Açlık duygusunu nasıl yenersiniz

Bu ipuçları sizi çörek ve tavuk bacaklarından kurtaracak. Ancak, tam teşekküllü yemekleri reddetmek hala buna değmez. Yetersiz beslenme ciddi sağlık sorunlarını tehdit etmektedir.

1. Bir bardak su iç

Bazen susuzluk açlıktan maskelenir. Sinyaller birbirine benziyor ve biz de arzularımızı karıştırıyoruz. Böylece oda sıcaklığında bir bardak su ile başlayın. Eğer zorsa, limon veya nane ekleyin.

Bütün gün seninle bir şişe su taşı. Sıvı midenizi dolduracak ve atıştırma sandviçleri çok daha nadir olacak.

2. Dişlerinizi fırçalayın

Bu prosedür kısa sürede sizi açlıktan kurtaracak. İlk olarak, nane kokusu, o zamana kadar iştahınıza neden olan yabancı lezzetleri çöker. İkinci olarak, diş macunu sodyum laureth sülfat adı verilen bir madde içerir. Pastanın köpüğüne yardımcı olur ve tatlı tadı reseptörlerini neredeyse tamamen ayırır. Bu nedenle, diş fırçaladıktan sonra yemek acı gibi görünmektedir.

3. cud çiğnemek

Diş fırçası el altında değilse, bir alternatif var – sakız. Bu yöntemin etkinliği kanıtlanmıştırAşağıdaki kontrollü kahvaltıda sakız çiğnemek Rhode Island Üniversitesi’nde. Çalışmada, sabah çiğneme sakızı çiğnemeyenlerin akşam yemeğinde 70 kcal daha az tükettikleri ortaya çıktı.

Çiğnedikçe, doyma sinyali otomatik olarak beynimize gönderilir. Böylece bedenlerimizi aldatıyoruz.

Açlık hissini nasıl yenersiniz: Çiğneyi çiğneyin

4. Sarımsak ve zencefil yiyin

Bu ürünler, beslenme uzmanlarına göre açlık hissini körüklüyor. Ve işyerinde sarımsak çiğnemek işe yaramıyorsa, o zaman gün içinde içme, zencefil kökü ile su zor değildir.

Bu baharatın etkinliği, bu arada, deneysel yöntemler ile kanıtlanmıştır. Araştırmaya göreZencefil tüketimi, aşırı kilolu erkeklerde metabolik ve hormonal parametreleri etkilemeden gıdanın termik etkisini artırır ve tokluk hislerini destekler: Bir pilot çalışma Columbia Üniversitesi, zencefil açlığı azaltır ve sonraki yemeklerde doyma sürecini hızlandırır.

5. kaçmak

Bir sonraki atıştırma yerine, koşuya çık. Kardiyo eğitimi bir süredir açlık duygusunu dindirir. Gerçek şu ki iştah, ghrelin adı verilen bir hormon tarafından yanıtlanmaktadır. Beynimize elimizi bir çörek ya da şekerle çekmemize neden olan sinyaller gönderiyor. Amerikan çalışması gösterdiEgzersiz, İştah Hormonlarını Etkileyerek İştahı Bastırır , Bu sırada bu maddenin üretimi azalır. Bu yüzden spor yaptıktan hemen sonra neredeyse yemek istemiyoruz.

6. Distraksiyon

Sık sık sık sık can sıkıntısından buzdolabına geliyoruz: tembel bir sandviç yapmak, diziyi açmak ve vücudumuzun aslında gerekli olmadığını yemek. Bu yüzden kendinizi aktif ve heyecan verici bir şeyle meşgul etmeye çalışın: temizlik, bir köpeğiyle yürümek veya alışverişe çıkmak. Esas mesele, bu işgalin gerçekten yakaladığıdır. Bir süre sonra, açlık hissini unutursanız, o zaman gerçekten yanlış sinyallerdi.

