Tajne miejsca w Paryżu, których nie znajdziesz w typowym przewodniku

1. Park Promenade Plante

Zapraszamy do Ogrodów Promenadowych Plante! Prawdziwa kraina zieleni rozciąga się od Place de la Bastille do obwodnicy Peripheric, Paris Circuit Road. Jest to oryginalny park, o długości 4,7 km, zbudowany na miejscu opuszczonego toru kolejowego w 1993 roku. Według legendy ten zielony bulwar został zbudowany przez inspirację mitem ogrodów Semiramis.

Jedna połowa parku to deptak spacerowy. Kolejna, tak zwana “galeria sztuki”, znajduje się na wiaduktach (konstrukcja typu mostowego położona na przecięciu drogi z głębokim wąwozem). Tutaj można zobaczyć zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki i zamknięte przestrzenie otoczone wysokimi budynkami, starymi i nowymi mieszkaniami.

Adres: 290 Avenue Daumesnil
Witryna: www.promenade-plantee.org

2. Cudowne medaliony

Niedaleko Luwru, w domu numer 140 na ulicy Du Bak (Ryu Du Bak) jest sanktuarium z kaplicą cudownego medalionu. W tym miejscu 19 lipca, a następnie 27 listopada 1830 r. Matka Boska objawiła się Catherine Labor, młodemu nowicjuszowi z Córek chrześcijańskiej miłości św. Vikentia de Paul, powierzając jej produkcję tak zwanego “cudownego” medalionu z wizerunkiem Matki Boskiej. Kilka lat później w Paryżu wybuchła straszliwa epidemia cholery, a następnie siostry ze Zgromadzenia “Córek Miłosierdzia” wyprodukowały pierwsze 2000 medalionów.

Już prawie dwa stulecia ten medalion daje nadzieję tym, którzy są w trudnej sytuacji i przeciwności losu, daje pokój ze swoimi łaskami i cudami.
Z ulicy kaplica ta nie jest szczególnie widoczna: trzeba wejść na dziedziniec i już będzie do niego wejście. Nawiasem mówiąc, tutaj przechowywane są również niezniszczalne relikwie tej Świętej Katarzyny. Torba z medalionami jest niedroga: tylko około 5 euro za sztukę 7.

Adres: 140 Rue du Bac
Witryna: filles-de-la-charite.org

3. Wielki Łuk w nowoczesnej dzielnicy Défense

La Défense to supernowoczesna dzielnica na przedmieściach Paryża, która jest uważana za największe centrum biznesowe w Europie, a nawet przydomek “Paris Manhattan”. Długość strefy pieszej wynosi tutaj 1,2 km, a szerokość 250 m. Drogi, wraz z linią kolejową i metrem, są ukryte w podziemnych tunelach.

Grande Arche de La Défense to nowoczesna wersja słynnego Łuku Triumfalnego – jest to regularny sześcian z przejściem wewnątrz. Pod nim znajdują się stacje RER (metro podmiejskie ekspresowe) i metro. Boczne “kolumny” zajmują biura rządowe i handlowe. Na wyższych piętrach znajduje się Muzeum Informatyki, restauracja i taras widokowy ze wspaniałym widokiem na miasto i “oś historyczną” Paryża, rozciągającą się od Wielkiego Łuku do La Defense.

Na oficjalnej stronie można pobrać i wydrukować kupon, który zapewnia zniżkę w wysokości 1,50 euro za bilet dla dorosłych.

Adres: 1 Parvis de la Defense
Witryna: www.grandearche.com

4. Muzeum Edith Piaf

Edith Piaf to nie tylko świetna piosenkarka, ona jest prawdziwym ucieleśnieniem ducha Francji. Dom-muzeum Edith Piaf – dwu-pokojowe małe mieszkanie, położone w budynku na prawym brzegu Sekwany, które są wypełnione do granic możliwości relikwii związanych z różnych etapów życia słynnego piosenkarza: plakaty, płyty CD, portrety, akcesoria, a nawet słynnej czarnej sukience.

Można powiedzieć, że muzeum jest dość intymne. Jest bezpłatny, aczkolwiek prywatny, więc można do niego dotrzeć tylko po wcześniejszym umówieniu. Właściciel muzeum jest wiernym wielbicielem piosenkarza Bernarda Marshua. W 1958 roku, gdy miał szesnaście lat, poznał Edith Piaf i aż do śmierci stała się jej wierną asystentką, pomagając we wszystkich sprawach i uczestnicząc w wielu wydarzeniach z jej życia.

