Jak zmniejszyć lub umorzyć długi z pożyczek: 5 metod pracy

Zacznijmy od tego, że magiczna różdżka nie istnieje. Weź pożyczkę, a potem nie płać i zapomnij o wszystkim z radością. Pytanie brzmi: co chcesz dać: czas, nerwy, historię kredytową, majątek, a nawet więcej pieniędzy, a nawet pracę.

Zobaczmy, jakie są opcje, z wyjątkiem dziury zadłużenia.

1. Restrukturyzacja zadłużenia

Restrukturyzacja jest zmianą warunków, w których płacisz pożyczkę. Najczęściej kredytobiorcy proszeni są o zmniejszenie obowiązkowej płatności, która musi być przekazana bankowi co miesiąc. Wtedy okazuje się, że obciążenie budżetu osobistego jest łatwiejsze, co oznacza, że ​​można spłacić pożyczkę jeszcze dalej, bez opóźnień.

Ale na takich koncesjach bank nie daje prezentu, wysuwa roszczenia wzajemne. Na przykład wydłuża okres płatności. Oznacza to, że co miesiąc trzeba płacić mniej, ale te miesiące będą znacznie większe. A ponieważ odsetki naliczane są przez cały okres korzystania z pożyczki, całkowita kwota, jaką należy przekazać bankowi, rośnie.

Kiedy to działa

Kiedy jesteś dobrym płatnikiem, ale masz tymczasowe trudności. Wkrótce je pokonasz i możesz to udowodnić: przynieś referencje do banku, pokaż dobrą historię kredytową.

Co musisz zrobić w tym celu

 1. Skontaktuj się z bankiem, zanim przegapisz obowiązkową płatność. Pokazujesz więc, że wiesz, jak ocenić sytuację finansową i nie próbujesz ukryć się przed bankiem.
 2. Zbierz niezbędne dokumenty i przekaż je bankowi. Co dokładnie jest ustalane w każdym przypadku na różne sposoby, należy to omówić z menedżerem.

Niż to jest złe

Główną wadą tego podejścia jest to, że samo zadłużenie nie maleje. Raczej rośnie. Ale masz okazję to zapłacić, a nie wpaść w dziurę długu.

Ponadto bank może Cię nie spotkać. Następnie musisz poszukać innych opcji spłaty pożyczki.

2. Refinansowanie długu

Słowo “refinansowanie” jest podobne do “restrukturyzacji”, ale znaczenie dla nich jest zupełnie inne. Restrukturyzacja polega na tym, że zgadzasz się z bankiem, że spłacasz pożyczkę w nowy sposób.

Refinansowanie polega na podjęciu nowej pożyczki na spłatę starych (lub kilku starych). Zakłada się, że nowa pożyczka będzie na korzystniejszych warunkach.

Kiedy to działa

Kiedy masz wiele małych pożyczek w różnych organizacjach i już masz dość sprawdzania, co i komu powinieneś. Łatwiej jest wziąć jedną pożyczkę i poradzić sobie tylko z jej spłatą. W tym samym czasie masz dobrą historię kredytową.

Co musisz zrobić w tym celu

Aby pokazać inicjatywę. Rozważyć wszystkie propozycje kredytów refinansowych, który jest dostępny tylko na rynku, a także obliczyć, czy taka procedura pomoże Ci: Czy naprawdę płacić niższe stawki refinansowania lub programy są tak wysokie, że lepiej nie zadzierać z nich.

Niż to jest złe

 1. Nie wszystkie banki dokonują refinansowania własnych pożyczek. Musimy szukać ofert w innych bankach, a to dość trudne.
 2. Znajdź naprawdę dochodową ofertę – duże i trudne zadanie.
 3. Banki często uważają refinansowanie nie za ulgę, ale za wzrost obciążeń finansowych. W historii kredytowej refinansowanie nie pasuje do samego refinansowania, ale jako kolejny kredyt. Dlatego jeśli nagle staniesz się łatwiejsze do spłacenia długów i znowu zdecydujesz się pożyczyć pieniądze, możesz zostać odrzucony, ponieważ masz “zbyt wiele pożyczek”.
 4. Banki często odmawiają. Anastasia Loktionova, zastępca dyrektora generalnego „Rusmikrofinans” firm, wyjaśnia: „Normalnie wchodzi w grę jest niepisana zasada: finansowanie obowiązku długu nie zostanie wysłany więcej niż 50% całkowitego dochodu kredytobiorcy. Jednocześnie ważną rolę odgrywa nie tylko refinansowanie, które chce otrzymać klient, ale także inne zobowiązania, które udało mu się sformalizować. Jeżeli suma wszystkich płatności dla wszystkich kredytów (hipoteki, kredyty konsumpcyjne, kredyty samochodowe) stanowi więcej niż połowę dochodu pożyczkobiorcy, może to być najważniejszym powodem, dla którego bank odmawia. “

3. Odpisanie długu według terminów przedawnienia

Istnieje jedna luka prawna, która pozwala ci brać pieniądze, ale nie oddawaj ich i odpisuj długów od pożyczek. Jest to możliwe, jeśli organizacja, do której jesteś zobowiązany, złożyła pozew zbyt późno, a dług może zostać umorzony przed terminem przedawnienia.

Ogólny termin przedawnienia dla windykacji wynosi trzy lata. Jeśli zaciągnąłeś dług, a ty zostałeś pozwany w ciągu 5-6 lat, możesz spokojnie złożyć wniosek o odrzucenie roszczenia do windykacji, ponieważ nie dotrzymał terminu przedawnienia.

