Vergiler nasıl ödenir: 12 ana soruya cevaplar

Herkese vergi ödemeniz gerekiyor mu?

Vergi mükellefleri (burada bireyler hakkında konuşuyoruz) vergilendirme nesnesi olarak kabul edilen taşınır veya taşınmaz mal sahibi olanlardır. Ve ayrıca herhangi bir gelir ya da maddi fayda alanlar.

Yani, 18 yaşın altındakiler vergi ödemek zorunda mı?

Vergiye tabi olan mülke sahip olan çocuklar da vergi mükellefleridir. Ancak ebeveynler veya yasal temsilciler onlar için vergi ödüyorlar.

Reşit olmayan kişi resmi olarak çalıştırılırsa, işveren kişisel gelir vergisini kendisi için devreder.

Kişisel Gelir Vergisi Nedir?

Kişisel gelir vergisi (veya gelir vergisi) kişisel gelir vergisidir. Aldığınız tüm gelirden ödenir.

Resmi olarak çalışıyorsanız, işveren her ay maaşınızdan% 13 oranında devlet lehine düşer. Bu, alınan temettüler, kira (mülkünüzü kiralarsanız) ve mülk satışları için de vergi ödemek için kullanılan standart orandır.

Her durumda, bir maaş almaya ek olarak, gelirinizi vergi beyannamede belirtmeniz gerekecektir.

Bir daire ya da araba satsam her zaman vergi ödemek zorunda mıyım?

Her zaman değil. Üç yıldan fazla bir sahibi iseniz, mülk satışı için kişisel gelir vergisi ödenmez.

Kişisel gelir vergisi Eğer az üç yıldır sahip olduğunu, gerçek veya kişisel mal satarsanız ödeme (veya satış eşittir diğerine mallarını, alışverişi) gerekecektir.

Aynı zamanda aklınızda bulundurun: Eğer mülkünüzü satıyorsanız, vergi indirimi hakkına sahipsiniz. Konut satışı için bir milyon ruble tutarı vergisiz ve bir araba satışı için 250.000. Ne kadar ödemeniz gerektiğini hesaplayın, çevrimiçi hesap makinesini kullanabilirsiniz.

Mülkiyeti satın aldığınızdan daha ucuz sattıysanız (yani, faydayı almadıysanız), vergi ödenmez. Üç yıl mülkiyete girme anından geçmemiş olsa bile.

Ve piyango gelirindeki kazançlar mı?

Evet öyle. Eğer normal piyangoyu kazandınız ya da kumarhanede kazanırsanız, kazanılacak miktarın% 13’ünü vergiye tabi olmayan eksi 4.000 ruble ödemeniz gerekecektir. Yani, eğer ikramiyeyi kırdıysanız, ancak bildirimde bildirmeyi unuttuysanız, başınız belada demektir.

En fazla% 35 oranında herhangi bir reklam kampanyasına vergi uygulanır. Doğru, eğer piyasa değeri 4.000 rubleden az ise, hiçbir ücret ödenmesi gerekli değildir. Eylem organizatörleri vergiyi ödemekle yükümlüdür.

Aynı -% 35 – bankadaki mevduat ve mevduat gelirleri oranı. Ama burada bile bazı incelikler var. Yıllık faiz oranının yılın başında yeniden finansman oranını geçmemesi durumunda, ruble depozitoundaki kar vergisi gerekli değildir. Bununla ilgili daha fazla detay bankada bulunabilir.

Ya daireyi mi aldım?

Bu durumda, vergi ödemeye gerek yoktur. Bir daire ya da başka bir mülkün size yakın bir akraba veya aile üyesi tarafından sunulması durumunda olduğu gibi.

Ama mirasta istisnalar var. Vergi, bilim, sanat, edebiyat, buluşlar, keşifler ve endüstriyel tasarımların yazarlarının mirasçılarına ödenen ücrete tabidir.

Bir arabam varsa ne vergi ödemem gerekir?

Araç sahipleri (TC) bir nakliye vergisi öderler. Büyüklüğü, “demir atı” daki beygir gücü sayısına, sahibin kayıtlı olduğu bölgeye (bazı bölgelerde ve cumhuriyetlerde artan katsayılar), aracın türü ve maliyetine bağlıdır.

