Znalazłeś swój Iquigay?

Badacz Dan Buettner, przy wsparciu National Geographic, przez pięć lat prowadził badania w celu określenia i zbadania konkretnych miejsc na świecie, które nazywał „niebieskich” stref. Są to obszary, w których występuje zwiększona koncentracja stulatków. W toku tych prac naukowcy próbowali zidentyfikować te wzorce żywienia, kultury, zachowania, które pozwalają mieszkańcom żyć dłużej niż w innych krajach.

Jedno z tych konkretnych miejsc znajduje się na małej wyspie Okinawa. W Japonii na ogół dość wysoki odsetek stulatków, ale ich koncentracja na Okinawie przekracza wszelkie granice. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 88 lat, dla kobiet 92 lata.

Tak, lokalny zestaw produktów składa się głównie z ryb, owoców morza, warzyw i owoców. Tak, ćwiczenia fizyczne i orientalne praktyki duchowe są tutaj bardzo powszechne. Ale jest też bardzo szczególne zjawisko, które odróżnia ten obszar od reszty Japonii i całego świata. Nazywają to ikigai (ikigai).

Kiedyś w małym japońskim miasteczku umierała kobieta. W pewnym momencie poczuła, że ​​jej dusza opuszcza ciało, unosi się i pojawia się przed duchami przodków. Głośny głos zapytał ją: “Kim jesteś?”

“Jestem żoną burmistrza” – odpowiedziała.

“Nie pytam, kto jest twoim mężem. Odpowiedz mi, kim jesteś? “

“Jestem matką czwórki dzieci. Jestem nauczycielem w szkole. “

“Czy zapytałem, ile masz dzieci lub gdzie pracujesz?”

I tak to trwało, dopóki nie powiedziała: “Jestem tym, który budzi się każdego dnia, aby pomóc swojej rodzinie i nauczyć dzieci w szkole”.

Potem wróciła do swojego ciała i choroba ustąpiła.

Znalazła ją ikigai.

Czym jest Ikigay?

Japoński pojęcie ikigai dość trudno jednoznacznie przetłumaczyć na język rosyjski, ale niektóre z nich mogą być interpretowane jako „coś, co nadaje sens życiu, coś, co czyni nas budzić się każdego ranka z radością.” Innymi słowy, ikigai jest na wschodzie elegancką i zwartą definicją twojego głównego zainteresowania, przyczyną, która przynosi radość Twojemu życiu.

Chociaż Japończycy z wyspy Okinawa zdołali uczynić tę koncepcję częścią swojej filozofii, nie można powiedzieć, że Ikiqi jest całkowicie nieznana na zachodzie. Wielokrotnie spotykaliśmy jego zwolenników, szczególnie wśród ludzi, którym udało się wiele osiągnąć w swoim życiu.

Nie mogliśmy się doczekać poranka, aby znów zacząć pracę.

 Wilbur Wright, wynalazca samolotu

Rób tylko to, co kochasz najbardziej. To z pewnością doprowadzi Cię do sukcesu! Codziennie rano patrzyłem na siebie w lustrze i pytałem: “Jeśli dziś był ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to, co robię dzisiaj? A jeśli odpowiedź brzmiała “nie” przez wiele dni z rzędu, to muszę coś zmienić.

Steve Jobs, założyciel Apple

– Puchatek! Kiedy budzisz się rano – powiedział w końcu Piglet – co najpierw powiesz sobie?

“Co mamy na śniadanie?” Powiedział Puchatek. – A ty, Prosiaczek, co ty mówisz?

– Mówię: “Ciekawe, że dziś stanie się to interesujące?” – powiedział Prosiaczek.

Prosiaczek, tylko prosiaczek

W porządku, Piglet nie może być największą świnią, ale słowa tej postaci zawierają dobrą definicję ikigai.

