Prvé kroky na nováčikov systému Mac OS: X

apple_mac_family_lion_medPrincípy práce v operačnom systéme OS X sa trochu líšia od systému Microsoft Windows, takže používatelia, ktorí nedávno kúpili počítač Macintosh, aby nahradili počítač s operačným systémom Redmond OS, majú určité problémy. Ak sa ľudia v Spojených štátoch a Európe oboznámia s počítačom s počítačmi a počítačmi Mac, v našej krajine a SNŠ neexistuje žiadna špeciálna alternatíva. S pravdepodobnosťou 99%, prvý počítačový zážitok bude Windows. Je dobre známe, že je oveľa náročnejšie rekvalifikovať, než študovať znovu, ale podľa našich jednoduchých rád možno znížiť všetky ťažkosti pri prechode na minimum.

Inštalácia a odinštalovanie aplikácií

Snimok_ekrana_2013-09-12_v_21.27.27

Váš prvý vyhľadávací dopyt v programe Safari bude pravdepodobne: “Ako nainštalujem programy na počítači Mac?” Táto jednoduchá operácia, s ktorou sa nevyhnutne stretnete, je radikálne odlišná od operácie v systéme Microsoft od spoločnosti Microsoft. A čo je pozoruhodné, inštalácia aplikácie bude trvať menej času, než strávite na vyhľadávacom dopyte.

Väčšina programov je distribuovaná v dmg-archíve (obrázky) a nainštalovaná len niekoľkými kliknutiami:

 • otvorte stiahnutý súbor .dmg (bude viditeľný vo vyhľadávači ako vymeniteľný disk);
 • Presuňte adresár s aplikáciou do systémovej zložky “Programy”;
 • Aplikácia sa objaví za niekoľko sekúnd na Launchpade (gesto “pinch” pre otvorenie) a bude pripravená okamžite pracovať;
 • Teraz môžete rozbaliť obrázok s distribúciou na bočnom paneli nástroja Finder a odstrániť súbor .dmg.

Aplikáciu môžete nainštalovať zo súboru .dmg do ľubovoľnej zložky, ktorá je pre vás výhodná, ale v programe Launchpad sa nezobrazuje ikona programu. Preto odporúčam používať priečinok “Programy”, najmä preto, že je určený na tento účel.

Niektoré aplikácie majú vlastný inštalačný program a nainštalujú sa cez ne. V tomto prípade uvidíte dialógové okno s tlačidlami “Prijmite”, “Ďalej” a “Nainštalujte” (ahoj, Windows!).

Počnúc verziou 10.7 má OS X Mac App Store, podobne ako App Store na iOS. Práca s ním je ešte jednoduchšia – pri inštalácii stačí kliknúť na tlačidlo “Inštalovať” na stránke aplikácie.

Analogicky s inštaláciou je odinštalovanie aplikácie odstránené zo zložky “Applications”. Presuňte adresár s aplikáciou do priečinka “Kôš” – a to je hotovo. Ak má program vlastný inštalačný program, odinštaluje sa aj prostredníctvom nej.

Interakcia s oknami. Zavrieť alebo zbaliť?

  Snimok_ekrana_2013-09-12_v_21.52.24

Používatelia systému Windows sú najprv šokovaní: nielen ovládacie tlačidlá okna vľavo, ale aj iné. V skutočnosti tlačidlo “x” program neuzavrie, ale zatvorí iba jeho okno. Je to spôsobené tým, že aplikácie OS X môžu mať niekoľko okien a po zatvorení okna program pokračuje v práci. Tlačidlo “+” nerozšíri okno na celú obrazovku, ale rozlíši ho na veľkosť zobrazeného obsahu.

Ak chcete úplne ukončiť aplikáciu, kliknite na tlačidlo “Cmd + Q” alebo kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu v doku a zvoľte “Dokončiť”.

Bežné programy sú pohodlne monitorované indikátorom v doku. Táto funkcia je zahrnutá v systémových nastaveniach v časti “Dock”.

Taktiež od verzie 10.7 môžu aplikácie OS X fungovať v režime celej obrazovky, keď je skrinka a panel ponuky skryté. Ak chcete tento režim aktivovať, kliknite na ikonu šípky v pravej hornej časti obrazovky.

Používame gestá s viacerými dotykami

Screenshot z 2013-09-12 na 19.37.07

Jednou z hlavných funkcií operačného systému OS X je podpora multi-touch gest. Existuje veľa z nich (spočítala som viac ako 10 gest) a čo je najdôležitejšie, vďaka nádhernej trackpadu – fungujú len šikovne.

Otvorte systémové nastavenia a prejdite na časť “Trackpad” (“myš”), zapnite potrebné gestá a sledujte demonštráciu ich práce. Okrem banálnej simulácie pravého tlačidla myši, posúvania a presúvania okien pomocou gest môžeme: vyhľadávať vybrané slovo; otáčať, zobrazovať obrázky; Open Launchpad, Mission Control, Notification Center.

Po niekoľkých minútach štúdia gestami urobíte vašu prácu v OS X produktívnejší a oveľa príjemnejší.

