Jak wybrać idealny snowboard

Jak wybrać snowboard w tym celu

Podobnie jak w przypadku jazdy na nartach, wybierając snowboard, trzeba przede wszystkim zdecydować, gdzie i jak się jeździ.

Carving, sztywne deski snowboardowe (Carving, Alpine)

Jak wybrać snowboard snowboardowy
snowboard-zezula.com

Długie i twarde deski snowboardowe są przeznaczone do jazdy na wysokich prędkościach na przygotowanych stokach. Takie deski są używane tylko ze sztywnymi zapięciami i butami, odpowiednimi dla profesjonalistów i postępowych sportowców.

Uniwersalne deski snowboardowe (All-mountain)

Jak wybrać uniwersalny snowboard
evo.com

Nazwa mówi sama za siebie: te deski snowboardowe nadają się do jazdy na łyżwach na przygotowanych trasach i do łatwego freeridingu. Są mniej sztywne, z węższą talią (najwęższym punktem deski snowboardowej), jazda nimi jest łatwiejsza: doskonała technika nie jest wymagana. Początkujący powinni wybrać te deski.

Deski snowboardowe do freeride (Freeride)

Jak wybrać snowboard na freeride
evo.com

Są to deski na nieprzygotowane stoki, odpowiednie do jazdy na nartach w głębokim śniegu. Są dłuższe i szersze niż uniwersalne. Często nos jest szerszy niż ogon.

Deski snowboardowe do freestyle (Freestyle, Park Fajka)

Jak wybrać snowboard dla freestyle
evo.com

Takie deski są krótsze i bardziej miękkie niż deski uniwersalne, często mają geometrię z podwójnym ostrzem, czyli identyczne końce, dzięki czemu jeździec może kontynuować jazdę na łyżwach z twarzą i do tyłu po skoku.

Możesz zobaczyć przeznaczenie snowboardu na etykiecie lub zapytać konsultanta. W sklepach internetowych z reguły można ustawić żądany parametr w filtrach towarów.

Jak długo i jak szeroki powinien być snowboard?

Kolejnym ważnym parametrem jest długość tablicy. Snowboard jest wybierany zgodnie ze wzrostem zawodnika, biorąc pod uwagę powołanie zarządu.

 1. Uniwersalny lub carvingowy snowboard powinien być o 15 cm krótszy niż twój wzrost. Aby znaleźć odpowiednią deskę na oko, połóż ją obok siebie: górna krawędź powinna znajdować się w okolicy nosa lub podbródka.
 2. Snowboard do freeride powinien być o 10 cm krótszy niż twój wzrost.
 3. Aby wybrać snowboard dla freestyle, odejmij od ich wzrostu 8-10 cm.

Jeśli ważysz trochę, odejmij od otrzymanej wartości 5 cm, jeśli masz imponującą cerę, wręcz przeciwnie, dodaj 5 cm.

Również wybór długości zależy od poziomu jazdy na nartach: początkujący powinni kupić snowboard o 2-3 cm dłuższy niż zaawansowani jeźdźcy.

Często producenci snowboardów mają specjalne stoły, w których można określić swój wzrost i wagę oraz dowiedzieć się, jaką długość powinna wybrać deska. Stół może znajdować się na stronie producenta lub nawet na desce snowboardowej, a raczej na naklejce na powierzchni ślizgowej, która wskazuje charakterystykę deski.

Szerokość desek snowboardowych jest podzielona na:

 1. Wąskie (wąskie): szerokość pasa do 250 mm.
 2. Standardowy (regularne): szerokość talii 250-260 mm, szerokość końców do 300 mm.
 3. Średni (w połowie szerokości): szerokość w pasie 250-260 mm, szerokość końcówek od 300 mm.
 4. Szeroki (szeroki): szerokość pasa od 260 mm.

Wybierz szerokość deski snowboardowej w zależności od wielkości stopy. Jeśli rozmiar jest większy niż 44, warto wziąć środkową lub szeroką.

