Jak czyścić piekarnik: 6 skutecznych narzędzi

Nowoczesne piece, zwłaszcza elektryczne, są często wyposażone w systemy samooczyszczające. Ale funkcje pirolizy i katalizy znacznie zwiększają koszt urządzenia.

Większość użytkowników preferuje piekarnik z konwencjonalnym, hydrolitycznym czyszczeniem. To jest, gdy blachę do pieczenia z wodą wkłada się do nagrzanego piekarnika i czeka, aż para rozpuści tłuszcz.

Ale jedna woda często nie wystarcza. Jeśli plamy są zjedzone i złapane, potrzebujesz pomocniczego środka czyszczącego. O nich będą omówione poniżej, ale na razie kilka podstawowych zasad.

Podstawowe zasady pielęgnacji piekarnika

 1. Im częściej, tym lepiej. Jeśli wewnętrzna powierzchnia piekarnika po każdym wycierania gotowanie, a raz w tygodniu i pół piekarnika parowego dokładnie wodą z detergentem, aby zorganizować globalny czyszczenie praktycznie niezbędne.
 2. Aby uzyskać lepszy brud, rozgrzej trochę piekarnik i włącz go w temperaturze 50 ° C na 15-20 minut.
 3. Bezpośrednio przed czyszczeniem usuń tacki, usuń boczne prowadnice. Jeśli projekt na to pozwala, usuń również drzwi i szybę. Wszystko to wygodniej jest prać osobno.
 4. Nie używaj gąbek ściernych ani skrobaków metalowych. Wycierając je smarem, można uszkodzić emalię piekarnika. Lepiej jest pracować z gąbką lub miękką szmatką.
 5. Nigdy nie stosuj środka czyszczącego, zwłaszcza chemicznego, do wentylatora i elementów grzejnych kuchenki.
 6. Po oczyszczeniu pozostaw drzwiczki piekarnika otwarte na kilka godzin do wyschnięcia, a obce zapachy wyparują.
 7. Czy został zapach? Rozpuść 10-15 tabletek węgla aktywnego w szklance wody i wstaw do piekarnika na kilka godzin. Węgiel pochłania nadmiar zapachów.

Jak wyczyścić piekarnik z sody oczyszczonej

Jak wyczyścić piekarnik z sody oczyszczonej

Soda doskonale radzi sobie ze świeżym brudem i usuwa brązową tabliczkę z żaroodpornego szkła.

Na bazie sody można przygotować pastę do czyszczenia piekarnika lub łatwiejszego działania.

Nałożyć sodę oczyszczoną na ściany piekarnika (można to zrobić wilgotną gąbką). Lekko posyp je wodą z pistoletu i pozostaw na 60 minut.

Po godzinie umyć piekarnik gąbką nasączoną wodą z mydłem i wytrzeć do sucha papierowymi ręcznikami.

Dzięki długotrwałym zanieczyszczeniom łatwiej jest manipulować sodą i octem.

Jak czyścić piekarnik octu stołowego i sody

Jak czyścić piekarnik octu stołowego i sody

W wyniku oddziaływania octu i sody uwalnia się dwutlenek węgla. Niszczy nawet zaschniętą skórkę tłuszczową.

Potraktuj wewnętrzną powierzchnię piekarnika najpierw octu stołowego, a następnie nałóż sodę wilgotną gąbką. Pozostaw piekarnik na kilka godzin, a następnie umyj go ciepłą wodą.

Jeśli plamy nie ruszą się gdzieś, przetrzyj je gąbką nasączoną octem.

Jak obrać piekarnik z cytryną

Jak obrać piekarnik z cytryną

Istnieją dwie metody czyszczenia piekarnika cytryną: przy użyciu świeżo wyciśniętego soku z cytryny i sproszkowanego kwasu cytrynowego.

