Gitar çalmayı öğrenmek nasıl: en bağımsız için detaylı bir rehber

Başlamadan önce

Birçok insan gitarı uzun yıllar alan imkansız bir görev olarak görmeyi düşünüyor. Bu kısmen doğrudur, ancak sadece enstrümana profesyonel düzeyde sahip olmak istiyorsanız.

Çok daha fazla kişi, gitarda en sevdikleri şarkıları ya da sadece ruh için çalmayı öğrenmek için gitar çalmayı öğrenmek ister. Bu durumda, eğitim fazla zaman ve çaba gerektirmez: iki ya da üç ay boyunca temel akorları ve oyun tarzlarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Zaten kötü bir deneyiminiz olsa bile pes etmeyin. Yetenek başarının sadece onda bir parçasıdır. Çok daha önemli maksatlı ve düzenli uygulama.

Neye ihtiyacınız olacak?

 1. Gitar.
 2. Arzu. Enstrümanın kendisinden daha da önemlidir.
 3. Ders zamanı. Eğer arzu yeterince güçlü ise bunu kolayca bulabilirsiniz. Özellikle de günde 30 dakika olduğu için.
 4. Eğitim yardımları. Onlarla, genel olarak, hiçbir sorun: kitapta bir kendi kendine kullanım kılavuzu satın alabilir, YouTube’da video dersleri izleyebilir ve internette akorları bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, doğaüstü hiçbir şey yoktur.

Bir gitar seçmek ve almak

Arzu ve zamanın olduğunu varsayacağız. Bir alet almak için kalır. Herhangi bir gitarın yeni başlayanlar için uygun olduğunu söylüyorlar, ama öyle değil. Dizeler perdelere dokunduklarında ve parmaklara doğru kesildiğinde ve gitar sistemi tutmazsa, herhangi bir ilerleme kaydedilmeyebilir.

Kötü bir araç neredeyse tüm avı öğrenmeye götürecektir.

Bu yüzden iyi bir gitar bulmak daha iyi. Öncelikle aracı arkadaşlarından birinden ödünç alabilirsin, sonra giderse ve beğendiysen, kendininkini al. Pahalı ve markalı değil, en önemlisi – daha fazla veya daha az kalite.

İki temel akustik gitar türü vardır: klasik ve korkusuz (batı). Geniş boyunlu ve naylon iplerden dolayı yeni gelenlerin klasik gitarlara daha uygun olduğu düşüncesi var. İlk özellik, gereksiz bir dizgeye yanlışlıkla parmaklarınızla dokunma olasılığını azaltır, çünkü dizeler arasındaki mesafe, korkusuzluğunkinden daha büyüktür. Ve naylon ipler metalik olanlardan daha yumuşaktır, bu yüzden parmakların pedlerine fazlaca girmez ve mısırları daha az doldururlar.

Gitar çalmayı öğrenmek: klasik Yamaha ve dreadnought
Yamaha Gitarlar: Solda – Klasik, Sağ – Korkusuz

Öte yandan, klasik kompozisyonların performansı planlarınıza dahil değilse, hemen bir korkuluk almak daha iyidir. Bu gitar metal teller nedeniyle daha yüksek ve daha gürültülü geliyor ve daha dar bir boyunda akorları almak daha uygundur. Yine, metal teller üzerinde oynatılırken, parmaklar hızla daha kaba hale gelecektir ve kınamalar artık olmayacaktır.

Bir uzlaşma olarak, en azından eğitim süresi boyunca bir korkuluk alabilir ve metal dizeleri naylonlarla değiştirebilirsiniz.

Bir gitar için mağazaya giderken, oynayabileceğiniz bir arkadaşınızı yanınıza alın: her enstrümanın çok fazla trivia var ve yeni başlayanlar bunları fark edemezler. Sadece bir görünüme değil, aynı zamanda kolaylık sağlayan bir gitar seçin. Boyun, iğne mekanizması, dizgi ayarlama imkanı dikkat edin.

Bir gitar ile tanışma

Araç satın alınır (veya tanıdıklardan alınır) ve hedefe bir adım daha yaklaşırsınız. Gitara dikkatlice bak.

Çoğunlukla güverte denir. Boyuna tutturulur, bir baş ile pim ile biter: string dizgileri yardımıyla.

Boyun, ses çıkarmak için tellerin basıldığı metal klapalarla perdelere ayrılmıştır. İlk mod boynun başında, sonuncusu güvertede.

Sadece altı tane ip var. Sayım en altta, en ince ile başlar.

Gitar tuning

Oyun oynamaya başlamadan önce gitarın kurulması gerekiyor. Endişelenme, bu yeni başlayanlar için bile. Ve bu yetenek olmadan oynayamazsın.

Tuner tarafından

Gitar çalmayı öğrenmek nasıl: Tuner ile gitarı ayarlama

Ayrı bir cihaz (bir müzik mağazasında veya aynı AliExpress’te satın alabilirsiniz) veya bir akıllı telefon için uygulamalar şeklinde bir alıcıya ihtiyacınız olacak. Her iki durumda da, ayar tüm telleri alıcının isteklerine göre dönüşümlü olarak çekmekten veya gevşetmekten oluşur.