Wzory i materiały snowboardowe

Istnieją dwa główne projekty snowboardów i ich kombinacji:

 1. Czapka (czapka)). Rdzeń snowboardu na górze jest zamknięty monolityczną pokrywą, a od dołu przesuwającą się powierzchnią. Te deski są łatwiejsze do wyprodukowania (no i również naprawy), ale dlatego, że są tańsze. Jednak w przeciwieństwie do kanapek, podczas upadku czapeczka może się rozdzielić: pokrywa odsunę się od powierzchni ślizgowej.
 2. Kanapka (kanapka). Rdzeń, powierzchnia ślizgowa i górna pokrywa dekoracyjna są dociskane pod ciśnieniem. Rezultatem jest solidna konstrukcja z kilku warstw. Jeśli możesz złamać taki snowboard, będzie go trudniej naprawić. Ponadto kanapki są droższe.
 3. Struktury kombinowane. Często w produkcji snowboardów wykorzystywane są obie technologie. Ze względu na końcówki typu sandwich, snowboard staje się bardziej wytrzymały, a środkowa czapka zapewnia wygodę.

Rdzeń snowboardu

Rdzenie snowboardowe wykonane są z różnych materiałów:

 1. Drewno buk, jesion, topola, dąb, świerk, sosna. Rdzeń wykonany z drewna jest odporny na wstrząsy i wibracje. Niektóre deski snowboardowe Mervin są produkowane z rdzeniem z genetycznie modyfikowanego drewna bez pierścieni. Uważa się, że ma to dobry wpływ na elastyczność i siłę.
 2. Drewno i piany. Dzięki piance deski snowboardowe stają się łatwiejsze i tańsze. Zmniejsza to jednak ich elastyczność i odporność na wibracje.
 3. Kombinacje różnych materiałów. Połączenie drewna, węgla i aluminium zapewnia sztywność i lekkość deski snowboardowej. Istnieje wiele kombinacji, stale pojawiają się nowe rozwiązania.

Przesuwna powierzchnia

Istnieją dwa warianty powierzchni ślizgowej:

 1. Powierzchnia wytłaczanego polietylenu (ekstrudowane). Jest tańszy, nie wymaga szczególnej opieki, a jeśli uszkodzony – drogie naprawy.
 2. Powierzchnia spiekanego polietylenu (spiekany). Sproszkowany polietylen spieka pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Taka powierzchnia ma porowatą strukturę, która dobrze wchłania maść i lepiej się ślizga. Ponadto nie boi się zadrapań i małych okruchów lodu. Jednak będzie trudniej go naprawić.

Jakie powinno być wychylenie snowboardu

Ważnym parametrem przy wyborze jest rodzaj ugięcia. Wpływa bezpośrednio na łatwość zarządzania snowboardem.

Jak wybrać snowboard: rodzaje ugięć
Rodzaje ugięć
 1. Gięcie klasyczne lub gięte (pochylenie). Taki snowboard ma podniesioną centralną część. Gdy jeździec podnosi się na desce, nacisk jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni. Nauka na snowboardzie z klasycznym ugięciem jest dość trudna: jazda na łyżwach wymaga dobrej techniki, błędy nie są wybaczane. Dlatego dla początkujących lepszy jest inny rodzaj ugięcia: rocker.
 2. Rocker (banan, rocker). Centralna część snowboardu dotyka ziemi, a końce są wygięte. Forma w kształcie łuku ułatwia naukę: kosztem jednego punktu wsparcia płyta jest bardziej posłuszna i łatwa w obsłudze, zmienia się za tobą przy każdym ruchu ciała.
  Snowboardy z tym zakrętem często wybierają freestylery: rocker jest dobry dla big-eyr (skoki z trampoliny) i jibbing (przesuwanie na szynach i innych powierzchniach). Odpowiedni rocker i freeride.
 3. Zero ugięcia (mieszkanie). Centralna część tego snowboardu jest absolutnie płaska, a końce są uniesione nad ziemią. Nadaje się zarówno dla początkujących początkujących łyżwiarzy, jak i dla freestylerów.
 4. Połączone ugięcia. Istnieje wiele zakrętów hybrydowych: camber-rocker-camber (jak na zdjęciu powyżej), rocker-camber-rocker (zakręt do freeride), rocker-flat-rocker i wiele innych. Ze względu na kombinację zakrętów, niektóre cechy snowboardu rosną. Na przykład szybkość lub łatwość sterowania.

