OS X El Capitan’ın Gözden Geçirilmesi

WWDC 2015’te açıklanan en yeni OS X El Capitan, şu anda indirilmek üzere hazır. Gelişimini ilk betadan itibaren takip ettik ve gelecek yıl Macinizde kullanacağınız OS’nin tüm değişiklik ve yeniliklerini size anlatmaya hazırız.

Her zamanki gibi başlangıçta – sürümün adı hakkında birkaç kelime. Kediler isminin geleneklerinden uzaklaşan Apple, Kaliforniya’daki Kaliforniya’nın olağanüstü yerlerinin onuruna masa üstü işletim sistemi adını veren yeni bir geleneği sürdürüyor. Mavericks ve Yosemite Ulusal Parkı’nın popüler plajını takip eden şirket, OS X adındaki en yüksek dağın adını ölümsüzleştirdi. Standart duvar kağıdı OS X 10.11’i gördüğünüzde nedenini anlayacaksınız: bu şaşırtıcı derecede güzel.

dizayn

Ekran görüntüsü 2015-09-30 at 08.42.53

OS X El Capitan’ın tasarımında büyük değişiklikler beklemeyin. Apple, önceki büyük güncellemede bir devrim yaptı, burada yeni yazı tipi San Francisco ile zaten mükemmel bir arayüze “taranmış”. Artık tüm Apple cihazlarında tek bir sistem yazı tipi kullanın. Kulaklık o kadar iyidir ki, hem küçük Apple Watch ekranında hem de iMac 5K ekranında mükemmel şekilde okunabilir.

Aksi takdirde – dock’ta saydamlık düzeyi gibi küçük ve zar zor fark edilen değişiklikler hariç – her şey aynı kalır. Ve büyük ihtimalle birkaç yıl daha olacak.

Performans ve sistem performansı

Apple mühendislerinin OS X El Capitan’da çalışmaya başlaması gereken geliştirmeler listesindeki ilk öğe buydu. Uygulamaların verimliliğine ve işletim sisteminin kendisine büyük önem verilmektedir. Programların hızlı başlatılması, çoklu pencerelerle çalışma konusunda daha fazla kolaylık, belgeler ve veriler için akıllı arama, anında sistem yanıtı, düzgün arayüz animasyonları ve oyunlar gibi kaynak yoğun uygulamalarda grafik alt sisteminin verimli kullanımı.

Bölünmüş Görünüm

İPad’in aksine, Mac’te aynı anda birden fazla uygulama ile çalışmak her zaman mümkün olmuştur. Ama şimdi daha da uygun hale geldi! OS X El Capitan, aynı masaüstünde çalışan uygulamalardan herhangi birini Split View’a çevirerek ekran alanını iki programa böler. Bu şekilde çalışır:

SplitView

“Yeşil düğme” üzerine tıklamak – ve voila: Gözlerinizin önündeki sağdaki iki pencere, dış uyaran olmadan, işten rahatsızlık duymak. Yeni özellik bir Mac üzerinde büyük bir ekran diyagonal – en az 15 inç ile çok popüler olacak. Gördüğünüz gibi 13 inçlik MacBook Air’ımda neredeyse işe yaramaz.

Güncellenmiş Görev Kontrolü

Ekran görüntüsü 2015-09-30 at 08.48.15

Değişiklikler aynı zamanda Görev Kontrol arayüzüne de dokundu, daha basit ve daha temiz hale geldi ya da bir şey oldu. Ekranın üst kısmındaki masaüstü bilgisayarların listesi azaldı ve artık uygulamaların küçük resimlerine göre minimum alan kaplıyor. İmleci tutarken, masaüstlerinin isimlerini görebilmeniz ve bazı uygulamaları onlara aktarabilmeniz için bir artış tetiklenir. Her şey çok düzgün çalışıyor ve sadece olumlu duygulara neden oluyor.