Beşinci perde üzerinde

Bu yöntem herhangi bir ek ekipman gerektirmez. Özü, belirli modlarda sıkıştırılmış dizelerin, bir araya gelmesi ve birbirlerine göre ayarlanabilmeleridir.

Kurallara göre, ilk dizge bir tuner (örneğin, çevrimiçi sürümü) veya başka bir özelleştirilmiş cihaz kullanarak notlara ayarlanmalıdır. Ancak, bu sadece bir takımda oynarken anlamlıdır, böylece tüm enstrümanlar tek tuşla çalar.

Yalnız oynarsanız, öğrenelim, ilk dizge keyfi olarak ayarlanıp, kabaca gerginlikle eşleştirilebilir. Diğerleri şu şekilde yapılandırıldı:

 1. İkinci dize beşinci perde üzerine basılır ve açık birinci dizge gibi görünene kadar gevşer veya uzar.
 2. Üçüncü dize dördüncü perde üzerine basılır ve açık ikinci dizgiyle uyumlu hale gelir.
 3. Dördüncü dize beşinci perde üzerine basılır ve açık üçüncü dizenin altında ayarlanır.
 4. Beşinci perde üzerinde beşinci basın ve açık dördüncü için ayarlayın.
 5. Altıncı sırada, aynı şekilde beşinci perde üzerinde sıkın ve açık beşinci ile uyum içinde ayarlayın.

Kulağa karmaşık geliyor, ama gerçekte her şey basit. Beşinci perde üzerine basılan her bir dize, önceki, alt dizeyle uyumlu olmalıdır. İstisna sadece üçüncü dizedir: beşinci değil, dördüncü perde üzerine sıkıştırılmalıdır.

Ayarlama süreci de çok basit. Örneğin, ikinci dizgiyi ayarlamak için, onu gevşetmeniz ve ardından ilkini açmanız ve her iki dizenin sesi tek bir tonda birleştirilene kadar ikinci mandalı yavaş yavaş döndürmeniz gerekir. Hepsi bu kadar.

Oynamaya çalışıyorum

Sonunda en ilginç olanı aldık – aslında oyun. Karmaşık bir şey yok gibi görünüyor. Sol elinizle iplere basmak ve doğruca vurmak için kendinizi tanıyın: bunu milyonlarca kez gördünüz ve kesinlikle kendiniz denediniz. Neden o zaman imkansız? İpler çınlıyor, parmakların pedleri yanıyor ve eklemler yoruluyor ve uyuşuyor.

Her şey pratikle gelen deneyimle ilgili.

Gitarı alın ve sandalyenin veya kanepenin kenarına oturun, ayağınızı bacağın üzerine yerleştirin ya da sol ayağınızı kitap yığını gibi düşük bir sehpaya yerleştirin. Böylece alet sandalyeye yaslanmayacak ve ayağından kayacaktır.

Sağ el rahat olmalı ve el bükülmüş değil. Sol, boynu kaplar, ancak başparmak her zaman perde ile paraleldir. Boynuna da basmak da gerekli değildir, aksi takdirde fırça hızla yorulur.

Perdelerin numaralandırılmasının boyun başıyla ve dizgilerle (en ince, en altta) başladığını zaten biliyorsunuz. Farklı modlarda işaret parmağınızla ilk dizeye basarak herhangi bir notu çalmayı deneyin. Temiz olmasını sağlamak için dizgiye tam olarak basmayı deneyin. Kolay olmayacak, ama zamanla teknik çalışacak.

Diğer dizeler üzerinde oynamaya çalışın ve ayrıca kalan parmakları bağlayın ve bunları alıştırın.

Bir dizgede melodiler çalıyoruz

Sadece ses çıkarmak sıkıcıdır. Bu nedenle, daha ilginç hale getirmek için, bir dizide basit melodileri öğrenebilir ve üzerinde eğitebilirsiniz. İşte bir örnek için birkaç melodiler.

Klasik “Çekirge otların arasında oturdu”:

“Suyun üstünde duman” Deep Purple:

“Demir Adam” Siyah Sabbath’a Giriş:

“Boomer” filminden melodi:

“Yıldız Savaşları” ndan “Imperial March”:

Oyunu bir süreliğine aynı dizeye verin. Hareketlerinizi otomatik hale getirin ve her iki elin uyumlu bir çalışmasını gerçekleştirin. Melodiler durmadan ve tökezlemeden pürüzsüz ve temiz bir şekilde çalınana kadar egzersiz yapın.

Bu süre zarfında, parmaklar yüklere alışacak, bu da daha karmaşık şeylere geçmenin mümkün olacağı anlamına geliyor.

Akor çalmak

Tırmanmanız gereken bir sonraki adım, akorları olan oyun. Bu bir dizideki melodilerden çok daha karmaşıktır, fakat cesaret kırılmamıştır. Akorlar üzerinde çalıştıktan sonra, tam uzunlukta şarkı çalabilirsiniz.

