Sıfırdan programlama nasıl öğrenilir

Sıfırdan programlama nasıl öğrenilir

1. Bağımsız olarak

Demir iradesine sahipseniz ve bir programcı olmak için istekte bulunuyorsanız, o zaman kendi hedefinize ulaşmak için kendi kendini eğitebilirsiniz. Bu en kolay ve en kısa yol değil: bilgi kaosunu anlamak ve erteleme ile mücadele etmek zorundasınız. Ama nispeten az parayla ya da tamamen ücretsiz olarak uygun bir zamanda öğrenebilirsiniz.

Etkileşimli çevrimiçi kurslarla başlamak en kolay yoldur. İnternette, programlamanın temellerini açıklayan ve daha fazla gelişme için yönünü belirleyen birçok site var. Gerçek projelere örnek olarak verilen derslere özel dikkat gösterin, yani aşama aşama aşama özel bir program veya sitenin nasıl oluşturulacağını anlatırlar.

Ücretsiz web geliştirme kursları ile FreeCodeCamp platformu

Pratik yapmadan başarılı olamayacağınızı unutmayın. Proje odaklı kurslar üzerinde çalışın ve bunlara demonte edilmiş programları ve siteleri yazmaya çalışın. Geliştirmek istediğiniz projelerin analizi ile YouTube’daki konferanslara bakın. Öncelikle, diğer insanların çalışmalarını kopyalayın ve analiz edin. Daha sonra, özgün bir şey yaratana kadar orijinalden uzaklaşmaya çalışın, deney yapın, bireysel öğeleri değiştirin.

Derslere ve video derslerine ek olarak, dilinizde ve kitaplarda resmi belgeleriniz mevcuttur. Temelleri belirlediğinizde, seçilen programlama dili için altyazı Best Practices ile en son sürümleri arayın. Bu tür kitaplar en iyi geliştirme yöntemlerini içerir.

Projenizi oluşturmak için bir hedef belirlediğinizden emin olun ve sürekli üzerinde çalışın.

Bu, edinilen bilgiyi pekiştirmenize ve hala ne tür bilgilerin eksik olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Becerileriniz proje ile birlikte gelişecektir. Bunu bitirdiğinizde yeni bir çalışma yapın – daha karmaşık.

Eğitim veya gelişim sürecinde zorluklar yaşıyorsanız, her zaman “Toaster” ve Yığın Taşması gibi programcıların topluluğuna sorun yaşayabilirsiniz. Örneğin, bazı problemleri çözmenize, iyi bir rota seçmenize veya koddaki hataları göstermeye yardımcı olursunuz.

Teknolojik konularda “Tost” soru ve cevapların servisi

Beceriyi keskinleştirmek için diğer programcılarla rekabet edebilecek özel platformlarda, kod yardımıyla çeşitli pratik problemleri çözmede elverişlidir. Bunların arasında Codewars, TopCoder ve HackerRank vardır.

Gelişiminizin çıkmaza girdiğini düşünüyorsanız veya eğitiminizi hızlandırmak istiyorsanız, aşağıdaki seçenekleri deneyin.

Programlamayı kendi başına okuyanlar için 13 tavsiye →

2. Bir akıl hocası yardımıyla

Mentor, hatalara dikkat çeken, tuzaklarla ilgili uyarıda bulunan, ders çalışmasına yardımcı olan kişisel bir akıl hocasıdır. Doğru zamanda alınan yararlı bir öneri, size çok fazla sorun çıkarabilir ve çok fazla zaman kazandırabilir. Bu nedenle akıl hocası kimseye zarar vermeyecek.

Arkadaşlarınız arasında herhangi bir geliştiricinin olup olmadığını öğrenin. Belki bunlardan biri size yardım etmek isteyecektir. Bu tür insanları tanımıyorsanız, bunları programcıların topluluklarında arayabilirsiniz. Örneğin, aynı “Ekmek Kızartıcı” da. Sadece mentorluk hizmetleri ucuz değildir, ama sadece kimsenin istediği yabancılara fazla zaman harcamak için.

3. “Canlı” kursların öğretmenleri

Programcıları sıfırdan öğreten öğretmenlerle uzaktan ve tam zamanlı kurslar son yıllarda inanılmaz derecede popüler hale gelmiştir. Bu formatta, kendi başınıza yapacak çok işiniz var. Ama profesyonel olarak hazırlanmış bir programda çalışacaksınız ve yaşayan bir kişi görevleri kontrol edecek. Derslerin eksiklikleri yüksek eğitim maliyetine bağlanabilir.

Programcıların sistem eğitimi ile ilgilenen popüler Rus online siteleri: “Netology”, GeekBrains ve Loftschool.

Dahili olarak pratik yapmayı tercih ederseniz, bulunduğunuz bölgedeki programlamayı öğreten eğitim merkezlerini arayabilirsiniz. Ne yazık ki, bu tür işletmeler çoğunlukla sadece büyük şehirlerde mevcuttur. Bir örnek, birkaç ülkede şubeleri olan bilgisayar adı “ADIM” dir.

4. Üniversitede

Rezervde çok fazla zamanınız varsa ve yaşamı programlama ile birleştirmek istediğinizden eminseniz, üniversitede bilgisayar bilimleri öğrenebilirsiniz. Ancak geleneksel eğitim kurumlarının ilerlemenin gerisinde kaldığını ve modern programlama dilleri ve diğer teknolojilerin kendinize hakim olmanız gerektiğini unutmayın.

