Jak oszczędzać energię elektryczną: 25 prostych, ale użytecznych wskazówek

Nie marnuj światła

 1. Zgasić światło, przechodząc z pokoju do pokoju. Ustaw czujniki ruchu ciepła, które wyłączy światło dla Ciebie.
 2. Użyj lokalnego oświetlenia: światła, lampy podłogowe, kinkiety. Na przykład, aby nie włączać głównych źródeł światła za każdym razem, lepiej jest zainstalować podświetlenie z paska LED w pokoju.
 3. Pamiętaj, że czystość jest kluczem do oszczędzania. Brudne okna i zakurzone plafony obniżają poziom oświetlenia w pokoju do 35%.
 4. Podczas naprawy należy wziąć pod uwagę, że ściany i meble o jasnym świetle będą odbijać do 80% strumienia świetlnego, a ciemne – tylko około 12%.
 5. Wymień żarówki na energooszczędne i LED. Wymiana tylko jednej lampy pozwoli zaoszczędzić około 1000 rubli rocznie.

Weźmy na przykład Moskwę. 1 kWh w kosztach kapitałowychtaryfy energii elektrycznej dla ludności i podobne do niej kategorie konsumentów na terytorium Moskwy, z wyjątkiem Trójcy i powiatach NOVOMOSKOVSK 5,38 rubla. Wyobraź sobie, że w trzech mieszkaniach przez osiem godzin dziennie zapalają się trzy światła: LED, energooszczędne i żarzące. Aby uzyskać bardziej obiektywny obraz, wybierzemy lampę tej mocy, aby uzyskać w przybliżeniu ten sam poziom oświetlenia. I to właśnie otrzymujemy.

Rodzaj lampy Światło LED Oszczędność energii Żarzenie
Zużycie energii, kW 0,013 0,025 0,1
Żywotność lampy, godziny 50 000 8 000 1000
Koszt lampy, pocierać. 248 200 11
Koszt za godzinę pracyKoszt za godzinę pracy = taryfa × moc + koszt lampy / zasobu , rubli. 0,0749 0,1595 0,549
Oszczędności godzinowe Godzinowa oszczędność = koszt eksploatacji żarówki – koszt eksploatacji porównywalnej lampy , rubli. 0,4741 0,3895
Okres zwrotuOkres zwrotu w godzinach = (koszt lampy – koszt lampy żarowej) / oszczędność czasu , oglądaj 499,89 485.24
Okres zwrotuOkres zwrotu w dniach = okres zwrotu w godzinach / 8 , dni 62,49 60,65
Roczne oszczędnościOszczędności roczne = (8 × 365 – okres zwrotu w godzinach) × oszczędność godzinowa , rubli. 1177,37 94,34

Okazuje się, że dwa miesiące później lampa energooszczędna pozwoli ci zaoszczędzić co godzinę 40 kopiejek i 10 żarówek – 4 ruble.

Prawidłowo korzystaj z urządzeń elektrycznych

 1. W przypadku braku licznika dwu taryfowym wyłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne w nocy i ładowarek – po pełnym technologii ładowania.
 2. Lodówka musi być regularnie rozmrażana, jeśli nie ma specjalnego systemu No Frost. Upewnij się, że urządzenie znajduje się jak najdalej od urządzeń grzewczych i zapewniona jest naturalna wentylacja tylnej ściany. Włożyć do niego tylko schłodzone potrawy!
 3. Monitoruj działanie palników na kuchence elektrycznej i umieszczaj na nich tylko naczynie o odpowiedniej wielkości i płaskim dnie.
 4. Przykryj garnki i patelnie pokrywkami: redukują one utratę ciepła prawie trzykrotnie.
 5. Staraj się nie przeciążać pralki (nadmierne obciążenie zwiększa zużycie energii elektrycznej do 10%) i użyj średniego reżimu temperatury. Pranie w temperaturze 30 stopni jest marnowane o 35% mniej energii niż przy praniu w temperaturze 40 stopni.
 6. Użyj elektrycznego czajnika zamiast kuchenki elektrycznej do podgrzania wody. Będzie to znacznie bardziej ekonomiczne. Zagotuj tylko objętość płynu, która jest potrzebna w danej chwili.
 7. Regularnie czyść wentylatory i filtry klimatyzatora.
 8. Rzeczy, które wymagają niskiej temperatury, żelazo po wyłączeniu żelazka.
 9. Nie pozostawiaj urządzenia, w tym kuchenek mikrofalowych, telewizorów, komputerów, skanerów, drukarek, modemów, w trybie gotowości. Pozwoli to zaoszczędzić ponad 200 kW rocznie.
 10. Używaj gniazdek elektrycznych z timerem.

Kupuj energooszczędne urządzenia

 1. Wszystkie urządzenia elektryczne są oznaczone łacińskimi literami od A +++ do G. Wybierz technologię niskoenergetyczną oznaczoną A i B.
 2. Kup urządzenia, które korzystają z najnowszych technologii, aby oszczędzać energię elektryczną. Na przykład, indukcyjne płyty kuchenne stają się coraz bardziej popularne, ogrzewając tylko dno naczyń i nie marnując energii. Wydajność takich płytek osiąga 95%!

Ustaw dwustopniowy licznik

 1. Dwu taryfowy licznik pozwala zaoszczędzić w nocy. Takie liczniki są korzystne dla tych, którzy mogą korzystać z energochłonnych urządzeń gospodarstwa domowego: zmywarki i pralki, piekarnika – od 23.00 do 7.00. Średnio wskaźnik opłaca się w ciągu roku.

Nie marnujcie ciepła na próżno

 1. Zamiast tradycyjnej grzałki, należy ustawić klimatyzator w trybie ogrzewania. Jeśli oczywiście pozwala to producentowi. Wiele klimatyzatorów nie może być używanych w niskich temperaturach.
 2. Promiennik podczerwieni jest bardziej ekonomiczny od innych o 30-80%.
 3. Jeżeli dom jest wyposażony w baterie elektryczne, starają się utrzymać je w czystości, aby zapobiec kurz pochłania część ciepła, i nie trzeba, aby zwiększyć temperaturę.
 4. Używając podgrzewacza wody, zmniejsz temperaturę ogrzewania wody.
 5. Wymień zasobnikowy podgrzewacz wody na przepływowy podgrzewacz. Więc nie wydasz prądu na stałą konserwację określonej temperatury wody.
 6. Podgrzać wodę tylko w razie potrzeby. Odłącz kocioł od źródła zasilania, wychodząc z domu i w nocy.
 7. Raz na trzy miesiące należy wyczyścić podgrzewacz wody z wagi, co zwiększa zużycie energii o 15-20%.
  • Odłącz urządzenie i odłącz dopływ wody.
  • Całkowicie spuścić wodę.
  • Zdejmij pokrywę kotła, ostrożnie odłącz przewody i odkręć przekaźnik termiczny.
  • Odkręć nakrętki mocujące kołnierz. Popchnij kołnierz do góry, obróć i wyciągnij.
  • Teraz możesz wyczyścić element grzewczy za pomocą metalowej szczotki. Aby pozbyć się płytki pomoże i roztwór kwasu octowego i gorącej wody (1: 5). Po prostu umieść na nim grzejnik na 30 minut i upewnij się, że gumowa uszczelka nie styka się z kwasem.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 4 =