Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: 7 skutecznych sposobów

1. Usuń pliki tymczasowe zapisane przez programy systemowe

Podczas używania systemu Windows na dysku gromadzą się pliki tymczasowe programów systemowych, zawartość kosza, stare obrazy do odzyskiwania systemu operacyjnego i inne dane. Możesz je usunąć.

Kliknij eksplorator prawym przyciskiem myszy na dysku systemowym (zwykle dysk C) i wybierz “Właściwości” → “Oczyszczanie dysku”. W następnym oknie wybierz elementy, które zajmują najwięcej miejsca, kliknij OK i potwierdź usunięcie.

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: Usuń pliki tymczasowe zgromadzone przez programy systemowe

Aby usunąć jeszcze więcej plików tymczasowych, w tym dane aktualizacji i punkty odzyskiwania starszego typu, kliknij ponownie “Oczyszczanie dysku” i kliknij “Wyczyść pliki systemowe”. Zaznacz największe obiekty na liście, które się pojawiają i usuń je. Następnie przejdź do zakładki “Zaawansowane”, kliknij “Wyczyść” w sekcji “Przywracanie systemu i kopie w tle” i potwierdź usunięcie.

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: Usuń pliki tymczasowe zgromadzone przez programy systemowe

Szczególnie przydatne jest wykonanie takiego czyszczenia po aktualizacji, ponieważ komputer może pozostać dużą kopią zapasową poprzedniej wersji systemu Windows.

2. Aktywuj dysk z automatycznym czyszczeniem (tylko Windows 10)

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: aktywacja automatycznego czyszczenia dysku (tylko Windows 10)

W systemie Windows 10 firma Microsoft dodała funkcję “Kontrola pamięci”, która automatycznie czyści dysk z nieużywanych plików. Aktywuj go, aby rzadziej pojawiały się problemy z brakiem miejsca. Aby to zrobić, przejdź do “Start” → “Ustawienia” → “System” → “Pamięć” i kliknij przełącznik “Kontrola pamięci”. Aby dostosować funkcję, kliknij “Zmień sposób na zwolnienie” i wybierz odpowiednie opcje.

3. Usuń obszerne gry i programy, których nie potrzebujesz

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: usuń obszerne gry i programy, których nie potrzebujesz

Z pewnością na twoim komputerze są gry lub programy, z którymi możesz sobie poradzić. Znajdź i usuń najbardziej obszerne. Aby to zrobić, otwórz “Panel sterowania” i przejdź do sekcji “Programy i funkcje”. Po wyświetleniu listy zainstalowanego oprogramowania posortuj ją w porządku malejącym. Następnie usuń niepotrzebne programy i gry, które będą wyświetlane u góry.

Aby całkowicie usunąć programy bez opuszczania ogonów, użyj specjalnych deinstalatorów.

4. Usuń pliki tymczasowe programów innych producentów

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: Usuń pliki tymczasowe programów innych firm

Przeglądarki i inne zainstalowane programy ostatecznie zapełniają system plikami tymczasowymi. Czasami te dane mogą zająć znaczną ilość miejsca. Ale możesz szybko wyczyścić swój komputer takimi śmieciami za pomocą darmowych narzędzi, takich jak CCleaner.

5. Znajdź i usuń duże pliki, których nie potrzebujesz

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: znajdź i usuń duże pliki, których nie potrzebujesz

Na komputerze mogą znajdować się niepotrzebne pliki i po prostu marnować miejsce na dysku. Szukanie ich ręcznie jest niewdzięcznym zadaniem. Ponadto istnieją narzędzia, które analizują dysk i wyświetlają listę wszystkich folderów i plików na komputerze, uporządkowanych według rozmiaru. Użyj jednego z nich, aby znaleźć i usunąć niepotrzebne obiekty.

6. Znajdź i usuń duplikaty plików

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: znajdź i usuń zduplikowane pliki

Przez lata korzystania z komputera zwykle gromadzi duplikaty: przypadkowo skopiowane zdjęcia, piosenki pobrane kilka razy i inne obiekty. Nie potrzebujesz tych kopii i razem mogą zajmować znaczną ilość miejsca. Aby uniknąć samodzielnego wyszukiwania, użyj jednego z narzędzi do wyszukiwania i usuwania duplikatów plików.

7. Zwolnij miejsce na dysku C, kompresując pliki systemowe (tylko Windows 10)

Jak wyczyścić dysk w systemie Windows: zwolnij miejsce na dysku C, kompresując pliki systemowe (tylko system Windows 10)

W systemie Windows 10 wbudowane narzędzie Compact OS, które może zmniejszyć system. Wynika to z usunięcia opcjonalnych elementów systemu operacyjnego i kompresji innych danych. W ten sposób można zwolnić do 6 GB na dysku lokalnym, na którym zainstalowany jest system Windows (zwykle dysk C). Jeśli jesteś zainteresowany, po prostu zapisz ważne dane na wszelki wypadek i użyj Compact OS.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 6 =