Ako sa stať softvérovým testerom: od rozhovoru k nájdeniu prvej chyby

Cesta testera začala so zvedavosťou. Od samého detstva som sa zaoberal montážou počítačov a inštaláciou softvéru, v priebehu práce boli pravidelné otázky: “Prečo nie je nainštalovaný? Prečo to nefunguje? “. V tom momente som si myslela, že sa chcem stať testerom, produkovať kvalitný softvér a nájsť odpoveď na všetky tieto otázky.

Nižšie chcem povedať budúcim odborníkom na oblasť kvality informácií o tom, čo ich očakáva na začiatku ich kariéry, a dávajú niektoré rady z ich skúseností.

interview

Junior-tester nie je veľmi ťažké prejsť pohovor. Nepredpokladá hlbokú znalosť teórie a nástrojov na testovanie. Pri rozhovore s takýmto kandidátom venujeme pozornosť rýchlosti a živosti myslenia, čerstvému ​​a neštandardnému prístupu k riešeniu problémov.

Napríklad, opýtajte sa nezvyčajných otázok, aby ste zistili, ako si človek myslí:

 • Letecké lietadlo odíde z bodu A o 17:00 a príde v bode B o 19:00. Je to počas troch hodín. Prečo to môže byť?
 • Ako sa ubezpečiť, že po obdržaní aktualizovanej aplikácie sa konkurenti nemohli naučiť nové funkcie?

Buďte pripravení na najbežnejšiu úlohu – otestovať jednoduchý predmet: kus papiera, ceruzku, elektrický prúžok a podobne.

Tiež pre rozhovor bude užitočné:

 1. Štúdium typov testovania: funkčné a výskumné testovanie, automatizované testy (vrátane nástrojov pre ne), stresové a stresové testy, testovanie dymu.
 2. Navyše si prečítajte o prijateľnom testovaní a jeho kritériách.
 3. Ak hovoríme o testovaní webových aplikácií, potom ide o konzolu prehliadača a jej prácu, počet a verzie prehliadačov, rozlíšenie monitorov, nástroje na zdokonalenie pixelov.
 4. Ak hovoríme o mobilných aplikáciách, ide o typy platforiem, emulátorov, testovanie opíc. Nezabudnite na tablety.
 5. Štúdium typov bug-trackerov. Najobľúbenejšie: Jira, BugZilla, RedMine, Mantis. Pozrite sa, ako fungujú, aká je ich špecialita.
 6. V perspektíve sú nástroje Jmeter, Postman, Charles. Na základnej úrovni nie je veľmi ťažké zvládnuť.

Prvý pracovný deň

Prvý pracovný deň je štandardný: poskytujú počítač, ktorý je potrebné nastaviť a inštalovať pracovné programy. Správca systému pripravuje prístup k poštovým a firemným interným programom.

Nepýtajte sa, kam inštalovať Skype, použite ho ako prezývku z školského času gangsta_666 alebo zábavný obrázok. Použite v prezývke kombinácia priezviska a priezviska, napríklad ivansmirnov alebo smirnovivan, dajte svoju bežnú fotografiu.

Dôležitým krokom v príprave na pracovný deň je poznanie chyby používané spoločnosťou. To stojí za to požiadať vopred: študovať články, sledovať tréningové videá. Ušetríte čas kolegov a budete sa cítiť viac istý.

Prvá úloha

Budete mať prvý návrh na ponor. Odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s históriou sledovania chýb a zistite, aké chyby sa už vyskytli alebo sa vyskytujú najčastejšie. Môžete formulovať štatistiky pre seba a pochopíte, v akých okamihoch stojí za to venovať väčšiu pozornosť.

Vezmite iniciatívu. Ak ste nedostali kontrolný zoznam aplikácie, nečakajte, ale opýtajte sa od mentora. Ak organizácia nemá kontrolný zoznam, môžete ju zostaviť sami. V našom podniku je kontrolný zoznam častejšie v “Tabuľkách Google”. Nižšie sme uviedli príklad takéhoto kontrolného zoznamu – môžete si vytvoriť svoj vlastný príklad.

Kolegovia budú prekvapení, ak zostavíte kontrolný zoznam vo forme mapy myšlienok, napríklad na stránke Xmind.net.

Kontrolný zoznam testovania Pokémon GO

Jedným z hlavných typov testovania pre začínajúceho QA-špecialistu, možno bude prechod kontrolných zoznamov, testovacích prípadov starších špecialistov. Táto fáza je potrebná pre rýchlejšie ponorenie do projektu. Ak chcete zvýšiť skúšobnú základňu, začiatočník môže tento kontrolný zoznam rozšíriť sám o sebe. Junior testeri pripravili list na testovanie aplikácie Pokémon GO ako súčasť školení v písomných kontrolných zoznamoch. Tu sú len pozitívne prípady.