Kanty

Kants – wąskie stalowe paski wzdłuż krawędzi snowboardu, które pozwalają jeździecowi wykonywać ostre zakręty – można podzielić na dwa typy:

 1. Bezpośrednie – najczęstsze obramowanie. Może być długi (na całej długości planszy) lub skrócony, gdy przednia lub tylna część nie jest chroniona przez obrzeża (często spotykane w snowbordzie do freeride, pozwala na zmniejszenie ciężaru deski).
 2. Magne Traction – specjalna firma deweloperska Mervin. Jest to pofalowana krawędź przypominająca nóż do sera.
Jak wybrać snowboard: Faliste brzegi Magne Traction
Faliste brzegi Magne Traction

Dzięki pięciu lub siedmiu punktom wsparcia krawędzi można obrócić się bez żadnych problemów na każdej powierzchni, nawet na lodowej skorupie.

Geometria

Deski snowboardowe różnią się umiejscowieniem hipotek – stalowymi otworami na elementy złączne. Istnieją trzy rodzaje:

 1. Directional (kierunkowy). W ukierunkowanych snowboardach, hipoteki są przesunięte, tak że nos lub ogon deski jest dłuższy. Możesz iść tylko w jednym kierunku – w dół góry. Aby zwiększyć stabilność i stabilność, nos snowboardu jest zazwyczaj bardziej miękki niż ogon. Deski snowboardowe kierunkowe służą do rzeźbienia i freeridingu.
 2. Twin-Type (twin-tip). Są to płyty absolutnie symetryczne, które są często używane do jazdy na łyżwach. Ponieważ nos i ogon mają taką samą długość i sztywność, możesz iść w dowolnym kierunku.
 3. Dwustronny typ kierunkowy (kierunkowskazy bliźniacze). W takich tablicach występuje niewielkie przesunięcie hipotek i różnice w sztywności nosa i ogona. Twardszy ogon zapewnia stabilność, a wydłużony nos zapewnia korzyści podczas jazdy na dziewiczej glebie. Deski snowboardowe o tej geometrii są wybierane do freeride i narciarstwa biegowego z dużą prędkością.

Stosunkowo względem siebie, hipoteki mogą być umieszczone na różne sposoby.

Jak wybrać snowboard: Rodzaje systemów mocowania

 1. 4 × 4. Kredyty hipoteczne znajdują się w odległości 4 cm od siebie, zarówno poziomo jak i pionowo.
 2. 2 × 4. W pionie, kredyty hipoteczne znajdują się w odległości 4 cm, a poziomo – w odległości 2 cm.
 3. Wzór 3D. Są to hipoteki umieszczone w formie rombów. Są one używane tylko na tablicach Burton.
 4. Infinite Channel System (ICS) Jest rozwój Burton. Wkręty nie są wkręcane, ale są wkładane do specjalnej rynny na płycie. Ułatwia to zmianę pozycji łączników.
Jak wybrać snowboard: tablica ICS i uchwyt EST
Płyta ICS i montaż EST

Płyty ICS wymagają specjalnych elementów mocujących, najlepiej EST firmy Burton. Niektóre konwencjonalne uchwyty sprzedawane są ze specjalną płytką adaptera, dzięki której można je stosować zarówno z konwencjonalną deską, jak i snowboardem ICS.

Jak wybrać elementy złączne

Najpierw przeanalizujemy podstawowe elementy mocowania, a następnie porozmawiamy o tym, jak wybrać opcję dla swoich potrzeb.

Jak wybrać snowboard: z czego składa się góra?

 1. Podstawa – podstawa mocowania.
 2. Highback – Powrót, mocowanie pięty buta.
 3. Łuk – łożysko oporowe.
 4. Pasy – Dwa paski zabezpieczające przednią część bagażnika.
 5. Buckley – Dwa klamry.
 6. Pedał gazu – chowany pasek na zapięciu palców, który pozwala na regulację jego długości.

Rodzaje elementów złącznych

Elementy złączne z dwoma elementami złącznymi (mocowanie paska)

Jak wybrać snowboard: Pasek
evo.com

Są to najczęstsze elementy złączne. Aby założyć takie zapięcia, trzeba odpiąć dwa paski, włożyć nogę i zapiąć pasy.

Dostępne są również opcje ze specjalnym paskiem dolnym – capstrap (capstrap). Chwyta czubek buta nie tylko z przodu, ale także z góry, bezpiecznie naciskając na podstawę.

