Kedi idrar kokusu kurtulmak nasıl

Hemen harekete geç

Bir evcil hayvan tepsinin dışında bir su birikintisi yaptıysa, en kısa sürede sorun gidermeye başlamanız gerekir. Kedinin idrarı ne kadar uzun kalırsa, daha keskin ve daha nahoş kokusu olur. Durum kuru bir lekenin görülememesi gerçeği ile daha da kötüleşir ve kokuya karşı hala dayanılmaz olur. Ek olarak, eski bir su birikintisinin izleri, deneyi tekrarlamak için bir kediyi kışkırtabilir.

Kokuyla etkili bir şekilde mücadele etmek için, en azından en genel formda kedi idrarının bileşimini hayal etmek gerekir. Başlıca maddeleri üre ve ürokrom olup, kolayca suyla yıkanarak üreşik olmayan ürik asit kristalleridir. Suyu zayıf bir şekilde çözdüğü için sorunu temsil eden ikincisidir, ancak nem seviyesinde bir artışla yenilenmiş canlılıkla kokmaya başlarlar.

Su birikintisini çıkarın

Su birikintisini kağıt havlu veya bez ile kurulayın. Halı veya halı hasar görmüşse, leke üzerine birkaç kez kuru bir bezle kuvvetle bastırın. İdrar yapmayınız. Leke kuruduktan sonra su ile karıştırın ve leke. Göreviniz, alanın alanını büyütmeden mümkün olduğu kadar fazla kedi idrarı çıkarmaktır.

Enzimlerle leke giderimine uygulayın

Evcil hayvan mağazalarında satılan özel bileşimleri ve genel amaçlı deterjanları kullanabilirsiniz. Lekeyi, enzimle bir çözelti ile tedavi etmeden önce, diğer kimyasalların yardımıyla koku ile başa çıkmamaya özen göstermelisiniz: Bir önceki bileşimin kalıntılarıyla reaksiyona girebilir ve harekete geçemez.

Maddeyi ambalajın üzerindeki talimatlara göre uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bırakın. Büyük ihtimalle, bu ölçü kokuyu tamamen yok etmek için yeterli olacaktır.

Sirke, soda ve hidrojen peroksit kullanın

Enzimlerle bir çare bulmak için bir yol yoksa, doğaçlama araçlarla yapabilirsiniz. Başlamak için, 1½ su bardağını ½ fincan sirke ile karıştırın ve bu solüsyona bir miktar dökün. 3-5 dakika sonra lekeyi kağıt havluyla lekeleyin ve kabartma tozu ile cömertçe serpiştirin.

Daha sonra 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı 100 ml% 3 hidrojen peroksit ile seyreltin. Solüsyonun kaplamayı lekelemediğinden emin olmak için sonuçtaki çözeltiyi zeminin veya halının göze çarpmayan bir alanı ile ovuşturmayı deneyin. Her şey yolundaysa, karışımı soda üzerine uygulayın ve bir fırça ile dikkatlice ovun.

Bundan sonra, karışım kurumaya ve vakumlama işlemine kadar sadece birkaç saat beklemek kalır. İdrarın yemek zamanı varsa, tekrar tüm prosedürü tekrarlamak gerekebilir.

Veya potasyum permanganat

Kedi idrar kokusuna karşı mücadelede kanıtlanmış bir diğer araç ise potasyum permanganatın zayıf bir çözeltisidir. Ancak, bu yöntem sadece sorunu çözmekle kalmaz, aynı zamanda yenisini de yaratır: kumaş ve halı yüzeylerinde manganezdeki lekeler, özellikle de çözelti içinde çözünmeyen kristaller varsa kalabilir.

Ağartma ve amonyak hakkında unutun

Hiçbir durumda amonyaklı fonlar kullanmayın: kokusu, hayvanı aynı yerde tekrarlamak için hayvanı kışkırtır. Aynı sebepten, klorlu araçlara yapışmayınız. Ayrıca, etkilenen kapağa zarar verebilirler.

Ayrıca okuyun:

  • Kedi severler için 25 yaratıcı lifhucks →
  • Kedilerin neden çok sevdiğini 5 neden →
  • Sokakta bir hayvan aldığınızda ne yapmalısınız →

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70 + = 71