Kontrolný zoznam testera

Prvá chyba v programe Tracker

Popis chýb v rôznych spoločnostiach sa môže líšiť, ale vo všeobecnosti existujú princípy dobrého tónu.

téma

Tento problém popisuje niekoľkými slovami. Je lepšie, ak začína s negatívom: “nefunguje”, “nestane sa”, “zle” a tak ďalej. Napríklad: “Neexistuje synchronizácia so serverom na iPhone 6”, “Prehrávanie videa v zariadení Nexus 5 nefunguje”.

skript

Podrobný opis reprodukcie chyby. Dbajte na predbežnú podmienku a znaky, ktoré predchádzajú chybe (napríklad červené tlačidlo na ľavej strane svieti).

Okrem toho môžete vykonať screenshoty ukazujú miesta, ku ktorým by ste mali venovať pozornosť (môžete použiť Joxi aplikácie, LightShot a ďalšie), pre viac slozhnovosproizvodimyh chýb – pre nahrávanie videa. Keď získate skúsenosti, môžete filtrovať a používať protokoly.

Na konci skriptu je uvedené prostredie, v ktorom bolo vykonané testovanie: aplikačná verzia, firmvér zariadenia (Android 6.0.1, iOS 9.3.2). Ak ide o webovú aplikáciu, zadajte verziu prehliadača.

Popis tašky

Účel vrecka

Ďalej musíte niekomu prideliť chybu. Spýtajte sa vedúceho projektu alebo mentora, na koho zavesiť túto chybu, kto z vývojárov, za ktorú oblasť projektu je zodpovedný. Takže sa zoznámite s tímom, aby ste mohli v budúcnosti priradiť chyby.

Kritické mapovanie

Typy kriticity chýb vo väčšine sledovačov sú reprezentované nasledujúcim zoznamom:

Okamžité (blokovanie)

Chyba blokovania. Zanechá aplikáciu v nefunkčnom stave, vďaka čomu je nemožná ďalšia interakcia so skúšaným systémom alebo jeho kľúčovými funkciami.

Crit – Urgentné

Kritická chyba, kľúčová obchodná logika je porušená. Problém spôsobuje dočasný pokles servera alebo aplikácie bez možnosti riešenia. Odstránenie problému je potrebné na testovanie.

vysoký

Významná chyba, ktorá je súčasťou hlavnej obchodnej logiky, je porušená. Chyba nie je kritická, existuje možnosť pracovať s testovanou funkciou pomocou iných vstupných bodov.

normálne

Malá chyba. Neporušuje obchodnú logiku testovanej časti aplikácie, zjavný problém s používateľským rozhraním a lokalizáciou.

nízky

Trojitá chyba sa nevzťahuje na obchodnú logiku aplikácie. Problém knižníc alebo služieb tretích strán je zle reprodukovaný, sotva viditeľný kvôli používateľskému rozhraniu.

Kritika chyby

Self-learning

Každý pozná dôležitosť sebahodnotenia – moje pokyny budú banálne. Takže okamžite k bodu.

Nižšie uvádzame niekoľko kníh, ktoré osobne odporúčam svojim stážistom:

 • “Testovanie DOT COM”, Roman Savin je veľmi užitočná príručka, takmer desktopová kniha pre začínajúceho testera. Obsahuje leví podiel vedomostí, aby začal testovať a úspešne reagoval počas pohovoru na otázky týkajúce sa technickej a teoretickej časti.
 • “Ako otestovať v spoločnosti Google” – hlbšia kniha opisujúca organizáciu procesov, rôzne stratégie a prístupy k testovaniu. Kniha pomáha pochopiť, akú kvalitu je, ako a v akých fázach môže byť ovplyvnená.
 • “Príručka lektora k návrhu softvérového testu”, Lee Copeland – kniha opisuje typy testov ako “biely” a “čierny” box. Uvádzajú sa rôzne testovacie techniky, ako aj ich používanie a kedy ich lepšie používať. V knihe nájdete zaujímavý článok o výskumných testoch, ktorý je veľmi užitočný pre začínajúcich testerov.

Kolegovia, napíšte v komentároch názvy zaujímavých kníh pre testerov. Som si istý, že každý bude užitočný.

záver

Na záver chcem dodať, že uvoľnenie kvalitného výrobku je náročný a pomalý proces. Musíte byť schopní brániť svoj názor v rokovaniach, presvedčiť vývojárov, aby robili to správne, a nie na barle, aby pochopili, ako urobiť funkčnosť užívateľsky príjemnejšou.

Toto je len časť potrebných informácií pre začínajúceho testera. Všetok zvyšok bude musieť byť vyhľadávaný na internete v bojových podmienkach, potom sa opýtajte kolegov. Neváhajte klásť otázky a google na hodiny, často odpoveď na jednu otázku vám ušetrí veľa času v budúcnosti.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 2