 1. Pierwsza metoda jest bardziej odpowiednia dla świeżych zanieczyszczeń. Zmieszaj w równych proporcjach sok z cytryny i wodę. Za pomocą gąbki przetrzyj ściany piekarnika tym roztworem. Pozostawić na 40-60 minut, a następnie wytrzeć wszystko czystą wilgotną ściereczką.
 2. Druga metoda radzi sobie z obfitą powłoczką tłuszczową i jest odpowiednia do czyszczenia kuchenek mikrofalowych. Napełnij głęboką patelnię lub inne żaroodporne naczynie wodą i kwasem cytrynowym. Na ½ litra wody będzie potrzebne jedno opakowanie kwasu cytrynowego. Przesłać patelnię do piekarnika nagrzaną wstępnie do 200 ° C przez 30-40 minut. Następnie niech trochę ostygnie i dokładnie wypłucz piekarnik. Miejsca, które nie znikają natychmiast, można zetrzeć kawałkiem świeżej cytryny.

Skuteczność metody została zademonstrowana na poniższym wideo.

Jak obrać piekarnik z proszkiem do pieczenia

Jak obrać piekarnik z proszkiem do pieczenia

Proszek do pieczenia, proszek do pieczenia, lub po prostu nie mogą być używane tylko do pieczenia, ale również do czyszczenia tace i piekarnik później. Mimo wszystko, w rzeczywistości jest to ta sama sodowego w połączeniu z kwasem cytrynowym.

Po prostu wytrzyj ściany piekarnika wilgotną ściereczką i rozprowadź proszek do pieczenia rozpuszczony w wodzie. Na paczce proszku do pieczenia potrzebujesz około 2-3 łyżek wody, aby uzyskać konsystencję gęstej semoliny.

Pozostaw produkt na powierzchni piekarnika na 2-3 godziny. Tłuszczowa powłoka zbiera się w bryłce i będzie łatwa do usunięcia.

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą soli

Jak wyczyścić piekarnik za pomocą soli

Sól jest niedrogim środkiem, który najlepiej stosować natychmiast po ugotowaniu. Chlorek sodu po podgrzaniu powoduje poluzowanie tłustej płytki, co oznacza, że ​​łatwiej będzie zmyć brud.

Posyp solą na powierzchniach poziomych (blachy do pieczenia, dna), aż piekarnik ostygnie i pozostaw na pół godziny.

Jeśli szafka wystygła, włącz ogrzewanie (≈100 ° C). Gdy sól ma złoty odcień, wyłącz piekarnik.

Kiedy temperatura spada, dokładnie umyć wszystkie powierzchnie ciepłą wodą z mydłem. Na koniec wytrzyj wszystko papierowymi ręcznikami.

Jak czyścić piekarnik za pomocą amoniaku

Jak czyścić piekarnik za pomocą amoniaku

Wiele gospodyń domowych uważa tę metodę za najbardziej skuteczną. Amoniak jest naprawdę doskonały w korozji tłuszczu i spalony, pojawiając się z biegiem czasu w piekarniku.

Piekarnik można wyczyścić za pomocą dwóch metod.

 1. Zimna metoda. Po prostu nałóż amoniak na powierzchnię piekarnika za pomocą gąbki lub natrysku za pomocą pistoletu natryskowego. Pozostaw na noc, a rano umyj piekarnik detergentem.
 2. Gorąca metoda. Rozgrzej piekarnik do 60 ° C. Wyłącz to. Na górnej półce połóż szklankę amoniaku. Na dole – miska z wrzącą wodą. Zamknij drzwi i pozostaw piekarnik na osiem godzin. Ta metoda czyszczenia jest wygodna w użyciu w nocy lub po południu przy otwartych oknach i minimalnej liczbie domowników w mieszkaniu. Po upływie wymaganego czasu dodać do spirytusu amoniakalnego w piecu, detergent i umyć wszystkie powierzchnie za pomocą tego roztworu.

Po amoniaku piec powinien być wentylowany.

Czysto czyścić piekarnik? Podziel się swoimi drogami w komentarzach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

67 + = 70