Vadim Kudryavtsev, adwokat

Kiedy to działa

Kiedy bank lub organizacja mikrofinansowa nie złożyła pozwu na czas. Na przykład dług został przekazany kolekcjonerom, a Ty skutecznie ukrywałeś się przed nimi.

Co musisz zrobić w tym celu

Przez bardzo długi czas, a mianowicie przez trzy lata, nic do zapłaty (i nigdy nie komunikować się z bankiem) i czekać, aż zostaną pozwani.

Przedstawiciele instytucji finansowej rozpoczynają pracę z problemobiorcami po 30 dniach od opóźnienia. Jeżeli po upływie 90 dni dłużnik nie zapłacił, to najczęściej instytucja finansowa pozywa. Ustawa o przedawnieniu liczy się od daty ostatniej akcji kredytowej. Jeżeli pożyczkobiorca rozpoczyna negocjacje z instytucją finansową, podpisuje dokumenty, dokonuje jakiejkolwiek zapłaty, to okres przedawnienia jest ponownie wznawiany.

Anastasia Loktionova

Niż to jest złe

 1. Musimy “spotykać się z gwiazdami”: bank jest również świadomy przedawnienia i zwykle jest z góry pozwany.
 2. Aby zebrać dług, najprawdopodobniej kolektory zostaną połączone. Opowieści o pracy takich usług są znane.
 3. Tuż po opowiadaniu o sądzie i spłacaniu długów można się spodziewać nowej pożyczki, jeśli nagle jej potrzebujesz: historia będzie beznadziejnie skorumpowana.

4. Upadłość

Upadłość to specjalna procedura prawna. Oficjalnie – czyli przez sąd – oświadczasz, że nie masz pieniędzy i nie będziesz, nie spłacisz pożyczki. Po tym, jak sąd uzna, że ​​zbankrutowałeś, twoja nieruchomość zostanie sprzedana w celu częściowego pokrycia długu. Nawet jeśli nie będziesz w stanie spłacić długu, nie będziesz już miał żadnych roszczeń – jesteś bankrutem.

Kiedy to działa

Kiedy wszystko jest bardzo złe. Naprawdę źle. Dług powinien wynosić ponad 500 tysięcy rubli, opóźnienie płatności – ponad 90 dni.

Co musisz zrobić w tym celu

 1. Zbierz niezbędne dokumenty.
 2. Złóż wniosek o ogłoszenie upadłości do sądu arbitrażowego.
 3. Przejdź przez całą procedurę.

Zbiór dokumentów do złożenia przez kredytobiorcę wniosku o ogłoszenie bankructwa jest ogromny. Zostało ustalone w ustawie o niewypłacalności (upadłości), część 3 artykułu 213.4. Ustawodawca najwyraźniej nie postawił sobie za zadanie uczynienia procedury tak prostą, jak to tylko możliwe dla obywateli. Lista dokumentów w każdym przypadku jest indywidualna. Przykładowa lista zawiera ponad 20 pozycji, więc nie jest to łatwe.

Oleg Iskakov, adwokat

Niż to jest złe

 1. Procedura kosztuje pieniądze i wciąż trzeba je znaleźć: musisz zapłacić cło państwowe i pracę kierownika finansowego, a następnie przejść przez cały proces próbny. Nie fakt, że sąd uznaje upadłość.
 2. Nieruchomość zostanie sprzedana, pozostawiając tylko niezbędne: jedyne rzeczy mieszkalne i osobiste. Dlatego bankructwo jest odpowiednie dla tych, którzy nic nie mają, a więc nie było, lub wszystko jest już sprzedane.
 3. Po bankructwie nie można wiele zrobić. Na przykład od kilku lat nie można otworzyć nowej firmy lub zajmować kierowniczych stanowisk. Lista ograniczeń zależy od decyzji sądu. Mogą zakazać, na przykład, wyjazdu za granicę. Ponadto jest mało prawdopodobne, że nawet kilka lat po bankructwie można się spodziewać, że ktoś da pożyczkę lub zadzwoni do kierownika działu finansowego.

5. Program pomocy państwa w zakresie zadłużenia

Program państwowy jest przeznaczony dla osób, które kupiły mieszkania klasy ekonomicznej i teraz nie mogą płacić hipotek. Program pozwala odpisać 600 tysięcy rubli od długu na hipotece.

Kiedy to działa

Kiedy masz hipotekę, jesteś objęty warunkami uczestnictwa w programie, straciłeś dochody, a spłata pożyczki wzrosła.

Co musisz zrobić w tym celu

 1. Przejdź do strony internetowej programu państwowego.
 2. Sprawdź, czy spełniasz warunki programu.
 3. Zbierz niezbędne dokumenty i prześlij je do banku.
 4. Zaczekaj na decyzję.

Niż to jest złe

 1. Program nie pasuje do wszystkich, ma wiele ograniczeń.
 2. Działa tylko na kredyt hipoteczny.
 3. Konieczne jest zebranie ogromnej ilości dokumentów, aby z niego skorzystać.
 4. Program nie zwalnia z wszelkich płatności kredytowych i powiązanych: musisz robić miesięczne raty, płacić ubezpieczenie i tak dalej.

Każda z tych metod ma wiele wad i, oczywiście, lepiej jest żyć bez długów, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Czy masz dużo pożyczek?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

61 − = 60