Jak pozbyć się pleśni: wyczerpujący przewodnik

Czym jest pleśń?

Pleśń to widoczna blaszka tworząca mikroskopijne grzyby pleśniowe. Są wszechobecne: mogą rosnąć na dowolnych materiałach iw każdych warunkach. Pleśń pojawia się nie tylko na powierzchni przedmiotów, ale również wnika w nici grzybni wewnątrz nich, tak że nie zawsze będzie łatwo się go pozbyć.

Jak pozbyć się pleśni

Jak to wygląda?

Najczęściej forma w mieszkaniu jest następująca:

 • Biała pleśń. Lubi doniczki, drewno, chleb i niektóre produkty.
 • Zielona pleśń. On woli jedzenie.
 • Niebieski. Pojawia się na drewnianych powierzchniach, nadając im niebieski odcień. Może wpływać na meble, parkiety lub ramy okienne.
 • Czarna pleśń. Najbardziej złośliwy rodzaj grzybów, który kwitnie wszędzie: od tapet papierowych w sypialni po płytki w łazience.

Dlaczego pojawia się pleśń?

Forma zaczyna się mnożyć, kiedy wchodzi w odpowiednie środowisko.

 • Wilgotność. Idealny poziom to 60-80%. W domu tak dużo wilgoci może znajdować się w łazience lub w łazience, jeśli niedawno zalali Cię sąsiedzi lub jeśli po zmianie pogody na oknach pojawiła się kondensacja.
 • Temperatura. Pleśń przetrwa zarówno w bardzo niskich, jak i wysokich temperaturach. Najkorzystniejszy przedział wynosi od 4 do 20 ° C.
 • Wentylacja. Zamknięte okna, układając meble, stosy rzeczy rozproszone – a powietrze jest trudne krążyć po pokoju, to jest coraz bardziej nasycony zarodników pleśni i grzybów staje się łatwiejsze do odtworzenia.

Jak zrozumieć, że forma już się pojawiła?

Na początku pleśń może być wykryta przez zapach – ostry, wilgotny i specyficzny. W przyszłości grzyb prezentuje się z odpowiednimi plamami płytki nazębnej.

Co jest potrzebne do walki z pleśnią?

 • Dla własnego bezpieczeństwa: okulary, rękawiczki, respirator.
 • Aby usunąć płytkę nazębną: pędzel / gąbka / skrobak / szmatka / szmergiel, zbiornik na wodę, dowolny detergent, worek na śmieci
 • Do końcowego zabiegu: środek niszczący grzyby, lakier do drewna.

Przed rozpoczęciem leczenia w pokoju nosić okulary, rękawice, respirator, kombinezon ochronny nie będzie przeszkadzać. Podczas pracy z uszkodzonymi przedmiotami należy uważać, aby nie rozsypać zarodników pleśni wokół domu.

Wdychanie zarodników może być niebezpieczne dla zdrowia. Pamiętaj, aby używać osobistego wyposażenia ochronnego.

Jak pozbyć się pleśni?

Algorytm jest niezwykle prosty:

 1. Mechanicznie oczyść dotkniętą powierzchnię z powłoki.
 2. Poddaj się wszelkim lekarstwom na pleśń.
 3. Wysuszyć powierzchnię i przewietrzyć pomieszczenie.
 4. Nie formuj ponownie.

Najważniejszą rzeczą jest ostrożne usunięcie widocznej płytki nazębnej. Jeśli warstwa pleśni jest ostatnia, można ją łatwo wyczyścić gąbką, pędzlem i ciepłą wodą z mydłem.

Mold na tapecie można z powodzeniem usunąć tylko we wczesnych etapach. Później pożądane jest czyszczenie części ściany tynkiem. Nie zwlekaj! Zaledwie rok grzyb może uderzyć beton i cegłę, przechodząc przez tynk. Użyj nazhdachku dla niezawodności i nie zapomnij zwilżyć ścian, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników w powietrzu.

Jeśli forma pojawiła się na suficie i uderzyła w wybielacz, oczyść ją za pomocą skrobaka lub nazhdachkoy. Tylko najpierw zwilż powierzchnię.