Adres: 5 Rue Crespin du Gast
O muzeum: www.parisinfo.com

5. Kabaret “Aux Trois Mailletz”

To zabawny kabaret o bogatej historii. W pewnym momencie były takie legendarne gwiazdy, jak Ella Fitzgerald, Billy Holiday i Lil Armstrong.

Kabaret “Aux Trois Mailletz” – to muzyka na żywo i przyjazna atmosfera. Tutaj śpiewają i tańczą do rana! Nawet kelnerzy śpiewają, a goście tańczą nawet na stołach 🙂 Wejście jest płatne, ale spektakl jest tego wart. Jeśli chcesz dobrze się bawić w Paryżu, wiedz, że zawsze jest pianista, artyści, którzy są gotowi cię zabawiać, i przyjazna francuska publiczność.

Adres: 58 Rue Galande
O muzeum: www.lestroismailletz.fr

trois-mailletz-slave z Laurenta ROCHETTA na Vimeo.

6. Śniadanie w Sekwanie

O świcie, kiedy Paryż wciąż śpi, masz możliwość rejsu po Sekwanie i jednocześnie zjeść romantyczne śniadanie. Zorganizuj sobie dobry początek dnia – wystarczy wypić kawę z tradycyjnymi rogalikami, podziwiając wspaniałe paryskie krajobrazy nad Sekwaną. Och, jakie mosty i jaka architektura jest wokół!

Wszystkie łodzie są wyposażone w markizę, dzięki czemu deszcz nie jest przeszkodą. Jest jedna godzina takiej przyjemności około 39 €. Możesz złożyć zamówienie telefonicznie lub wypełniając formularz na stronie internetowej.

Adres: 6 Quai Jean Compagnon
O muzeum: www.greenriver-paris.fr

7. Las Vincennes

Dla miłośników malowniczych zielonych krajobrazów las Vincennes stanie się prawdziwym rajem. W końcu ten park to obszar o powierzchni 995 hektarów – największy zielony masyw w Paryżu. Nazywa się go także “płucami Paryża”.

W przeszłości był majątkiem myśliwskim wszystkich królów Francji. Terytorium planowane jest w stylu angielskiego parku z rozwiniętą siecią wodną jezior i kanałów, a także mostów, fontann i restauracji. Ponadto w lesie Vincennes znajduje się tor wyścigowy, welodrom, zoo, tropikalny i botaniczny ogród, buddyjska pagoda. Możesz wynająć łódź.

Adres: 293 avenue Dausmenil
Wiki: Las Vincennes

8. Katakumby Paryża

Ogromna sieć krętych podziemnych tuneli i jaskiń sztucznego typu, które wyrosły w łonie Paryża. Całkowita długość wynosi od 187 do 300 kilometrów. Pochodzenie ruchów wiąże się z wydobyciem wapienia, który znajduje się pod dużą grubością gleby. Średnia głębokość wykopów wynosi około 25 metrów.

Od końca XVIII wieku ze względu na nadmierne nasycenie cmentarzy paryskich (czasami pod jednym grobie mogła odpocząć tuzin ludzi na różnych poziomach) pochowane szczątki prawie 6 milionów ludzi w katakumbach. Słynne ossusarium to galeria kości i czaszek ułożonych wzdłuż ścian.

Adres: 1 Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy
Witryna: www.catacombes.paris.fr

9. Loft “Lodówki” (Les Frigos)

W przeszłości jest to gigantyczny magazyn chłodniczy w stacji towarowej. Teraz przestrzeń przemysłowa, która została przeprojektowana przez projektantów i architektów, jest zamieszkana przez artystów i artystów. Wśród najbardziej znanych mieszkańców “Lodówki” możemy wymienić: fotografów Guillaume Girando i Francka Bichona, kompozytora Simona Kloke-Lafolli; stowarzyszenie “Nowe stowarzyszenie muzyczne”, “Związek muzyków jazzowych”, stacja radiowa “Pari-jazz”.
W sumie istnieje około 80 apartamentów typu studio i artystów, a także 17 klubów i stowarzyszeń.

