Jak gotować krewetki: przepis, subtelności i lifhaki

Babba, najlepsza przyjaciółka Forresta Gumpa, dużo wiedział o krewetkach. I nie jest sam. Na całym świecie owoce morza są cenione za wyśmienity delikatny smak i wyjątkowe właściwości dietetyczne. Kolejną niewątpliwą zaletą krewetek jest to, że są przygotowywane bardzo prosto i szybko w rekordowym czasie.

Na co należy zwrócić uwagę

Jeśli nie mieszkasz w pobliżu oceanu, kup tylko zamrożone krewetki

Świeże krewetki to produkt łatwo psujący się. Niewypełnione krewetki powinny być przygotowane tego samego dnia, kiedy zostały złowione. Ale ponieważ większość z nas mieszka dość daleko od obszarów połowowych, te skorupiaki przychodzą do nas tylko w zamrożonej formie.

Jeśli tobie w sklepie spotkałeś schłodzone krewetki, nie wierz: oni po prostu rozmrozili. Dlatego nie podejmuj ryzyka i kupuj tylko zamrożony produkt.

Daj pierwszeństwo krewetkom w skorupce: łatwiej zauważyć, że są zepsute. Jeśli ze skorupiaków pachnie amoniakiem, nie jedz. Najprawdopodobniej są spóźnione.

Rozmraż krewetki przed gotowaniem

Jeśli wyrzucisz nieprzegotowane krewetki do wrzącej wody, temperatura wody spadnie, a mięso będzie nierównomiernie gotować. Aby szybko rozmrozić, umieść skorupiaki w misce i umieść je w zlewie pod słabym strumieniem zimnej wody. Ale w żadnym przypadku nie rozmrażajcie krewetek w temperaturze pokojowej lub w ciepłej wodzie: wpłynie to negatywnie na smak.

Usuń starannie jelita

Jeśli usuniesz jelita z krewetek tępym nożem, pozostawisz tylko resztki. Zamiast tego ostrożnie pociąć skorupę wzdłuż grzbietu nożyczkami kuchennymi, a następnie delikatnie pociągnąć czarną żyłę jelita końcówką noża lub nożyczek.

Gotuj krewetki z głową i skorupą

Krewetki są smaczniejsze, jeśli ugotujesz je nieczyste. Ponadto, jeśli przelejesz wodę, skorupka ochroni mięso przed nadmiarem soli.

Ale nawet jeśli wcześniej umyłeś krewetki przed gotowaniem, nie wyrzucaj głowy i zbroi. Zagotuj je solą, ziołami i warzywami, a dostaniesz doskonały bulion na zupę z krewetek.

Nie gotuj zbyt długo krewetek

Istnieje prosty sposób określenia gotowości: krewetki proste są niedogotowane, w formie litery “C” jest gotowy, a skręcony w pierścień jest strawiony. Jeśli nie chcesz uzyskać gumy bez smaku, nie gotuj owoców morza dłużej niż to konieczne.

Jak gotować krewetki

jak gotować krewetki

Minimalny zestaw, jakiego będziesz potrzebować, to duży rondel, woda i sól. Objętość wody powinna być dwukrotnie większa od ilości krewetek. Jeśli chodzi o sól, to w przypadku krewetek bez skorupki, nie należy wkładać więcej niż 1 łyżkę stołową na każdy litr wody. Jeśli zamierzasz gotować nieobrane krewetki, dodaj 1-1,5 łyżek na litr.

Zagotuj wodę i dodaj sól. Niektórzy wolą robić bez przypraw, aby nie przerywać delikatnego smaku tego owocu morza. Ale jeśli chcesz dodać mięso, przyprawy, umieścić w wodzie gotować mały pęczek koperku, goździki, ziele angielskie, liść laurowy, kilka ząbków czosnku i kawałek imbiru i wlać sok z połowy cytryny. Zestaw przypraw zależy wyłącznie od twoich preferencji, więc eksperymentuj i szukaj połączenia.

Po zagotowaniu wody zanurz krewetki. Kiedy woda zacznie się gotować, a muszle krewetki staną się jasno różowe i zaczną się unosić, wyłącz piec.

Małe krewetki powinny być gotowane nie dłużej niż 2 minuty. Duży (królewski i tygrys) gotuje się przez 3 do 7 minut w zależności od wielkości.

Wiele osób zatrzymuje się na tym etapie, łapią krewetki z bulionu, czekają, aż ostygną, a następnie podają. Ale faktem jest, że mięso nie schładza się natychmiast, co oznacza, że ​​gotuje się nawet po wypuszczeniu ciepłej wody.

Aby zatrzymać proces, wlać świeżo ugotowane krewetki do miski z zimną wodą i kostkami lodu. Następnie natychmiast wrzuć skorupiaki do durszlaka. Następnie możesz od razu podawać je na stole i możesz pozwolić im ostygnąć trochę dłużej.

Czy znasz lepszy sposób? Powiedz nam w komentarzach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

45 − 38 =