Öte yandan, üniversite, yüksek sınıf bir programcı olmanıza yardımcı olacak matematik, algoritma ve diğer alanlarla ilgili temel bilgileri sağlayacaktır. Zorlu çalışma yılları boyunca, profesyonel alanda anında her şeyi kavrayacağınız doğru düşünce tipini oluşturacaksınız.

Yön ve dil nasıl seçilir?

Bilişim sektöründe, her biri kendi dil kümesine sahip çeşitli alanlar var. Artan karmaşıklık sırasına göre ana talimatları listeleyelim:

  1. Web Geliştirme. Popüler diller: JavaScript, PHP, Python, Ruby.
  2. Mobil geliştirme. Popüler diller: Java, Swift.
  3. Masaüstü bilgisayarlar için oyun ve programların geliştirilmesi. Popüler diller: C ++, C #, C.
  4. Büyük Veri, makine öğrenimi. Popüler diller: Python, R, Scala.

Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Yönün ve özellikle de dilin doğru seçimini yapmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun: mastering’in karmaşıklığı ve web üzerindeki eğitim materyallerinin sayısı, kişisel tercihleriniz (tam olarak ne geliştirmek istiyorsunuz) ve işgücü piyasasında dil talebi.

Uluslararası işgücü piyasasında / demand.hackerrank.com’da dillere yönelik talebin grafiği

Bölgenizdeki dilin alaka düzeyini iş arama sitelerinde kontrol etmek kolaydır. Sadece yazılım geliştiricileri için bölümü açın ve mevcut boş yerlerin sayısını görün.

INFOGRAPHIC: Önce hangi programlama dilini öğretmeliyiz →

Eğer karar veremiyorsan

Kafanız karıştıysa, neredeyse tüm webin yazıldığı dil olan JavaScript’e daha yakından bakın. Birçok kuruluş ve programcı, yeni gelenleri bu dili ilk olarak seçmelerini tavsiye ediyor.

Örneğin, freeCodeCamp Quincy Larson’un eğitim kaynağının kurucusu tüm yeni başlayanlar için JavaScript’i önerir. Larson çok basit argümanlar verir:

  1. JavaScript’in öğrenmesi nispeten kolaydır. Ve bir şey yazmak ve bu dilde çalıştırmak için, bir kod editörü ve bir tarayıcı olması yeterlidir.
  2. JavaScript, uluslararası iş piyasasında en popüler dildir ve büyük umutları vardır. JavaScript ekosistemi Google, Microsoft ve Facebook gibi büyük şirketler tarafından yatırılmaktadır.
  3. JavaScript’in çok geniş bir alanı vardır: sitelerden ve tarayıcı oyunlarından mobil uygulamalara.

Buna ek olarak, bu dil etrafında büyük bir geliştirici topluluğu oluşturdu. JavaScript’e yüksek ilgi, çok sayıda kurs, kitap ve diğer eğitim içeriği sağlar.

Bir programcı başka ne bilmeli: matematik ve İngilizce?

Herhangi bir programcı, derin bir matematik anlayışı ile zarar görmeyecektir. Oyun grafikleri veya büyük veri gelişimi gibi alanlar için matematiksel zihin bir zorunluluktur. Ancak web geliştirme ve basit programların oluşturulması ile ilgili olarak, çoğu durumda matematik olmaksızın yapmak mümkündür. Her ne kadar profesyoneller arasında bu skor üzerinde fikir birliği yoktur.

Ancak, İngilizce’yi anlamak, tüm programcılar için akıcı bir şekilde okunan belgeleme düzeyinde bile zorunludur. Resmi belgeler ve eğitim materyallerinin çoğu öncelikle İngilizce olarak görünür. Kitaplar çeviri yapılmadan önce bile eskimiş olur. Buna ek olarak, İngilizce bilgisi tüm dünya ile çalışma umutları açar.

İngilizce öğrenmek için: en ilginç ve kullanışlı →

İlk deneyim ve ilk iş nasıl alınır?

İlk işi bir programcı olarak bulmak için bir portföyünüz olmalıdır. Bu, oluşturduğunuz veya geliştirici becerilerinizin tümünü gösteren birkaç projedir. Çoğu kurs programı, portföyünüze girebilecek projelerin geliştirilmesini içerir.

Özetle çok değerli bir öğe, özellikle takım gelişimi olmak üzere iş deneyiminin kullanılabilirliğidir. Ama ilk iş için arıyorsanız, nereden alınır?

  1. Serbest borsalarda birkaç sipariş ver. Freelancer veya Upwork olabilir. Hizmetlerinizi ücretsiz sunun, sonra ilk müşteriler size gelecektir.
  2. Farklı düşünen insanları bulun ve onlarla ortak bir proje oluşturun. İnsanlar, programlama derslerinin olduğu neredeyse her eğitim sitesinde bu amaçlarla bir araya geliyorlar.
  3. Organizatör işe alımda yardımcı olan kursları seçin. Örneğin, eğitimden sonra GeekBrains’de, ücretli şirketler de dahil olmak üzere farklı şirketlerden stajlara erişim açılır. GeekUniversity ve “STEP” mezunlarının istihdamını garanti eder.

Röportajdan önce, genellikle başvuranlar tarafından sorulan görevlerin ve soruların bir listesi için Web’de arama yapmayı unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

28 + = 36