Bilgisayar açılmazsa ne yapmalısınız?

Uygun olmayan bağlantılar veya hatalı kablolar, yazılım arızaları, yanlış montaj veya dahili parçaların hasar görmesi nedeniyle bilgisayar açılmayabilir. Bu sorunlardan bazıları sadece bir uzman tarafından çözülecektir. Ancak cihazı onarım için açmadan önce, bu makaledeki ipuçlarını deneyin.

Bilgisayarın demonte edildikten sonra açılmıyorsa, tüm parçaların doğru şekilde takıldığından, bağlandığından ve yerlerine iyice yerleştiğinden emin olun. Ancak o zaman bu eylemlere gidin.

1. Bilgisayar açılma veya hemen kapanma girişimlerine tepki vermiyorsa

Prizin çalıştığından emin ol. Kabloların bağlantısını ve bütünlüğünü kontrol edin. Bir elektrik prizine bağlanmak için uzatma kablosu kullanıyorsanız, aynı zamanda düğmesine bakın. Gereksiz cihazları bilgisayarınızdan ayırın. Belki de sistem ünitesinin arkasında ek bir güç düğmesi vardır – kontrol edin.

Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, şarjı koyun ve en az 30 dakika bekleyin, ardından cihazı tekrar açmayı deneyin. Bu süre zarfında şarj göstergesi güç adaptöründe ya da dizüstü bilgisayarda yanmıyorsa ve cihaz açılmıyorsa, şarj cihazını çalışan bir cihazla değiştirin.

Birçok anakartın çıkarılabilir bir bataryası vardır, bu sayede bazı bilgisayar ayarları tamamen kapatıldıktan sonra bile sıfırlanmaz. Garantiyi kaybetmekten korkmazsanız, cihazın fişini çekin ve kasayı açın. Ardından pili yavaşça çıkarmaya çalışın ve birkaç dakika sonra yerine takın. Bu, bilgisayarın açılması için yeterli olabilecek tüm ayarları sıfırlayacaktır.

Yeniden yükleme yardımcı olmazsa, bataryanızın oturması olasıdır. Bu, eklemeye de müdahale edebilir. Pili birkaç yıl boyunca değiştirmediyseniz, yeni bir tane satın almanız, eski yerine takmanız ve bilgisayarı kontrol etmeniz mantıklıdır.

Dikkatli olun, bazı cihazlarda, pil taşınamaz olabilir. Bu durumda, değiştirin veya yeniden yükleyin.

2. Açtıktan sonra sadece siyah bir ekran görürseniz

Bilgisayarınız çalışmaya başladıktan sonra, üzerinde ampuller bulunduğunu, soğutucuların gürültülü olduğunu, ancak ekranın hiç tepki vermediğini varsayalım.

Ayrı bir monitör kullanırsanız ve göstergesi yanmazsa, kabloyu kontrol edin ve monitörü doğru şekilde bağlayın. Mümkünse, kabloyu değiştirin. Yardım etmiyor – monitörü servis merkezine götürün.

Monitör göstergesi çalışıyorsa veya siyah ekranlı bir dizüstü bilgisayarınız varsa, muhtemelen bilgisayarın donanımıyla ilgili bir sorun var demektir. Bu durumda bir uzmana danışmak daha iyidir.

Bilgisayarı açarken açarsanız, monitör dışındaki tüm cihazları çıkarın ve tekrar açmak için tekrar deneyin.

Bazı durumlarda, anakarttaki pili tekrar takmak ya da değiştirmek de yardımcı olur (önceki paragrafa bakın).

3. Bilgisayar açılırsa ancak Windows’u önyüklemezse

Windows çok uzun süre yüklemeye veya yüklemeye başlamadıysa, bu yönergeyi kullanın.

4. Bilgisayar açılırsa ancak MacOS’u yüklemezse

Mac’i güvenli modda başlatmayı deneyin. Bunu yapmak için, güç açıldıktan hemen sonra, Shift tuşunu birkaç saniye basılı tutun. Bir MacBook’unuz varsa, onu ana şebekeye bağlayın.

Bilgisayar bu modda önyüklenirse, sistem başlatmayı engelleyen sorunları otomatik olarak düzeltebilir. Cihazı herhangi bir tuşa basmadan tekrar başlatın ve şimdi macOS’un başlatılıp başlatılmadığını kontrol edin. Arıza durumunda, işletim sistemini geri yüklemeyi deneyin.

5. Hiçbir şey yardımcı olmamışsa

Bu ipuçları yardımcı olmazsa, bir servis merkezinden yardım isteyebilir veya bilgisayarınızı garanti için mağazanıza iade etmeye çalışabilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 66 = 70