Užitočné funkcie tlačidla “Fn”

Funkcia-Delete-Backspace-Apple Keyboard

Pomocou tlačidla Fn môžete rýchlo získať prístup k mnohým funkciám systému. Tu sú niektoré užitočné skratky:

 • Funkcia Fn + Ctrl + F2 umožňuje navigáciu v ponuke bez použitia myši.
 • Fn + Backspace nahrádza tlačidlo Odstrániť;
 • Fn + F11 zobrazuje pracovnú plochu;
 • Fn + šípka nahor nahrádza tlačidlo Up Page;
 • Fn + šípka nadol nahrádza tlačidlo “Down”;
 • Fn + šípka doľava nahrádza tlačidlo Domov;
 • Fn + šípka doprava nahrádza tlačidlo Koniec;

Takéto šortky sú veľmi ľahko zapamätateľné a doporučujem ich používať v každodennej práci. Mimochodom, je tu malý nástroj CheatSheet, ktorý vám pomôže spomenúť a používať všetky dostupné skratky. Po inštalácii je zabudovaný do systému a po stlačení tlačidla “Cmd” sa zobrazí úplný zoznam skratiek dostupných v otvorenej aplikácii.

Pridávanie aplikácií do automatického zálohovania

Snímka obrazovky 2013-09-12 dňa 23.12.59

Niektoré aplikácie počas inštalácie sú okamžite pridané do zoznamu programov, ktoré sa automaticky stiahnu pri spustení systému. Tento zoznam môžete upraviť podľa vlastného uváženia, aby ste sa mohli lepšie prispôsobiť.

Otvorte “Nastavenia” – “Používatelia a skupiny” a na karte “Vstupné objekty” upravte zoznam pomocou tlačidiel “+” a “-“. Pri starších makách má zmysel odstrániť nepotrebné prvky, čo urýchli naplnenie systému.

Podrobné informácie o počítači Mac

Snímka obrazovky 2013-09-12 na 23.16.44

V prostredí operačného systému Windows, aby ste získali úplné informácie o “hardvéri” počítača, musíte použiť nástroje tretích strán, ako napríklad AIDA 64. Operačný systém od spoločnosti Apple sa v tomto ohľade líši od konkurencie. OS X obsahuje nástroj “Systémové informácie”, ktorý nám poskytuje podrobnú správu o absolútnej hardvérovej a softvérovej časti. Tu vidíme frekvenciu procesora, počet slotov a typ pamäte, mac-adresu wifi a bluetooth, ako aj množstvo iných servisných informácií.

Informácie o systéme nájdete v priečinku “Pomôcky” na “Launchpad” alebo kliknutím na ikonu “Apple” na paneli s ponukami a výberom možnosti “O tomto počítači Mac”.

Súbory Quick View

Snímka obrazovky 2013-09-12 na 23.20.51

Moja obľúbená vstavaná funkcia v systéme OS X je “Zobraziť”. V nástroji Finder v ktoromkoľvek súbore alebo priečinku sa po stlačení medzerníka otvorí okno Quick View. Sú podporované všetky typy súborov známe v systéme: obrázky, videá, dokumenty. Zobrazovacie okno sa zatvorí stlačením medzery. Rýchle, jednoduché a pohodlné.

Vynútené ukončenie aplikácie

Screenshot z 2013-09-12 na 23.23.14

Stáva sa, že programy prestávajú reagovať na žiadosti, inými slovami visí. Napríklad otvorili ste veľký počet kariet v prehliadači Chrome alebo spustili niekoľko “ťažkých” aplikácií. Používatelia systému Windows poznajú skratku “Ctrl + Alt + Delete”, ktorú pravidelne používajú. V systéme OS X spustite dialógové okno dokončenia aplikácie, kliknite na príkaz Command + Option + Esc, vyberte čakajúci program a kliknite na tlačidlo Dokončiť.

Nechajte na Mac OS to zriedka, ale ak sa to stane – budete vedieť, čo robiť.

Zahrňte podporu pre všetky formáty videa

Download-Perian-1-2-2-for-WebM-and-VP8-Support-on-Mac-OS-X-2

Vstavaná aplikácia QuickTime podporuje základné video formáty a pre potreby väčšiny používateľov to stačí s vašou hlavou. Ak však ste vlastníkom kolekcie diverzity videa, budete musieť rozšíriť zoznam podporovaných formátov. Môžete to urobiť pomocou balíka Perian kodekov alebo inštaláciou multimediálneho prehrávača tretej strany, napríklad VLC. Obe riešenia sú zadarmo.

Nezabudnite zálohovať

Posledná rada, banálna a porazená, ktorá sa napriek tomu neustále zanedbáva. Aby ste zabezpečili, že vaše dáta sú vždy v bezpečí, použite zálohy a pravidelne zálohujte s nástrojom Time Machine. To tiež umožní bez obáv experimentovať so systémom, ktorý bude najprv nevyhnutný.

Tu sú hlavné odporúčania, aby som povedal, potrebné minimum. Môžete si ma pridať a pridať svoje rady do pripomienok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 − = 7