Çalışmaya nereye gitmeli: üniversite ve özel seçim için kontrol listesi

Bazı insanlar çocukluktan bir doktor ya da madenci olmak istediklerini bilirler. Diğerleri ne ile çalışacağını bile bilmiyorlar. Birisinin maliyesi ve okulda çalışmanın sonuçları herhangi bir fakülteye gitmenize izin verir ve biri mevcut olandan seçer. Hangi üniversitenin daha iyi olduğunu bilmiyorsanız ne olur? Seçim yapmanı engelleyen şeylere bağlı.

Hangi üniversitenin daha iyi olduğunu bilmiyorsunuz

İyi bir üniversite belirsiz bir kavramdır. Hangi üniversitenin bir okulu dik bir uzmana dönüştüreceğini anlamak için çok fazla veriye ihtiyaç duyarsınız.

Reytinge bak

Üniversitelerin notlarının farklı olduğunu unutmayın. “Dünyanın en iyi 100 üniversitesi” gibi basit listeler uygun değildir: değerlendirdikleri şey gelecekteki meslek için her zaman gerekli değildir. Mezunların istihdamını yansıtan derecelendirmelere bakın: kaç uzman okuldan sonra bir iş buldu, ne kadar çabuk yerleştiler ve uzmanlık alanında çalışıp çalışmadıkları.

Yansıma için bilgi:

 1. “Uzman RA” ajansının notları: soyut “en iyi üniversite” ile başlayıp en çok aranan işverenlerin listesiyle sona ermektedir.
 2. Mezunların istihdamı konusunda Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın izlenmesi.
 3. Eğitim faaliyetinin kalitesinin derecesi (Eğitim Bakanlığı’nın sürümüne göre).
 4. Portal SuperJob’un maaş değerlendirmesi örneği. Diğer meslekler için benzer koleksiyonları arayın.

Eğer girecekseniz ve eğitim kurumunuz herhangi bir listede görünmüyorsa, üniversite temsilcilerinden mezunların iş bulmasının kolay olup olmadığını sorun. Belki de üniversite tüm mezunların kaderini takip etmez, ama en azından işverenlerle işbirliği yapar ve iş bulmada yardımcı olur. Bu tür programlar hakkında bilgi alın: Çalışırlar ve hangi şartlarda çalışırlar.

Mezunlarla iletişim kurun

Sosyal ağlarda mezunları gruplarla dolu. Onları arayın ve eski öğrencilerden aldıkları, zaman ve çabaya değer olup olmadıklarını sorun. Soruların bir örnek listesi:

 1. İşverenler üniversite diplomasına nasıl tepki gösterir?
 2. Bilgi, çalışmadaki derslerden ve seminerlerden faydalı mıydı?
 3. Üniversite nasıl değerlendiriliyor?
 4. Mezunlar maaş seviyesinden memnun mu? Kariyer merdiveni ne kadar hızlı ilerliyor?

Tüm açık kapılar için gidin

Üniversiteler, kendilerini övecek katılımcılar ile toplantılar düzenliyor. Etrafta dolaş, dinle. Üniversiteden sonra iş bulmayı, başka bir fakülteye transfer edilip edilmeyeceğini ve nasıl yapılacağını sor.

Çalışma fırsatları hakkında daha fazla bilgi edinin, yurtdışına seyahat edin. Laboratuarlardaki ekipman ve hatta yemek odasında yiyeceklerin kalitesi hakkında sorular sorun.

Ne olmak istediğini bilmiyorsun

Ne yapmak istediğine karar vermediysen endişelenme. Hayallerinin işini seçmek için zamanın var. Ama şimdi harekete geçmek istiyorsanız (zaman kaybetmemek veya başka sebeplerle), uygun bir seçenek bulmaya çalışın.

Bilmediğiniz mesleklere bakın.

Meslek dizini açın (Rusya Federasyonu Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı bu ve buna benzer) ve kiminle çalışabileceğinizi görün. Sadece sırayla mesleklerin açıklamalarını okuyun. Bir şeyden hoşlanıyorsanız, herhangi bir iş arama portalına gidin ve boş yer arayın. Başvuranlar üzerinde neler yapıldığını ve neler yapabilmeniz gerektiğini analiz edin.

Bazen bu ücretsiz arama kariyer danışmanlığının tüm testlerinden daha fazlasını verir.

