozbyć się kurzu w trudno dostępnych miejscach, można to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza USB do klawiatury lub kartridży ze sprężonym powietrzem, które są sprzedawane w urządzeniach cyfrowych i sprzęcie gospodarstwa domowego (dział produktów czyszczących). Zwykła suszarka do włosów zrobi to, ale tylko wtedy, gdy klawisze będą mocno napięte i nie ma szans, że śmieci będą po prostu skrobać głębiej.

Możesz wysadzić klawiaturę tylko zimnym powietrzem.

Aby usunąć tłuszcz z klawiszy, chodź po nich za pomocą papierowej serwetki lub mikrofibry.

W przypadku czyszczenia profilaktycznego nie należy używać mokrych ściereczek: ciecz wewnątrz klawiatury nie powinna wchodzić. Maximum – wilgotne chusteczki do komputera.

Głębokie Oczyszczenie

Co trzy miesiące należy zdemontować i umyć klawiaturę. To samo będzie musiało zrobić, jeśli coś na nim wylejesz.

Metoda 1: Standardowa

Ta metoda nadaje się do czyszczenia wbudowanej klawiatury notebooka.

Usuń klucze. Zazwyczaj przyciski są zapinane na zatrzaski. Można je łatwo ściągnąć za pomocą spinacza do papieru, płaskiego śrubokręta lub noża, zaczynając od bocznej krawędzi klucza. Musisz to zrobić bardzo ostrożnie, ponieważ cienki plastik jest łatwy do uszkodzenia.

Jak czyścić klawiaturę: usuwanie kluczy
Tech Profis / youtube.com

Zwróć szczególną uwagę na długie klawisze, takie jak Shift, Enter i spacja. Zazwyczaj są one mocowane za pomocą metalowych klipsów, więc trudniej je usunąć i naprawić. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, nie dotykaj ich. Na niektórych laptopach nie jest to w ogóle możliwe.

Oczyść punkt mocowania. Spacer po stawach za pomocą flaneli, mokrej serwetki lub papierowego ręcznika. Możesz wydmuchać klawiaturę od środka za pomocą sprężonego powietrza lub zimnej suszarki do włosów.

Nie zapomnij zrobić zdjęcia klawiatury przed jej rozmontowaniem.

Opłucz klucze czystą wodą, roztworem mydła lub środkiem antyseptycznym. Alternatywny sposób: złóż wszystkie guziki w czystą skarpetkę, związ je, zanurz w detergencie, a następnie trzymaj pod bieżącą wodą.

Wysuszyć klucze. Jeśli nie chcesz czekać, aż wilgoć wyparuje, użyj suszarki do włosów.

Najpierw przymocuj duże klucze, a potem całą resztę. Tutaj będziesz potrzebować zdjęcia zrobionego przed czyszczeniem.

Metoda 2: Kompletny demontaż

Zrób zdjęcie klawiatury, a po obróceniu i śrubokrętem odkręć śruby. Otwórz urządzenie i połóż obie połówki na stole, stroną wewnętrzną do góry.

Jak czyścić klawiaturę: demontaż
instructables.com

Dolną część można odłożyć na bok, ponieważ nie jest konieczne jej czyszczenie.

Delikatnie wyciśnij klucze. Zwróć uwagę na przestrzeń i Shift, które można dodatkowo przymocować za pomocą metalowych kołków. Nie usuwaj klawisza Enter: zwykle ma on bardzo skomplikowane mocowanie, więc jego odłożenie będzie bardzo trudne.

Jak czyścić klawiaturę: usuwanie kluczy
instructables.com

Złożyć wszystkie klucze w zlewie i spłukać pod bieżącą wodą lub pozostawić w roztworze dezynfekcyjnym na chwilę. Jeśli plastik jest mocno zabrudzony, chodź po nim miękką szczoteczką do zębów. Następnie osusz klucze.

Opłucz górną część klawiatury pod bieżącą wodą, usuwając brud za pomocą szczoteczki do zębów, szczególnie w rogach i złączach. Następnie pozwól mu wyschnąć.

Jak czyścić klawiaturę za pomocą pędzla
instructables.com

Zabezpiecz klucze w ich pierwotnej pozycji. Jeśli usłyszysz dźwięk kliknięcia, wszystko jest w porządku: przycisk jest mocno zamocowany.

Podłącz górną i dolną część klawiatury, dokręć śruby.

Podłącz urządzenie do komputera i upewnij się, że wszystkie klawisze działają.

Metoda 3: Czyszczenie po rozlanej cieczy

Klawiatura, na którą rozleje się woda, gorąca kawa lub jakikolwiek inny napój, natychmiast się odwraca i dobrze trzęsie. Wytrzyj suchą szmatką.

Pozostaw na noc, aby klawiatura wyschła. Jeśli następnego dnia część klawiszy jest zablokowana lub nie działa, użyj pierwszej lub drugiej metody czyszczenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70 − 66 =