Jest to zainteresowanie życiem, pragnienie natychmiastowego przejścia do biznesu i wykonania go w najlepszy sposób, dając ludziom poczucie własnej wartości, poczucia zadowolenia i sensu życia.

Ci ludzie, którzy znają swoje ikigai, nie są zaznajomieni z depresją, pozostają optymistycznie nastawieni do życia i nie podlegają niszczycielskim nawykom. Dlatego dla każdego, kto chce żyć długo i sensownie, tak ważne jest znaleźć powód, aby wstać rano.

Jak znaleźć swój Ikiqi?

Otwarcie głównej działalności będzie wymagało od ciebie, być może, znacznej inwestycji czasu i energii. Będziesz musiał podjąć sensowną i ważną decyzję, a niefortunne jest, że wiele osób rozumie jej konieczność za późno.

Im wcześniej zaczniesz szukać swojego ikigai, tym szybciej poczujesz się spokojny i zadowolony ze swojego życia. Oto kilka pytań, na które odpowiedzi pomogą ci w wyszukiwaniu.

  • Osiągnięcia. Jakie osiągnięcia w twoim życiu uważasz za najcenniejsze? Weź kartkę papieru i zapisz 2-3 swoje sprawy, z których jesteś naprawdę dumny. Może to być dobrym punktem wyjścia do znalezienia Twojego ikigay.
  • Wiedza. Jaka jest Twoja specjalna wiedza i umiejętności? Co uważasz za eksperta? O czym chętnie rozmawiasz, na jaki temat czytasz literaturę? Jakie strony najczęściej odwiedzasz w swoim wolnym czasie?
  • Sensations. Praca w polu, w którym rozumiesz, jest kluczem do sukcesu zawodowego. Ale jeśli chcesz znaleźć szczęście, musisz robić to, co kochasz. Twój Ikigai nie martwi się zbytnio o twoje sukcesy biznesowe, jeśli nie są wspierane przez radość w twoim sercu. To jest pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę.
  • Samoocena. Kogo widzisz w swoich snach? Czy jesteś nauczycielem, prawnikiem, matką, naukowcem, wydawcą książek, rolnikiem? Być może to twoja ocena przyszłości może stać się soczewką, która pomoże skupić wszystkie twoje wysiłki.
  • Osobowość. Na świecie nie ma identycznych osób, a różne rodzaje pracy są odpowiednie dla różnych osobowości. Znając twój typ osobowości, zrozumiesz, dlaczego niektóre czynności przynoszą ci wielką przyjemność, a inni nie dotykają jednej struny twojej duszy.

Można użyć, aby szukać ikigai oraz specjalną kartę, która pokazuje, że głównym przedmiotem działalności jest hodowana na skrzyżowaniu, czego najbardziej chcą i co jest najlepsze uzyskane.

20125830-wykres1-520x520

I chcę zakończyć ten artykuł innym cytatem od człowieka, o którym absolutnie można powiedzieć, że nie tylko odnalazł powołanie, ale także podążał za nim przez całe życie.

Musisz znaleźć to, co kochasz. A znalezienie ulubionej pracy jest tak samo potrzebne jak twoja ukochana. Praca zajmie bardzo dużą część twojego życia, a jedynym sposobem na uzyskanie prawdziwej satysfakcji z pracy jest zrobienie tego w sposób godny podziwu, zrealizowanie go.

Jedynym sposobem na wykonanie twojej pracy jest ją pokochać. Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojej ulubionej rzeczy, szukaj dalej. Nie przestawaj patrzeć, dopóki go nie znajdziesz.

Jak wszystko inne, do tego, co leży w sercu, natychmiast zrozumiesz, że znalazłeś to, czego szukałeś. I jak w każdym doskonałym związku, twoja pasja do pracy będzie się zwiększać z czasem. Tak więc szukajcie i nie spoczywacie, dopóki nie znajdziecie.

Steve Jobs

Czy już znalazłeś swój ikigay?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 31 = 39