Jak zmywać naczynia lepiej, szybciej i przyjemniej

1. Użyj zasady jednej gąbki mydlanej

Kiedy w kuchni gromadzi się cała góra naczyń, wydaje się, że usunięcie tłuszczu i brudu jest prawdziwym wyzwaniem. Spróbuj się uspokoić, stosując zasadę jednej mydlanej gąbki: zmywaj naczynia, aż pianka się pieni. Gdy produkt się skończy, zrób sobie przerwę i zrób coś innego. Sekretem jest to, że procedura, podzielona na kilka małych etapów, jest psychologicznie łatwiejsza do wykonania.

2. Zdobądź piękną zmywarkę

Zmywanie naczyń nie jest najbardziej inspirującym zadaniem. Ale aby pracować ze starą brzydką gąbką, lekarstwem z nieprzyjemnym chemicznym zapachem i w nieatrakcyjnym środowisku, potrzebujesz jeszcze mniej.

Wystarczająco dużo, aby otoczyć się pięknymi akcesoriami: mydłem o ulubionym zapachu, oryginalnym dozownikiem lub ładnymi pędzlami, a perspektywa zmywania naczyń nie będzie już tak przerażająca.

3. I kup parę gumowych rękawiczek

Przestań tworzyć Kopciuszka przed sobą. Kup gumowe rękawice, które utrzymają ręce w suchości, chroń je przed szkodliwym działaniem chemii i możliwymi uszkodzeniami podczas zmywania naczyń. Ten luksus na pewno możesz sobie pozwolić.

4. Zapisz detergent

Zamiast wyciskać produkt bezpośrednio na gąbce, spróbuj go rozpuścić w misce z wodą i zwilżyć w nim gąbkę. To znacznie zmniejszy zużycie detergentu.

Ponadto naczynia, które nie dotykają surowego mięsa, jajek lub masła, nie trzeba myć mydłem. Często wystarczy go spłukać.

5. Używaj lifhaki do usuwania złożonych zanieczyszczeń

Spalone jedzenie na dnie garnka lub patelni to straszny sen każdej zmywarki do naczyń. Oto kilka wskazówek, które pomogą w łatwiejszym i szybszym usuwaniu brudu.

 • Umieść puste brudne naczynia na piecu i wybierz maksymalną temperaturę. Po chwili wlej wodę do pojemnika. Jeśli kropla syczy i natychmiast wyparuje, odważnie zalej całą szklankę wody w temperaturze pokojowej. Gdy tylko para rozproszy się, bezwzględnie przetrzyj zanieczyszczenia drewnianą szpachelką.
 • Napełnij naczynia wodą, dodaj do niej detergent i gotuj przez 10-20 minut. Po pół godzinie, gdy wszystko jest w porządku, przystąp do czyszczenia zanieczyszczonej powierzchni.
 • Skorzystaj z tych zaleceń.

6. Nie zaśmiecaj umywalki

Wszyscy natknęliśmy się na sytuację, w której jedno brudne naczynie w zlewie zamienia się w cuchnącą górę potraw. Oczywiście nie zawsze łatwo jest wszystko zmyć, więc możesz skorzystać z poniższej metody.

Kiedy masz pierwszy i wystarczająco głęboki dostawca (na przykład garnek lub dużą miskę), napełnij go gorącą wodą i detergentem, połóż go obok zlewu (nie w!) I włóż do niego kolejną brudną miskę.

Więc najpierw trzymaj zlew pusty, a po drugie, przygotuj naczynia do ekspresowego czyszczenia. Namoczony w gorącej wodzie, będzie się mył szybciej, będziesz miał mniej pokusy, aby opuścić go na później, a kuchnia raczej nie zmieni się w stajnie Augeana.

7. Nie myć wszystkiego w zmywarce

Nawet jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem zmywarki, nadal nie możesz uniknąć mycia naczyń w tradycyjny sposób. Przynajmniej, jeśli nie chcesz uszkodzić przyborów kuchennych i drogiego sprzętu.

Oto lista rzeczy, które nie powinny zostać przesłane do zmywarki:

 • Produkty wykonane z żeliwa. Wymagają bardziej troskliwej i troskliwej opieki.
 • Dobre noże. Matowo szybciej, jeśli myjesz je samochodem, a nie rękami.
 • Kryształ. Może pęknąć lub zarysować.
 • Produkty drewniane. Może być zdeformowany.
 • Naczynia z powłoką nieprzywierającą. Wszystko zależy od marki: niektóre modele można myć w zmywarce, inne – nie. Jeśli nie wiesz na pewno, lepiej użyć starych dobrych rąk. W przeciwnym razie patelnie mogą stracić swoją biegłość.
 • Miedziane. Może zmienić kolor.
 • Plastik. Wyjątkiem są produkty z twardego plastiku, na których producent wskazał, że można je prać w samochodzie.
 • Złocone artykuły. Maszyna może zepsuć szlachetną powłokę.
 • Dania z etykietami. Pod wpływem wysokiej temperatury mogą się odkleić i zatkać zmywarkę.

8. Zwolnij suszarkę i zmywarkę we właściwym czasie.

Aby umyć brudne naczynia, które chcesz jeszcze mniej, jeśli przedtem musisz wykonać dodatkową operację: usuń i ułóż poprzednią partię. Dlatego nawet przed przygotowaniem obiadu upewnij się, że w suszarce jest wystarczająco dużo miejsca i że zmywarka jest wolna.

9. Słuchaj czegoś przyjemnego lub zabawnego

Zamiast cierpieć z powodu zlewu, mentalnie przygotowując listę spraw na następny tydzień, dołącz swoją ulubioną muzykę, radio lub zabawny podcast. Czas będzie latał niezauważony.

10. Medytuj

Nie mamy zbyt wiele czasu, aby być sam na sam ze sobą. Więc wydech, zrelaksuj się i pozwól sobie nie myśleć o niczym. Nawet o brudnych naczyniach. Po prostu umyj, umyj …

Czy używasz pralek do mycia naczyń? Powiedz nam o tym w komentarzach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

65 − 64 =