Buradaki prensip aynıdır, ancak birden fazla dizeye basmanız gerekecektir, fakat aynı anda birkaç kez: genellikle üç, nadiren iki veya dört. Çok fazla akor var. Bununla birlikte, şarkıların çoğunun performansı için, sadece beş veya yedi yeterlidir. Önce üç ana sözde hırsızı öğren: Am, Dm, E.

Tüm notalar ana nota bağlı olarak Latin harfleriyle gösterilir:

Akor simgesinin yanında küçük bir harf m ise, akorun küçük bir akor olduğu anlamına gelir. Böyle bir önek değilse – büyük. Akorlar, harf atama veya isme göre okunur. Örneğin, “a-em” (Am) veya “G major” (G).

Akorların şemaları parmak olarak adlandırılır. İplerle boyun çiziyorlar. Delikler Romen rakamları ile imzalanmıştır. Arapça dizeleri ve – daireler halinde – dizeleri (1 – indeks, 2 – orta, vb) basılması gereken parmakları temsil eder. Nolik dizenin karşısında açık bir ses (sıkıştırılmamış dize) anlamına gelir ve bir dize, sesin çalınmaması gerektiği anlamına gelir.

Hırsız akorlarımıza dönelim. İşte onların parmakları:

Gitar çalmayı öğrenmek için: Akorlar Am, Dm, E

Akoru Am almak için, ilk parmağınızdaki işaret parmağı ile ikinci parmağa, orta dizgeye – ikinci perde üzerindeki dördüncü dizgeye, zil parmağına – ikinci perde üzerindeki üçüncü dizgeye basmanız gerekir.

Aynı prensipte, diğer akorlar da alınır: ne perde ve hangi tellerin basılması gerektiğine bakarız.

Bu üç akorda zaten basit avlu veya ordu şarkıları oynayabilirsiniz. Ancak repertuarın önemli ölçüde genişleyeceği üç akor daha öğrenmek daha iyidir. İşte bunlar:

Gitar çalmayı öğrenmek için: G, C, F akorları

İlk iki zorluk ile birlikte olmamalı, ancak üçüncü öncekilerden biraz farklı. İşaret parmağı, tüm dizeleri bir perde içinde sıkıştırdığında, bir barre-alımı kullanır. Barre’den gelen akorlar açık akorlardan biraz daha karmaşıktır, ancak uygulayarak onlara hakim olursunuz.

Her zaman olduğu gibi, öğrenmek daha ilginçti, hemen bir şarkı üzerinde eğitebilirsiniz. Örneğin, “Sinema” veya “Boombox” dan “Watchmen” grubunun kanonik “sigara paketi”.

Ayrıca internette sevdiğiniz diğer şarkıları da bulabilirsiniz (örneğin, talep üzerine “Labutenas akorları” nda). Seçim, tanıdık olmayan akorlara rastlarsa, başka bir tane bulmayı deneyebilir veya yeni bir şey öğrenebilirsiniz.

Savaş ve Savaş

Sesin iki yolu vardır: büst ve dövüş. Bazı şarkılar sadece kaba kuvvetle ya da sadece mücadele ile, diğerleri de her iki yöntemle oynanır. Akorlar aynı şekilde kullanılır, tek fark, dizeleri parmaklarınızla mı parmak vuruyorsunuz yoksa vurmaktır.

Savaşlar gibi bir sürü kırılma var. Ve farklı şarkılarda, elbette, farklıdırlar. Genellikle, akorlarla birlikte ayrıştırmada, hangi sıralama veya dövüşün oynamaya değer olduğu belirtilir.

Örneğin en yaygın birkaçını düşünün. Kalan yolda öğreneceksiniz.

Sırada ne var

Artık temel bilgilere aşina oldunuz, akorları öğrendiniz ve biraz eliniz var, asıl şey antrenmanlarınızı atmak değil. Akorları yeniden düzenlediğinizde parmaklar ağrır ve karışır ve dizeler her zaman çalmaz.

Durma ve oynamaya devam et. Her gün daha iyi ve daha iyi olacaksınız ve sonunda hedefe ulaşacaksınız.

Son olarak, kendinize yardımcı olacak birkaç ipucu gitar çalmayı ve pes etmeyeceğinizi öğrenir:

 1. Bir öğretmenin bir diğerinden olası boşluklarını ve yanlışlıklarını doldurmak için her zaman çeşitli bilgi kaynakları kullanın.
 2. Her gün oynayın: düzenli egzersizler güven verecektir. Yeteneğin başarının sadece onda biri olduğunu unutmayın, her şey pratiktir.
 3. Birkaç şarkı öğrendikten ve bunları doğal olarak oynadıktan sonra, arkadaşlarınızı davet edin ve onlar için oynayın. Dinleyiciler karizmayı geliştirmeye ve eksikliklere dikkat çekeceklerdir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

36 − = 33