Akıllı spot

Ekran görüntüsü 2015-09-30 de 08.52.34

Spotlight, sadece iOS’ta değil, aynı zamanda yeni OS X’de de akıllıcadır. Artık “doğal” dili anlıyor ve “Alexander’dan mesajlar”, “bir hafta boyunca tüm fotoğraflar” gibi sorgular kullanmanıza izin veriyor. Elbette, İngilizce yerelleştirmenin kullanılmasıyla daha fazla fırsat: hava durumu, hisse senedi fiyatları, maç sonuçları var, ama Rusça’da da bir şeyler aranabilir. Aynısı, Posta ve Bulucu’yu aramak için de geçerlidir. Küçük şeylerden – Spotlight penceresi ekranda en iyi hissediyor gibi görünüyor olsa da, ekranda herhangi bir yere taşınabilir.

maden

Sözüm teknoloji Metal hala OS X’e geldi ve kullanıcıların yararı için başarılı bir şekilde çalışıyor. Bu sayede uygulamalar ve işletim sistemi Mac’in grafik alt sistemini daha etkili bir şekilde kullanabilir. Bu, işleme, kaynak yoğun uygulamaların, oyunların ve elbette, arayüzün çizimine etki eder. Uygulamaları çalıştırmak, aralarında geçiş yapmak, belgeleri açmak – tüm bunlar çok daha hızlı oluyor.

Güncellenen uygulamalar

Bize daha az ilgi göstermeyen gömülü uygulamaların yeni özellikleri. Burada da, Mac’te günlük çalışmaları kolaylaştıran pek çok yararlı yenilik var.

safari

Safari’nin en yeni özellikleri var ve bunu yapamaz, ancak sevinemez, çünkü bir Mac üzerinde çalışarak, çoğu zaman tarayıcıda geçiririz. Yeniliklerden en önemlisi, belki de sabit sekmelerdir. Evet, uzun süredir Chrome ve diğer tarayıcılarda bulundular, ancak Apple her zamanki gibi yeniden icat etti. Sekmeler basit bir hareketle (üç parmağınızla) sabitlenip açılabilir ve arka planda çalışırlar ve tüm pencerelerde görüntülenirler – zaten açık veya yeni olursa olsun. Bu çok rahat!

pinnedtabs

Apple TV’niz varsa, web sitelerinden video akışı yapmanızı sağlayan yeni özelliği kesinlikle takdir edeceksiniz. Vurgu, içeriğin kendisine değil, tüm masaüstüne gönderilmesidir.

Apple TV’si olmayanların da zevk alabilecekleri bir şeyler olacak. OS X’de El Capitan Safari, sesin çalındığı sekmeleri nasıl hesaplayacağını ve sesini kapattığını öğrendi. Bu, hem sekmeler hem de belirli sekmeler için çalışır. İki veya üç düzine açık sekmenin hangisinin bir şey oynadığını elle aramak zorunda değilsiniz.

09.05.2009 ekran görüntüsü

Küçük şeylerden, bağlantının üzerine geldiğinizde pencerenin altındaki açılır çubukta gösterilen bir akıllı durum satırından bahsedebilirsiniz. Daha önce hatırlarsanız, sürekli olarak asılı ve ekran alanını yiyen sağlam bir çizgi vardı.

09.06.1999 tarihli ekran görüntüsü

Yer imlerinin değiştirilen “kısayol tuşları” hakkında sessiz kalamam. Sıklıkla sık kullanılan siteleri açmak için ⌘1-⌘9 kısayollarını kullandım, şimdi bir kombinasyona anahtar eklemeliyim ⌥. Tek başına hatırlamak kolay olduğunu söyleyeceğim, ama burada kas hafızası eğitilmelidir.

posta

Ekran görüntüsü 2015-09-30 at 09.10.37

Her güncelleme ile Mail daha güzel ve güzel hale geliyor. Bu sefer iOS hareket kontrolüne aşina olduk: svayp kullanarak, hızlı bir şekilde e-postaları silebilir veya işaretleyebilirsiniz. Buna ek olarak, uygulama mesajlardaki bağlamı belirlemeyi öğrenmiştir. İOS 9’da olduğu gibi çalışır: mektubun tarihleri ​​veya kişileri varsa, etkinliği takvime eklemeniz istenir.

09.10.04'te ekran görüntüsü

Tam ekran modunda, Gelen Kutusu’nu görmek veya başka bir mesajdaki dosyaları sürüklemek için bir taslak veya açık bir harf aşağı kaydırılabilir. Ayrıca sekmeler çıktı: mektubu katladıktan sonra tüm yeni taslaklar sekmelerde açılır.

Açıklamalar

2015-09-30 ekran görüntüsü, 09.23.59

Notlarınız artık metinle sınırlı değil: herhangi bir kayda fotoğraf, video, bağlantı veya harita ekleyebilirsiniz. Tüm ekler tarayıcıda bulunur ve kolayca bulunur. Uzantı sayesinde, “Notlar” bölümünde diğer uygulamalardan istediğiniz içeriği hızlı ve kolay bir şekilde gönderebilirsiniz. Daha fazla biçimlendirme seçeneği belirdi ve etkileşimli listeler görevleri işaretlemenize, basit yapılacak iş listelerini sürdürmenize vb.