Les Frigos to typowy przykład strychu, który istnieje w formie centrum kulturalnego, w którym niektóre lokale wynajmowane są dla galerii, studiów tańca, salonów, kawiarni, pracowni i tym podobnych.

Wśród autorów obrazów, które sami mieszkańcy nazywają freskami, byli tak znani artyści jak A. Messenger i Ben.
Ale szok przechodniów prowadzi innych – bardziej wulgarne graffiti na zewnątrz i wewnętrznych ścianach budynków. Wyrażają one w pewnym sensie protest przeciwko biedzie, okrucieństwu, wulgarności otaczającego świata. Mieszkańcy “Chillerów” przyjmują wygląd budynku, nie malują tych graffiti i nie próbują ich zmieniać. Chociaż te obrazy w ogóle nie odzwierciedlają swojego wewnętrznego świata.

Adres: 19 Rue des Frigos
Witryna: www.les-frigos.com

10. Muzeum Carnaval

Miejscowi uważają Muzeum Carnavalet za “najbardziej paryskie muzeum”, w końcu to muzeum miejskie w historii Paryża. Wejście, nawiasem mówiąc, jest bezpłatne.
Muzeum Carnaval znajduje się w XVI-wiecznej rezydencji ozdobionej płaskorzeźbami i kilkoma ogrodami ozdobionymi kwiatowymi ornamentami i posągami słynnego francuskiego rzeźbiarza Guzhon.

W 1866 r. Paryż zaczął się radykalnie odbudowywać, postanowiliśmy więc stworzyć muzeum, w którym będzie można zachować wizerunek starego miasta. Aby to zrobić, zakupiono dwór Carnavalet, a następnie pobliski budynek – dwór Le Pelletier de Saint-Fargeau 17 wieku.

Muzeum ma ponad 100 pokoi. Są autentyczne dzieła sztuki dekoracyjnej, obrazy artystów przedstawiające pejzaż Paryża i rzeczy znanych osobistości. Część hali rekonstruuje zabytkowych wnętrzach dawnych wiekach: Salony Ludwika XV i Ludwika XVI, sala dwór Wendel, Georges Fouquet sklep z biżuterią, galerii Madame de Sevigne, Salon pisarza baronowej de Noailles, biurze Marcela Prousta …

Adres: 23 Rue de Sévigné
Witryna: www.carnavalet.paris.fr

11. Muzeum Magii i Cudów

Muzeum Magii i Cudów zostało otwarte w 1993 roku. Znajduje się w piwnicy z 16 wieku, pod dachem markiza de Sade. Założyciel jest kolekcjonerem magicznych atrybutów Georgesa Prousta. Należy podkreślić, że miejscem honorowym jest Jean Eugène Robert-Uden, uważany za ojca współczesnej magii.

Muzeum przedstawia różne magiczne rekwizyty do super-zabawnych sztuczek: pudełka do piłowania dziewczynek, latających ludzi, magiczne różdżki, które nie odzwierciedlają luster, sprytnych urządzeń, a nawet przerażające eksponaty. Oprócz przedmiotów używanych przez magów w XVII-XVIII wieku, istnieją również narzędzia współczesnej magii. Wolontariusze mogą wypróbować labirynt lustrzany. Jest sklep z pamiątkami.

Opłata za wstęp do muzeum wynosi około 8 euro. Nie przegap sesji trików, które odbywają się co 30 minut od 14.30 do 18.00. To, co widzisz, zaszokuje!

Adres: 11, rue Saint Paul
Witryna: www.museedelamagie.com

12. Park André Citroëna

14-hektarowy park André Citroën znajduje się na lewym brzegu Sekwany w 15. dzielnicy Paryża. Jest to jedyny park, który trafia bezpośrednio do Sekwany. Został zbudowany na terenie dawnej fabryki samochodów „Citroen» (Citroën) i nazwany na cześć założyciela André Citroëna Company (André Citroën).

W centrum parku znajduje się duży obszar prostokątny o wymiarach ok 273 m na 85 m. Przecina przechodząc przez park wzdłuż przekątnej 630-metrowym torze prostym. W parku są ułożone: szklarnia z egzotycznymi i śródziemnomorskich roślin, 120 „taniec” fontanny „Ogród metamorfoza” posiadające przejścia wiszące, 6 „tematyczne ogrody” (każdy z wyraźną krajobrazu i projektowania) oraz „Ogród w ruchu”, w którym za darmo zamów rosną dziko rosnące rośliny.

