LED lamba nasıl seçilir

LED lambaların özellikleri

Işık akısı

LED lambanın parlaklığı lümen (lm, lm) cinsinden ölçülen ışık akısı ile karakterize edilir. Ofis ya da odayı aydınlatmak ne kadar parlak, size kalmış. Ancak SNIP önerilerini takip etmeye çalışınSNiP 23-05-95 *. Doğal ve yapay aydınlatma :

Oda tipi Aydınlatma normu (lm / sq. M)
Yatak odası, mutfak 150
Çocuk odası 200
Banyo, tuvalet 50
Genel ofis 300
İş çekmek için ofis 500

Lambaların gücünü ve sayılarını belirlemek için tabloyu kullanın. Ayrıca, LED’in yerini alan normal akkor ampullerin uygunluğunu da yansıtır.

Işık akısı (lm)
LED Ampul (W)
Akkor lamba (W)
250 3 25
400 5 40
650 8 60
1300 14 100
2 100 22 150

Tablo, LED lambalar tarafından ne kadar daha az enerji tüketildiğini göstermektedir. Bu onların popülerliği için ana sebeplerden biridir.

Renk tayfı

Lambanın seçiminde daha az önemli bir rol, yayılan akının rengi ile oynanmamaktadır. Bunun için, Kelvin (K) derece olarak ölçülen renk sıcaklığı ölçülür. Bu parametre ne kadar küçük olursa, ışık o kadar ısınır.

Renk sıcaklığı (k) Işık gölgesi
2 700-2 800 ılık sarı
3000 sıcak beyaz
4000 nötr beyaz
6000 soğuk beyaz

Ev için en rahat olan sarı tonları: rahatlamak ve rahatlamak için yardımcı olurlar. Ofis binalarında çalışırken sıcak beyaz ışık önerilir. Verimliliği artırdığına inanılmaktadır. Ve soğuk beyaz ışıklı lambalar sadece konut dışı kullanım tesisleri için tasarlanmıştır.

Voltaj aralığı ve renk işleme endeksi

Parlaklık kaybı olmayan geleneksel akkor lambalar 220 V’luk bir voltajda çalıştıysa, kararlı radyasyon için çoğu LED yeterli ve düşük değerlere sahiptir. Yani, bu tür lambaların sahipleri, güç şebekesindeki voltaj düşüşlerini bile fark etmeyecektir.

Satın alırken, en geniş değer aralığıyla voltaj aralığını seçmeye çalışın.

Belirli bir lambanın ışığındaki nesnelerin renklerinin doğal olarak iletilme derecesi, renk oluşturma indeksini belirler. CRI (color rendering index) veya Ra. Renk oluşturma indeksi ne kadar yüksekse, aydınlatılan nesneler ne kadar doğal görünür.

Konut alanlarında, en az 80 CRI veya Ra indeksi olan lambaların kullanılması önerilir.

Dispersiyon açısı

LED’ler sadece önlerinde parlayabilecekleri şekilde düzenlenmiştir: dünyanın çok küçük bir kısmı tarafa doğru sapar. Bu nedenle, sadece miktarlarına değil, aynı zamanda nasıl bulunduklarına da dikkat edin. Bu doğrudan dispersiyon açısına bağlıdır. Farklı lamba modelleri için 30 ila 360 derece arasında olabilir.

Hangi LED lambalar

Işık titreşim

Düşük kaliteli lambaların ışığı genellikle titreşir. Bu kişinin gözü için görünmez, ancak sinir sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve zayıf görme yeteneğine yol açabilir.

% 5-15’den fazla olmayan dalgalanma aralığı olan lambaları satın alın.

Hizmet ömrü ve üretici

LED lambaların ortalama servis ömrü 10.000 ila 50.000 saat arasındadır. Gerçek şu ki, kurulması çok zor, çünkü teknoloji her geçen gün geliştiriliyor, hizmet ömrü sadece teoride hesaplanıyor.

Bu lambaların garantisi 1 ila 5 yıl arasındadır ve üreticiye bağlıdır. Mağazanın görevi, garanti süresi içerisinde arızalanırsa lambanın değiştirilmesidir.

Bugün LED teknolojisinin birçok üreticisi var. Hepsi de ambalajdaki lamba hakkında güvenilir bilgi vermiyor. Bir lambanın gerçekten ölçülen değerlerinde testismi lamptest.ru testini kullanarak bulabilirsiniz.

Sayfalarında çok sayıda inceleme, makale ve LED ürünlerinin bağımsız testleri bulunmaktadır. Burada sadece ilgilendiğiniz model hakkında her şeyi öğrenebilir, aynı zamanda ihtiyaçlarınız için belirli bir lamba da seçebilirsiniz: bunun için gerekli parametreleri belirtin ve “Göster” düğmesine tıklayın.

Doğru LED lamba nasıl seçilir

Rahat bir aydınlatma yaratacak bir lamba seçmek için, uzun süre dayanacak, sağlığa zarar vermeyecek ve önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayacak aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

  1. Daire için lambanın renk spektrumu 3,000 K’yi geçmemelidir. Bir ofis lambasına ihtiyacınız varsa, seçimi 4.000 K’lık 6.000 K’lık bir sıcaklıkta durdurun ve yukarıdakiler sadece yardımcı odalarda kullanılmalıdır.
  2. 110-230 V voltajlı lambaları seçin.
  3. Renk oluşturma endeksi en az 80 CRI olmalıdır.
  4. Lambanın nabız atması% 15’i geçmemelidir. Mağazada kolayca kontrol edilebilir: ampulü tabana vidalayın ve akıllı telefon kamerasını getirin. Dalgalanma yüksek olduğunda, ekrandaki görüntü titreşir.
  5. Lambanın çalışmasını kontrol ettiğinizden emin olun. Hemen hemen tüm elektrikli dükkanlar böyle bir fırsata sahiptir.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

54 − 48 =