7. İştah açıcı içeriğe dikkat edin

Acıkmak için, birisi lezzetli bir öğle yemeği ya da yeni bir şekerlemenin reklamını yapmak için Instagram’da bir tarifi görmek için yeterlidir. Bugün bile böyle bir kavram olarak yiyecek pornoları tanıtıldı. Yetenekli olarak monte edilmiş videoların ve filtrelenmiş resimlerin izlenmesi sırasında aynı açlık hormonu uyanır ve sonuç olarak, yemek yemek isteriz. Bu nedenle, tam bir mide üzerinde yiyecek fotoğraflarının keyfini çıkarmak daha iyidir ve diğer zamanlarda bu tür içerikten kaçının.

Açlık duygusunu nasıl yenersiniz: İştah açıcı içeriklere dikkat edin

8. Kokunuzu Sınırlandırın

Kokular sadece iştahı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda bastırır. Bir tokluk hissi, bir elma, vanilya, muz ya da nane kokusunu bulmanıza yardımcı olacaktır. Bilim adamları buldukKoyu çikolata kokusuyla iştah bastırma genç kadınlarda ghrelin değişiklikleri ile ilişkilidir. , Bizim üzerimizde aynı etkinin acı bir çikolataya ya da onun kokusuna sahip olduğunu. Eğer açlık sürekli devam ederse ve irade getirirse, kokulu mum veya yağları yanınızda bulundurun.

9. Diyete dikkat edin

Beslenme uzmanlarına günde 5-6 kez yemek önerilmektedir. Ancak bu rakam vücudunuzun özelliklerine bağlı olarak değişebilir.

Ana şey – normal programı değiştirmeyin ve temel yemekleri atlamayın. O zaman vücudunuz da bu rejime göre yaşamaya başlayacak ve açlık saldırıları bir istisna olacak.

10. Kahvaltı yap

Birçok çalışmada uygun bir kahvaltının yararı kanıtlanmıştır. Örneğin, Amerikalı bilim adamları bölünmüşAşırı kilolu / obezde enerji alımını kontrol eden iştah, hormonal ve nöral sinyaller üzerine daha yüksek proteinli bir kahvaltıda yararlı etkiler iki gruba konular. Her sabah ilk kez yüksek proteinli yemekler yediler ve ikincisi işten önce bir fincan kahve içti. Güçlü bir kahvaltı yapanlar, öğle saatine kadar dolu kaldı ve gün boyunca çok daha az kalori tüketiyordu.

Genel olarak, sabah yemeği yararlı bir alışkanlık olmalı. Yulaf lapası ve omlet tırmanmazsa, deneyin. Ana şey – protein ve karmaşık karbonhidratlar bir menü dahil deneyin: fındık, baklagiller (bezelye, fasulye), tahıl (karabuğday, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi). İşlenmesi için vücut daha fazla zaman ve enerji harcayacak, bu da doluluk hissinin uzun bir süre boyunca yanınızda kalacağı anlamına gelir.

11. Bir ısırık sağlayın

Son olarak, açlıktan kurtulmanın en hoş yöntemi atıştırmalıktır. Doğru, dengeli ve planlı olmalı.

Katı yasaklama altında – hızlı karbonhidratlar, özellikle hızlı yiyecek ve tatlılar. Bu tür ürünler açlık duygusunu körüklüyor ama uzun sürmeyecek. Ve bir saat sonra tekrar yemek isteyeceksin.

Az yağlı kefir, haşlanmış yumurta veya bir avuç fındık ile ısırmak daha iyidir. Böylece, tokluk hissi, sağlığa ve şekle zarar vermeden uzun bir süre devam edecektir.

Ayrıca okuyun:

  • Her gün için yararlı atıştırmalıklar →
  • Her zaman neden yemek istediğinizi 13 neden →
  • 5 diyet, etkinliği bilim adamları tarafından onaylandı →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

96 − = 87