Haritalar, Fotoğraf

Ekran görüntüsü 2015-09-30 at 09.28.41

Hoş güncellemeler, fotoğraf arşivlerini standart “Fotoğraflar” uygulamasına aktarmış olanları bekliyor. Şimdi, coğrafi hesapların eklenmesini ve kişilerin imzalanmasını sağlayan yeni yönetim ve sıralama işlevlerine ek olarak, yeni işleme araçları ortaya çıktı. Mac’inizin destek uzantılarına yüklenen fotoğraf düzenleyicileri, filtreler, dokular ve bunlardan gelen diğer araçlar “Fotoğraf” da kullanılabilir.

Yenilikler “Haritalar”, ne yazık ki, lütfen yapmayın. Apple’ın kendi harita hizmeti çok yavaş işlevselliği biriktirir ve şimdi toplu taşıma güzergahları göründü, ancak anladığım kadarıyla sadece dünyada 20 büyük şehrinde, için aralarında, bizim için bir yerli yoktur. Yollar bir Mac’te derlenebilir ve daha sonra birkaç tıklamayla iPhone’a gönderilebilir.

Bir şey daha var …

image_large

Ayrıntılarda Apple’ın tüm cazibesi yatıyor ve OS X El Capitan’da sevgili şirketimiz bunlardan birkaçı hazırladı. Her ikisi de imlecine aittir. İlk olarak, yükleme animasyon değişti – plaj topu artık bir şeker gibi ve düz bir görünümde sadece büyüleyici görünüyor. Eğer açık pencereleri ve uygulamaları arasında imleci kaybedersem İkincisi, şimdi, sadece trackpad parmağınızı hareket iki hesap bulunabilir – bu “shake” boyut olarak artacak ve kesinlikle bunu fark dan.

Kullanımdan, gösterimden, hatalardan izlenimler

Geliştiricilerin ilk beta sürümü piyasaya çıktığı anda MacBook Air 2015’te OS X El Capitan’ı kurdum. Bu, istikrar açısından ideal olmaktan çok uzaktı, fakat her kümülatif güncellemeyle sistem daha iyi ve daha iyiye gidiyordu. Sürüm öncesi GM sürümü, beni yavaşlattığını söylese de, Yosemite’den biraz daha hızlı bir şekilde süratle çalışıyor.

Yeni Misyon Denetimi, Bölünmüş Görünüm ve genel olarak sistemin arabirimi sorunsuzca çizilir, seğirme ve “fişler” kendim izlemez. Tüm standart uygulamaların yanı sıra üçüncü taraf uygulamaları, henüz OS X 10.11 için optimize edilmemiş olanlar bile, kararlı bir şekilde çalışmayabilir. Photoshop, Pixelmator, CleanMyMac, iStat Menüler, Barmen ve günlük işlerde kullandığım hemen hemen tüm programlar, yeni OS X ile mükemmel “arkadaşlar”.

Özerkliğe gelince, işte tam bir emirdir. Yosemite’de, Havam yüke bağlı olarak 10-15 saat boyunca sessizce çalıştı. “Kaptan” aynı sonucu gösteriyor: benzer bir iş yüküyle, bütün gün yetecek kadar ücret alabiliyorum. Rakamlarla, daha sonra 10 ila 13 saat arasında bir yerde.

İşe yaramayan ve rahatsız edici olandan, sadece aptalca AirDrop’u hatırlayabiliyorum, ama dürüst olmak gerekirse, Yosemite’de (aydınlanma anları olsa da) pürüzsüz bir şekilde farklı değildi. Şimdi ekran görüntülerini posta yoluyla veya Dropbox ile göndermem gerekiyor – AirDrop’ta iPhone 5’lerim bağlanmak istemiyor. Doğru, iOS 9.1’in bir beta sürümü var, ancak büyük olasılıkla, içinde değil.

sonuçlar

Bu yıl, Apple sadece OS X için mükemmel bir güncelleme çıktı. Sistem daha güzeldi, “bonnet” geliştirmeleri görünürdü ve şirket hala hatalar üzerinde uzun zamandır beklenen bir çalışma yaptı. OS X El Capitan’ı az çok modern bir Mac’e sahip olan herkes için ana sistem olarak kurmayı önerebilirim. Yosemite ile fark, ve farkedilir!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

18 − = 13