Çok sayıda yöne sahip bir üniversite seçin

Bir ya da iki yıl içinde farklı bir şey yapmak istediğinizi anlıyorsanız, üniversitenizde uygun bir uzmanlık alanı bulabilirsiniz. Daha sonra başka bir fakülteye transfer ve ek konularda el daha kolay olacaktır.

En zorunda dur

Ne olmak istediğinize dair bir fikriniz yoksa, ama yine de öğrenmeye ihtiyacınız var (ebeveynler eziliyor ya da ordudan bir seanstan daha fazla korkuyorsunuz), o zaman zor bir uzmanlık seçin.

İlk olarak, karmaşık alanlarda daha az rekabet var. İkinci olarak, fakülteyi veya uzmanlığı değiştirmeye karar verirseniz, zor bir çalışmanın ardından her şey cennet gibi görünecektir. Üçüncü olarak, öz disiplinin becerileri ve zorlukların üstesinden gelmek, modern bir üniversitenin verebileceği en iyisidir.

Pratik bir özellik seçin

Böylece, çalışmalarınızdan hemen sonra başlayabilirsiniz. Aksi takdirde, üniversiteden sonra kendinizin ve işvereninizin ihtiyacı olmayan bir diploma ile kendinizi bulabilirsiniz.

Sevilmeyen bir pozisyonda kazanmak ve yeni bir işletme için para biriktirmek, faydalı olmayan kabuklarda birkaç yıl harcamaktan daha iyidir.

Paran yok

Eğitim pahalıdır. Yoksa değil mi?

Yüksek sesle adıma asılma

Kabaca konuşmak gerekirse, matematikçi olmak istiyorsanız, en iyi matematik üniversitesi öğrencisi değil, matematikçi olmanız gerekir. Bu nedenle, diğer üniversiteler ve diğer şehirlerde gerekli uzmanlığa bakın. Belki binlerce kilometre için bir seçenek bulacaksınız, ancak bir bursla.

Moskova ve St. Petersburg’da durmayın: sadece iyi üniversiteler vardır. 2016 yılında eğitimin erişilebilirliği üzerine yapılan SEÇ çalışması, eğitim coğrafyasına yeni bir bakış atmaya yardımcı olacaktır.

Üniversiteye git

Kolejler daha ucuzdur. Programda daha hızlılar. Ve ellerde birkaç yıl içinde, ebeveynlerin çalışmayı nasıl ödeyeceklerini düşünmeden, hazır bir uzmanlık, çalışma ve yazışma ya da akşam dalı üzerine çalışma fırsatı olacak.

İyi bursların ödendiği bir üniversite seçin

Birçok üniversitede aktif ve yetenekli öğrenciler, ek burslar ödeyerek teşvik edilmektedir. Ayrıca, bölge para ile yardımcı olabilir.

Üniversitede tanışacak arkadaşların olup olmadığını öğrenin. Nasıl yaptığını sor. Üniversitenin en iyi öğrencilerden biri olmak için küçük bir değişiklik olacak.

Hedef kümeyi dene

Hedef set, kuruluşun eğitim için ödediği zaman ve çalıştıktan sonra bu kuruluşta çalışmanız gerekir. Bazen sözleşme şirketle değil, belediye yetkilileriyle yapılır. Aslında, bu bir tür eğitim kredisidir, para değildir, ancak iş borcun geri ödenmesinin tek yolu budur.

İlgilendiğiniz üniversitede bir hedef set olup olmadığını öğrenin, hangi firmalarla çalıştıklarını sorun. Kontratları sonuçlandıran bölümlerin temaslarını ele alın – ve eğitimin şartlarını ve özelliklerini incelemek.

Lütfen, hedef işçileri kaydettirme emirlerinin daha önce imzalandığını ve başvuruların ilkbaharda sunulması gerektiğini unutmayın. Bahar tatilinde her şeyi yapmak en iyisidir.

Okul mezunu kontrol listesi

Kafanız karıştıysa, şimdi ne yapacağınızı, kısa bir talimatla kontrol edin:

 1. Ne olmak istediğine karar ver.
 2. Gerekli uzmanlığa sahip üniversitelerin listesini yapın.
 3. Ödeyemeyeceğiniz eğitim kurumlarını grev.
 4. Farklı sıralamalarda, kalanların konumunu kontrol edin.
 5. Denemek ve sınavlara girmeniz gereken birkaç üniversiteyi seçin.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

44 − = 38