Pirinç Nasıl Pişirilir: Temel Kurallar ve Sırlar

Hazırlanması

Eğer kırılgan pirinç pişirmek istiyorsanız, pişirmeden önce soğuk su ile durulanması gerekir. Böylece yapışkanlıktan sorumlu olan nişastadan kurtuldunuz. Su berrak hale gelene kadar pirincini beş kez veya daha fazla durulayın. Bu prosedürü ince bir elekle gerçekleştirmek en uygun yöntemdir.

Pirinç pişirmek nasıl
ruchiskitchen.com

Risotto gibi bazı yemekler hazırlamak için yapışkan pirinç gerekir. Bu durumda yıkanmamalıdır. Aşırı durumlarda, gereksiz olan her şeyi yıkamak için kendinizi bir durulama ile sınırlandırabilirsiniz.

Pirinç daha hızlı pişirmek için 30-60 dakika bekletilebilir. Daha sonra pişirme süresi neredeyse yarı yarıya azalır. Ancak, bu durumda, yemek pişirmek için kullanılan su miktarını azaltmak daha iyidir.

oranlar

Genellikle pirinç pişirmek için iki kat fazla suya ihtiyacınız olduğu düşünülür. Ancak bu yaklaşık bir orandır. Pirinç türüne göre su hacmini ölçmek daha iyidir:

 • uzun taneli – 1: 1,5-2;
 • orta büyüklükte – 1: 2-2,5;
 • yuvarlak delik için – 1: 2,5-3;
 • buğulanmış için – 1: 2;
 • kahverengi için – 1: 2,5-3;
 • vahşi için – 1: 3,5.

Ambalaj üzerindeki talimatları okuduğunuzdan emin olun. Üretici, pilavın hangi arıtmaya tabi tutulduğunu tam olarak bilir ve bunun için en uygun su hacmini önerir.

Bir ölçüm bardağı ile pirinç ve suyu ölçün – çok daha kullanışlı. Tek başına standart porsiyon 65 ml kuru pirinçtir.

çanak çömlek

Pirinci kalın dipli bir tencerede pişirmek daha iyidir: İçinde ısı eşit olarak dağıtılır. Ayrıca büyük bir tavada pirinç pişirebilirsiniz. Geleneksel olarak pilav kazanı için kullanılır.

Pişirme kuralları

Bir tencerede pirinci pişirirseniz, önce tuzlanmış suyu bir kaynamaya getirin ve ardından kanadı içine dökün. Pirinci bir kez karıştırın, böylece taneler tabana yapışmaz. Daha sonra çanak kaynamaya başlayıncaya kadar bekleyin, ısıyı en aza indirin ve tava kapağı ile kapatın.

Pişirirken, kapağı kaldırmayın – aksi halde pirinç daha uzun pişirilir. Eğer pirinci ufalanmak istiyorsanız, karıştırmayın (ilk defa hariç). Aksi halde, tahıllar kırılacak ve nişasta salgılayacak.

Tipine bağlı olarak ortalama pişirme süresi:

 • beyaz pirinç için – 20 dakika;
 • buğulanmış pirinç için – 30 dakika;
 • kahverengi pirinç için – 40 dakika;
 • yabani pirinç için – 40-60 dakika.

Pirinç pişirildiğinde, ısıyı çıkarın ve kapağın altında 10-15 dakika bekletin. Bitmiş pirinçte su varsa, boşaltın veya kuru bir havluyla tavaya koyun: fazla nemi emecektir.

Bir tavada pirinç pişiriyorsanız, 24 cm çapında, yüksek taraflarda ve bir kapaklı mutfak eşyaları kullanın. Pirinç, bir nüans hariç, bir tencerede neredeyse aynı şekilde pişirilir: tahıl, hızlı bir şekilde bitkisel yağda kızartılır. Bunu 1-2 dakika boyunca sürekli olarak karıştırın, böylece tohumlar yağ ile kaplanır: o zaman pirinç parçalanacaktır. Daha sonra kaynar su ile dökülmeli ve yukarıda açıklandığı gibi pişirilmelidir.

Pirinç pişirmek nasıl
insidekellyskitchen.com

çeşniler

Pirinç iyidir çünkü tadı her zaman biraz değiştirilebilir. Örneğin, aşağıdaki baharatları kullanarak:

 • safran;
 • köri;
 • kakule;
 • kimyon;
 • kimyon;
 • tarçın;
 • karanfil.

Baharatlar pişirirken veya hazır yemeklerde suya eklenir.

Ayrıca, pirinç, baharatlı otlar, narenciye kabuğu veya suyla kaynatılmadan, ancak et veya tavuk suyu ile tatlandırılabilir.

Bonus: suşi için pirinç pişirmek nasıl

 1. Suşi yapmak için özel bir Japon pirinci kullanılır. Geleneksel yuvarlak yürekli ile değiştirebilirsiniz.
 2. Pirinç pişirmeden önce 5-7 kez yıkanmalıdır. Yüzeyli taneler atılmalıdır.
 3. Pirinç 1: 1.5 oranında soğuk su ile durulayın. Bir tencerede, lezzet için bir parça nori yosunu ekleyebilirsiniz, ancak kaynatmadan önce çıkarılması gerekir.
 4. Pirinç kapağın altında pişirilir: kaynamadan önce – orta ateşte, sonra – en az yaklaşık 15 dakika. Ardından pirinci plakadan çıkarmanız ve 15 dakika daha bekletmeniz gerekir.
 5. Hazır pirinç, özel bir pansuman ile terbiye edilmelidir. Hazırlanması için ayrı bir tavaya 2 çorba kaşığı pirinç sirkesine dökün, 1 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve tüm gevşek bileşenler çözünene kadar orta ateşte karışımı ısıtın.
 6. Pirinci geniş bir kaba aktarın, sosu dökün ve tahta bir spatula ile hafifçe karıştırın. Bundan sonra soğumaya başlayın ve suşi pişirin.

Lezzetli pirinç pişirmenin başka yollarını biliyor musunuz? Açıklamalarda sırları ve tarifleri paylaşın.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 10 = 12