Forma w łazience lubi łączenia szwów między płytkami i stawami. Zdrap uszczelniacz, zdejmij szwy. Po wyschnięciu posmarować środkiem dezynfekującym, uszczelnić szwy i połączenia nowym środkiem uszczelniającym i zaprawą.

Odpady pozostałe po obróbce, należy natychmiast wyrzucić w zamkniętej torbie. To nie rozprzestrzeni pleśni.

Jakie rozwiązanie dla pleśni wybrać?

Główne pytanie: co dokładnie obrabiać powierzchnię, aby forma nie pojawiła się ponownie? Sporządziliśmy listę najbardziej skutecznych środków, z których każdy działa na wszystkie rodzaje grzybów. Wybierz najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Wybielacz

Nadaje się do płytek, szkła, ale nie do materiałów porowatych. Toksyczne, należy zachować ostrożność. Rozcieńcza się go wodą w proporcji 1: 10. Nałóż pędzlem lub rozpylaczem.

Ocet stołowy

Nadaje się do wszystkich powierzchni i materiałów. Ma zapach. Może odbarwić tapetę lub meble. Nakładać za pomocą sprayu lub szmatki. W celu zapobiegania procedura jest powtarzana w ciągu tygodnia.

Kwas cytrynowy lub sok

Ma takie same właściwości jak ocet, ma przyjemny zapach. Możesz przetwarzać dowolne materiały, najlepiej do płytek. Jedna łyżka stołowa kwasu cytrynowego rozcieńcza się w szklance wody. Roztwór nakłada się na powierzchnię za pomocą sprayu lub szmatki.

Nadtlenek wodoru

Bezpieczny i łatwy w użyciu. Można nakładać na dowolną powierzchnię, ostrożnie – na barwione i chusteczki, aby nie odbarwić się. Nakładać za pomocą sprayu lub szmatki. W celu zapobiegania procedura jest powtarzana w ciągu tygodnia.

Soda oczyszczona

Bezpieczny, nie ma ostrych zapachów. Może być stosowany na dowolnych powierzchniach. Łyżkę sodową hoduje się w szklance wody. Powierzchnia jest traktowana sprayem lub szmatą. W ciągu godziny wszystko jest zmywane wodą, aby uniknąć rozwodu.

Olejki eteryczne

Olejek z drzewa herbacianego, lawenda i rozmaryn mają właściwości antybakteryjne i przyjemny zapach, są bezpieczne. Każda powierzchnia może być przetwarzana. Wystarczy dodać 10-20 kropli oleju do szklanki wody i nałożyć roztwór za pomocą rozpylacza. Powtórz procedurę lepiej raz na kilka dni w celu zapobiegania.

Jak usunąć zapach pleśni?

Jeśli pleśni już tam nie ma, ale nieprzyjemny zapach nadal jest odczuwalny, użyj:

 • Soda oczyszczona. Wlać cienką warstwę w miejsce, w którym pleśń rósł, pozostawić na kilka godzin, a następnie wyjąć za pomocą odkurzacza.
 • Węgiel drzewny. Zorganizuj kilka pojemników z węglem na obwodzie pomieszczenia – po dniu lub dwóch zapach zniknie.
 • Dobra wentylacja i świece zapachowe, aerozole lub kadzidełka. Pomoże to w końcu poprawić powietrze w domu.

Jak upewnić się, że forma już się nie pojawia?

 • Monitoruj wilgotność pomieszczeń. Ogrzej ściany i zadbaj o wodoodporność. Zainstaluj klimatyzator, który osusza powietrze. Podczas gotowania włączaj osłonę, częściej przewietrzaj pomieszczenie, szczególnie jeśli wysuszysz pranie w łazience.
 • Utrzymuj stabilną temperaturę. Ocieplane okna i działające ogrzewanie nie wywoła kondensatu, który tak lubi grzyba.
 • Zrób permutację, zdemontuj antresolę. Swobodnie cyrkulujące powietrze nie pozwoli na rozwój pleśni.
 • Bądź bardziej uważny na kwiaty w doniczkach, zwłaszcza na pelargonie i fiołki. Nie nalewaj ich ani nie używaj niesprawdzonych nawozów.

Najlepszym asystentem w wykrywaniu i zapobieganiu pleśni w mieszkaniu będzie łatwe regularne czyszczenie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 2