Jak wybrać snowboard: Mount with capstrap
Montaż za pomocą kapturka. shayboarder.com

Ze składanym highback (wejście z tyłu)

Jak wybrać snowboard: Mocowanie ze składanym kaskiem
evo.com

Są to modele, które można zapiąć łatwiej i szybciej. W takich łącznikach paski są ze sobą połączone dla lepszego mocowania buta. Aby je założyć, musisz odłożyć róg, włożyć nogę, a następnie powrócić na swoje miejsce.

Step-in Mounts

Step-in Mounts
saltypeaks.com

Jest to system, w którym klikają kliknięcia, gdy jeździec wchodzi na uchwyt. Z jednej strony łatwiej jest przymocować buty, z drugiej – śnieg może zapychać się w zapięciu, a potem będzie problematyczne z zapięciem.

Dodatkowo, zapięcia “step-in” wymagają specjalnych twardych butów, więc lepiej ich nie kupować, jeśli chcesz spokojną i spokojną jazdę lub najpierw wsiądziesz na snowboard. Lepiej dla początkujących wybrać miękkie zapięcia z niezbyt mocnym mocowaniem stopy za pomocą pasków.

Łączniki EST

Jak wybrać snowboard: mocowania EST
traektoria.ru

Są to modele płyt IST z systemem kanałów firmy Burton. W przeciwieństwie do konwencjonalnych elementów złącznych, EST ma lekką podstawę, a na niej zamiast zwykłych otworów – biegaczy i uszu.

W tych uszach są włożone dwie śruby, które mocują EST na desce i umożliwiają regulację położenia elementów złącznych.

Kolejny ważny punkt: zapięcia muszą być zawsze wybierane razem z butami.

Jak wybrać buty snowboardowe

Sztywność

Głównym kryterium wyboru obuwia jest jego sztywność. To na nim będzie zależeć od Twojej wygody podczas jazdy na nartach i jak łatwo będzie zarządzać snowboardem.

Sztywność jest określana w skali od 1 do 10. Powyżej pięciu – buty dla zaawansowanych i profesjonalnych zawodników, dla tych, którzy dostarczyli sprzęt i planuje jeździć z dużą prędkością na przygotowanych torach.

Mocniejsze buty zapewniają dobrą kontrolę, ale są raczej niewygodne, szczególnie jeśli jesteś początkującym jeźdźcem.

Modele o sztywności od trzech do pięciu są odpowiednie dla początkujących snowboardzistów, a także freeriderów i freestyle. W tych raczej miękkich butach wygodnie jest chodzić bez snowboardu, co jest niezbędne podczas wspinaczki na dzikie stoki. Co więcej, nie ranią nóg podczas skoków z trampoliny.

Istnieją również buty o wymiennej sztywności. W nich przewidziane są specjalne wkładki z tworzywa sztucznego, dzięki którym zmienia się sztywność w określonym zakresie. Na przykład, bez wkładek, sztywność butów wynosi cztery, a wraz z nimi – siedem. Takie buty będą przydatne dla tych, którzy będą jeździć na dzikich i przygotowanych stokach.

Ze sztywnością od jednego do trzech produkowane są głównie dziecięce buty.

Rodzaj sznurowania

Klasyczne sznurowanie

Buty snowboardowe: klasyczne sznurowanie
evo.com

Jest to najczęstsze sznurowanie, które należy napiąć ręcznie. Pomimo prostoty, wielu profesjonalnych sportowców wybiera takie buty, ponieważ uważają je za bardziej niezawodne.

System Boa

Buty snowboardowe: system Boa
evo.com

To koło, które automatycznie napina sznurówki podczas skręcania. Dzięki takiemu systemowi sznurowanie zajmuje znacznie mniej czasu.

Dokręcanie

Buty snowboardowe z puchem
evo.com

Szybko i wygodnie, coś pomiędzy klasykami a Boa. Nie spędzasz dużo czasu, ale nie polegaj na złożonym mechanizmie.

Próbując butów, zwracaj uwagę na to, jak zachowują się podczas chodzenia. Jeśli w pełnym sznurowanym bucie ze wzrostem pięty na palcu wychodzi, to nie pasuje do ciebie. But powinien dobrze przymocować nogę: pozwoli to uniknąć obrażeń podczas jazdy.

To wszystko. Jeśli masz porady dotyczące wyboru snowboardu, wierzchowców i butów, napisz komentarze.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

94 − = 90