Co jeśli nie chcę nic robić?

A jedyną rzeczą, którą robisz z przyjemnością, jest siedzenie przed telewizorem przez cały dzień w uścisku z jakąś kaloryczną “pyszną”. Na brzuchu są dodatkowe fałdy, ale nie znajdziesz w domu nadmiarowych skarpet.

Jeśli nie weźmiesz się w czasie, nie możesz wydostać się z tego stanu bez pomocy, tak mocno jak to jest.

Co powinienem zrobić? Z czasem rozpoznaj objawy choroby i spróbuj zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji w organizmie.

Podczas oglądania wiadomości, rzuciłem okiem na Lifehacker.com o tym, co robić, gdy nie chciałem nic robić. Oznacza to, że gdy brakuje motywacji, a nawet oderwać się od kanapy, trzeba kopać. Nie mogę powiedzieć, że jestem w takiej sytuacji, ale smutne myśli zaczęły mnie odwiedzać coraz częściej. A to niekoniecznie odnosi się do pracy. Może to dotyczyć życia domowego i sportu, a także ulubionego hobby.

A jeśli uda ci się przeżyć ochłodzone uczucia do swojego ulubionego hobby i nie będzie to miało szczególnie nieprzyjemnych konsekwencji, to w życiu zawodowym i osobistym sprawy będą znacznie poważniejsze. Naprawdę istnieje potrzeba podjęcia działania.

Tak więc może być kilka przyczyn utraty motywacji. I decyzje, również.

Wykluczenie społeczne

Na jednym z uniwersytetów przeprowadzono eksperyment: studenci zostali poproszeni o napisanie na papierowych notatkach nazwisk osób z grupy, z którymi chcieliby pracować. A potem, ignorując to, co zostało napisane, jedna część została poinformowana, że ​​zostali wybrani, a po drugie – że nikt nie chciał się z nimi uporać.

W rezultacie “wyrzutkowie” przestali monitorować swoje zachowanie i dostosowywać się do innych.

Jeśli powstrzymujesz się i postępujesz zgodnie z zasadami, musisz otrzymać za to jakąś nagrodę. Społeczne, oczywiście. A jeśli dostosujesz się do innych, ale nadal nie chcesz się z tobą zajmować, to po co monitorować siebie i zmieniać zachowanie?

Wniosek jest oczywisty i logiczny. Ponadto ręce uczniów, których nikt nie wybierał, często sięgały do ​​banku ze słodyczami. Więc próbowali dostać gorzką pigułkę.

Inne badania wykazały:

Kiedy czujesz, że świat cię odrzuca, nie możesz rozwiązywać zagadek, ciężko pracować z tobą, a poziom motywacji spada do zera.

Wszystko, co możesz zrobić, to samozniszczenie: picie, palenie lub pocenie się na słodyczach. Przestajesz kontrolować siebie i dosłownie zatracasz się.

Ignorowanie potrzeb fizycznych

Według innego badania, poczucie braku motywacji może powstać z powodu niedożywienia. Zwykle ludzie, którzy mają zamiar pracować w uszach, rzadko jedzą dobrze. Obiady w fast foodach lub przekąskach z suchymi kanapkami i ciasteczkami biurowymi, obfita kolacja późna i śniadanie są domyślnie pomijane.

Naukowcy przeprowadzili swoje eksperymenty w sądzie przez 10 miesięcy. W rezultacie przed obiadem sędziom wydano wyroki w zawieszeniu w wysokości zaledwie 20% oskarżonego, natomiast w spotkaniach zaraz po przerwie obiadowej odsetek szczęśliwych ludzi wzrósł do 60%. Przed obiadem poziom cukru we krwi sędziów był niski, co miało wpływ na ich procesy myślenia i stan emocjonalny.

Oznacza to, że problem w tym przypadku nie leży w cierpieniu psychicznym, ale w banalnym niedoborze cukru we krwi. Zrobią paczkę pieczenia. Czy są zdenerwowani musztardą? 😉

Waga odpowiedzialności za podejmowanie decyzji

Mogą pojawić się problemy z motywacją i ze względu na ciężar odpowiedzialności za podejmowanie decyzji. I może to być zarówno ważne decyzje, jak i najbardziej banalne “co kupić na obiad”.

Czasami te małe domowe decyzje kumulują się dużo, aw rezultacie tracisz nerwy i zaczynasz podejmować nieracjonalne decyzje.

Na przykład zaczniesz kupować rzeczy bez dużej potrzeby.

Ten stan różni się od fizycznego zmęczenia. Możesz doświadczyć braku energii mentalnej, podczas gdy w stanie fizycznym jesteś w porządku. Im więcej decyzji (ważnych lub najprostszych) musisz podjąć w ciągu dnia, tym więcej odczujesz zmęczenia.

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli czujesz, że jesteś ignorowany i nie chcesz się z tobą zajmować, najlepiej jest porozmawiać z tą osobą (grupą ludzi) i dowiedzieć się, co dokładnie przeszkadza. Być może było nieporozumienie, które zostało rozwiązane w ciągu kilku sekund. Czasami problem jest znacznie głębszy i trzeba nad nim popracować. Czasami spotykasz ludzi, z którymi nie możesz się pogodzić, i nic na to nie można poradzić.

Jedyne wyjście – zmienić środowisko. W każdym razie musisz porozmawiać. Bez zadawania pytań nigdy nie poznasz odpowiedzi. Lepiej jest wiedzieć, że naprawdę nie lubisz, niż być w ignorancji i ciągle zgadywać.

W drugim przypadku wyjście jest banalne – po prostu uruchom Uważaj na siebie i dobrze jedz.. Jak tylko przestaniesz omijać śniadanie, nastrój się poprawi.

A w trzecim wariancie musisz spróbować przynajmniej raz uzupełnij swój “harmonogram podejmowania decyzji na dany dzień” i zostaw w nim co najmniej dwa okna do odpoczynku. Kiedy wiesz, co i kiedy musisz zdecydować, staje się to nie tak uciążliwe.

W każdym razie musisz szukać wyjścia z sytuacji. I każdy ma oczywiście swoją.

Jeśli trudno mi ustalić, czy chcę coś zrobić lub jeśli moja praca pasuje do mnie w takiej formie, w jakiej jest teraz, staram się umyć głowę i przynajmniej nie chodzić do komputera przynajmniej w weekendy. Czasami jest to wystarczające dla przypływu energii i optymizmu.

Czasami zdarza się, że zaczynasz mówić komuś o swojej pracy, nagle uświadamiasz sobie, że to naprawdę ciekawe i naprawdę ci się to podoba. Nie wiem, czy działa tu odwrotna przyczynowość, ale nie można powiedzieć ogniem w oczach tego, co nudne. Jesteś po prostu zmęczony, a wszystko, czego potrzebujesz, to po prostu odpocznij trochę.

I wreszcie, ostatni. Wszyscy ludzie są ze swej natury egoistami, a zatem nie znam nikogo, kto by nie pochwalał pochwał. Oczywiście chwalenie się nie jest takie wspaniałe. Ale jeśli słyszę szczere pochwały w moim przemówieniu od nieznajomego, rozumiem, że robię to, co lubię, a jednocześnie pomagam innym. Dlatego jeśli widzisz, że ktoś próbuje, a on mu się to uda, nie wierzcie w pochwałę. Być może ratujesz kogoś przed utratą motywacji.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 5 = 1