Bir çamaşır makinesi nasıl seçilir ve onu kaybetmez

İlk bakışta ne aramalı?

Makinenin tipi ve boyutu

Başlangıç ​​noktası çamaşır makinesinin kurulacağı yer. Modelin size uygun tipini ve boyutlarını belirler.

Çamaşır makineleri iki tiptir:

 1. Önden yükleme (kapak kapağı ön taraftadır).
 2. Dikey yükleme ile (kapak üstü).

Frontal makineler, dikey olanların aksine, oldukça büyük ölçüde farklılık gösterir:

 1. Standart: yükseklik 85-90 cm, derinlik 45-60 cm, genişlik 60 cm.
 2. Dar: derinlik 45 cm’den azdır.
 3. Kompakt: tüm parametreler standart olanlardan daha küçüktür.

Standart modeller, nispeten geniş odalar için iyidir, çünkü en fazla yeri işgal ederler. Kompakt ve dar küçük odalarda tezgah veya lavabo altına montaj için uygundur. Ancak, bir zayıflığı var: Daha hızlı kırılabilirler.

Dar makinelerin içindeki tüm elemanlar yeterince sıkıca paketlenir. “Stirrem-Service” e göre, bu onların yıpranmasını ve yıpranmasını hızlandırır, hizmet ömrü azalır.

Sergey Lutkov, firmanın “Stirrem-Service” yıkama ve bulaşık makineleri tamircisi

Dikey yüklemeli modeller genellikle boyut olarak biraz farklıdır ve bazı durumlarda mümkün olan tek seçenek olabilir.

Dikey yükleme ekipmanı yüklemek için plan odası, ambar kapağının yandan açılması için çok az boşluk varsa, ya da açık olarak eğer müdahale edecek uygundur.

Mikhail Prosvirnin, Bölüm Başkanı “Ev ve Kendini Bakımı” by M.Video

Yükleme kapasitesi

Makinenin seçimini etkileyen ikinci önemli parametre, ihtiyacınız olan yük miktarıdır. Bu cihazı kullanacak kişi sayısı ile doğrudan ilgilidir.

Buna göre yaklaşık hesaplamalar vardır:

 1. 1-2 kişi için 4 kg yükleme ile yeterli araba var.
 2. 3-5 kişi – 6 kg.
 3. 5 kişiden fazla – 8-9 kg.

Küçük çocuklarınız varsa veya onlara sahip olmayı planlıyorsanız, maksimum yükü olan modelleri seçin. Çok yıka.

Maksimum yükleme miktarının her zaman en iyi çözüm olduğunu düşünmeyin.

Birincisi, araba ne kadar geniş olursa, o kadar geniş olur ki, daha fazla yer kaplar. İkinci olarak, 8 kg çamaşır için tasarlanmış bir modelde iki şeyi yıkarsanız, su tüketimi oldukça etkileyicidir. Bu nedenle, gerçek ihtiyaçlarınızı temel alan birimi seçin.

işlevselliği

Modern modeller, temel modlarla donatılmıştır (farklı sıcaklıklarda yıkama, durulama, eğirme). Ayrıca, ihtiyacınız olan ek fonksiyonlardan hangisine karar vermeniz gerekir ve bu da sadece fazladan bir para kaybı olacaktır.

Kaçaklara karşı koruma. Bu, borularda veya çamaşır makinesinde bir şeyin hasar görmesi durumunda sigortadır.

Özel modlar. Kuru temizlemede para biriktirmeye yardımcı olurlar. Bunlar çocuk ve spor kıyafetlerini, ayakkabıları, yastıkları yıkamak için programlar içerir. Lekeleri çıkarmak veya hızlı yıkamak için modlar da vardır.

Nazik yıkama modu. Daha büyük hacimde su kullanımı, daha düşük yıkama sıcaklığı ve eğirme sırasında düşme hızları ile karakterizedir. Rejim, hassas kumaşlar için uygundur ve özel bakım gerektiren bir gardırobunun sahiplerine faydalı olacaktır.

Sessiz yıkama. Bu fonksiyonun sağlandığı modeller bir invertör motor veya doğrudan tahrik ile donatılmıştır, bu yüzden normal olanlardan daha gürültülüdürler.

Bu gibi çamaşır makineleri, elektrik için daha düşük tarifeler olduğunda gece gündüz güvenle kullanılabilir ve gündüzleri daha az dikkat dağıtıcı olurlar.

Mikhail Prosvirnin, Bölüm Başkanı “Ev ve Kendini Bakımı” by M.Video

Buharla buğulama. İpek, kabartmak, yün dahil olmak üzere herhangi bir malzeme için uygundur. Eski kokudan kurtulmaya yardımcı olur.

Kurutma. Yıkamadan sonra çamaşırın asılması gerekmediğinden, zamandan ve yerden tasarruf sağlar, ancak makinenin maliyeti üzerinde çok önemli bir etkisi vardır.

Başka ne dikkat etmeliyim

Yönetim tipi

Makine kontrolü şöyle olabilir:

 1. Mekanik, tüm yıkama parametreleri, düğmeler ve döner anahtarlar kullanılarak manuel olarak ayarlandığında. Böyle bir kontrol, temel bir fonksiyon setine sahip eski veya ucuz modellerde gerçekleşir.
 2. Elektronik, kullanıcı bir mod seçtiğinde ve makine otomatik olarak yıkama parametrelerini ayarlar. Orta ve yüksek fiyat kategorisinin modelleri arasında yaygındır.