Ale najbardziej zaskakujące – zdolność do wzniesienia się ponad Paryża na wysokości 150 metrów w helu wypełnione 32-metrowy balon i podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na miasto: przegląd i wieżę Eiffla, a na wiele atrakcji.

Interesujące fakty: na piłce jest flaga, której kolor zależy od stanu atmosfery: jeśli powietrze jest czyste, zobaczysz zieloną flagę, jeśli nie ma nic do oddychania – flaga będzie czerwona.

Adres: 2 Rue Cauchy
Wiki: Parc André Citroën

13. Chińska pagoda (La Pagode)

Według lokalnych mieszkańców, La Pagode jest architektoniczną ekstrawagancją Paryża. Ten egzotyczny budynek nie spodziewa się zobaczyć w spokojnej okolicy, gdzie domy osmańskie są normą.

Antique japoński pagoda został wybudowany w 1896 roku przez prałata Morin (właściciel sklepu towary produkowane Le Bon Marché) jako prezent dla żony. Potem został uratowany przed wyburzeniem w 1970 roku, a później zamieniony w kino.

La Pagode to jeden z nielicznych niezależnych kościołów filmowych w Paryżu, w którym można oglądać filmy w oryginalnej wersji takich mistrzów, jak Kusturica, Manuel de Oliveira czy Ken Loach.
Jeśli zaplanowałeś wizytę w tym kultowym miejscu, zdecydowanie zalecamy wczesne przybycie i wypicie filiżanki herbaty w maleńkim orientalnym ogrodzie.

Adres: 57 bis, rue de Babylone

14. Park “Francja w miniaturze”

W pobliżu Paryża, niedaleko Wersalu, znajduje się jedno niesamowite miejsce – park “Francja w miniaturze”. Tutaj odtwarzane są mniejsze (skala 1:30) kopie najsłynniejszych zabytków architektury Francji. Tylko 160.

Hasło wesołego miasteczka brzmi: “Spaceruj po Francji olbrzymimi krokami!”

Cała “Francja w miniaturze” wydaje się być żywa. Na całym terytorium leżą mini koleje, które są prowadzone przez małe pociągu, wszystkie rady są biura, niedaleko Luwru odgrywa marsz na stadionie było słychać odgłosy meczu piłki nożnej, na drabinie są ludzie w samochodach drogowych jazdy …
Park nie jest mały – zajmuje powierzchnię 5 hektarów. Jego obejście zajmie co najmniej 2 godziny.

Adres: Boulevard André Malraux
Witryna: www.franceminiature.fr

15. Najstarsze drzewo w Paryżu

Drzewo rośnie w kwadracie René Viviani, który znajduje się naprzeciwko słynnej Notre Dame, na przeciwległym brzegu Sekwany, w pobliżu jednej z najstarszych kościołów w Paris Saint-Julien-le-PWA.

W Paryżu jest jedno drzewo (pseudoaktywacja lub robinia), które ma ponad czterysta lat. Przypuszczalnie został on zasadzony przez jego znanego botanika Jean Robina już w 1601 roku! W tym przypadku najstarsze drzewo w Paryżu ma “paszport” – oficjalny znak potwierdzający jego czcigodny wiek.

Pień drzewa długiej wątroby od czasu i warunków klimatycznych w miejscach jest zgniły, dlatego jest wspierany przez dwie betonowe podpory. Drzewo straciło górne gałęzie korony podczas I wojny światowej, ale roczne kwitnienie pokazuje zachowaną witalność drzewa.

Adres: 2 rue du Fouarre
Wiki: Plac Rene Viviani

Mamy nadzieję, że nasza oferta okazała się interesująca i przydatna. Przynajmniej raz jeszcze przypomina to w Paryżu, zapierająco dech w piersiach, piękne i klimatyczne. To naprawdę miejsce warte zobaczenia na własne oczy!

A jeśli masz własne “tajne” miejsca, w których byłeś i które mogą polecić czytelnikom “Lifehakera” na wizytę, nie wahaj się wspomnieć o nich w swoim komentarzu. Będziemy Ci wdzięczni za ten dobry uczynek!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

27 + = 30