Tutarın hesaplanması her yıl vergi incelemesi ile yapılır.

Arabanız çalınırsa, bir taşıma vergisi ödemenize gerek yoktur: sadece yasa uygulama yoluyla kaybı resmileştirmeyi unutmayın.

Lütfen dikkat: devlet kayıtlarına tabi olan her araç vergiye tabidir. Yani, bisikletçiler hala özgürce nefes alabilir.

Mülk sahipleri için çok mu ödemeniz gerekiyor?

Emlak sahipleri emlak vergisi ödemek. Vergilendirme nesneleri arasında evler, apartmanlar, odalar, garajlar (veya park alanı), bitmiş veya bitmemiş binalar, bina ve yapıların kompleksleri bulunur.

Uzun bir süre için nesnenin envanter değerine bağlı emlak vergisinin büyüklüğü. Bu, bölgeye, kamu hizmetlerine, inşaat yılına bağlı olarak Teknik Envanter Bürosu uzmanı tarafından belirlenen miktardır. Kural olarak, envanter değeri piyasa değerinden çok daha düşüktü.

Ancak Vergi Kanunu değişiklik yaptı. Ve şimdi birçok bölgede vergi farklı şekilde hesaplanıyor: vergi indirimlerini ve katsayıları azaltarak, dairenin kadastral değerinin% 0,1 ila% 2’si. Bu tutar, TS’de olduğu gibi vergi ile hesaplanır.

Bireyler için başka vergiler var mı?

Arazi arsalarının sahipleri (veya süresiz olarak veya ömür boyu kullanma hakkına sahip olanlar) arazi vergisini ödersiniz. Oranı, arazinin kadastral değerinin% 0,025 ila% 1,5’i arasında değişir: boyut, her bölgenin yetkilileri tarafından belirlenir.

Bireyler, vergisi ödemekle eğer gümrükten ihracat veya tüketim malları ithalatı (bu yüzden alkol, alkol ve tütün ürünleri, araç ve içerir). Bununla ilgili daha fazla detay Rusya Federasyonu Vergi Kanununun 181. Maddesinde bulunabilir.

Ayrıca, su, vergi, avcılık ve balıkçılık için ücret (eğer, diyelim ki, bir artezyen kuyusu proburonnoy aralarından su ile ev sağlamaya karar) bulunmaktadır (avcılar ve balıkçılar yerel toplumda daha fazla bilgi edinmek mümkündür).

Herhangi bir vergi kesintisi var mı?

Evet. Örneğin, emekliler bir ulaşım, mülk ve arazi vergisi muafiyetinden yararlanma hakkına sahiptir.

Vergi indirimi için uygun olanların listesi oldukça büyüktür. Daha fazla bilgi için, örneğin, bu bağlantıya bakın.

Ayrıca vergi indirimi almaya da çalışabilirsiniz: tedavi, eğitim vb. Harcamalarla bağlantılı olarak verginin bir kısmını iade etmek. Onlar hakkında tam bilgi burada bulunabilir.

Vergileri ne zaman ve nasıl ödeyeceğim?

30 Nisan’a kadar vergi mükellefleri bir gelir beyanı beyan etmelidir. PIT (2017 yılında size 2016 için ödeyecek) 15 Temmuz tarihinden önce ödemeniz gerekiyor, taşıma vergisi – 30 Kasım tarihine kadar, toprak ve emlak vergileri – en geç 1 Aralık den.

Devlete ne kadar borcunuz olduğuna dair bildirimler, vergi ikamet yerine gönderilir. Ayrıca, çok daha uygun olan, online vergi borcunu öğrenebilirsiniz.

Vergi ödemezsem ne olur?

Gelir beyanında bulunmazsanız ve vergi ödemezseniz, gecikme her gün için büyük para cezası (miktarın% 20 ila 40’ı) ve cezalarla karşı karşıya kalırsınız. Borç 300 bin rubleyi geçerse, ceza, tutuklamaya kadar daha şiddetli olabilir.

Unutmayın: müfettişler sadece önceki üç yıl için vergi talep edebilirler. Ayrıca, bildirimlerin gönderilmediği miktarlarda ceza tahsil edemezler.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =