10 faktov o odkladaní

Procrastinators sa nerodia. Stali sa prokuristormi.

Otepľovanie je komplexný problém a prístup k jeho riešeniu musí byť tiež zložitý. Dva predné odborníci vo svete otáľania – filozof s doktorát a profesor psychológie Joseph Ferrari a profesor psychológie Timothy Pichilemu – kladené Hestroff Hara Marano, psychológie Dnes časopis editor. Vďaka tomu sme získali zaujímavý materiál, ktorý každému pomôže lepšie sa poznať.

1. 20% ľudí je chronickými procrastinatormi

Pre nich je otrava spôsob života. Neskoro platia účty a dodávky projektov. Chýbajú koncerty a často nepotrebujú darčekové certifikáty a šeky. Chronické prokurnátory nakupujú novoročné dary 31. decembra.

2. Otepľovanie sa nepovažuje za problém

Samozrejme, je to v poriadku, ak ste celú dobu neskoro – všetci sú na to zvyknutí. A vzhľadom na to, že v noci vypracujeme správu a neskoro sa odovzdáme, koniec sveta nepríde. A tiež odkladáme volania priateľom a príbuzným. Čo sa môže stať?

A veľa sa môže stať. Napríklad, niekto blízko môže zomrieť a my o tom budeme vedieť len za týždeň. Alebo môžete byť prepustený za oneskorenie v práci. A niekedy nielen vy, ale aj pár ďalších ľudí pre spoločnosť a nešikovné vedenie. A ak pre vás to nemusí byť problém, potom sa niekto môže stať skutočnou tragédiou. Takže problém je a je oveľa vážnejší, než si myslí každý.

3. Odkladanie nie je problém racionálneho využívania času alebo plánovania

Odhadovanie času protrastinistov a obyčajných ľudí sa nelíši. Hoci chronické procrastinators sú viac optimistické. Doktor Ferrari verí, že poradenstvo prokuristujúcemu kúpiť denník za čas je to isté, ako jednoducho hovoriť, aby rozveselil niekoho, kto je v neustálom depresii.

4. Procrastinators sa nenarodili

Stali sa prokuristormi. A pravdepodobnosť, že prokrastinator sa objaví v rodine s rigidným autoritárskym štýlom vlády, je oveľa vyšší ako v tolerantnejšom prostredí. Je to druh odozvy na rodičovský tlak – akcia z opačného hľadiska.

V dospievaní sa všetko zmení na nepokoje. Priatelia, ktorí sú viac tolerantní k neustálemu oneskoreniu, sa stanú hlavnými poradcami a modelmi, ktoré majú nasledovať.

5. Zastavenie vedie k zvýšeniu spotreby alkoholu

Odkladatelia nakoniec pijú viac alkoholu, než sa chystali. A to všetko je kvôli hlavnému problému, ktorý je podkladom pre zdržanie sa. Spočíva nielen v tom, že začne robiť niečo včas, ale aj v brzdení.

6. Procrastinators milujú seba-podvod

Vyhlásenia ako “Dnes som nemám náladu. Bolo by lepšie, keby sme postúpiť vec zajtrajška “alebo” Aj lepšie pracovať pod tlakom, “sú v skutočnosti banálne výhovorky, že človek povie sebe i ostatným vysvetliť dôvody pre jeho lenivosť, nečinnosť alebo neochotou robiť dôležité rozhodnutia.

Ďalšou možnosťou seba-podvodu je tvrdenie, že v rigidnom časovom rámci sa prokrastinisti stanú kreatívnejšími. Aj keď v skutočnosti je to všetko samohypnóza. Oni len míňajú svoje zdroje.

7. Procrastinators sú neustále v aktívnom hľadaní rozptýlenia

A kto hľadá, vždy nájde. Dokonca aj v nepredstaviteľných situáciách. Kontrola e-mailu je najbežnejšou voľbou, pretože nielen odvádza pozornosť od dôležitejších prípadov, ale poskytuje aj alibi ospravedlnenia pred správou.

Je to tiež skvelé jedlo zo strachu z neúspechu. Pretože ak začnete robiť niečo skutočne dôležité a zložité, nemusí to fungovať.

8. Zastavenie otáľania

Odklad sa môže prejaviť úplne inými spôsobmi a niekedy vo veľmi neočakávaných formách. Ľudia odkladajú čokoľvek z rôznych dôvodov.

Ferrari identifikuje tri hlavné typy prokurnátorov:

  • Fanúšikovia vzrušenia sú ľudia, ktorí odkladajú až do poslednej minúty veci cítiť eufóriu. Páči sa im to, keď srdce bzučelo šialene kvôli pochopeniu toho, čo sa nedá urobiť. V tomto prípade sa do krvi injektuje slušné množstvo adrenalínu.
  • Šedé myši sú ľudia, ktorí sa vyhýbajú strachu z neúspechu alebo dokonca strachu z úspechu. Obávajú sa, že nebudú schopní zvládnuť úlohu a neustále sa pozrieť na ostatných. Títo ľudia počúvajú názor niekoho iného a dávajú prednosť tomu, aby zostali v tieni, než aby sa prelomili, robili chyby a striedali porážky s víťazstvami.
  • Nezodpovední – to sú tí, ktorí odkladajú rozhodovanie z dôvodu strachu z odpovede na dôsledky. Ten, kto nerozhodne, nikdy neodpovedá.

9. Zastavenie je pomerne drahé

Zdravotné problémy súvisia aj s jeho nákladmi. A nie je to len to, že ak nebudete odkladať ročné vyšetrenia od toho istého zubára, náklady na liečbu budú oveľa nižšie.

Ide o konštantný stres, v ktorom je človek. Napríklad študenti, ktorí sú neustále udržiavané odkladal ju, a pred začatím relácie pripraviť ťažko, je väčšia pravdepodobnosť, že trpí zažívacími ťažkosťami, často trpia prechladnutím (v dôsledku zníženej imunity), ale častejšie ako iné, tam sú problémy so spánkom.

A ak si predstavujete, že pracujete so správami, ktoré je potrebné predložiť raz za mesiac, dôsledky budú naozaj katastrofálne. Môžeme pridať aj problémy vo vzťahoch s rodinou, priateľmi a kolegami a to z dôvodu nesplnených sľubov, presúva prácu na niekoho iného, ​​a banálne neochota niesť zodpovednosť.

10. Procrastinators môžu zmeniť svoje správanie

Je to však časovo náročný a energeticky náročný proces. Neznamená to, že človek náhle cítil vnútorné zmeny a túžbu okamžite urobiť niečo. Tieto zmeny musia byť zložité. V tejto situácii môže pomôcť dobre štruktúrovaná kognitívno-behaviorálna terapia. Možnosť “Zmeniť sami” je možná len v prípadoch, kedy ste ešte neotvorili.

V prípade kroniky sa bude nielen potiť v práci na seba, ale aj vyčnievať veľké množstvo. Nie je divu, že dobrí psychoanalytici sú tak populárne a drahé. Ak je požiadavka, ponuka nebude vás čakať.

Pravidelne pretrvávame určitými skutkami a rozhodnutiami. A niekedy to naozaj otrávuje život. Ale vyrovnanie s veľmi ťažké.

Napríklad, cítim veľkú úľavu a niekedy dokonca aj hrdosť na seba, keď odovzdám daňové priznania, pretože každá interakcia s našimi vládnymi službami prináša malú radosť. Ale vždy, pokiaľ je to možné, oneskorte toto zamestnanie. Prečo? Pretože nenávidím tam chodiť.

V poslednej dobe som sa snažil spomenúť si na pocit ľahkosti po pravidelných štvrťročných správ, a teraz nemajú utiahnuť, presúva táto úloha do zoznamu povinných rutinnou záležitosťou. Odklad implementácie týchto prípadov je hlúpy.

Ale je to jedna vec riešiť takéto drobnosti, úplne iné – začať robiť skutočne dôležité rozhodnutia. Napríklad rozhodnite sa presunúť, zapojiť sa do nového projektu, začať s vlastnou činnosťou a tak ďalej. Toto už nie je daňovou kampaňou. Toto sú riešenia, ktoré náhle zmenia život.

Čím viac náhlych zmien, tým ťažšie sa rozhodne. Niekedy pomáha hovoriť s dobrým a inteligentným priateľom alebo skupinou ľudí. Ale vo viac zanedbaných prípadoch je skutočne potrebná odborná pomoc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 7