Elektronik kontrollü araçların kullanımı daha uygundur, ancak daha basit eşlerinden daha sık koparlar.

Hareketli parçaların mekanik kontrol mekanizmasına sahip makineler çok basittir, bu nedenle elektronikten% 50-60 daha uzun hizmet verirler. Ek olarak, daha az ayrıntı var, bu nedenle kırılma olasılığı daha az.

Sergey Lutkov, firmanın “Stirrem-Service” yıkama ve bulaşık makineleri tamircisi

Yıkama, sıkma, enerji tüketimi sınıfları

Sınıfların yardımı ile, makinenin ne kadar iyi sildiğini, sıkıştığını ve ne kadar enerji tükettiğini belirleyebilirsiniz. Latin harfleri A (üst sınıf) ile G (alt) arasındadır.

Bunun çok yararlı bir bilgi olduğu anlaşılıyor, ama aslında en mantıklı değil: çoğu makinenin özellikleri aynı.

İplik kalitesi ve elektrik tüketimi seviyesi çoğu modelde benzerdir. Büyük markaların bir çeşitliliğinden bahsediyorsak, aslanın malların payı A, A + sınıflarına karşılık gelir.

Mikhail Prosvirnin, Bölüm Başkanı “Ev ve Kendini Bakımı” by M.Video

Tabii ki, seçim sürecinde, tüm parametreler tarafından tekniğin yüksek bir sınıfa ait olduğundan emin olmak gerekir. Ancak, sadece bu noktaya dayalı bir karar vermeyin.

Hangi çamaşır makineleri daha gürültülü ve daha hareketlidir

Makinenin gürültüsü, esas olarak tankın malzemesine bağlıdır. Plastik veya paslanmaz çelikten imal edilmiştir. İkinci seçenek daha dayanıklı ve güvenilir, aynı zamanda daha gürültülüdür. Ayrıca, makinenin hacmi motora bağlı olabilir.

“Sessiz yıkama” fonksiyonu olan modelleri seçin veya doğrudan tahrik ve hız kontrol sistemi nedeniyle gürültü seviyesini azaltmaya çalışın.

Bazı makineler iş sırasında zıplayabilir veya hareket edebilir. Bu doğrudan onların boyutu ile ilgilidir: daha mütevazı, daha istikrarsız makine.

Ne yapmalıyım? Makineyi sert bir zemine kurduğunuzdan ve ayarlanabilen ayakların yardımıyla düzleştirdiğinizden emin olun.

Kendinizi kırılmalardan nasıl korursunuz

Tüm ev aletleri er ya da geç yıkılır ve çamaşır makineleri istisna değildir. Sahiplerin karşılaştığı en sık karşılaşılan sorunlar şunlardır:

 1. Isıtıcı arızalanır.
 2. Kontrol modülü yanar.
 3. Elektrikli tahrik kayışı kopar veya atlar.
 4. Motor bozuluyor.
 5. Tambur yatakları aşınır.
 6. Tankta bir açıklık oluşur.
 7. Amortisörler aşınmış.
 8. Kapağın plastik kolu kırılıyor.
 9. Pompa bozuluyor.

Çoğu başarısızlığın okuma yazma bilmeyen kurulum ve operasyonla ilişkili olmasına rağmen, kendinizi satın alma aşamasında güvenceye alabilirsiniz.

Eğer nem dolayısıyla tam olarak değil içini alır ve bu durumda kontrol modülü balmumu ile dolu ve tamamen kapatılmış araba, seçerseniz, kırılma olasılığını azaltmak, diyelim. Veya paslanmaz çelik tanklı modellere dikkat edin: plastik tanklar hasara daha eğilimlidir.

Başka bir nokta yanlış seçim ve operasyon ile bağlantılıdır. Örneğin, bir kişi 5 kg için bir araba aldığında, ancak her yıkamada 6 kg çamaşır yıkar. Bu gibi durumlarda kırılma olasılığı artar.

Başka bir hata – eğirme sırasında maksimum hızı ayarlamak için.

Bu işlevi kullanmamanızı tavsiye etmiyoruz, çünkü çamaşır makinesinin neredeyse tüm parçaları ağır bir yüke sahip ve buna bağlı olarak potansiyelleri çok daha hızlı tükeniyor. Bir kişinin çamaşır yıkandıktan sonra kuru çamaşır alması çok önemliyse, kurutmalı bir çamaşır makinesini satın almak daha iyidir.

Sergey Lutkov, firmanın “Stirrem-Service” yıkama ve bulaşık makineleri tamircisi

Satın alırken kendinizi nasıl korursunuz

Çamaşır makinesini kontrol ettiğinizden emin olun. Davada çukur ve çizik olmadığından emin olun: taşıma sırasında sorunları gösterebilir. Bütünlüğü kontrol edin, kapının nasıl açıldığını ve deterjan kutusunun nasıl çekildiğini test edin.

Makinenin bağlantısı, servis merkezinin uzmanlarına en iyi şekilde bağlıdır.

Kurulum sırasındaki sorunların tespiti halinde, master, mağazanın malların yerini alacağı esasa göre bir düzenleme yapacaktır. Kendi kendine bağlantı sırasında hatalar bulursanız, satıcıya yanlış davranışlarınızın sonucu olmadığını kanıtlamanız gerekir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

82 − 73 =